Skocz do zawartości

C4 grand picasso, co i gdzie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

jestem nowy i szukam porady. Audio domowym interesuję się od dawna: sam zrobiłem kilka par głośników, umiem je zmierzyć i zasymulować zwrotnicę. I wiem, że gotowe projekty mądrzejszych i bardziej doświadczonych niż ja, grają lepiej :D

 

Stałem się posiadaczem citroena c4 grand picasso. Ma radio RD4 i 4 pełnozakresowe głośniki w drzwiach masujące łydki. Jakoś w samochodzie nie muszę mieć rewelacyjnego brzmienia, fizyki nie przeskoczę, ale muzykę symfoniczną i małe jazzowe składy muszą mieć jakąkolwiek średnicę. Obecny system jest daleki od tego. Nie słucham głośno, nie potrzebuję subwoofera, który wydmucha mi dywaniki przez okna :D

 

Poczytałem już wątki nt. c4 picasso na tym forum. Widzę że ludzie na rozbudowany system audio dostępny w opcji też narzekają.

 

Co bym chciał zrobić:

  • z zewnątrz audio ma być niewidoczne, zamontowane w oryginalnych miejscach montażowych,
  • chciałbym zachować RD4 ze względu na bluetooth, sterowanie ustawieniami komputera samochodu i gazyliard przycisków na kierownicy,
  • na podszybiu chciałbym zamontować coś co pracuje "w szybę" od ok 500-750 Hz, w górę. Może być współosiówka, może być fullrange (to drugie ze względu na charakter muzyki bardziej wskazane),
  • pasywna zwrotnica,
  • w drzwi przednie wygłuszenie i coś co dopełni dół,
  • w drzwi tylne wygłuszenie i współosiówki lub fullrange,

Pasywna zwrotka więcej niż 1-rzędu, dzieląca na tej częstotliwości to konieczność albo zastosowania gigantycznych cewek powietrznych albo rdzeniowych. Więc istnieje cień szansy, że wzmacniacz z aktywną zwrotnicą będzie rozsądniejszy i niewiele droższy. RD4 chyba nie ma wyjścia na wzmacniacz.

 

No i chciałbym się zmieścić w jakichś rozsądnych pieniądzach. Nie oczekuję że będzie to grało na miarę Waszych systemów, ma grać w miarę poprawnie i pozwalać na spokojne słuchanie muzyki w korkach.

 

Dlaczego nie rozważam zestawu 17tka + tweeter i pasywna zwrotka? Bo bardzo dobry tweeter pracuje od 2 kHz, a średnica zaczyna się od 500-750 Hz (ludzki głos, skrzypce, trąbka). Zakres 500-2000 z woofera jest silnie kierunkowy i po prostu będzie szedł cały w portki i dywaniki. A szkło dźwięk odbija niemal idealnie...

 

No i mam prośbę do Was - poszukuję warsztatu, gdzie ktoś mi doradzi (naprawdę doradzi) i zrobi instalację. W Wawie.

 
Wiecie może co można zmieścić na podszybiu w tym samochodzie bez cięcia deski? W necie niewiele znalazłem...
 
ps. oczywiście dam się przekonać, jeśli któryś z moich pomysłów jest głupi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro słuchasz symfonii i jazzu, to musisz już mieć w miarę ( być może mylnie zakładam :) ) wyrobiony sposób prezentacji tego co się dzieje na scenie, stąd pomysł montowania głośników w tylne drzwi bym odrzucił, chyba ,że znasz jakiś kwartet jazzowy, którego połowa gra przed Tobą na koncercie a kolejna za Tobą? :wink:  Warto chyba się skupić i przeznaczyć środki z tyłu na jak najlepsze zrobienie przodu. Jeśli chodzi o godne polecenia osoby z Twoich okolic to poszukaj na forum użytkowników Raadek i Lklukasz, oba adresy są dobre, ale resztę ustalisz sobie i wybierzesz bezpośrednio sam.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolego długa droga przed Tobą i troszkę forsy do wyłożenia. Można zrealizować podziały aktywnie za pomocą procka typu H701 np, ale trzeba wyprowadzić sygnał z radia. Ogólnie żeby takie cuda poczynić pracy i kasy trzeba wyłożyć dużo. Jeżeli boisz się o granie 2way i myślisz że dźwiek będzie szedł w dywaniki itp to warto przemyśleć 3way lub posłuchać dobrego 2way.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie, co prawda sygnał z radia i procek da najlepszy efekt, jednak zawsze może to także być konwerter hi-low z wyjść głośnikowych radia i jakaś 2 kanałówka , zestaw odseparowany pocięty na zwrotce. Powinno być dużo lepiej niż seria, tym bardziej ,że obecnie są jedynie szerokopasmowce w nogach... Nie dziwię się ,że średnicy z tego co kot napłakał. Apetyt Dawidku rośnie w miarę jedzenia... Myślę ,że to byłaby dobra baza do zabawy a jeśli z czasem okaże się ,że chce się lepiej to wtedy sygnał-procek druga dwu-kanałówka i pobawić się z podziałem aktywnym przodu. Ale jeśli kolega się zgłosi czy to do Raadka czy Lklukasza w złe ręce nie trafi i raczej nie musi się martwić co i jak a pozwolić komuś z doświadczeniem się tym zająć i... cieszyć graniem po odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylne drzwi - jak jadę z dziećmi, to chcę, żeby z tyłu też cokolwiek plumkało. Jak będzie tylko przód zrobiony, to nie będę słyszał, co do mnie krzyczą. Jak będę sam jeździł to będę pewnie tył odcinał.

