Skocz do zawartości

MDS08 2 szt closed czy 1 w BR?


kaka22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pytanie jak w tytule. Co lepiej "kopnie"? Mam do dyspozycji max 32L na te 2 MDSy w Closecie. Priorytetem jest szybkość i kop, chociaż na trochę zejścia bym się nie obraził. Teraz sprawa główna. Wzmacniacz do zasilania suba/subów nie podlega zmianie. Jest to Hifonics triton II, który legitymuje się mocą 2x106W/ 4ohm, 2X176W/ 2 Ohm i 1x356W na 4 ohm w mostku.

Tak jak mówiłem wymiana wzmacniacza nie wchodzi w grę. Czytałem forum, jednak nie znalazłem bezpośredniego porównania 1szt BR vs 2szt CL. No i proszę wziąć pod uwagę mój piecyk, czy w ogóle jest sens pchania się w 2 szt przy takim zasilaniu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę poważnie, nie poważnie, zaproponować, przynajmniej do celów zabawy, konstrukcję izobaryczną  :wink:

Czyli 2 w 1

Ja dla zabawy zrobiłem izobaryczną na 2x 6", mała pojemność, bardzo mała, ale dało tak niską tonację (jako woofer) a szukać w aucie "Gdzie to jest schowane?" było bardzo trudne i zagadkowe. Polecam stworzyć coś takiego chociaż raz- dla zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Membrana w torze ze skrzynią BR jest technicznie "lżejsza" i szybsza. 

Niby celem otrzymania tej samej akustyki litraż zmniejsza się o połowę, ale z samą głośnością to efektów nie wiadomo jakich- nie ma.

Po prostu gdy zamiast 12litrów możesz uzyskać ten sam efekt w niższym litrażu, jak kiedyś "czytałem" to miało zmniejszyć litraż o połowę, ale odczułem do z litrażem mniejszym o 25% a nie 50%. Może to też kwestia jakości midbasa.

Lepsze efekty daje to w closed pod względem budy BR, gdy w closed masz spadek jakości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego proponuję zrobić sobie konstrukcję prostą. Zrobić Izobara w litraż jaki mamy. 

Mając do roboty 2x closed vs. 1x BR, a inny wariant Izobar w BR w litrażu 30litrów może powalić na pewno 1x BR, 

Jeżeli byśmy zastosowali izobara umieszczonego fizycznie wewnatrz skrzyni, zaraz za widocznym pierwszym głośnikiem, stracimy te 2litry w litrażu netto, ale możemy zyskać coś innego.

Dodatkowym minusem może być zapewne jakieś 50% większe opóźnienie. (utrzymując litraż ogólny)

Moja propozycja, mała zabawa z małą konstrukcją i Test w aucie. Koszt 20zł? Chyba warto sie pobawić i zyskać nietypowe rozwiązanie w formie eksperymentu.

Nie trzeba robić konstrukcji Perfect Wizualnej dla testów poglądowych. Do odważnych świat należy  :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pomijając izobara, bo to dla mnie nie wchodzi w grę. W BR gra fajnie, szybko, jednak brakuje mi trochę "kopa". Czy uzyskam tego większego "kopa" właśnie dwoma sztukami w CL? Gdzieś czytałem (chyba K@mil) miał 2 szt MDS08 w CL, ale nie mogę tego nigdzie znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 kiedyś "czytałem" to miało zmniejszyć litraż o połowę, ale odczułem do z litrażem mniejszym o 25% a nie 50%.

Dobrze, że czytałeś ale szkoda, że nie DOczytałeś :) W układzie izobarycznym między innymi zmniejsza się VAS o połowę. W dużym skrócie można powiedzieć, że tworzymy głośnik gdzie pojedyncza membrana napędzana jest przez dwa układy magnetyczne.

Kiedyś, przy głośnikach starej konstrukcji, VAS był problemem bo wiązał się między innymi z bardzo dużymi obudowami. Świat poszedł do przodu, pojawiły się komputery, amfetamina, samoloty i głośniki z magnesami neodymowymi. Teraz już mało kto o układach izobarycznych pamięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W BR gra fajnie, szybko, jednak brakuje mi trochę "kopa". Czy uzyskam tego większego "kopa" właśnie dwoma sztukami w CL? 

 Wiele osób ci powie raczej- 1x BR, ma lepszą frajdę jak 2x Closed.

Znajdą sie i zwolennicy i przeciwnicy.

Pozostaje ci samemu coś podziałać - niestety. 

Jakiś spocik, jakiś zlocik, może ktoś coś takiego ma? i masz odpowiedź.

Co auto, co wzmak - sam wiesz że może dać różnicę w odsłuchu

 

Dobrze, że czytałeś ale szkoda, że nie DOczytałeś

 

Czytać to jedna zasada. 

 

W układzie izobarycznym między innymi zmniejsza się VAS o połowę.  Teraz już mało kto o układach izobarycznych pamięta.

O połowę, ale to tylko matematycznie..

W rzeczywistości każdy głośnik może dać inne wskazanie.

Poczytać można dokładnie, ale wszystkie głośniki nie dadzą ci pełnego efektu. 

Jak zrobiłem kiedyś zabawkę na chińczyku-dał fajny efekt zwłaszcza  w bardzo niskiej tonacji.

Parametry pokazały że przy 15hz nie powinno być żadnej głośności  (mały głośnik)

Jak napisałem - Pobawić się można, nie można zakładać ogólnej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...