Skocz do zawartości

Bocznikowanie kondensatorów w zwrotnicy


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów

Chciałem zapytać jakimi kondensatorami się bocznikuje zwrotnice i jakich mogę użyć w swoim przypadku.

Moja zwrotnica nie jest skomplikowana i są w niej dwa kondensatory:

1. B.P(P) 7uF 100V TOWA

2. CE04P 1,5uF 63V NIPPON

 

Nie wiem czy są to dobre jakościowo kondensatory i ewentualnie jakimi (rodzaj i pojemność) można spróbować je bocznikować.

Z góry dziękować za podpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli już chcesz coś dłubnąć to w pierwszej kolejności sugerowałbym zmienić kondensator w torze tweetera (będzie to ten 1,5uF) na jakiś sensowny, jantzena albo mundorfa, możesz popróbować z rosyjskimi olejakami

 

odnośnie samego bocznikowania kondensatorów to nie wiem czy przy tej lidze sprzętu ma to jakiś sens ;)

 

zmianę tego nippona na jakis konkretniejszy kondensator powinieneś usłyszeć, ale efekt zbocznikowania go małą pojemnością raczej już niekoniecznie

 

tu masz ciekawy artykuł i wnioski z tego porównania :) -> http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html

 

do bocznikowania zalecają MKP1837 wartości 0,01uF czyli 100nF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testowałem na swoich zwrotkach i wymiana kondensatora poprawiła wysokie rejestry

 

odnośnie tej drugiej kwestii, to z pośpiechu wpadło jedno zero ;) miałobyć 0,01uF czyli 10nF

 

zachęcam do przeczytania artykułu z linku, jest parę ciekawych informacji ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, ciekawy artykuł i fajny zbiór kondków.

 

Ja swoje chcę zbocznikować, ponieważ nie chce ingerować w ori zwrotkę w widoczny sposób. Wszystko jest tam oryginalnie pozalewane jakimś klejem i tylko spodnia strona płytki daje możliwości dłubnięcia.

Są to zwrotki ze starych i drogich kolumn pionieera. Wszystko gra i buczy bo grają nawet lepiej niż moja konstrukcja monitorów na STX AWX i Usher/Morel. A skoro gra już b.dobrze na takich podzespołach to może da sie jeszcze coś poprawić bocznikując te nie najlepsze kondki bez ich wymiany.

Myślałem, żeby kupić KSF-022 10nF/100V i popróbować. Ale może są jakieś lepsze elementy do bocznikowania? Może ktoś ma doświadczenie i może coś konkretnego podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...