Skocz do zawartości

System pasywny czy aktywny?


zylka85
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam się do rozbudowania car audio w moim samochodzie (MAZDA 3)

Jako, że siedzi w niej fabryczne radio, które nie spełnia moich oczekiwań i nie chce montować wzmacniacza poprzez konwertery postanowiłem zamontować oddzielną jednostkę w schowku. Sprzęt jaki posiadam to:

ALPINE CDA 9833R

uDimension Jr. 5.4x

HERTZ ESK 165 (kiedyś wymienie na coś lepszego)

Re Audio S10

 

Warsztat, w którym pytałem o zamontowanie sprzętu zasugerował, by zakupić dodatkowy wzmacniacz pod subwoofer i przejść na system aktywny, ponieważ jednostka sterująca ma procesor z wbudowaną zwrotnicą i korekcją czasu.

 

Jestem dość ograniczony finansowo. Zastanawiam się czy Hifonics Crunch GTi 2100 http://allegro.pl/hifonics-crunch-gti-2100-1x240w-rms-ultramocnywzm-i2528225584.html będzie się nadawał do mojego subwoofera?!

 

Jak wielka będzie różnica pomiędzy systemem pasywnym a aktywnym i czy w ogóle będzie? Czy w ogóle warto przy tym sprzęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno zmieniłem u siebie wzmacniacz z kenwooda kac 923 (2ch) na genesis profile four(4ch) pod głośniczkami Morel Tempo 6 i tym samym radiem co Twoje. Wywaliłem oryginalne zwrotki i puściłem aktywke, sterowanie z radia. Jest trochę lepiej choć bez rewelacji. Może kwestia ustawienia z którym walcze. Na wszelki wypadek przeciągając kable sygnałowe i głośnikowe daj ich więcej żebyś w razie czego mógł dać aktywnie i przetestować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

I jak z ogarnięciem systemu ?, różnica na pewno będzie miedzy pasywką a aktywką, po przejściu na aktywne cięcie pasma, pojawiło się

sporo więcej szczegółów, ale po jakimś czasie tej zabawy, z powrotem zaczynam testować pasywne cięcia, głównie tonów wysokich poprzez zastosowanie ruskich olejaków, aktywka z czasem zaczęła mnie męczyć w górnych pasmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisząc "na czym ta aktywka" , to Twój wywód nie ma sensu gdyż inaczej gra aktywka postawiona na wzmacniaczu , inaczej na radiu (np.cz702 ) , a inaczej na procu 700 alpine . Dodaj więc kilka informacji dla potomnych o "twoim sprzęcie do aktywki" , bo inaczej to znów będzie -1 punkt dla aktywki w odwiecznej wojnie pasywka vs aktywka ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, to fakt swoich myśli nie przerzuciłem na forum, sorry, wg. mnie aktywka ma sens raczej z wykorzystaniem proca w radiu i takie też rozwiązanie używałem. Wszystko zależy też z jakimi to komponentami współpracuje. U mnie grało to z Alpinki 9855, 9813 , wzmak Helix HXA500 Q MKII, zestaw odseparowany Morel Maximo 5.2. I właśnie mimo różnych kombinacji TW w tym zestawie jednak się zbyt mocno otwierają przy większych głośnościach.A uspokoiły się dopiero przy pasywnym cięciu, a zarazem zachowując tą szczegółowość do której dążyłem, cięte zlepkiem kondziów zielonych :) 8,7uF (I rząd 6d/oct) czyli podział w granicach 4500Hz. Każe rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego też trzeba ciągle testować różnych rozwiązań. Człowiek uczy się całe życie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywka ma sens tylko trzeba używać jej do głośników, które sie do tego nadają lub wiedzieć co sie robi.

Moze poprostu aktywnie ci nie poszło a pasywnie trafiłes mniej wiecej i dlatego gra lepiej.

Osobiście wole pasywne rozwiazanie ale aktywni bym tak odrazu nie skreślał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywki nie skreślam, dobrze kolega powiedział nie każde głośniki się nadają do niej, jeśli chodzi o strojenie to trochę już w tym siedziałem i nie jedno auto stroiłem znajomym, wcześniejszy zestaw budżetowy jaki miałem Helixa DB i tam Tw mniej się darły jak z tego zestawu Morela Maximo. Stroiłem różnie, ale miej więcej tak. sub 50Hz/12dB midL 50Hz/12db midH 3,2kHz/12db tw między 4-5kHz/6db przy zboczu 12db ucieka sporo szczegółów.