 

Wiem że można wrzucić w to 1000% zakładanego budżetu. Dla mnie ważne jest, żeby każda wydana złotówka miała sens. I tak muzyki to głównie w domu i na słuchawkach słucham i w cale nie oczekuję że samochód temu dorówna.

 

Raadka i Lklukasza poszukam.

 

A gdzie szukać informacji na ten temat tego, co wejdzie na podszybie w mój rodzinowóz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale jeśli kolega się zgłosi czy to do Raadka czy Lklukasza w złe ręce nie trafi i raczej nie musi się martwić co i jak a pozwolić komuś z doświadczeniem się tym zająć i... cieszyć graniem po odbiorze.
Zdecydowanie popieram. Najważniejsze to zrobić podstawy czyli drzwi wygłuszyć. 

 

Co do tylnych drzwi to można zrobić jakieś przekaźniki czy coś na głośniki, niech im tam gra, było już parę tematów o tym. Zabawy na pewno będzie.

 

 

 


A gdzie szukać informacji na ten temat tego, co wejdzie na podszybie w mój rodzinowóz?
Ci których podaliśmy pomogą i dobiorą coś co trzeba i co zagra na poziomie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A gdzie szukać informacji na ten temat tego, co wejdzie na podszybie w mój rodzinowóz?

Zawsze mozna zdemontować fabryczne przetworniki i zrobić pomiary  a jeżeli to zbyt duzo roboty to zajrzyj na forum citroena napewno są jakies informacje na temat głosników gdzie o jakiej srednicy są zamontowane i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania że jeżeli chłopak się nie zna na robocie i chce do zakładu, to mu pozostawmy najważniejszą kwestie czyli odsłuch jak jego zdaniem ma grać. Bo tu chodzi też o pieniądze które chce on wydać tak aby nie żałować każdej złotówki, a sami na własnej skórze możemy się przekonać że wydawaliśmy kasę w błoto bo uczyliśmy się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieno, roboty się nie boję, ale na pewno jak sam będę robił to coś podrapię i poniszczę, bo nie mam doświadczenia w rozbieraniu plastików w samochodzie. Dlatego wolę żeby ktoś to zrobił za mnie. Oczywiście na uczciwych warunkach.

 

Forum citroena na niewiele się zdało - nic nie znalazłem ciekawego. Ponoć są tam standardowo gwizdki montowane w dziurach 55mm. Jaka głębokość i co jest dookoła i czy można to rozwiercić - niewiele informacji. Jak rozumiem, 2way współosiowe zaczynają się od 87 mm, mniejsze to tylko fullrange.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylne drzwi - jak jadę z dziećmi, to chcę, żeby z tyłu też cokolwiek plumkało. Jak będzie tylko przód zrobiony, to nie będę słyszał, co do mnie krzyczą. Jak będę sam jeździł to będę pewnie tył odcinał.

Nie bardzo trafia do mnie ta argumentacja. Skoro chcesz słyszeć dzieciaki, to i tak będzie musiał być ustawiony odpowiedni poziom głośności odsłuchu, czy to z przodu czy przód i tył, jeśli natomiast obawiasz się czy mając dobrze zrobiony przód dobrze słychać na tylnej kanapie to gwarantuję Ci ,że czasami jeszcze fajniej się scena rysuje z kanapy niż z przodu, więc zrobienie tylko przodu to nie żaden pół-środek. Zaznaczyłeś ,że chcesz zrobić fajny budżetowy zestaw gdzie wszystko jest świadomie użyte, a nie wydać pierdylion na wodotryski :) stąd moja porada, lepiej dać na luz z tyłem a te zaoszczędzone parę grosików dołożyć do lepszego przodu. Odrobina zaufania. :wink:

Raadka i Lklukasza poszukam.

 

A gdzie szukać informacji na ten temat tego, co wejdzie na podszybie w mój rodzinowóz?

A w jakim celu? Skoro chcesz zaufać fachmanowi to niech sam dobierze to co uzna za efektywne. Z jednej strony zostawisz coś komuś za robotę na bułkę z masełkiem z drugiej nie musisz sobie głowy zaprzątać co dobrać, jak zamontować, to ich ból glowy a Twój komfort i to polecam a nie chodzenie po omacku i czasami z utopionymi bez efektu pieniążkami.

Nieno, roboty się nie boję, ale na pewno jak sam będę robił to coś podrapię i poniszczę, bo nie mam doświadczenia w rozbieraniu plastików w samochodzie. Dlatego wolę żeby ktoś to zrobił za mnie. Oczywiście na uczciwych warunkach.

 

To są uczciwe osoby! I można stawiać auto w ciemno, nikt Cię ani nie oszwabi ani nie naciągnie niepotrzebnie.

I abyś nie pomyślał ,że komukolwiek robię reklamę, to jedynie odpowiedziałem Ci na Twoje pytanie o kogoś godnego polecenia i zaufania w Wawie i okolicy, jeśli poświęcisz więcej czasu na poczytanie forum to zauważysz ,że nie raz i nie dwa z Raadkiem o coś tam delikatnie podarliśmy koty, jednakże nie zmienia to faktu ,że jako fachowiec to sprawdzony adres, podobnie się ma rzecz do Lklukasza. Chłopaki wiedzą co robią i mają naprawdę przyjazne ceny za swoją pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...