Skocz do zawartości

skrzynia z zywicy vs z mdf


nicekt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zrobiona obudowe dla mojego Dego sb 10 p z zywicy w boczku. Jest to 6-7 warst zywicy z matami. Pierwsza warstwa z maty gramatury 500 reszta 150. Front z mdf 28mm + pierscien z takego samego bo akurat za glosnikiem bylo zalamanie i nie wlazil, poza tym ksztalt ladniejszy wyszedl. W srodku cala wypchana welna. Wyszlo 19l. Gra glosnik dobrze. Tylko kwestia czy nie zagralby lepiej w skrzynce z mdf? Czy jest jakas roznica? Wiadomo z mdf robi sie 22mm a z zywicy wyszlo moze z 10mm. Nie mam takiej skrzynki zeby przelozyc i sprawdzic. Pytam, moze ktos ma lepsze doswiadczenie nag temat obydwu materialow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gra dobrze to czego sie czepia?

Po prostu chłopak chce lepiej niż dobrze i przydałby się mu pomoc doświadczonych :)

 

W temacie Sinoff'a jest pokazane łączenie tych dwóch materiałów, żywicy i MDF, myślę że z korzyścią jakaś. Pytanie czy dasz rade zrobić skrzynkę z MDF w boczek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tu jest problem że boczek jest tak zjeb.. że tylko żywica bo mi nie wyjdzie litraż tyle zakrętów w nim. A Maniek sam wiesz jak to jest z tą chorobą. Jest dobrze ale może być lepiej. Przetwornik już klasowy to się chce z niego wycisnąć jak najwięcej. Żebym miał skrzynkę to bym se porównał a dla sprawdzenia nie opłaca mi się kupować materiału na zrobienie, dlatego najpierw pytam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie to za dużo mi nie pomoże. Bo litraż skrzynki jest ok, chodzi o to czy duża różnica w graniu w skrzynce z mdf a zabudowy z żywicy. Chyba wychodzi na to że trzeba jakąś szafę pociąć i zrobić na próbę pudło :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę powiedzieć tyle, że do CRV'ki zrobiłem w boczku skrzynkę z żywicy pod 2 dynaudio mw180. 7 warstw w sumie, 3x300 i 4x150. Mam porównanie do skrzynki z wiórówki i mdf'u.

Może i jakieś różnice były, ale na pewno nie do wyłapania przy takim subie.

 

Możesz sprawdzić i wrzucić w taki sam litraż, najwyżej skrzynka Ci zostanie "na zaś".

 

 

no właśnie to za dużo mi nie pomoże. Bo litraż skrzynki jest ok, chodzi o to czy duża różnica w graniu w skrzynce z mdf a zabudowy z żywicy. Chyba wychodzi na to że trzeba jakąś szafę pociąć i zrobić na próbę pudło :)

A ta szafa to z mdf'u?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przenośni z tą szafą palnąłem. Przecież bym dla takiego głośnika nie robił domku z płyty wiórowej czy sklejki, jak teraz mam dylemat czy gra w pełni tego co mógłby pokazać. Ale już z kolegą pogadałem i podsunął mi zajeb.. pomysł który wykorzystam i będzie pancerna skrzynka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy dasz rade zrobić skrzynkę z MDF w boczek :)

 

da się, ale jak kolega ma duuuużo zakrętów we wnęce, to jest to bardzo czaso jak i pracochłonne ...

 

Sinoff mial lepsza koncepcje z pocietych kawalkow mdf'u wtopionych w konstrukcje z zywicy

 

przyjrzyj się dokładnie :) jak to zwykle mówią - diabeł tkwi w szczegółach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mdf ,ale to nie stanowi

Stanowi i to znacżąco, miałem okazję tą kwestię przy budowie skrzynek dość dokładnie przećwiczyć.

Różnice mogą być także w przypadku skrzynki z MDF i drugiej, bardzo podobnej, wykonanej z HDF-u o ściankach klejonych wastwowo z plastrów 6-8mm grubości. A sama grubość ścianek? W przypadku MDF-u 16 lub 19mm i skrzynkach takiej same objętości różnica jest kolosalna, nawet na zwykłym budżetowym subie.

