Skocz do zawartości

Pioneer DEX-P9/P90RS + DEQ-P9/90 - technikalia.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co się orientuje to tuner radiowy leci po ip-bus, a zmieniarka zalezy czy masz z optyką czy bez, ale jak nie masz z optykiem to leci ip-busem po analogu, tylko optykiem masz cyfre.

raczej się nie pomylilem, gdyż słychać wyraźną różnicę przy podpięciu optyka do zmieniarki jak i bez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie (i praktycznie w sensie fizycznym), jednostka połączona jest z procem optykiem i kablem IP-Bus.

Jako ciekawostkę podam, że - sądząc po schemacie blokowym DEQ-P9 - kablem IP-Bus nie jest przesyłany żaden sygnał analogowy. Co więcej - finalne przetworniki D/A procka nie są nigdzie "obchodzone" przez sygnał analogowy np. tunera.

Zatem zastanawiam się, czy to ja źle czytam schemat, czy też sygnał tunera leci jednak po optyku, względnie jest i tak w procu zamieniany z jakiegoś przedziwnego powodu na cyfrę a potem, po przejściu przez DSP - znów na analog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary zestaw jak miałem w pierwszym aucie, a był to P9 + RS-P50 sygnał z radia leciał na bank ip-busem, gdyż optyka przez przypadek złamałem. po jakimś czasie jak doszedł nowy kabelek, po podpięciu było słychać wyraźną różnicę w dzwięku na płytach CD, (chyba że przez złamanie zamiast 01 szły ułamki) na tunerze nie porównywałem.

 

Myślę że w tym względzie może jedynie pomóc Nakamichi, z racji że ten sprzęt potrafi naprawiać jak i tuningować (tak słyszałem :) )

 

A co do tej pewności o sygnale analogowym w ip-busie, to chyba jednak nie do końca tak jest, bo jest pełno adapterów analogowych na ip-busa, tak samo wejściowe jak i wyjściowe, a budowa ich może świadczyć że jest to typowe in/out analogowe, gdyż w skład wchodzi tylko wtyk ip-bus i potrzebne łącze (RCA, Jack, itd)

 

względnie jest i tak w procu zamieniany z jakiegoś przedziwnego powodu na cyfrę a potem, po przejściu przez DSP - znów na analog.

 

to samo masz w prockach B/O RF, Helix itd. Cyfrowy sygnał łatwiej zapewne "obrobić"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H700 przy zaniku swiatelka na wejsciu przelaczy sie samo na sygnal analogowy, ale czy to przypadkiem nie tak, ze w "Pionkach z zewnetrznym procem "sygnal z CD leci tylko i wylacznie optykiem? Jesli byloby inaczej zdiwilaby mnie bezwartosciowosc zestawow bez okablowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tej pewności o sygnale analogowym w ip-busie, to chyba jednak nie do końca tak jest, bo jest pełno adapterów analogowych na ip-busa, tak samo wejściowe jak i wyjściowe, a budowa ich może świadczyć że jest to typowe in/out analogowe, gdyż w skład wchodzi tylko wtyk ip-bus i potrzebne łącze (RCA, Jack, itd)

Patrzę na schemat DEQ-P9 - i nie(do)widzę na wejściu IP-Bus żadnych sygnałów analogowych. Aż tak źle z moim wzrokiem ... ? :help:

W sumie, jeśli tylko dysponujemy w złączu odpowiednią ilością pinów, nic nie stoi na przeszkodzie by puścić nimi sygnał zarówno cyfrowy jak i analogowy. Urządzenia które to potrafią, zinterpretują sygnał cyfrowy - reszcie zaś pozostaje analogowy.

to samo masz w prockach B/O RF, Helix itd. Cyfrowy sygnał łatwiej zapewne "obrobić"

To zrozumiałe, w końcu to DSP :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, ze przez Ip-Bus na pewno idzie analog.

Chyba wygospodaruje chwile w ten weekend i odpale P9 "na pajaka", aby sprawdzic czy CD zagra bez optyka.

Eksperyment ze wszech miar ciekawy i pożądany, lecz nie udzieli odpowiedzi na moje pytanie :)

W ramach ciekawostek powiem jeszcze, że DEQ-P9 na cztery pary kanałów wyjściowych używa ... trzech różnych układów realizujących filtrację sygnałów. Ciekawe, czy ktoś wychwycił ewentualne różnice brzmieniowe :hyhy:

Do tego dochodzi jeszcze inny typ układu regulacji poziomu w kanałach sub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie (i praktycznie w sensie fizycznym), jednostka połączona jest z procem optykiem i kablem IP-Bus.

Jako ciekawostkę podam, że - sądząc po schemacie blokowym DEQ-P9 - kablem IP-Bus nie jest przesyłany żaden sygnał analogowy.

Nie jest :zdziwko: , a skoro tak , to już wiesz jak :wink:

Co więcej - finalne przetworniki D/A procka nie są nigdzie "obchodzone" przez sygnał analogowy np. tunera.

Zatem zastanawiam się, czy to ja źle czytam schemat, czy też sygnał tunera leci jednak po optyku, względnie jest i tak w procu zamieniany z jakiegoś przedziwnego powodu na cyfrę a potem, po przejściu przez DSP - znów na analog.

Ale tak go trzeba zamieniać aby podać procesowi DSP , przy tym dla samego "działania" mniejsze znaczenie ma, gdzie się ta zamiana dokona. Jednostka jest jednak optymalna ze względu na sposób transmisji.

 

P9 jest pochodną serii ODR czyli


  1. Pioneer Car Optical Digital Reference Series

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest :zdziwko: , a skoro tak , to już wiesz jak :wink:

:ok:

Ale tak go trzeba zamieniać aby podać procesowi DSP , przy tym dla samego "działania" mniejsze znaczenie ma, gdzie się ta zamiana dokona. Jednostka jest jednak optymalna ze względu na sposób transmisji.

Słusznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...