Skocz do zawartości

Jak zestroić wzmacniacz blaupunkt sub alpine


ernix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam :)

 

Chciałbym zestroić sprzęt audio w samochodzie Mazda 626 IV 96r.

 

Audio jakie posiadam:

 

Radio : Pioneer MVH-1400UB 

4x50W

 

Głośniki Hertz DSK 165

160W 4 Ω + tweeter

Dodatkowe 2 gwizdki z instancji fabrycznej.

 

Wzmacniacz : Blaupunkt VA 275 2/1 channel 

Filtr dolnoprzepustowy: 50 - 250 Hz

Filtr górnoprzepustowy: 50 - 250 Hz

Moc maksymalna: 2 x 160 W/ 1 x 425 W

Moc nominalna: 2 x 75 / 1 x 210 W

Stabilność: 2 ohm

 

Subwoofer : Alpine SBE - 12BR 

Rodzaj : subwoofer aktywny skrzynia

Średnica membrany głośnika 30 cm

Moc Max. 800 W

Moc RMS 250 W

Impedancja 4 Ohm

 

Jak najlepiej byłoby ustawić ten wzmacniacz żeby to wszystko ładnie Gralo ?

Jak ustawić optymalnie w radiu ?

 

Czy ustawiać subwoofer w radiu jak jest podłączony poprzez wzmacniacz ?

Jeśli tak to jak najlepiej byłoby ustawić częstotliwość -50 do +125 Hz i co to jest Output Level zakres -24+6 ?  Czy regulować tony bass i podbicie Loud ?

Czy wszystko jest dobrze podłączone radio/wzmacniacz/sub ? W radiu sub gra na wszystkich 4 wyjściach.

 

W aucie była fabrycznie instalacja 4 głośniki + 2 gwizdki

Teraz podłączone jest tak tył brak głośników, przód w drzwiach głośnik + tweeter na zwrotce. W desce ori gwizdki i sub w bagażniku.

 

 

 

http://img.photobucket.com/albums/v327/Ernix/audio/DSCI9745_zps60acb07e.jpg

 

http://img.photobucket.com/albums/v327/Ernix/audio/DSCI9747_zps31acb2b3.jpg

 

http://img.photobucket.com/albums/v327/Ernix/audio/DSCI9733_zpsf8c95476.jpg

 

http://img.photobucket.com/albums/v327/Ernix/audio/DSCI9752_zps95b1bf8d.jpg

 

http://img.photobucket.com/albums/v327/Ernix/audio/DSCI9755_zpsdb119661.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odwrócona faza moja wina przez pomyłkę zamieniłem strony, dzięki za zwrócenie uwagi :) teraz jest tak jak być powinno.

 

Ustawiłem to tak

 

Wzmacniacz dałem na LP, potencjometry od LP i HP Pass mało zmieniaja dałem okolo + 80% a Bass boost i level +50% licząc od środka

 

W radiu opcje sub on i dałem 63Hz, bass na +3.

 

 

mhm widzę różnice teraz na postoju muza tak na 90% i światełka przygasają, obroty w dół   :P przydałby sie kendzo 

 

muzyka jest na plus nie myślałem ze odwrócona faza i złe ustawienia mogą psuć efekt tzn:

 

SUB pukał wcześniej jak listonosz do drzwi :luka: a teraz schodzi nisko z basem  :]

 

fotki sa z dziś pawel_luk1 spoko by było jak by ktoś inny na to rzucił okiem może lepiej ustawisz mogę przyjechać na psiaka  :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do instalacji to wzmacniacz jest podłączony do aku (nowe 70Ah) po drodze jest bezpiecznik kabel o przekroju 6mm, minus (uziemienie) podpięte do podłogi.

 

Co tu moze być źle ? Kable do suba i radia to nie maja wpływu na spadek mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz odfiltrowales suba na radiu to potencjometr od LP juz nic nie da, rownie dobrze mogles przelaczyc na wzmacniaczu na FLAT

Najwazniejsze ze juz cos tam gra, jak miales na HP to nie dziwne, ze tylko jakies lekkie stukanie bylo slychac :)

A kabel do wzmaka za cienki i stad te spadki napiecia w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A kabel do wzmaka za cienki i stad te spadki napiecia w instalacji.