Bo litraż skrzynki jest ok, chodzi o to czy duża różnica w graniu w skrzynce z mdf a zabudowy z żywicy.

Różnica może okazać się całkiem spora jeśli tył pudełka to sama mata i żywica, przy niskich głośnościach nie odczujesz zbytnio różnicy, przy wysokich niestety tak. Im więcej MDF-u/HDF-u w ściance z żywicy - tym większe szanse na brzmienie zbliżone do grania ze skrzynki z samego MDF-u. Moim zdaniem skórka warta wyprawki w Twoim przypadku mimo redukcji kubatury.

 

Swoją drogą nie dziwię się, że masz wątpliwości, Twój sub wart jest zachodu i starań :)

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zabudowa w boczek z zywicy, przeciez masz "ogromny" bagaznik ze skrzynka nie bedzie problemu. Lepiej gra w boczku (grajac rownolegle do osi samochodu) niz do tylu samochodu, np? u mnie sb10A lepiej gra skierowany do tylu samochodu niz z boku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcowy wniosek dość oczywisty jest: wykorzystanie zalet żywicy jako substancji wiążącej przy jak najwiekszekszej zawartości MDF-u właśnie ze względu na brzmienie. Po drodze powstaje pytanie czy pogrubienie ścianek odlewu za pomocą skrawków HDF-u, czyli materiału o większej gęstości niż MDF, zrekompensuje użucie żywicy doskonale nadającej się do odwzorowania kształtów wnęki?

W gruncie rzeczy bardziej istotne jest to, skąd taki wnisek wysnułem. Swego czasu zbudowałem dwie skrzynki: jedna to 100% MDF przu ściankach grubości 18-23mm, druga miała tylko front z MDF-u, a resztę ścianek z żywicy i maty szklanej o grubości ok. 7-9mm. Różnica pojemności, o ile dobrze pamietam, to jakieś 0.2-0.3l. Klejonka żywiczna brzmiała zdecydowanie gorzej, bas jakby pusty i dudniący był,mało barwny i mało zróżnicowany. Dpoiero wklejenie kilku kawałków płyty HDF poprawiło sytuację a guma na pędzel finalnie rozwiązała sprawę. Po takiej operacji różnica pojemności wynosiła jakieś 0.7-0.8l i bas z żywicznej skrzynki stał się porównywalny do gjącego z Mf-u. Głosnik wysokich lotów nie był, najniższy model RE 8" i pewnie różnicy bym nawet nie zauważył gdyby nie wymienne używanie pudełek. Sub grał w przypadku obu skrzynek z tego samego miejsca, na tych samych klockach i o tej samej porze roku więc ilość zmiennych ograniczona do minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tu bardziej chodzi o tłumienie niż z jakiego materiału jest to zrobione. MDF jest twardym drewnem i lepiej tłumi przy czym jest łatwy w obróbce dlatego pewnie przyjęło się że z niego robi się skrzynki. Myślę że mój odlew teraz okleję od wewnątrz tak jak pisałem drewnem zmieszanym ze szpachlą i na to popryskam sprajem od środka sinuslive tłumiącym lub właśnie gumą i uważam że osiągnę lepsze tłumienie i brak rezonansu niż w mdf.

 

Ale załatwiłem jeszcze mdf na skrzynkę i będę miał porównanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się stanie jak skrzynkę z MDF 18mm jak i odlew z żywicy (10mm) zapaćkamy 1-2cm pasty braxa?

Ja z grania suba zbytnio zadowolony nie jestem, ale nie wiem czy to wina obudowy, czy też umiejscowienia, a nie chce mi się specjalnie stugać skrzynki dokładnie o takim litrażu jak odlew żeby się tylko przekonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi też się nie chcę strugać ale wystrugam. Godzina roboty. a tylko po to by się przekonać samemu i wnioski napisać. Z ta pasta też dobry patent, zapomniałem o niej. Ale najpierw nawale tej szpachli a potem ew. pasty na to. Poprzedni właściciel mojego głośnika właśnie pastą zmniejszał litraż skrzynki z mdf i tym ja umocnił a grało to rewelacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...