Skocz do zawartości

Mój pierwszy system


desperados580
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

zadajesz mu takie pytania jak kolega dalej nie wie co to aktywnie a co to pasywnie :D:P hihi

 

Nie hihraj się ,tylko byś wyjasnił w dwóch słowach koledze. :kijemgo::wink: Co prawda można go odesłać do lektury forum ale jak znam zycie i tak będzie w czarnej d...

 

Tak więc jeśli chodzi o kwestię dokładania głośników z tyłu aby pasażerowie coś mieli do posłuchania, to tak jak napisał Ci Adamu, wydaj środki w zrobienie porządnie przodu zamiast pakować coś w tył. Scena ma być przed Tobą a o pasażerów z tyłu się nie martw, czasami mają oni nawet lepszą głębokość sceny niż ty z przodu i naprawdę nie będą z pewnością narzekać przy dobrym zestawie tylko na przodzie.

 

Co do kwestii "aktywnie" "Pasywnie" to wiadomo ,że np tweeter nie może grać częstotliwością przeznaczoną dla woofera np 100 HZ bo by się zwyczajnie spalił .

Podobnie woofer nie jest w stanie fizycznie dobrze zagrać wysokich częstotliwości np 15 kHz. Aby podzielić pasmo pomiędzy 20 Hz a 20 kHz stosuje się zwrotnice, która rozkłada to pasmo na części przeznaczone dla poszczególnych głośników.

W Twoim przypadku skoro będą to dwie drogi chodzi o podział pasma między woofer i Tweeter. Powiedzmy (umownie) w okolicach 3-4 kHz.

Zwrotnica może być pasywna (układ cewki , kondensatorów itp) , który w ten sposób ogranicza pasmo poszczególnym głośnikom, wtedy podajesz sygnał z wzmacniacza do zwrotnicy pasywnej a z niej wychodzą dwa wyjścia (kable) do woofera i tweetera. To jest układ pasywny.

Możesz jeszcze w nim wykorzystać np zwrotnicę we wzmacniaczu odcinając np pasmo dla wooferów przy (znowu umownie 60-70 Hz) tak aby nie grały one bardzo niskimi tonami( od tego jest subwoofer) z jednej strony zyska na tym średnica i ich kick z drugiej będzie im lżej.

To samo o czym wspomniałem możesz zrealizować posiadając radio ze zwrotnicą aktywną( lub radio i osobno procesor dzwięku) tam również możesz ograniczać i ustawiać poszczególne wartości pasma w jakich będą grać Twoje głośniki.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pytaj śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki adamu za pomoc.

 

Tak mam narazie same woofery ale tweetery lada dzien też kupie

 

Czy naprzykład taki wzmacniacz będzie ok do tych dlsów?

http://allegro.pl/wzmacniacz-kenwoood-kac-723-nie-dls-zapco-orion-i2700214469.html

lub

http://allegro.pl/wzmacniacz-kenwood-kac-6201-okazja-tylko-dzisiaj-i2692749316.html

 

Nie ma sie co spoeszyc z zakupem, dopoki masz kase w portfelu doputy jestes panem na rynku. Kupisz, nie spodoba sie i to ty bedziesz mial problem..

W miedzyczasie wpisz sobie w google. "Faq nazara" i jak przeczytasz wroc na forum, wiele sie wyjasni a my nie bedziemy nabijac bez sensu licznika na forum bo szkoda serwera,zwlaszcza ze jest nowy :)

 

Ni i napisz skad jestes, moze sa spoty w twojej okolicy, podjedziesz posluchasz u innych i poszerzysz horyzonty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adamu jescze raz.Lekturka ciekawa i przystępna :D.Jakby co to mieszkam i pracuje w Warszawie ale często też bywam w Mrągowie na Mazurach.

 

Tracku Tobie też dziękuje za wyrozumiałość i że potrafisz wyjaśnic co i jak a nie nabijasz się jak inni.Powoli robi się coraz jaśniej jeśli chodzi o moją wizję systemu.Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do powierzchni w drzwiach niewzmocnionych blachą w swojej alfie też tak zrobiłem. Przy wooferach z MT6 było dobrze, przy zmianie na STX AWX widać było jak mata drga i przy przytyrzymaniu jej dłońmi głośnik wyraźnie inaczej grał. Właśnie na jednych z drzwi testuje patent z żywica. Materiał, żywica, materiał, żywica. Jak wyschnie to zobaczymy co z tego będzie. Będę też miał bierzące porównanie między lewymi i prawymi drzwiami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś tam sposób (nie twierdze, że lepszy od blachy czy żywicy) ale za to dużo szybszy i łatwiejszy to "zażebrowanie" większych otworów płaskownikami aluminiowymi. U siebie na każdy otwór (poza ostatnim) dawałem od wewnątrz twardą bitumę na nią STP i od strony zewnętrznej jeszcze jedna STP. Szybciej i trochę łatwiej.