Wszystko też zależy jakiej muzy się słucha to samo ustawienie przy jednej muzie się sprawdzi przy innej już wywala, ale ten + że zaraz można skorygować.

Pewnie do tej pory bym się bawił aktywką, jak by pomysł na wypróbowanie olejaków ruskich i skończyło się na tym, że zmieniłem cd na kenia xxv bez aktywy wiec tylko pasywa mi teraz pozostaje póki co ale czas pokaże kiedy zajdą kolejne zmiany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sub 50Hz/12dB midL 50Hz/12db midH 3,2kHz/12db tw między 4-5kHz/6db przy zboczu 12db ucieka sporo szczegółów.

 

Odciąłeś WF i SUB w jednym punkcie tzn na 50HZ/12 db? Bo tak można to zrozumieć, skoro robisz już coś tego typu, zbocze powinno być co najmniej 24 db/okt.

WF na 50 Hz od dołu to dość nisko (ale zależy jaki woofer) zazwyczaj ma lżej na średnicy odcięty w okolicach 60-70 HZ.

Także lubię pierwszy rząd na TW o ile głośnik na to pozwala, bez ryzyka, jest zazwyczaj najbardziej muzykalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywki nie skreślam, dobrze kolega powiedział nie każde głośniki się nadają do niej, jeśli chodzi o strojenie to trochę już w tym siedziałem i nie jedno auto stroiłem znajomym, wcześniejszy zestaw budżetowy jaki miałem Helixa DB i tam Tw mniej się darły jak z tego zestawu Morela Maximo. Stroiłem różnie, ale miej więcej tak. sub 50Hz/12dB midL 50Hz/12db midH 3,2kHz/12db tw między 4-5kHz/6db przy zboczu 12db ucieka sporo szczegółów.

Wszystko też zależy jakiej muzy się słucha to samo ustawienie przy jednej muzie się sprawdzi przy innej już wywala, ale ten + że zaraz można skorygować.

Pewnie do tej pory bym się bawił aktywką, jak by pomysł na wypróbowanie olejaków ruskich i skończyło się na tym, że zmieniłem cd na kenia xxv bez aktywy wiec tylko pasywa mi teraz pozostaje póki co ale czas pokaże kiedy zajdą kolejne zmiany :)

Łał ... niezły z Ciebie stroiciel ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie dlatego napisalem zebys uzupelnil swoj wpis o klocki, by ludzie mogli sobie jakies zdanie wyrobic.

 

Co do ciec woferka to tylko dodam iz tym cieciem meczysz tylko ten 13cm woferek, ba jestem nawet pewien ze "za ostra" gora jest spowodowana brakami na kickbasie (brak rownowagi przetwarzania pasma) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck, tak odciąłem, gdyż pasowało mi takie cięcie a WF czy ja wiem czy się męczył, wszystko zależy co się komu podoba, przy takim cięciu słyszałem

że przód fajnie chodzi, innym fachowcom może się to nie podoba

Łał ... niezły z Ciebie stroiciel ...

więc mogli by sami się pochwalić swoją wiedzą, a nie krytykować innych.(z tym strojeniem bez przesady,

nie stroiłem aut od razu na zawody, ale próbowałem pomóc kolegom, którzy wogóle nie czają podziału pasma, i co miałem ich też wyśmiać czy pomóc.

 

ba jestem nawet pewien ze "za ostra" gora jest spowodowana brakami na kickbasie (brak rownowagi przetwarzania pasma) .

wezmę to pod uwagę i możliwe że to było przyczyną w moim systemie, nie od razu ameryki zbudowano ja się również ciągle

uczę nowymi doświadczeniami

 

Mnie zastanawia czy góra nie traci przy tak niskim cięciu tw?

Ps.chyba że ruski ojej już wyparował i rzeczywistych uf jest znacznie mniej :wink2:

MI akurat przypasowała, robię muzę pod siebie a nie na zawody SQ

 

Dodam że w tych wszelkich strojeniach, wszystko zawsze gra u mnie na defeat, beż żadnych podbić.

