Skocz do zawartości

EA5W od tyłu i powoli


eggforever
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakładam tutaj temat odnośnie mojego samochodu gdyż po 2 latach przenoszę graty z peugeota partnera do mitsubishi.

 

Są to skromne klocki ale być może z czasem wyleci wzmacniacz bo średnio mi on pasuje.

 

Jednostka - Alpine CDE-9881r

przód - Hertz DSK 165

subwoofer - Hertz ES 200

Wzmacniacz - Helix DB4

kable - Dietz 20m2

 

W chwili obecnej przód gra pod radiem i na tym kończy się moja instalacja.

 

Dziś rozpoczynam prace z zabudową bagażnika.Udało mi się częściowo zbudować skrzynkę, którą wpasować chce w lewy boczek natomiast po drugiej stronie chcę zabudować wzmacniacz. Jako materiał użyłem MDF 18mm.

 

Mam w głowie wizje aby obicie zrobić z weluru oraz hdfu lecz nie wiem jak ukształtować go tak aby w kilku miejscach był zaokrąglony. Nie chciałbym aby moja zabudowa była kanciasta więc proszę o podpowiedź jak to widzicie aby pomiędzy subwooferem a tylną klapą i plastikami od rolety zrobić ładny łuk, jak naciągnąć materiał i czy welur da radę tak ładnie ukształtować? Chodzi mi po głowie welur gdyż cały samochód jest nim obszyty ale dostać go jest dość ciężko a alkantara jest trochę za cienka za to kocyk mi się średnio podoba.

 

Skrzynka ze zdjęć ma netto 20l, jeszcze nie wycięte otwory bo nie wiem czy ma znaczenie w którym miejscu ma być BR.

 

Zestaw kabli w drodze, plus będzie prosto z akumulatora a minus z budy.

 

Jak skończę zabudowę to dopiero wezmę się za furtki. Wiem, że kolejność odwrotna ale dołu tak mi brakuje więc obrałem tą drogę budowy mojego CA.

 

post-9384-0-00804200-1337974594_thumb.jpg

post-9384-0-39989500-1337974598_thumb.jpg

post-9384-0-07536200-1337974604_thumb.jpg

post-9384-0-20575600-1337974612_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calkiem ladna skrzynka tobie wyszla , wyglada solidnie :]

 

Natomiast co do krztaltow co by nie bylo kanciaste to podpowiem tobie abys ogarnal sobie w miare dobry rozciagliwy material np. przescieradlo z froty i lapiesz je od plastikow kufra (u ciebie plastik pod rolete) i gdzies w poblizu uszczelki klapy bagaznika , mocujesz to do skrzynki(wazne aby to bylo z jednego kawalka materialu) i smarujesz zywica dla usztywnienia , gdy zywica wyschnie wyciagasz ten profil ktory udalo ci sie uzyskac wraz ze skrzynka i jedziesz z mata i zywica ponownie , potem tylko szlify dla estetyki i material na obicie i masz gotowe

 

Ciezko to wyjasnic ale mozna sobie wyobrazic :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pologreen dzięki za podpowiedź... W sumie nie wpadłem na taki pomysł ale jest bardzo ciekawy choć nie wiem czy takie łuki uzyskam kształtując prześcieradło bo po naciągnięciu będzie niemal proste. Z żywicą już trochę walczyłem - robiłem słupki żonie w seicento i tam pończocha dawała oczekiwany kształt. A jak mi już się uda złapać kształt to jakim materiałem najlepiej obić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz musisz pokombinowac co gdzie przylapac aby nie wyszly proste luki po naciagnieciu , jest opcja to zrobic ta metoda co podalem sam ta sama metoda robilem u siebie ale i mozna podejzec w sieci jak to robia firmy , sporo tego jest i fotki krok po kroku , wertujac kiedys google natknalem sie tez na metode profilowania z pianki budowlanej , koles wokol skrzynki okleil wszystko tasma malarska i polecia pianka do okola a nastepnie z niej rzezbil profil/krztalt no i wiadomo znowu tasma , mata i zywica . Po wyschnieciu wydlubal pianke i mial krztalt wpasowany w boczek , takze metody sa jakies tylko troche trzeba sie nameczyc i postrugac :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ten projekt, ale z tego co widzę, to skrzynka nie posiada tylnej ścianki - na zdjeciach widać, ze jest otwarta od tyłu.

