Skocz do zawartości

jeden sub dwie cewki i dwa piece


szymek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam sie nad tym długi czas czy takie polączenie ma prawo istnieć na dłuszą mete.

Mianowicie jeden sub np 2x4ohm i dwa takie same piece mono.

Podłaczenie tego miało by wyglądać tak piece te same wyjscie z cd takie same kable (aku) takie same i tu sub dwie cwki... kazdy piec zasilał by osobną cewke co o tym myslicie??

 

Rozmowa teoretyczna moze z czasem zrodzila by sie w praktyke.

 

Co wy na to???

Prozba do MODERATORA niech zmienie na "CEWKI" sory za litrowke:)

Edytowane przez powalla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

no to wszystko zależy czy ma to prawo bytu

teraz mowa o jednym subie ale z czasem mogło by to sie zmienić na dwa suby przy tych cenach piecy.

Ale założymy ze sub jest 2x4ohm i teraz piece tzw budrzet liga do zadymy bo jak wiadomo w 4r jest najlepiej.

Teraz mozma kupic piece mono za powiecmy grosze dwa jak jednego przyzwoitego za $$$ sporo wieksze a jakością wcale moze nie byc lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmacniacze mają opcję łączenia ( symbilink itp ) to ok. W innym wypadku to loteria. Poprawne wyregulowanie gain, filtrów, zapewnienie ich ciągłości w czasie, liniowość parametrów obu wzmacniaczy ... To tak, jak byś chciał zrobić samochód quattro przez montaż 2 silników z osobnymi przekładniami - teoretycznie można...

 

Śmiało możesz sobie podlaczyc, glosnikowi zadna roznica. Zadbaj tylko o gainy i fazy by lipy nie było.

 

Głośnikowi także różnica ale najbardziej wzmacniaczom ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dual mono masz zagwarantowaną " jednakowość " obu torów. Inaczej nie wyobrażam sobie dual mono i jego zastosowania. Przy 2 różnych wzmacniaczach nikt się już tym nie przejmuje - przykład : "lepsze" wzmacniacze dostają tzw birth sheets i każdy jakoś tam się różni. Najbardziej takie połączenie może zaszkodzić wzmacniaczom - może się okazać, że widziana przez któregoś impedancja głośnika poszybuje nie wiadomo gdzie i jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sie stanie jak na suba damy sygnał stereo, tj lewy kanał na jedną cewkę a prawy na drugą - teoretycznie oczywiście.

 

Nigdy nie podłączałem 2 cewek osobno nawet pod kanały mono i nigdy nie zamierzam tego robić. Wolę mieć 100% pewności, że obie cewki dostają dokładnie taki sam sygnał. Choć zasilanie 2 cewek 2 kanałami jednego wzmacniacza ( ale w układzie mono ) jest już bardziej do przyjęcia gdyż tu można podejrzewać że producent zadbał o podobne parametry obu kanałów. Mimo to, zawsze odradzam takie kombinacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sie stanie jak na suba damy sygnał stereo, tj lewy kanał na jedną cewkę a prawy na drugą - teoretycznie oczywiście.

jedyne co sie moze stac to to ze sub zagra ciszej w przypadku gdy bas pojawi sie tylko w jednym kanale

nie ma takiego debila ktory zapoda sygnal w przeciwfazie na oba kanaly stereo wiec o glosnik mozesz byc spokojny

 

takie kombinacje przerabialem juz nie raz, ale z jednym wzmacniaczem 4 kanalowym (wzmacniacz za 100zl z ktorego wyciagamy do 400w na jeden glosnik)

w przypadku 2 osobnych monoblokow to wydaje mi sie juz mniej oplcalne

 

mozesz podac jakie to tanie monobloki masz zamiar uzyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł po tym jak wczoraj ktos pytal po wielokroć jak podłączyc sub dwucewkowy do wzmacniacza byl bym bardzo ostrożny w definiowaniu zakresu debilizmu :)

 

Wracając do tematu i rozważań teoretycznych, waski pisałeś że impedancja jednej cewki moze poszybować niewiadomo gdzie, w jakiej sytuacji takie wydarzenie byloby mozliwe, tj jak sygnały musiałyby sie ułożyć aby zwiększyć ryzyko wystąpieniamopisanego przez Ciebie zjawiska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o asymetrię zasilania cewek. Czyli wszelkie różnice w obu torach wzmacniaczy, różnica w poziomie sygnału, w skrajnych przypadkach nawet niewielkie różnice w fazie (zależnie od konstrukcji wzmacniacza ) . Tak łopatologicznie - głośnik to nie tylko odbiornik prądu. To także całkiem "dobry" generator.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byl bym bardzo ostrożny w definiowaniu zakresu debilizmu

ale nie chodzilo mi o osobe podlaczajaca suba a o osobe tworzaca muzyke

 

Wracając do tematu i rozważań teoretycznych, waski pisałeś że impedancja jednej cewki moze poszybować niewiadomo gdzie, w jakiej sytuacji takie wydarzenie byloby mozliwe, tj jak sygnały musiałyby sie ułożyć aby zwiększyć ryzyko wystąpieniamopisanego przez Ciebie zjawiska?

 

mimo ze wzmacniacze takie same, to nie sa IDENTYCZNE i jakies roznice w pracy istnieja

 

waskiemu chodzilo o to ze jezeli te roznice wystapia, to zasilanie jednej cewki powoduje indukowanie sie pradu w drugiej co dalej wplywa na prace 2 wzmacnaicza

 

ale ja bym sie tym nie martwil - napewno bylo to przewidziane podczas projektowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet różny sygnał, wspomniane wczesniej stereo nie psuje ani glosnika ani wzmaka, zmienia dźwiek ale nie upala.