 

Kabel kupiony w sklepie elektrycznym najgrubszy jaki był chyba do spawania  :P

 

Cytat z forum odnośnie grubości przewodu  :luka:

 

 

 

Dla lepszego zobrazowania jakie średnice przewodów rzeczywiście są potrzebne, trzy przykłady z gospodarstwa domowego: 

Grejnik elektryczny z wentylatorem ze stałym poborem mocy 2.200 Wat jest zasilany przewodem o średnicy 1,5 mm i o długości przewodu powyżej 10m ze względów bezpieczeństwa. Przy napięciu 230V i oporze 20-25 Ohm spirali grzewczej płynie w przewodzie prąd ok 10 Amperów. Suszarka do włosów o mocy 1300 Wat ciągnie energię poprzez kabel 0,75mm. Więcej jest nie potrzebne. W tym przypadku płynie prąd ok 5,6 A. Przewodem o średnicy 5mm przyłączona jest kuchenka elektryczna. Przy włączeniu wszystkich palników i piekarnika dochodzi do zużycia ok. 12.000W i płynie prąd ok. 52A. Całkowity opór przewodu grzejnego odpowiada wtedy impedancji kolumny głośnikowej. Ale powtarzając: aby uzyskać głośność pokojową potrzeba średnio maksymalnie 1 W mocy i płynie wtedy prąd ok. 0,6A. Pomimo tego wielu producentów przewodów głośnikowych oferuje produkty, których średnica wystarczyłaby do zasilania całego budynku. Wiele z nich ma rzeczywiście średnice węża ogrodowego. 

 

W tym miejscu nie powinno jednak zostać nie zauważone, że do podwojenia siły głośności potrzeba około 10 krotnego zwiększenia mocy. Przy tych samych głośnikach musi wtedy wzmacniacz wytworzyć napięcie ok. 6V i natężenie prądu zwiększa się do ok. 1,7A. Przy następnym podwojeniu głośności musi wzmacniacz wytworzyć już napięcie ok. 19V co daje prąd 5,3A. Teraz powoli przekrój kabla zaczyna wchodzić w grę (4 krotność normalnej głośności pokojowej!). Ale ze średnicą 2,5mm przy długości 10m jest się wciąż na słusznej drodze. Dopiero przy jeszcze większych długościach przewodu i/lub głośnościach (jeśli rzeczywiście są wykorzystywane) jest konieczne użycie kabla o średnicy 4mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest o kablach do glosnikow, a nie zasilajacych, pisales ze kabel ma przekroj 6mm mamy rozumiec 6mm2 czy srednica 6mm?

Niestety ale w 12V instalacji sa duze straty i kabel (w dodatku jeszcze dlugi na kilka metrow) musi byc odpowiedniej grubosci, popatrz nawet w manualach wzmacniaczy bardzo czesto producenci  podaja zalecany minimalny przekroj kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W manualu od wzmacniacza jest podana minimalna wartość 6mm2.

 

U mnie przekrój przewodu dodatniego i ujemnego wynosi ~28mm2 , średnica żyły przewodu to 6mm a łączna długość przewodu (+ -) nie przekracza 3m

 

 

 

mając tyle osób z forum które są z Wrocka aż wstyd nie poszukać,i nie podjechać,

 

spoko jestem umówiony ale pomoc forum tez jest przydatna :)

 

 

 

Jak juz odfiltrowales suba na radiu to potencjometr od LP juz nic nie da, rownie dobrze mogles przelaczyc na wzmacniaczu na FLAT

Najwazniejsze ze juz cos tam gra, jak miales na HP to nie dziwne, ze tylko jakies lekkie stukanie bylo slychac :)

 

 

Jak w radiu dam suba na OFF to nie gra ani sub ani wzmacniacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie samo radyjko. :) Podłączone miałeś dobrze, a teraz przepiąłeś na wyjście z przednich kanałów. Podłącz tak jak miałeś, jak się włączy radio to przytrzymaj SRC do wyłączenia. Jak się wyłączy przytrzymaj znowu SRC, wejdziesz do ukrytego menu. Sprawdź czy na pewno masz ustawione w opcji PREOUT na SW.  Możliwe, że masz włączoną tylko opcję REAR-SW (jeżeli tak to ją wyłącz, przełączając na FUL), dzięki niej tylne kanały radia mostkują się specjalnie dla suba. I też pojawi się opcja SUB.W w menu. Po ustawieniu odpowiednich opcji w radiu, według tego co pisałem, przełącz wzmak na FLAT, a w radiu w SUB.W na NOR, w SUB.W CTRL ustaw częstotliwość odcięcia, i poziom głośności. 

Możliwe, że tak masz ustawione już, ja napisałem tylko po kolei jak to powinno wyglądać  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...