Skocz do zawartości

Excursion SX1-10S4 jaka skrzynia, ile litrów?


Pitex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym żeby ktoś mi pomógł w doborze skrzyni do tego głośnika. Aktualnie mam go w skrzyni closed ok 15l i szału nie robi. Czy mógłby mi ktoś napisać ile litrów powinna mieć skrzynia do tego głośnika w closed i br? 

 

Dane głośnika:

 

 

  • Głośnik 1-cewkowy
  • Impedancja: 1x4 ohm 
  • Średnica: 25cm (10 cali)
  • Moc RMS: 200 W
  • Moc Max: 600 W 
  • Qts: 0.653 
  • Fs: 31.295 Hz 
  • Vas: 44.582 L 
  • Xmax: +/- 12 mm 
  • SPL: 84.6 dB 
  • Głębokość montażu - 127 mm 
  • Membrana: Mica Poly 
  • Zawieszenie górne: guma-santopren 
  • Kosz: tłoczony ze stali
  • 1 cewka: wysokotemperaturowa, 8-warstwowa z miedzi
  • FEA - optymalizowany układ napędowy 
  • Pojedynczy układ magnetyczny

 

Bardziej skłaniał bym się ku obudowie br lecz ogranicza mnie trochę bagażnik. Moje kolejne pytanie dotyczy kształtu skrzyni. Chciałbym coś takiego jak na zdjęciu lecz czy to nie będzie wpływało na dźwięk?

 

 

post-10158-0-29133800-1365250617_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co jak co, ale o RE10 (Excursion SX1-10S4 to jest jedno i to samo) to chyba nie brakuje informacji o obudowach... BR 28,5 l strojenie 35 Hz zalecał producent. Zamknięta to wedle upodobań, tutaj złotego środka nie ma, bo jednemu wystarczy w 15 l, a inny wsadzi w 20 l i będzie mu się podobało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś podłączyłem skrzynie i jestem pozytywnie zaskoczony lecz jest jeden problem. Bardzo słychać Port bass reflex tak jakby otwór był za mały. Średnica 75mm długość ok 28 cm. Co się stanie jesli dam jeszcze jeden taki?? Czy wytłumiać skrzynie czymś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytlumienie nic nie da.

Dodanie jeszcze jednej takiej samej rury podniesie czestotliwosc strojenia do 52,5 Hz.

Aby strojenie ne sie powielalo, dlugosc kazdej z dwoch rury 75 mm musi byc 710 mm.

 

Sorry, if something in my explanations isn't clear.

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to takiego quarter-wave rozonator? podobną skrzynie robił kolega Mastah22 i u niego bylo dobrze. Juz sam nie wiem.

Rezonator, oczywiscie.

To jest taki rodzaj obudowy akustycznej, ktory nie ma komory sprzezania, a cala czesc tylna jest kanal walcowamy o dlugosci =1/4 dlugosci fali dzwiekowej przy czestotliwosci strojenia. Na przyklad, wybieramy czestotliwosc strojenia 40 Hz, a nastepnie dlugosc kanalu jest rowna 344/40/4=2,15m.

Przekroj kanalu wybiera sie rowna 1-1,5 powierzhni membrany.

Taka skrzynia zwykle jest wieksza niz BR lub closed, ale daje lepsza jakosc i glosny bas.

Wyglada ten pudelek przykladowo tak:

 

http://www.bassport.net/Uploads/001.png

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@Yauhen, udostępnisz ten program? Zaczynam zabawę z TL'kami i chciałbym go przejrzeć :)

 

Ten program dzis istieje tylko w wersji rosyjskiej. Jesli istnieje potrzeba, mozna przelozyc go do jezyku polskiego.

Do przejrzenia moge zrobic demo-wersje z dzialaniem ograniczonym.

Pelna wersja kosztuje 15€.

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód to audi a3. Skrzynia bez głośnika ma dokladnie 31l. Spróbuje zakonczyc go portem. Gdy siedzi sie w samochodzie to tego świstu i dudnienia powietrza nie słychać lecz gdy sie otworzy bagaznik to jednak jest troche słychac. ogólnie to beda 2 takie skrzynie wiec głośniki będą mniej wysterowane i może będzie lepiej. Teraz podbicie basu na wzmacniaczu jest 12db na radiu 3 db i dodatkowo trochę na equalizerze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

ja ma u siebie re10s4 wg zaleceń mastah22, 35l40Hz i jak na takie słabe maleństwo wielu zaskakuje :D co prawda br zrobiłem z fi100 i długości 370mm jak dobrze pamiętam i pierwotnie też słyszałem tunel, zmieniłem jedynie phase z 0* na 180* i tunel umilkł ;) więc może tutaj był problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualnie mam skrzynkę 37l 35hz bass reflex fi75 i trochę go słychać lecz  łączenie tunelu bass reflex z rura pcv nie jest jeszcze gładkie. może to jest problemem. boje sie rozwiercać na fi100 bo wtedy już nie będę miał odwrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...