Skocz do zawartości

Uszkodzony sprzęt. Co mogło się stać i kto ewentualnie naprawi?


wachcio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mój sprzęt ma już kilka lat i wszystko chodziło super do czasu. Jakiś czas temu samochód stał na parkingu strzeżonym przez 10 dni. Po tym czasie próba odpalenia go nie powiodła się a na aku było napięcie 4,5V. Okazało się, że coś ze sprzętu grającego pobierało prąd. Elektryk wymienił stacyjkę gdyż od jakiegoś czasu szwankowała i podłączył radio aby załączało się po włożeniu kluczyka by unikąć w ten sposób utraty prądy w przyszłości. Po odebraniu samochodu okazało się, że głośnik basowy nie gra. Prawie na pewno to wina uszkodzonego Stega choć kontrolka na nim pali się jak zawsze... Elektryk twierdził, że nic przy nim nie robił a ja nie jestem pewny od kiedy sprzęt nie działał gdyż będąc za granicą nie używałem auta kilka tygodni. Sprawę z braku czasu zaniedbałem ale kilka dni temu zauważyłem, że lewy tweeter Dego gra ciszej niż prawy. Przód podpięty jest pod u-dimension. Nie wiem co się może dziać... Ktoś ma jakiś pomysł lub podjął by się naprawy?

Całość sprzętu to: wzmacniacze µ-dimension RM V21, Steg K2.02, radio Alpine 9812RB, głośniki Dego SP-650, sub PowerBass ES-12DS-D2 w closed, sygnałówki Stinger Dream, kond. 1F, prąd. 32 mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Twój przypadek jest podobny do mojego, ale spróbuj odłączyć całkowicie wzmacniacze ze wszystkich przewodów na kilka dni (4-5). Nie wiem jak Steg, ale RM powinien się naprawić. Nie pytaj mnie dlaczego i jak, bo sam próbuję się tego dowiedzieć, ale u mnie ściszony kanał naprawiał się po kilku dniach i działał poprawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stegi są dziwne więc odłącz go na 2-3min calkiem i podłącz, powinien zadziałać :D

Mój czasem też zapali sobie zielonego leda i nie gra ale czasem wyłączę i włączę radio i jest ok. 

Z drugim stegiem mam lepsze jaja czasem gra i wyłączę radio a potem jak włączę to się protect świeci (wtf?) i żeby go uruchomić muszę odłączyć go od prądu i potem gra znowu normalnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem chwilę czasu więc próbowałem coś zdziałać. Wyjąłem Stega i podłączyłem go bezpośrednio pod aku na zewnątrz auta. Pomierzyłem również napięcie na wyjściach głośnikowych RM-a i wyszło ok 2,5V bez znaczenia czy z podłączonymi chinchami czy bez nich. Ten sam test przeprowadziłem na Steg-u i niestety pokazuje 0V. Suba na chwilę podłączyłem pod RM i gra zarówno na chcinchach od suba jak również od przodu więc wszystko po stronie radia jest ok. Coś chyba jednak wysiadło w Steg-u... Podejmie się ktoś jego naprawy?

 

EDIT:

Odłączanie wzmacniacza raczej nic nie da gdyż zasilanie mam podłączone przez przekaźnik i pod wyłączeniu kluczyka napięcie na wzmacniaczach jest 0V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Te 0 volt na Stegu w tym przypadku oznacza jego ...zgon

Kolego , a ile uważasz powinno tam być , aby wzmacniacz był "dobry" :wink2:.

Znasz pojęcie DC servo , nie twierdze że tam jest , ale to właśnie obecność napięcia na wyjściu powyżej jakiegoś poziomu jest objawem uszkodzenia , a nie jego brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


ale to właśnie obecność napięcia na wyjściu powyżej jakiegoś poziomu jest objawem uszkodzenia

No zgadza się to DC protect, jednak praktycznie nie zdarza się by na wyjściu było 0V, zawsze są jakieś pojedyncze mV. 0V jest możliwe gdy nie pracuje zasilacz, a świeci się tylko dioda ON. Taki przypadek to tez uszkodzony wzmacniacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgadza się to DC protect, jednak praktycznie nie zdarza się by na wyjściu było 0V, zawsze są jakieś pojedyncze mV. 0V jest możliwe gdy nie pracuje zasilacz, a świeci się tylko dioda ON. Taki przypadek to tez uszkodzony wzmacniacz

 

 

Nie specjalnie chce mi się dyskutować , chodzi o to , ze obecność napięcia stałego na wyjściu jest złem koniecznym , a nie objawem prawidłowego działania .

DC servo jest w stanie utrzymywać skutecznie napięcie wyjściowe na poziomie 1 mV a dobrze skompensowane układy bez DC serva na poziomie kilku - kilkunastu mV.

 

 

Bez kozery powiem...pinset :rotfl:

 

Z telemarkiem  wstecznym :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...