Jeżeli tak jest - radzę się zastanowić nad przeznaczeniem tej skrzynki ;)

 

Podpowiem może - skrzynka ma być szczelna !!

 

Poza tym faktycznie lepiej było to zrobić na żywicy - mniej miejsca zajmuje, lżejsza i ładniej dopasowana do wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ten projekt, ale z tego co widzę, to skrzynka nie posiada tylnej ścianki - na zdjeciach widać, ze jest otwarta od tyłu.

Jeżeli tak jest - radzę się zastanowić nad przeznaczeniem tej skrzynki ;)

 

Podpowiem może - skrzynka ma być szczelna !!

 

Poza tym faktycznie lepiej było to zrobić na żywicy - mniej miejsca zajmuje, lżejsza i ładniej dopasowana do wnętrza.

 

Ja z tego co wdze to jeszcze nie skonczona i przed nim jeszcze sporo pracy , a czy z zywicy lepiej to bym sie nie zgodzil , na mdf mniejszy rezonans im go wiecej tym lepiej , wiec to z czego zrobil kolega jest lepsza alternatywa

 

Szczelna nie szczelna es najlepiej radzi sobie w BR i taka tez ma byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie usiadłem do kompa po 4h walki z zabudową. Profilowałem hdf i mdf tak aby pozbyć się kantów i przygotować do obicia. Oczywiście daleka droga, jutro jak czas pozwoli pójdzie na to żywica i mata aby nadać kształt mojego szkieletu. Nie wiem czy podołam bo chyba postawiłem sobie zbyt wysoką poprzeczkę ale spróbuje.

 

Zdjęć nie mam gdyż jest już ciemno, zrobię jutro i wrzucę moją wizje do oceny.

 

Moja skrzynka jest zabudowana w całości, w tej chwili aż nadto szczelna gdyż nie ma jeszcze otworu na głośnik ani bassreflex widać to na ostatnim zdjęciu - kolega chyba myślał, że jest to odwrócone wcześniejsze zdjęcie.

 

Mam do Was kilka pytań, które nasunęły się czytając wątek oraz w trakcie dłubania więc do rzeczy...

 

- co daje wygłuszenie bagażnika? Pytam bo nie będę na chwilę tego robił gdyż samochód jest uderzony z tej strony (kobieta mi wjechała i czekam na odszkodowanie) i będzie tam przy okazji wspawywane nowe nadkole więc nie ma sensu mat kleić.

- jakim materiałem najlepiej wykończyć boczek? Powierzchnia będzie dość trudna do obicia więc musi być rozciągliwy.

- czy zamiast materiału może lepiej polakierować boczek? Docelowo będzie z lewej sub a z prawej wzmacniacz i może ładnie by to wyglądalo.

 

Bardzo proszę o pomoc, kolejne pytania na pewno pojawią się wraz z postępem zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyrazy wspolczucia z kolizii , ale tkie juz sa babki tez mialem historie z owymi .

