Skocz do zawartości

HSK - jak macie picięte pasma (aktywnie, pasywnie)


Sławek S
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

FUBU, jak wygląda sprawa głośniejszego słuchania przy takich cięciach ?

Czy TW ma tendencję do przycharczenia przy wyższej głośności, przy takich cięciach.

 

Sam zastanawiałem się nad pasywnym cięciem TW przy ~2600-2700Hz ( 18dB/Oct ), a WF na ~2000Hz ( 12dB/Oct )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy TW ma tendencję do przycharczenia przy wyższej głośności, przy takich cięciach.

 

Powiem szczerze ze trudno mi powiedziec, wczesniej na nieco innym wzmaku (mlodsza wersja obecnego w podpisie MTX'a) przy cieciu tw na 2,5kHz@12db po dopieszczeniu gaina moglem spokojnie leciec do konca skali w 9833R i to bez tlumienia z radia. Teraz na obecnym wzmaku tlumienie mam na bodaj -7 i krece do 30/35 bo dalej zdaza im sie nieco przycharczec, ale mysle ze to kwestia dopieszczenia, na ktore srednio z czasem stoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jadę pasywnie i w planach nie ma obecnie biamp-u i aktywki

Tak więc muszę kombinować.

Przeglądam wykresy HT25 i HV165 i myślę jak tu je uciąć, ale jak wiadomo "na oko to chłop umarł".

 

Na razie kombinuję ze stworzeniem filtrów subsonicznych dla subów, ale problem jest w tym, że zasilanie w większości schematów jest symetryczne i trzeba by było zmontować przetwornice na ~230V, z tego na stabilizowane 12-15V, lub dwa akumulatory mieć i wtedy zasilić filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam wykresy HT25 i HV165 i myślę jak tu je uciąć, ale jak wiadomo "na oko to chłop umarł".

 

TW przy ~2600-2700Hz ( 18dB/Oct ), a WF na ~2000Hz ( 12dB/Oct )

 

Moze pasywnie wyjdzie inaczej ale przy moich aktywnych zabawach jednak lepiej sie wszystko zgrywalo kiedy ciecia byly tym samym rzedem robione. Metoda prob i bledow (no i pomiarami TrueRTA i mikrofonem z pionka p88rs) doszedlem do wniosku ze w HSK tw i wf nie lubia byc zbyt blisko siebie ciete przy zboczu 12db, bo pojawia sie to ostrzenie znane z fabrycznej zwrotki. Pierwotnie mialem 1,6khz wf i 2,5khz tw na 12db i bylo fajnie ale czegos brakowalo, dlatego zwiekszylem stromosc zbocza i zblizylem nieco ciecia przez co system nabral wiecej powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod ten temat :) Mam na chwilę obecną 5 kanałówkę Sony XM-7557, która daje już możliwość cięcia hpf od 500 do 4000 Hz (12 dB). Zestaw na przodzie HSK 165.3 :) (jednak zostanie zmieniony, jak tylko finanse się pojawią), póki co myślałem woofer zostawić na ori zwrotce (nie mam zwrotnicy w radyjku), a gwizdek pod wzmacniacz bezpośrednio. Podział z tego co pamiętam to 3200 Hz, czyli woofer zostaje, a jak można by ten tweeter ustawić w takim przypadku, żeby to nieco złagodzić, bo piszesz, że ten zestaw nie lubi być tak blisko siebie ucięty ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział z tego co pamiętam to 3200 Hz, czyli woofer zostaje, a jak można by ten tweeter ustawić w takim przypadku, żeby to nieco złagodzić, bo piszesz, że ten zestaw nie lubi być tak blisko siebie ucięty ?

 

5-6kHz@12db dawalo juz rozsadne efekty ktore pozwalaly cieszyc sie tym tweeterem bez bluzgania na jego darcie sie (za ktore de facto odpowiedzialny jest woofer jak sie pozniej okazalo) ale jednak niewspolmiernie lepiej zagralo w momencie kiedy tweeter dostal wieksze pasmo do obrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybkiego wpiąłem HT bezpośrednio do piecyka, no i maksymalne cięcie 4 kHz i już słyszę dużą poprawę :) aż dziwnie tak się zrobiło dla mnie, bo byłem przyzwyczajony do tego fabrycznego cięcia, a tu wsiadam i jakoś tak gra z pod koca :D Delikatnie podkręciłem Gain (wyjściowo oczywiście na Min) i jest nieźle, rzeczywiście już jest łagodniej, można sobie poustawiać Faderkiem - podoba mnie się :rotfl::) Czy tak zostanie, to nie wiem, ale grzechem było by nie wykorzystać możliwości posłuchania :) Wiadoma rzecz, że radio mnie na daną chwilę ogranicza, bo zajęte 2 pary RCA a w przyszłości na suba nie ma :P a jednak sub musi w końcu zagościć (lepszy, czy gorszy ale coś musi buczeć w niższych rejestrach :D)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...