Skocz do zawartości

Re audio re-10s4 skrzynia br szczelinowa


przemas1988
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuje zrobić nową skrzynkę dla swojego re audio żeby sprawdzić jak zagra w br. Obecnie gra w 23l zamkniętej.
 

1. Głośnik: Re Audi RE-10S4
2. Parametry głośnika:

  • Nominalna impedancja - Znom: 1x4 ohm
  • Moc RMS (wytrzymałość term.) - Pe: 175 W (Max.500W)
  • Bl: 15.4
  • Qes: 0.39
  • Qms: 4.37
  • Qts: 0.36
  • Fs: 21.5 Hz
  • Vas: 75.6 l
  • Xmax: 12 mm (w jedna stronę)
  • SPL (1W/1m): 84.7 dB
  • Sd: 322 cm2
  • Re: 3.2 ohm (jedna cewka)
  • Głębokość montażu - 127,0 mm
  • Średnica montażu - 231,7 mm
  • Średnica zewnętrzna - 257,1 mm
  • Średnica rozmieszczenia otworów - 247,6 mm
  • Szerokość napędu - 123,8 mm
  • Głębokość napędu - 38,1 mm
  • Głębokość kosza - 88,9 mm
  • Objętość głośnika - 2,54 l
  • Waga - 2,92 kg

Zalecane obudowy: closed 14.1l, BR 28.3l str. 35Hz

3. Rodzaj słuchanej muzyki: wszystkiego po trochu
4. Grubość materiału z jakiego będzie wykonana skrzynia: 12 mm mdf( 2 sklejone płyty 6 mm), ścianka przednia 18 mm( 3 sklejone płyty mdf), ścianki portu 12 mm(2 sklejone płyty 6 mm)
5. Wymiary skrzyni: 40x35,6x32,4 cm port o przekroju 30x3 cm

Tu rozrysowałem jak będzie zrobiony port w skrzyni

post-4145-0-63749900-1374506486_thumb.jpg

6. Model auta: Seat ibiza 6l1 3d

Skrzynia którą sobie wymyśliłem będzie mieć około 28-29 l netto a strojenie około 37-38 hz(tak przynajmniej mi się wydaje). I teraz pytanie do obeznanych w robieniu skrzyń czy to moje cudo się nada czy trzeba coś zmienić. To będzie moja pierwsza skrzynia br i nie jestem pewien czy dobrze port wyliczyłem i czy taka grubość ścianek i litraż wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wymysliles to raczej pod BR nie podchodzi , szybciej to szczelinowa , no i nie wiem jak z ta plyta czy masz takie kawalki o jakich piszesz czy zamierzasz dopiero kupic , jezeli zamierzasz to kup od razu 18mm i nie mecz sie z klejeniem do kupy . no i okresl co chcesz czy skrzynie szczelinowa taka jak na zalaczonym obrazku czy BR z portem , a tak wogole to juz taki temat byl http://www.strefacaraudio.pl/topic/26340-re-audio-re-10s4-muzyka-rockmetalpop-skrzynia-br-czy-cl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi mi o szczelinową. Wyliczałem strojenie w winisd jako br bo nie ma tam wyboru szczelinowej a jedynie br z portem prostokątnym. Mam trochę płyty o grubości 6 mm dlatego pomysł z klejeniem. Ogólnie skrzynie chcę zrobić zerowym kosztem wykorzystując to co mam. Strojenie mogę zmienić jak i litraż ale raczej nie starczy mi płyt ani miejsca w bagażniku na 35 l skrzynię. Prędzej coś w granicach 30-31 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemas1988,

 

Grafika daje malo informacji:

- jakie to sa wymiare, wewnetrzne, albo zewnetrzne?

- rysunek nie pokazuje, jak panele sa polaczone, poniewaz nie jest widoczna grubosc scianek.

Wszystko to sprawia, ze ​​trudno sprawdzic.

 

12 mm to za malo dla 10-tki. Nie wystarczy sztywnosci pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ibi ma podobny a praktycznie taki sam bagaj jak polo wiec 35l spokojnie by ci weszlo , ja u siebie mialem 45l skrzynke i jeszcze na zakupy jako takie miejsce sie znalazlo(chodzi o polo) co do gr scianki to fakt troche za malo ale jak to ma byc tanim kosztem i na sprawdzenie jak sub sobie radzi to mozesz zrobic na testy z tego co masz a jak sie sprawdzi to zrobisz juz sobie profi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemas1988,

 

Grafika daje malo informacji:

- jakie to sa wymiare, wewnetrzne, albo zewnetrzne?

