Skocz do zawartości

Szalone pomysły - audio we wózku inwalidzkim


janbofan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Głośniki o mniejszej mocy (o mniejszej masie membrany) mogły miec nieco wiekszą sprawnosc niż mocniejsze - mniej kręciłes Volume aby uzyskać swój poziom głośnosci.

Ich przebieg impedancji, mimo identycznej rezystancji,(biorąc pod uwage całe pasmo akustyczne) mogł miec wartosci nieco wyższe niż w tych mocniejszych. To przebieg impedancji stanowi o prawdziwym obciązeniu wzmacniacza, nie sama rezystancja. I to własnie głównie w przypadku zasilania głośnika basowego pełnym pasmem, jak czesto ma to miejsce w elipsach.

Tym samym słabsze głośniki mogły stanowić nieco mniejsze obciazenie dla wzmacniacza.

Druga kwestia to generalnie sama rezystancja cewki, ktora moze sie różnić o 15% i wiecej, moze akurat na niekorzyść.

Gdyby wszystkie te rzeczy poskładać razem, moze sie okazać ze braknie nam mocy przetwornicy. Tej, ktora zbija napiecie do 13.2V.

Przy takim rozwiązaniu zasilania, sprawność całości wyniesie około 35% 100w na głośniki to 300W pobrane z baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze jest ile masz miejsca na glosniki.

Tak sobie luzno myslac to wydaje mi sie, ze najlepszym rozwiacaniem byloby zrobienie 2 way mono na glosnikach estradowych nie duzej mocy a duzej skutecznosci, oczywiscie w optymalnej obudownie (zapotrzebowanie glosnikow + ilosc miejsca w wozku).

Tylko wtedy by trzeba bylo wydlubacz dodatkowo zwrotnice pasywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kilka zdjęć, na których co nieco widać. Czerwona skrzyneczka ma z 8-9, może 10 cm wysokości, niespełna 30 cm głębokości i coś koło 40 cm szerokości. Sklejka o grubości jakichś 7 mm, w środku pianka prawie centymetrowa. Wszystkie pomiary orientacyjne i z pamięci, relatywne w odniesieniu do gabarytów głośników.

 

https://plus.google.com/photos/113509169046489956320/albums/5783154627554906417

 

Przetwornica wg dokumentacji jest w stanie zapewnić w trybie ciągłym 23A na wyjściu. Sprawność samej przetwornicy - 87%.

 

Ja, póki co, wrócę do stereo i wyreguluję GAIN zgodnie z sugestią kolegi kilka postów wyżej.

 

Ale bardzo chętnie pospekuluję, co tu można jeszcze wywinąć :)

 

No ale no ale no ale... Stare głośniki miały mniejszą skuteczność. A grały głośniej? Co mi umyka? Nowe kartonem deklarują nawet, że mają zwrotnicę zintegrowaną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę! Nie wiem, jak to się stało, ale rzeczywiście były w przeciwfazie. Atechniczna mama ze śrubokrętem w ręce i paluszkiem do sprawdzenia polaryzacji - i działa :D

 

Moje miasto znów mnie nienawidzi :]

 

dan124 - wręczam medal, prawidłowa diagnoza

 

Reszcie również dziękuję. Na razie stop innowacjom. Na przyszłe lato może coś udoskonalimy :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...