Skocz do zawartości

Dobry dźwięk w... autobusie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Spędza mi sen z powiek jakość dźwięku w moim miejscu pracy - autobusie. Dopóki jeździliśmy starymi heblami, miałem w suficie dwa głośniki wysokotonowe, za siedzeniem niewielką tubę i fajnie wszystko grało. Ale przyszły nowe wozy i jest tragedia.

 

Mam radio Sony CDX-GT560UI i nad głową po lewej stronie dwa głośniki o średnicy 10cm Bosch. Gra to tragicznie, basów nie ma wcale, wysokie tony też są jakieś marne.

W załączniku zdjęcie głośników, miejsca za fotelem oraz obok fotela.

 

Prośba o pomoc do specjalistów - co mogę zrobić, aby poprawić jakość dźwięku. Zależy mi, żeby to grało fajnie.

Myślałem nad wymianą głośników nad głową na jakieś wysokotonowe, a za siedzeniem lub obok dołożenie czegoś basowego. Tylko nigdzie nie mogę znaleźć niczego pasującego do ograniczonej ilości miejsca jakim dysponuję.

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady.

post-13270-0-14663600-1383650897_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po tej wypowiedzi:

 

 


Dopóki jeździliśmy starymi heblami, miałem w suficie dwa głośniki wysokotonowe, za siedzeniem niewielką tubę i fajnie wszystko grało

To raczej wymagający mocno nie jesteś  :D

Zatem proponuję wymienić te głośniki nad głową na jakieś coaxy  np na EL COAX 5  a do tego sklecić jakąś skrzynkę na dwóch 16-kach i podejrzewam że "będziesz pan zadowolony"  :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@trafalgar: to jest miejski Solaris.

 

@mzxtz: Właśnie o takim rozwiązaniu myślę, ale głośniki muszą mieć średnicę 10cm, nie znam się na producentach, dlatego proszę o polecenie czegoś konkretnego.
Odnośnie skrzynki - najbardziej odpowiadałaby mi opcja zakupu czegoś gotowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


ale głośniki muszą mieć średnicę 10cm

Przegapiłem ten szczegół  :wink2:

http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id=2,18,233&kid=233&pid=1694

 

 

 


Odnośnie skrzynki - najbardziej odpowiadałaby mi opcja zakupu czegoś gotowego.

W takim razie wątpię żeby Ci ktoś coś tu doradził  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa... to taki bus.. Jeden znajomy prowadził ikarusa.. Ale on miał radio, 2 głośniki po 4cale i subwoofer w "tubie"  :rotfl:

Jeździł po warszawie..

A w Solarisie to raczej głośniki dodatkowo odpadają. 

Można kolumny z domu wziąć.. Ewentualnie załatwić sobie zestaw Logitech 2.1.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup solidne 4" głośniki,głośnik do małej obudowy(8-10") oraz 4-kanałowy wzmacniacz.

Za fotelem spokojnie zmieścisz obudowę subwoofer'a(tą możesz zamówić i kogoś z forum lub w np. baser'ze.


 

 


Chcesz kolumienki? Co zrobić w zabudowie itd..

Zomer masz w 1 poście fotkę miejsc w których można ulokować spikersy.

Tu nie ma co gdybać,tylko działać.Robota prosta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie ma basów. I dlatego też chciałbym coś dołożyć przy fotelu, tylko mam ograniczone miejsce. Jest mi to obojętne, co tam postawię, dlatego wlaśnie poprosiłem o pomoc. U góry wstawię np. któreś z zaproponowanych głośników i wysokie tony będą okej, pozostaną tylko basy.

Mam 12V i 24V też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jest autobus i kolega wozi ludzi i raczej dyskoteki tam robić nie będzie  :)

Moja rada jest prosta kupujesz dwa mało wymagające mocowo wooferki 16cm  jak się postarasz to za siedzeniami te 20l uzyskasz podepniesz to normalnie do radyjka pod tylne kanały i będzie git.

Sam dawno temu taki patent zastosowaliśmy z kumplem w busie firmowym i morda się cieszyła  :rotfl:

 

 


Mam 12V i 24V też.

12V masz pewnie z przetwornicy, która nie ma więcej niż 20-30W nie ryzykował bym podpinać pod nią wzmacniacza  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszukał stare głośniki typu 8ohm, 6-10wat, coś jak było w zestawach w kolumienkach domowych. Małe papierzaki, membrany bardzo lekkie, wiadomo że bardzo niskiego zakresu nie słuchać, ale dawne małe tonsile potrafią zagrać czasami niskim pasmem. 

Nowe autobusy maja instalacje z łączeniem szeregowym akumulatorów. Instalacja przy 12V jest dostępna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz dwa mało wymagające mocowo wooferki 16cm jak się postarasz to za siedzeniami te 20l uzyskasz podepniesz to normalnie do radyjka pod tylne kanały i będzie git.

 

brzmi obiecująco, a czy jakieś konkrety dla tej propozycji mogę prosić, bo jestem zielony ;)

 

ogólnie rzecz biorąc wolałbym opcję bez wzmacniacza i ingerowania w instalację, a jedynie wpiąć się do kostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzmi obiecująco, a czy jakieś konkrety dla tej propozycji mogę prosić, bo jestem zielony ;)

 

ogólnie rzecz biorąc wolałbym opcję bez wzmacniacza i ingerowania w instalację, a jedynie wpiąć się do kostki.

No to ratują Cię jakieś tonsile gdn 20/40 4omowe lub coś podobnego radio da sobie radę z nimi, pozostaje tylko montaż ich żeby nie "zawadzały"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...