 

Realizacja dźwięku powinna zadbać, by niskie częstotliwości były "mono". Próba usilnego zrobienia z nich "stereo" do niczego nie prowadzi, prócz kłopotów.

 

ale nie chodzilo mi o osobe podlaczajaca suba a o osobe tworzaca muzyke

 

No właśnie :)

 

No tak ale jak są takie same wzmaki zasilone tym samym sygnałem to gdzie te różnice?

 

Popatrz co napisałem wyżej - kupujesz dwa piece z wyższej półki, takie same modele. Dostajesz do obu wyniki pomiarów, certyfikaty itp. Patrzysz na nie i co widzisz ? Różnią się mocą a czasami dodatkowymi szczegółami. Dlaczego? Przecież są zrobione z takich samych części, w ten sam sposób ! ;)

 

ale ja bym sie tym nie martwil - napewno bylo to przewidziane podczas projektowania

 

Na pewno nie będzie tak, że podłączymy i usłyszymy eksplozję ;) Ale takie podłączenie nie budzi mojego zaufania i raczej nie zostało przewidziane przez konstruktorów, chyba że mówimy o dual mono ewentualnie o 2CH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jesli nie są identyczne a różnice w pracy tego samego modelu są na tyle duze ze mogą sie wzajemnie zepsuc to ok. Choc dla mnie latwiej w totka wygrac niz upalić wzmaka w ten sposób.

 

Co docewek to prądy się indukują tez jak sub jest podłączony do dwóch kanałów tego samego wzmaka a przeciez nie jest tak ze jeden kanał spali drugi przy takim podłączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba kupujesz 1 piec masz papiery, certyfikaty wyniki pomiarow i co widzisz? Lewy kanal mocniejszy od prawego albo odwrotnie inne parametry takze moga sie nieznacznie roznic.

Ja kiedys uzywalem 2 piecy mono do zasilenia jednego glosnika, mialem taki uklad tylko ok miesiaca, nic sie nie dzialo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówiłem - nie stanie się wielkie bum od razu. Pewnie nigdy nic się nie stanie. Ale trochę to pokrętne gdy zastanawiamy się czy nie dołożyć 10 wiatraczka do chłodzenia, pieścimy wszelkie połączenia masowe, dbamy o brak przesterów itp a potem świadomie wystawiamy piece na cięższe warunki pracy ;)

 

Co docewek to prądy się indukują tez jak sub jest podłączony do dwóch kanałów tego samego wzmaka a przeciez nie jest tak ze jeden kanał spali drugi przy takim podłączeniu.

 

W piecu 2CH możemy mieć pewność, że rozbieżności między kanałami są naprawdę minimalne. Nie wyobrażam sobie zgrania systemu gdyby było inaczej ( oczywiście nie mówie o użyciu takiego pieca do zasilenia suba gdyż 2CH produkowane są w innych celach ) Ponadto - w 2CH wszelkie filtry, gain itp regulowane są razem dla obu kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realizacja dźwięku powinna zadbać, by niskie częstotliwości były "mono". Próba usilnego zrobienia z nich "stereo" do niczego nie prowadzi, prócz kłopotów.

 

 

niskie częstotliwości to znaczy które?

 

prowadzi do kłopotów? jakie kłopoty masz na myśli?

 

Evanesence - Bring me to Life, 16-17, 26-27 sekunda. sygnał niskich częstotliwosci przetacza się z lewego kanału na prawy

 

Ray Brown & John Clayton, sygnał mono = pozorne źródło dźwięku na środku sceny, tylko czemu słyszę jeden kontrabas po lewo a drugi po prawo nawet przy wyłączonych tweeterach?(mam płytę CD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój pierwszy subwoofer (stx) podłączyłem oddzielnie cewki pod zmostkowane 4 kanały w dwa wzmacniacza peiying, grało mi to kilka miesięcy, bardzo ładnie jak na kasę którą wydałem ale po tych kilku miesiącach dowiedziałem się, że tak się nie robi i przerobiłem całą instalację ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do jakich częstotliwości ale podejrzewam że do ok 120Hz - chodzi o pasmo subbasu.

struna E gitary generuje 82,40Hz (najgrubsza struna) więc ten subbas będzie niżej tak poniżej 40Hz

 

Jeśli jest inaczej - to tylko współczuć realizatorom i komuś, kto podłączył suba w trybie stereo - gdyż sporo traci

 

sporo to znaczy co konkretnie? (znów piszesz ogólnikami)

 

nieciągnąc już dalej zapraszam do siebie do auta na koncercik Superbass - Ray Brown, na dowolnych zawodach EASCA gdzie dwucewkowy subbas będzie grał w stereo..może wtedy razem stwierdzimy co się traci w stereo - możemy sobie przełączać mono/stereo jednym pstryczkiem w radiu.

 

http://c3.cduniverse.ws/MuzeAudioArt/250/258226.jpg

 

 

(kiedyś też grał z dwóch różnych piecy bo chciałem aby się równo nagrzewały ale walory estetyczne (położenie kabli) wzięły prym - nie mniej jednak przez ten cały czas nic się złego ani głośnikowi ani wzmakom nie stało pomimo tego że mam pomiary i że sa minimalne różnice między piecami))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...