Skocz do zawartości

Skrzynia 2 x JBL CS 1204


Glokk55
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :D

 

Chciałem się podzielić z wami moim pomysłem i zadać kilka pytań...

Otóż robie skrzynie bass-ową nieprzedzieloną (że tak powiem) z dwoma JBL CS 1204, w środku będzie miała ona wymiary:

Wysokość- 37 cm

Szerokość- 90 cm VAS=129L

Głębokość- 36 cm

 

A wymiary na zewnątrz to:

Wysokość- 40_41 cm

Szerokość- 93_94 cm

Głębokość- 39_40 cm

Pierwszy wymiar jest z 1,5 cm MDF a drógi z 2 cm MDF

 

Rezonanse zastosuje po obydwu sronach paki. Będą to rezonanse pasmowe. Ja przyjąłem sobie że szerokość będzie 6 cm a wysokość 34 cm...

 

Na WINISD nie da się obliczać takiego rezonansu, a czy może mi ktoś powiedzieć na jaką długość mam go robić i na ile go wyciągnąć za głośnik ???

 

Odstęp między brzegiem paki a rezonansem to 3 cm, między rezonasem a głośnikiem też 3 cm, odstęp na środku paki między głośnikami to 10 cm...

 

Mniej więcej przód paki będzie wyglądał tak:

(w załączniku)

 

A chodzi mi o wymiary rezonanzu właśnie takie;

(w zalączniku)

 

Oczywiście obije moją pake kocem obiciowym czarnym z Allegro. Myślę coś o plexie na górze żebym widział swoje JBL od środka i oczywiście wtedy podświetlę pake wewnątrz Mam takie jedno małe pytanko... Jak odstęp w środku paki między bokiem a rezonanzem wynosi 1-3 cm to mimo tego mam tam wcisnąć piankę wytłumiającą ???

 

Proszę abyście odpowiedzieli mi na moje pytania jak możecie i proszę jeszcze o waszą opinie na temat mojego pomysłu :D Jeśli popełniłem jakieś błędy ort. bądź inne to bardzo przepraszam.

 

A może ktoś by mi zasymulował na WinISD jak się sprawdzi ta paka i mi wysłał wykresy ? Może "bartaswlkp" "Zomer" ???

post-1-1225749628.jpg

post-1-1225749629.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyjąłem sobie że szerokość będzie 6 cm a wysokość 34 cm...

nie przeliczam, ale na oko to trochę duży planujesz zrobić BR

Na WINISD nie da się obliczać takiego rezonansu,

W WinISd da się zrobić, w zależności od wersji, w wersji beta, tam gdzie masz zakładkę vents kliknij na 'kółko' i zmieni się z kółka na kwadrat (wymiary możesz ustawiać poniżej). Poszukaj BassBox Pro, dobry programik.

Odstęp między brzegiem paki a rezonansem to 3 cm,

trochę prościej było by dać go przy ściance bocznej, dlaczego ma być 'odsunięty' ?

Myślę coś o plexie na górze żebym widział swoje JBL od środka

obudowa BR może zassać trochę kurzu do środka, może to nieciekawie wyglądać, ale to moje zdanie

a czy może mi ktoś powiedzieć na jaką długość mam go robić i na ile go wyciągnąć za głośnik ???

a na ile Hz chcesz, żeby to zestroić ?? Nie podałeś do jakiej muzy to ma być, i jakie auto (małe czy duże)?

 

[ Dodano: 2008-11-03, 23:17 ]

Aha, WinISD nie bierze pod uwagę, że robisz port z mdf'u(18mm, czy 20mm, czy każda inna grubość), uwzględnij to :D

 

[ Dodano: 2008-11-03, 23:18 ]

i oczywiście zapomniałeś o najważniejszym: http://strefacaraudio.pl/forum/topics13/re...-wejd-vt328.htm :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, ja mam wersje Alpha :D no to dla tego pewnie się nie dało policzyć pasmowego...

 

Ja czytałem że jak tunel jest wolny czyli nie jest przysunięty do paki to lepiej daje bass-u :D:D wole zrobić tunel oddzielony :D

 

Na ile zestoić ? Chcę napradę baaardzo nisko zejść czyli 20-30 Hz :P Ja to słucham Hip-Hop, Techno :D Składanki, no różnie :D Lepiej żebym się nie przyznawał ale to ma być do domu :D:hyhy::D:] ale potem włożę do Audi A4 lub A3 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20-30 Hz

 

słucham Hip-Hop, Techno

 

Producent podaje, że głośnik idzie od 23hz. Więc strojenie na 20 nie ma sensu :D I skoro to ma być i do hh i do techna to ja bym celował trochę wyżej... Ja mam (o ile dobrze pamiętam) strojenie na 48hz i przy technie jest boski kick, a to co się dzieje przy rapie to po prostu poezja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. Ja te 48 hz to powiedzialem z mojego przypadku. U Ciebie moze dobrze sprawdzi sie inne strojenie. Ja tego nie wiem bo na tym sie nie znam. A co do programow do symulowania skrzyn to raz sie takim bawilem i sobie odpuscilem....