 

ps. ciekawe opisy w sygnaturach macie panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck, tak odciąłem, gdyż pasowało mi takie cięcie a WF czy ja wiem czy się męczył, wszystko zależy co się komu podoba, przy takim cięciu słyszałem

że przód fajnie chodzi, innym fachowcom może się to nie podoba

 

Fachowiec ze mnie jak z końskiej d.. trąba, czyli żaden.

Na przyszłość zaś polecam jednak rozdzielić trochę pasmo między SUB-WF-MID, po to służy dobór zbocza zwrotnicy, aby się to ładnie "zeszło" i grało całym pasmem.

Nakładając w zasadzie pasmo przenoszone przez głośniki( w tym przypadku miedzy SUB-WF) nie czynisz im nic dobrego, znoszą się wzajemnie lub wprowadzasz "piki" czyli uwypuklenie pasma w jakimś tam momencie.

Lub jeśli naprawdę koniecznie tak gra dla Ciebie najlepiej zastosuj ostre zbocza 36 dB-okt aby zniwelować te negatywne efekty , wspomniane powyżej.

Nie wymądrzam się, nie narzucam zdania, pobaw się popróbuj i sam wyciągniesz co dla Ciebie najlepiej gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok panowie, nie ma co męczyć tematu i bić piany, bo widzę co nie którzy łąpią tylko za słówka,

aktualnie Kenwood nie ma aktywki, więc pozostały mi cięcia pasywne.

W końcu jestem świeżym użytkownikiem forum, bez nabitych postów więc zapewne się nie znam.

 

ps.dzięki truck za kilka cennych zapewne wskazówek, chociaż coś w filtrach LPF, HPF pomęczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sinoff prawdopodobnie mówi o sensie wypowiedzi.Jeśli coś pisać to tak żeby zostało dla potomnych.

W końcu jestem świeżym użytkownikiem forum, bez nabitych postów więc zapewne się nie znam.

Jeśli chodzi o mnie to nie mierze forumowiczów liczbą postów.Znam tu takich co mają tysiące a w głowie pusto.

ps. ciekawe opisy w sygnaturach macie panowie

Mój to złota myśl jednego z forumowiczów na temat wypowiedzi innego :wink2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość zaś polecam jednak rozdzielić trochę pasmo między SUB-WF-MID, po to służy dobór zbocza zwrotnicy, aby się to ładnie "zeszło" i grało całym pasmem.

Nakładając w zasadzie pasmo przenoszone przez głośniki( w tym przypadku miedzy SUB-WF) nie czynisz im nic dobrego, znoszą się wzajemnie lub wprowadzasz "piki" czyli uwypuklenie pasma w jakimś tam momencie.

Lub jeśli naprawdę koniecznie tak gra dla Ciebie najlepiej zastosuj ostre zbocza 36 dB-okt aby zniwelować te negatywne efekty , wspomniane powyżej.

Truck o to ci pewnie chodziło, faktycznie SUB i WF łączy się w punkcie tak więc jakie by tu zbocze ustawił nic by nie dało

post-9423-0-52386000-1358169186_thumb.jpg

 

Trzeba by było deko wyżej uciąć WF żeby się pasma nakładały, pozostawiając mała dziurę, rozumiem, że o to chodziło

post-9423-0-66295800-1358169182_thumb.jpg

 

Reasumując, teraz mam pasywkę, ale filtry ustawione mam do d... na to wychodzi, suba tym razem podniosłem 80Hz/ 12db/oct, WF 70hz/ 12db/oct , TW FULL (kondy filtrują górę), w tym wypadku suba uciąć jeszcze niżej w granicach 60Hz ? jakie zbocze preferujecie... a jeśli chodzi o zbocze 36db/oct to są wogule takie możliwe, jak radia umożliwiaja zakres od 6 -24db/oct,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck o to ci pewnie chodziło, faktycznie SUB i WF łączy się w punkcie tak więc jakie by tu zbocze ustawił nic by nie dało

 

Wręcz przeciwnie ustawiając najbardziej strome zbocze "gasisz" wzajemne wchodzenie na siebie pasma reprodukowanego przez głośniki.

