Skocz do zawartości

Głośnik subwoofera- jaka średnica?


W1_TRABI
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka razy widziałem, ale to przeważnie w zamkniętych skrzyniach.

Boschmann jest głównie do tego celu :)

Głośniki o średnicy 25cm i 20cm są szybsze od 30cm, zajmują mało miejsca (są często w boczkach) i nadają się odpowiednio do uzupełnienia dolnego pasma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok chyba już wiem o co chodzi. Jeżeli nie to poprawcie mnie- po prostu bas który generuje sub musi nadążać za resztą muzyki płynącą z przedniego systemiku, tak?

Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi "TAK" to proszę w takim razie o kolejne info- jaka skrzynka w systemach SQL jest lepsza- compact czy BR? Pomijam fakt że obudowa musi być dostosowana do głośnika ale jakiego głośnika w takim razie szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam fakt że obudowa musi być dostosowana do głośnika ale jakiego głośnika w takim razie szukać?

 

Tego nie można pominąć, jeden głośnik gra lepiej w BR a inny w CL. Szybszy bas uzyska się w skrzyni CL, a niższe zejście w BR - choć są pewnie głośniki, które zarowno w CL jak i w BR są wystarczająco "szybkie" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie można pominąć, jeden głośnik gra lepiej w BR a inny w CL. Szybszy bas uzyska się w skrzyni CL, a niższe zejście w BR - choć są pewnie głośniki, które zarowno w CL jak i w BR są wystarczająco "szybkie" ;)

 

Dodam od siebie jeszcze, że nad subem trzeba mieć kontrole. Wzmak powinien być odpowiednio mocny. Ale klasa D z graniem nie ma nic wspólnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dlatego zadałem to pytanie żeby pobudzić tą dyskusje i przy okazji się czegoś dowiedzieć, miałem suba grającego na wzmacniaczu klasy d i ab i poza różnicą w ustawieniu gainu nic nie mogę powiedzieć na temat dzwięku, może jestem głuchy, może dlatego że słucham wiekszości muzy z mp3. Sam nie wiem ale jak wróce do car audio, bo teraz mam niestety przerwe z tematem planuje klas d bo nie bedzie wymagała tyle prądu a różnicy w dzwieku nie zawuażyłem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży głośnik potrafi postawić napędzającemu go wzmacniaczowi duże wymagania. Membranę głośnika trzeba nie tylko napędzić, ale równie skutecznie zatrzymać (jeżeli głośnik nie ma robić tylko buuuuu). Takie parametry jak; średnica membrany, czyli ilość powietrza którą głośnik ma skutecznie poruszać, ciężar membrany wraz z napędem(mms) którą trzeba ruszyć i wyhamować z właściwą kontrolą, podatność zawieszenia, czy wreszcie rodzaj obudowy, przekładają się na parametry wzmacniacza m.in. wydajność prądową i D/F wzmacniacza. Więc duże i ciężkie ustroje będą wymagały spawarki do napędu żeby oddać brzmienie np. smyczkowego instrumentu basowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ciezsza membrana zagra potezniej ale potrzebuje mocnego napedu

 

Oczywiście. Ale wolniej się cofnie i znowu pierdyknie co za tym idzie będzie wolniejszy. A jak jest np.z alu to i pierdyknie bo większa membrana ale i lżejszy. Taki optymalny. Jeszcze earthquake robi leciutkie membrany. Z tego co pamiętam jakiś czas temu chwalili się że najlżejsze w którymś z modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście im mniejszy ciężar samej membrany tym lepiej.

dla czestotliwosci sredniotonowych tak

 

Ale wolniej się cofnie i znowu pierdyknie co za tym idzie będzie wolniejszy. A jak jest np.z alu to i pierdyknie bo większa membrana ale i lżejszy. Taki optymalny. Jeszcze earthquake robi leciutkie membrany. Z tego co pamiętam jakiś czas temu chwalili się że najlżejsze w którymś z modeli.

nie wiem jak w przypadku glosnikow basowych bo chyba nikt nie pokazuje ich charakterystyki ale w przypadku niskosrednich na skraju pasma pojawia sie duzy rezonans, ktory jest nie przyjemny ( ale do opanowania )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście im mniejszy ciężar samej membrany tym lepiej.

dla czestotliwosci sredniotonowych tak

 

Zgoda, ale żeby się podroczyć zapytam; ile waży membrana stopy perkusyjnej przy swojej średnicy, a jaki daje efekt dżwiękowy? oczywiście odwzorowanie napędu stopy maszynką będzie trudne do zrealizowania przez napęd elektryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...