post-3683-0-50886300-1349951796_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz blachy to bardzo tanio wychodzi zakup odpowiedniego kawałka blachy w punkcie skupu złomu. Nie liczą cię za arkusz i nie musisz od razu kupować całego arkusza 2m x 1m jak w sklepie czy hurtowni tylko wybierasz sobie ze skrawków takie kawałki jak w przybliżeniu ci potrzeba i płacisz z kg. :D

 

Ja u siebie za blachę placilem 1,3pln za kg blachy ocynkowanej wziąłem wiecej bo była fajna, zostanie na jeszcze 4 auta i zapłaciłem 8pln :rotfl: i ok 10 pln za nity na kg, tez na 4 auta starczy :rotfl: średni koszt na auto 4,5 pln za zanitowanie blacha otworów więc chyba nie za drogo żeby bawić się w pólsrodki :rotfl:

 

Więc dziwią mnie zabawy paskami blachy jakies kratowniczki falujace albo tłumaczenia ze ja nie miałem blachy albo ze za drogo wychodzi :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie za blachę placilem 1,3pln za kg blachy ocynkowanej wziąłem wiecej bo była fajna

 

x2.

 

Polecam to rozwiązanie. Ja mieszkając w mieście gdzie nie ma typowej hurtowni metalurgicznej także zaliczyłem punkt skupu złomu i wynalazłem wszystko to co mi potrzeba...

Tylko mi cholery policzyli trochę drożej... Jakieś 5 zł drożej niż Ciebie... :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się wykosztowaleś. :rotfl:

 

Mnie tez walneli na ze 2 plny bo waga nie była za dokładna bo ona w tonach to jest ok ale w kg trochę mało dokładna. :rotfl:

 

Ale już sobie dałem spokój niech maja na piwo :rotfl: a co niech stracę :wink: ale przynajmniej furtki są za grosze skończone :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maty z otworów postanowiłem zerwać .Wszystko ładnie wymierzyłem i wyciąłem z blachy alu odpowiednie kawałki.Jutro nitowanie i na to nowe maty.

Panowie podrzućcie jakieś propozycje jaki wzmak do tych dls r 6 bo jest tyle tego na necie,że oszaleć można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale już sobie dałem spokój niech maja na piwo :rotfl: a co niech stracę :wink: ale przynajmniej furtki są za grosze skończone :D

 

Taniej i efektywniej niż z żywicowaniem. Choć czasami blaszka nie podejdzie( jakieś dziwne profilowanie blach, czy też boczka) wtedy sposób Adamu jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam po przerwie panowie.

No więc blaszka poszła na drzwi i teraz powinno być ok.

Wzmak z którym było tyle problemu wreszczie zakupiony.Wybór padł na DLS CA22. Mimo ,że jego moc to tylko 2x 60W RMS postanowiłem spróbować jak to będzie grało.Teraz tylko kwestia doboru kabli i podłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmacniacz bedzie za słaby to przecież nie jestem na niego skazny. Poprostu zmienię go na mocniejszy.

Mam tylko jedną wątpliwość odnośnie tego wzmaka.Jeśli się nie mylę to nie potrzeba do niego zwrotnic gdyż ma on wbudowany filtr dolnoprzepustowy regulowany w zakresie od 50-500Hz oraz górnoprzepustowy regulowany w zakresie od 15-500Hz.Zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr LPH 500hz to chyba trochę za mało jak woofery w 2-way... (powinieneś na próbę odcinać w okolicy 3.000Hz)

Jezeli nie będziesz miał zwrotnicy w radiu (jakie to radio będzie?), to nie potniesz od góry odpowiednio pasma dla wooferów.

A co z tweeterami? Rozumiem, że bedą miały osobny wzmacniacz? Je też trzeba będzie pociąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio to LG 4810r i chyba nie ma w nim zwrotnicy.Czyli wychodzi na to,że że zwrotki i tak trzeba dokupić.Zdecyduje się więc na te które były fabrycznie z głośnikami.Co do tweeterów to mam już te z zestawu R6.Jeśli chodzi zaś o podłączenie to myślałem,że wzmak dwukanałowy pociągnie to wszystko lecz z Twojej wypowiedzi wynika,że albo drugi wzmak albo wymiana tego co jest na inny z 4 kanałami tak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...