Już Ci napisałem ,że w takim przypadku najlepszym wyjściem jest zastosowanie zbocza 36 dB/okt, nie jest to ideał a najmniejsze "zło".

 

Trzeba by było deko wyżej uciąć WF żeby się pasma nakładały, pozostawiając mała dziurę, rozumiem, że o to chodziło

 

No i w dobrą stronę kombinujesz. Zwróć uwagę na jedną rzecz. Każdy głośnik niezaleznie czy to SUB/ MID/TW nie kończy przetwarzania dzwięku w Twoim punkcie ,od którego zaczyna się spadek "gaszenie" dżwięku. Następuje to łagodnie 6 db/okt lub w znacznym stopniu 36 dB/okt. Jednak nigdy nie ma efektu ,że WF gra np dopiero od 80 HZ bo tak ustawiłeś na zwrotce, od 80 HZ gra w pełni lecz np nadal przetwarza częstotliwość 70 Hz, 60 Hz tyle ,że coraz "ciszej".

Więc Twoja "dziura" w zasadzie się "wypełnia" poprzez nałożenie dwóch zboczy gdyż i sub i WF odtwarza w pewnym momencie tą samą częstotliwość pasma.

Nie wiem czy zrozumiałeś co mam na myśli, ale starałem się przekazać w jak najbardziej zrozumiałej formie.

Spójrz jeszcze raz na swój załączony wykres z programu. Sub gra górą aż w okolice 315 Hz, dopiero wtedy kończy się dla niego "życie" od góry i można powiedzieć ,że nie ma żadnego wpływu na reprodukcję reszty pasma. Zaś WF gra nie od 50 Hz na sztywno a od 20, prawda?

 

Reasumując, teraz mam pasywkę, ale filtry ustawione mam do d... na to wychodzi, suba tym razem podniosłem 80Hz/ 12db/oct, WF 70hz/ 12db/oct , TW FULL (kondy filtrują górę), w tym wypadku suba uciąć jeszcze niżej w granicach 60Hz ? jakie zbocze preferujecie... a jeśli chodzi o zbocze 36db/oct to są wogule takie możliwe, jak radia umożliwiaja zakres od 6 -24db/oct,

 

Masz ustawione do d... Bez dwóch zdań. :)

Suba ustaw jeśli masz taką możliwość w okolice 50-60 Hz/12 dB lub 18 db/okt (popróbuj) bo nie ma złotego środka, posłuchaj gdzie się dzieje lepiej.

WF na pewno będzie grał lepiej jeśli odetniesz go również na górze po co ma przetwarzać pasmo przeznaczone już dla TW? Bez sensu.

TW od jakiej częstotliwości gra TW w górę po zastosowaniu kondensatorów? Czy nie masz pojęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck z tych kondziów wyszło jakieś 8,7uF na stonę czyli cięcie w ok 4500Hz-6db/oct (4szt. 1uF + 10szt. 0,47uF = takie bomby wyszły:) trudno je dostać i tylko takie udało mi się nabyć. Za to mają cos w sobie, podmieniałem na cross capy Jentzena i jednak dzwięk wydał mi się bardziej suchy, na olejakach bardziej żywy.

Przymierzam się do testów zwrot z zestawu Helixa HXC 2,tak jak pisałeś, bez sensu by Wf przetwatrzał pasmo którego nie przetwarza i męczyc siebie i wzmak na darmo.

 

Chociaż czeka mnie i tak cała rujnacja i zrobie konkretnie drzwi, bo wsadzone teraz na sztukę MOrele 13cm, to ni jak grają, dlatego zakupilem zestaw na 16 Helixa, ale podstawa to zrobić drzwi, a nie naganiać pasmo subem i tu mam kolejny dylemat.

 

Auto to jest laguna II, głóśniki są obsadzone nieco wyżej, można tam wcisnac 16 po niewielkich wycinkach plastiku i osadzeniu dystansów, ale zastanawiam sie też, czy nie zrobić skrzynek zamkniętych i wsadzic u dołu w miejsce kieszeni (widziałem taka opcję gdzieś na forum), drzwi sa na tyle porąbane, że w dziure drzwi wchodzi cała kieszen od tapicerki, trzeba by jakis niezły stelaż robić pod wyklejenie mat.

post-9423-0-34946900-1358321369_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...