- rysunek nie pokazuje, jak panele sa polaczone, poniewaz nie jest widoczna grubosc scianek.

Wszystko to sprawia, ze ​​trudno sprawdzic.

 

12 mm to za malo dla 10-tki. Nie wystarczy sztywnosci pola.

 

Tu dokładniejszy schemat z większym litrażem( po odliczeniu szczeliny i głośnika wyszło mi okolice 35-36 l) i podobnym strojeniem(chyba 37-38 hz) :

post-4145-0-23194700-1374579593_thumb.jpg

Chyba wszystko na nim jest podane(dokładne wymiary jak i zaznaczone jak mają być łączone płyty).

 

ibi ma podobny a praktycznie taki sam bagaj jak polo wiec 35l spokojnie by ci weszlo , ja u siebie mialem 45l skrzynke i jeszcze na zakupy jako takie miejsce sie znalazlo(chodzi o polo) co do gr scianki to fakt troche za malo ale jak to ma byc tanim kosztem i na sprawdzenie jak sub sobie radzi to mozesz zrobic na testy z tego co masz a jak sie sprawdzi to zrobisz juz sobie profi

 

U mnie jest dźwignięta podłoga o jakieś 12 cm więc i bagażnik się trochę skurczył. Ale spróbuje z większą skrzynką najwyżej zajmie cały bagażnik.

Byłem rozrysować sobie ścianki na płytach i okazało się że dam radę zrobić wszystkie ścianki poza tymi od szczeliny 18 mm. Jednak zmniejszy się nieco litraż skrzyni jak i zmieni strojenie( teraz pewnie 38-39 hz). 

Tylna ścianka będzie mieć długość 464 mm i grubość 18 mm, przednia 434 mm i grubość 18 mm. Boczne ścianki oraz górna i dolna będą mieć takie same wymiary ale grubość 18 mm. Ścianki szczeliny będą mieć grubość 12 mm(nie starczy mi już płyt na 18mm) ale jedna będzie mieć 264 mm zamiast 270 mm długości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tu dokładniejszy schemat z większym litrażem( po odliczeniu szczeliny i głośnika wyszło mi okolice 35-36 l) i podobnym strojeniem(chyba 37-38 hz) :

Tak, litraz netto okolo 35 L, strojenie ok. 33 Hz ze wzgledu na efekt "wydluzenia wirtualnego". Aby uzyskac 37 Hz, scianka 180 mm musi miec 100 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, litraz netto okolo 35 L, strojenie ok. 33 Hz ze wzgledu na efekt "wydluzenia wirtualnego". Aby uzyskac 37 Hz, scianka 180 mm musi miec 100 mm.

Dzięki za sprawdzenie. Czyli wystarczy że dam tą jedną ściankę 100 mm zamiast 180 mm i będzie wszystko dobrze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

No własnie tego nie wiem, bo opierając sie o rysunek skrzyni z tematu gdzie podana jest szerokosc i dlugosc tunelu, nie wiem czy moge zastosowac tunel na bocznej sciance i plecach kiedy plecy beda pochylone.Jeżeli przeniose port na spod skrzyni zmieni mi się szerokosc portu wiec wyjdzie inna dlugosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mozna zrobic tak:

1. Obliczyc skrzynie zamknieta pochylona o pojemnosci jaka musi miec BR.

2. Nastepnie zwiekszyc wysokosc skrzyni tak, aby uzyskac wymagany przekroj portu, dlugosc ktorego wiesz.

Mam na mysli ze port idzie wzdluz sciany dolnej i wychodzi na sciana boczna. Szerokosc skrzyni musi byc wystarczajaco wieksza niz dlugosc portu.

Inaczej mowiac, liczymy skrzynie zamknieta, a nastepnie rzekomo kleimy port z dolu.

Czy uda sie taka opcja?

 

Nastepnym krokiem bedzie korekcja obliczenia, spowodzana nadwyzka pojemnosci.

post-3867-0-05586000-1456143015_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...