Skocz do zawartości

Szalone pomysły - audio we wózku inwalidzkim


janbofan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poruszam się na wózku z napędem elektrycznym, lubię na jakimś pustkowiu narobić hałasu, wyżyć się, słuchając dobrego polskiego rocka czy metalu.

 

Moja pseudoinstalacja przechodziła jakieś zmiany przez kilka lat, dziś wygląda następująco:

 

Jako, że instalacja elektryczna wózka jest na 24V, pierwszym klockiem jest przetwornica 24/13,2V. Dalej mam wzmacniacz Sony XM-255EX ( http://instrukcja.pl/i/sony_xm255ex_pl ). Dwukanałowy, 2x55W przy 4Ohm. Głośniki grają w dość prowizorycznej skrzyni ze sklejki, litraż - z 10, 12... Więcej się nie da, takie są warunki.

 

Do niedawna były to HELIX E169 - elipsy. Do czasu, aż szlag trafił jeden z nich. Kupiłem kolejne elpisy - obudowa ma otwory na nie, a niełatwo uprosić kogoś o pomoc... Tym razem są to HERTZ DCX169. O ile poprzednie przetworniki miały moc 50W, nowe to już 90W.

 

Niestety... Grają gorzej. Czy to niedobór mocy? Czy wymiana wzmacniacza na coś mocniejszego przyniesie lepszą kontrolę basu? Głośniki zwyczajnie charczą. Pomóżcie nowicjuszowi.

 

Nie chodzi o uzyskanie fenomenalnego efektu, chodzi o to, by dało się tego słuchać. By gitara w kawałkach TSA harmonizowała z moją frustracją, a nie wkurzała... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jakiś ruch przynajmniej. Dzięki za uwagę. :]

 

Ano mono - mostek i głośnik podpięte doń równolegle.

 

Źródłem zaś jest może nie cudo, nie jestem pewny czy ekran stanowi tafelka szkła, ale jest to w istocie telefon, podręczne źródło mp3 o akceptowalnym na takie potrzeby bitrate. :)

 

Dla egzaltacji czystym i pełnym brzmieniem mam w domu niezły zestawik. A poza domem chcę tylko być niegrzecznym bandziorem, który karmi społeczność dobrą muzyką, taki kaganek oświaty. Głośno, acz czysto.

 

Chłopaki (i dziewczęta, potencjalnie możliwe), wyjaśnijcie mi ten fenomen, że głośniki 90W emitują zniekształcony dźwięk zasilone 55W RMS...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honor splamiony. Ale pójdźmy dalej. Czy wobec tego najprościej będzie teraz odkręcić dwa kable i utworzyć układ szeregowy?

 

Czy ten wzmacniacz zagra lepiej w zwykłym stereo, czy mono 8 Ohm?

 

Dodam, że stereo, kiedy głośniki są obok siebie to marne stereo, więc moim celem jest tu jedynie możliwie czysty dźwięk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mono zostaw dla subwoofera :P Ale nie w tym rzecz. Wiadomo że stereo zagra lepiej.

Sprawdź poprawność podłączenia tj. faza.

To po pierwsze, po drugie sprawdź jeszcze raz całą "instalację" w poszukiwaniu błędów.

a mi się wydaje, że trzeba by było pomyśleć o zmianie głośników i dobraniu takich pod litraż/wymiary kolumn

To nie jest złym rozwiązaniem. A może masz źle ustawiony Gain we wzmacniaczu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam bez bicia, że jest na maksa. Widzicie... Sam to ja mogę co najwyżej pomyśleć, wprowadzać myśl w czyn mogą tylko cudze ręce - takie są realia mojej niepełnosprawności.

 

Ale czy maks to coś złego, skoro wzmak to 2x55, a głośniki 2x90?

 

Czy ja próbuję tu za prosto rozumować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gain nie służy do regulacji mocy wzmacniacza. Ustaw gain na minimum, włącz jakąś piosenkę w mp3 i ustaw w niej głośność ja jakieś 80-90% i reguluj Gain do momentu usłyszenia przesteru w głośnikach, potem cofnij go troszkę i wzmacniacz wysterowany :) Gdzieś jest temat na forum o regulacji Gaina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...