Skocz do zawartości

Laptop reset baterii


tbrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję że na forum CA znajdzie się kilku techników informatyków :)

 

Moje pytanko, mam Netbooka ASUS U36J i DELL Mini 1210 i bateria po roku trzyma połowę czasu, niby zawsze rozładowuje do końca i ładuje do końca, a jednak słabnie, jest jakaś opcja ich zresetowania?

 

W starszych laptopach można było a jak jest w tych?

 

googlarka nic konkretnego nie pokazuje - niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli baterię da się wyjąć (w niektórych ultrabookach niestety nie da rady) to ewentualnie można próbować z zamrażarką, przynajmniej na telefonową Li On podziałało (trzymała godzinę, a trzyma teraz 4 dni). Sprawdzone. Chociaż jeśli trzymają połowę czasu to nie wiem czy chciałbym teraz ryzykować. U mnie baterie po ponad roku trzymają też mniej więcej połowę czasu :( niestety ktoś tak pewnie to zaplanował. Oczywiście gwarancja na baterię jest przeważnie tylko na 6m-cy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście gwarancja na baterię jest przeważnie tylko na 6m-cy.

 

albo 12 i po tym okresie najzwyczajniej padają ... wiem bo mam takową baterię, dodatkowo ten sposób o którym piszesz, czyli worki hermetyczne + zamrażarka, był dobry do aku ni-cd/ni-mh ( nie pamiętam dokładnie na które to najlepiej działało ), natomiast li-ion może tego nie wytrzymać ... ale jak ktoś nie ma nic do stracenia, niech próbuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma niestety żadnego resetu baterii z poziomu BIOSu. W grę wchodzą chyba tylko "majsterkowe" metody po otwarciu jej obudowy. Czy minęło już 12 miesięcy od daty zakupu komputera? Daj jej SN na PM, sprawdzimy co da się zrobić :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz o niej zapomnieć i kupić nową niestety. mam nowego lapka od pół roku i dość mocno eksploatuję go na baterii.

Fabrycznie miła 80 216 mWh, obecnie po 151 cyklach rozładowania ma już tylko 59 200 mWh,

 

Daje to jakieś 0,17% utraty pojemności na każdym cyklu i niestety tak to wygląda przy ładowaniu baterii do pełna (co innego przy ograniczeniu ładowania baterii do 80% jak w macach i iphone'ach - znacznie wydłuża to trwałość).

 

Polecam programik "battery care" - tam sprawdzisz sobie dokładnie wszytko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48400 - tyle miałem na początku, obecnie 18480 mWh, co daje rezultat z cyklu 20 min maks ... bo jakoś nie chce dłużej bez zasilacza pracować ... po roku system powiedział mi, co bym rozważył wymianę baterii na nową ... mądrala prawda :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszę malutki jest jak najbardziej możliwe. Kiedyś baterie były lepszej jakości - ale niestety, jak producent miałby zarobić jakby bateria "starczyła" na kilka lat?! I tu pojawia się sztab inżynierów którzy wytężają umysły żeby stworzyć baterię która na początku będzie starczyła na bardzo długo (to ładnie w specyfikacjach technicznych wygląda) ale jej wydajność gwałtownie spadnie zaraz po upłynięciu terminu gwarancji... Była też możliwość resetu baterii z poziomu komputera (po naładowaniu baterii przez kilka cyklów komputer na nowo sprawdzał jej żywotność - pomagało na jakiś czas). To analogiczna sytuacja do tuszy z drukarki - tusz "wie" ile zostało wydrukowane stron i drukarka wyświetla komunikat "empty" pomimo że pół zasobnika tuszu może być pełne - wystarczy reset i można dalej śmigać. Do tego sprowadza się też część allegrowych regeneracji baterii - wystarczy reset chipu, kilka formatów i bateria odzyskuje spory procent swoich możliwości. Niestety nie wiem jak taką operację wykonać w domu. Mniejszym kosztem niż nowa bateria jest wymiana ogniw. Ale jak bat jest słaba - nic nie stoi na przeszkodzie z wycieczką do zamrażarki...

 

Ile w zamrażarce? ;P

 

jakieś dwa dni :wink:

Ale najpierw trzeba bat dokładnie naładować(tego nie jestem do końca pewien) owinąć ręcznikami kuchennymi bądź gazetą - to wyciągnie wilgoć, zamknąć szczelnie najlepiej w woreczku typu zip-lock i ŁUP do zamrażarki na 2 do 3 dni. Później wyciągasz i zostawiasz w temperaturze pokojowej na dwa/trzy dni aż się rozmrozi. I znów do ładowania. Tylko nie podgrzewaj jej niczym bo paluszki może poranić :cisza:

 

Gotowe - Twoja bateria odzyska od 5 do 40% sprawności na działających ogniwach. Ale pamiętajcie że to może tak samo zaszkodzić jak pomóc.

 

P.S.

Ten post jest tylko luźną instrukcją. Stosować na własne ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza.

Coraz częściej w bateriach, kardridżach pozaszywane są uklady liczące ilość cykli ładowania, albo przebiegów karetki w drukarce, ale reset poprzez zamrożenie???

Pierwsze slyszę.

Owszem, przeważnie można zresetować elektronikę baterii, ale jesli nie potrafisz sam tego zrobić i nie masz odpowiednich narzedzi to nie wiem czy nie lepiej kupic nową baterię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...