 

Co do materialu to jest roznie , mozesz zastosowac zwykly kocyk do skrzynek ale to chyba jak pamietam odpada , alcantara hmmm malo rozciagliwy a praktycznie wogole material i trzeba sie nameczyc przy obijaniu skaj juz bardziej da sie naciagnac ale to tez trudna sprawa i tak jak z alcantara bez szwa sie nie obedzie , material od sinuslive (jak dobrze pamietam LSB) maja na stronie material bardzo rozciagliwy estetycznie tez ladny sa go dwa rodzaje jeden zblizony do materialu np z podsufitki w samochodzie drogi bardziej mechaty zblizony do koca oba mialem oboma obijalem i az sie chce tym obijac kazde zaokraglenie wglebienie jest latwe do ogarniecia , jak juz bys sie na taki zdecydowal to powiezchnia musi byc gladka i rowna bo po obiciu beda widoczne nierownosci , przed obijaniem warto pomalowac czyms pod kolor materialu obijana rzecz bo moze przebijac na kanatach i trzeba uwazac na klej jak za duzo dasz to przebije sie przez material , ale ogolem polecam sinusa mam go do dzis na drzwiach i slupkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio bawiłem się alkantarą i skają. Skaj mi się nie podoba jako wykończenie zabudowy a alkantara w stosunku do niej bardziej poddawała się obróbce. Miałem też do czynienia z materiałem na podsufitkę i jest to najlepszy materiał z jakim miałem styczność jeśli chodzi o obróbkę.

 

Tak mi wyszły słupki z resztek materiału podsufitkowego w sejcento żony :

 

http://eggforever.net/600/slupek.jpg

 

Najlepiej jak zobrazuje fotograficznie co chciałbym osiągnąć bo może będzie łatwiej doradzić.

 

Jeszcze proszę o wypowiedź o znaczenie wygłuszenia.

 

Kolejny dzień prac przy zabudowie. Skończyła się żywica więc schnie sobie to co jest. Wczoraj myślałem, że nie ogarnę ale od dziś jestem już pełen optymizmu, że wszystko pójdzie po mojej myśli

 

3 zdjęcia z wczoraj i dziś. Niby mały progres ale kilka godzin kosztowało.

 

Jutro przyjdzie na to szpachla, zakupie żywicę i będę podobnie rzeźbił drugą stronę.

post-9384-0-95816100-1338472241_thumb.jpg

post-9384-0-16560300-1338472247_thumb.jpg

post-9384-0-99186600-1338472268_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam po dwutygodniowej przerwie. Tydzień choroby i tydzień zaległości uniemożliwił grzebanie. Na chwile obecną kończę robić skrzynkę. Z uwagi na kształty będzie ona lakierowana na czarny połysk. Materiał nie chciał się naciągnąć mimo, że troszeczkę załagodziłem krawędzie i zostanie on wykorzystany na obicie nadkoli. Zabudowa wzmacniacza w tym przypadku również będzie lakierowana a na podłodze będzie kocyk. Myślę, że nie straci na uroku a samo lakierowanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

 

Zakładając temat w budowie skrzyni otrzymałem od Was informacje, że port BR mam kupić minimum 75mm a że nie było to zakupiłem 100mm o długości ok 100mm. Czy aby nie za duży? Producent zalecił 65mm o długości około 21cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem forum diyaudio oraz skorzystałem z pomocy WinISD i na kartce wyszło mi, że minimum port musi mieć 58mm a długość jego to 20cm. Natomiast WinISD przy porcie o średnicy 68mm musi mieć długość 20cm. Jeśli nie popełniam błędu podczas liczenia czy wprowadzania danych to optymalny port powinien mieć 60mm średnicy. Mierząc dokładnie skrzynkę bez niczego wyszło 22l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 litry możesz odjąć dla portu i dla głośnika, ogólnie jak dasz 75mm to port wyjdzie w okolicy 26-27cm. Na Twoim miejscu zrobiłbym krótszy z możliwością rozbudowy, bo całkiem możliwe że inne strojenie, może niższe spodoba Ci się bardziej w Twojej aplikacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 litry możesz odjąć dla portu i dla głośnika, ogólnie jak dasz 75mm to port wyjdzie w okolicy 26-27cm. Na Twoim miejscu zrobiłbym krótszy z możliwością rozbudowy, bo całkiem możliwe że inne strojenie, może niższe spodoba Ci się bardziej w Twojej aplikacji.