Spróbuj może poprosić bbartasswlkp, zomer'a, lub crazy88.

Chyba każdy z nich się na tym zna :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za duuuuze porty.. Strojenie na 20hz?A po co?Do techno to najlepiej by było zrobic skrzynke zamknieta a jesli upierasz sie na br to strojenie 45-50hz

48 to takie optimum bo w samchodzie roznie moze byc podbicie wiec celuje sie własnie w okolicach 47-48..

Biorac pod uwage te drugie wymiary to litraz skrzyni bedzie miał 119,9litra.Odejmij z 5litrow na 2 glosniki to juz masz okolo 115litrow..

przy tych szerokosciach nie dasz rady zestroic ponizej 48hz bo zwiekszajac tunel zmniejszasz pwierzchnie portu i robi sie kicha.. Jeden port wystarczy a jak chcesz dwa to wystarczy ci 34x3cm o długosci 20cm. To da ci strojenie w okolicach 47,5hz. Niemoge znalezc dokladnych parametrow tego glosnika wtedy mozna by było okreslic jakie moga wystepowac opoznienia w koncu techno to szybkosc.. I tu mile widziana jest mniejsza pojemnosc, wtedy masz niezły kick :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. no nie wiem. Dlatego pytam...

Mam nadzieje, że to nie będzie OT :hyhy:

 

Słyszałem kiedyś o skrzyniach typu push-pull (czy jakoś tak), gdzie dwa takie same głośniki są odwrócone do siebie membranami i jeden działa w anty fazie. Czyli tak jakby robi się jeden 2 razy mocniejszy głośnik. Aaaa i ponoć w takim wypadku wystarczy skrzynia z litrażem pod jeden głośnik.

 

To tak na serio jest??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za duuuuze porty.. Strojenie na 20hz?A po co?Do techno to najlepiej by było zrobic skrzynke zamknieta a jesli upierasz sie na br to strojenie 45-50hz

48 to takie optimum bo w samchodzie roznie moze byc podbicie wiec celuje sie własnie w okolicach 47-48..

Biorac pod uwage te drugie wymiary to litraz skrzyni bedzie miał 119,9litra.Odejmij z 5litrow na 2 glosniki to juz masz okolo 115litrow..

przy tych szerokosciach nie dasz rady zestroic ponizej 48hz bo zwiekszajac tunel zmniejszasz pwierzchnie portu i robi sie kicha.. Jeden port wystarczy a jak chcesz dwa to wystarczy ci 34x3cm o długosci 20cm. To da ci strojenie w okolicach 47,5hz. Niemoge znalezc dokladnych parametrow tego glosnika wtedy mozna by było okreslic jakie moga wystepowac opoznienia w koncu techno to szybkosc.. I tu mile widziana jest mniejsza pojemnosc, wtedy masz niezły kick :D

 

Dziękuje ci baaardzo :D Pomogłeś mi :D

 

[ Dodano: 2008-11-04, 20:19 ]

A tak w ogóle to czemu nie mówimy o podzielonej skrzyni?? Z tego co zawsze mi się wydawało to jak dwa głośniki to i dwie komory...?

 

Nie chce dwóch komór ;P Chcę jedną o tak poprostu :D

 

[ Dodano: 2008-11-04, 20:36 ]

Zomer1980 mam już dłódość portu szerokość i wysokość... A mógł byś mi podać jeszcze dłódość ile wyciągnąć go za głośnik ?

 

Taki wymiar, jak na rysunku na pierwszym moim poście. Wiesz o który wymiar mi chodzi ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem ci ..

ci 34x3cm o długosci 20cm

20cm :D

To tak na serio jest??

tak jest to mozliwe, ale robi sie to troszke inaczej. jeden glosnik wspomaga prace drugiego w skrzyni. Czyli jeden za drugim w mozliwie jak najmniejszym odstepie. Wtedy objetosc skrzyni zmniejsza sie o połowe (jednego głosnika). Czyli załozmy ze jeden glosnik ma potrzebna pojemnosc 80litrow, to wsadzajac dwa mozna zastosowac budowe 40litrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem LoL :D Masz 100% racji, tylko ja chciałem w zakręcie dać diody żeby je nie było widać a poto żebym miał fajnie podświetlony port :D

 

P.S. znam projekt na tranzystorze Bc547 i rezystorze żeby diody mrugały w rytm muzyki nie tylko do bass-u ale do wszystkich tonów, a nie pobierały energi z wzmacniacza ;P Też słyszałeś o tym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...