 

Nie było odpowiedzi dłuższy czas więc zakupiłem zalecany przez producenta port 66mm z możliwością regulacji.

 

Prace idą do przodu, trzy zdjęcia z ich przebiegu.

 

1- przymiarka skrzynki w podkładzie, na zdjęciu widać krzywiznę i została ona poprawiona przed malowaniem. W poniedziałek odbieram skrzynie od lakiernika i montaż.

2 - zdjęcie ori weluru z bagażnika. Jak widać, poprzedni właściciel go nie oszczędzał.

3 - wymiana materiału na kocyk podszyty filcem.

 

Plany na przyszły tydzień :

 

Rozprowadzenie kabli, skręcenie subwoofera, zrobienie nowego lewego nadkola. Potem na 90% urlop i zabudowa wzmacniacza po urlopie.

 

Problem mam gdyż kable wszystkie mają 5m a ja potrzebuje prawie 6m. Czym najlepiej połączyć go? Jedynie co znalazłem to konektor sinuslive. Macie jakieś inne pomysły?

post-9384-0-30447800-1341050577_thumb.jpg

post-9384-0-93060100-1341050583_thumb.jpg

post-9384-0-33257600-1341050593_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem mam gdyż kable wszystkie mają 5m a ja potrzebuje prawie 6m. Czym najlepiej połączyć go? Jedynie co znalazłem to konektor sinuslive. Macie jakieś inne pomysły?

Jeśli chodzi o zasilające to porządnie zlutować dwa ze sobą i dać dużą ilość rurek termokurczliwych, potem zaizolować i powinno być.

Piszesz że wszystkie mają po 5m, Można kupić każdy kabel osobno na metry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilające to porządnie zlutować dwa ze sobą i dać dużą ilość rurek termokurczliwych, potem zaizolować i powinno być.

Piszesz że wszystkie mają po 5m, Można kupić każdy kabel osobno na metry...

 

Nie wiem czy dałbym radę. Mam tylko Hot Air`a około 40W i on tego raczej nie polutuje ale w ostateczności zakupie konektor.. Najbardziej by mi pasowało coś takiego jak obudowa bezpiecznika i się nad tym jeszcze zastanawiam. Co do kabli na metry to te co kupiłem w komplecie kosztowały 100zł a sam plusowy by kosztował z 70zł z wysyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo czasu poświęciłem w tym tygodniu na samochód i zabudowę. W chwili obecnej mam przeciągnięte wszelkie kable. Plusowy puściłem lewą stroną a resztę prawą. Skrzynka po powrocie od lakiernika została cała skręcona i prowizorycznie przymocowana do budy. Lakiernik twierdzi, że lepiej byłoby ją pomalować w czarny mat niż obecny połysk. Stwierdziłem, że może się później skusze. Demontaż skrzynki to kilka chwil. Między czasie zacząłem robić konstrukcje z hdfu i mdfu nadkola, które docelowo zostanie obite materiałem. Dziś też podłączyłem wzmacniacz, przewody dietz eco w audiofilskim oplocie :) prezentują się nawet przyzwoicie. Niestety próby subwoofera już gorzej. Nie wiem czy źle ustawiam wzmacniacz, czy długość portu zła czy po prostu wzmacniacz jest kiepski. Słychać, że subwoofer jest zainstalowany ale zejścia nie ma takiego jak bym oczekiwał a dodatkowo aby tego basu trochę było to muszę go ustawić tak, że siedząc na fotelu kierowcy słyszę z niego również muzykę a raczej tak być nie powinno. Proszę o podpowiedź gdzie popełniam błąd.

 

Dwie fotki stan obecny oraz wspomniany wyżej przewód. Liczę, że przed środowym wyjazdem lewą stronę całą wykończę. Wtedy będzie już dużo lepiej się prezentować moja zabudowa.

post-9384-0-26458300-1341600482_thumb.jpg

post-9384-0-70861200-1341600486_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...