Skocz do zawartości

Korektor graficzny-dodatkowy equalizer


Banita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatm, od dawna planuje wstawienie korektora tak zeby nie kozystac z procka radia, a dokladnie stroic dzwiek.

Mialem w planie bydowa wlasnego 20 punktowego, ale niestety wielkosc jego byla by niezbyt funkcionalna i musial by byc w bagazniku.Niestety ja dysponuje tylko miejscem o wymiarach okolo 5cm x 40cm i 40cm w glab.

Czy znacie jakies korektory godne uwagi minimum 15 punktowe, a najlepiej 20 i wiecej.

Widzialem kilka gotowcow i sa zrealizowane na ktotkich mini potencjometrach sowakowych dzieki czemu sa bardzo male wymiarowo.

 

Mowie o czyms takim ale porzadnym a nie takim badziewiu.

 

http://www.ebay.co.u...=item58919d820a

Brak opisanego linku

Ostrzeżenie

pozdro Gilotyn@

 

Dieki za wszelkie propozycje.

Edytowane przez Gilotyn@
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ale jak byscie doczytali ze zrozumieniem to nie bylo by tych zbednych idiotycznych komentow.

 

Korektor 20 punktowy lub wiecej pozwala na wysterowanie pasma bardzo dokladnie, ale wam specom wystarcza regulacja ''bas'' ''mid'' high'' ktora niedosc ze cyfrowa (przydzwieki znieksztalcenia i piski cyfrowy) to jeszcze ograniczona do minimum jak korektor 6 bandowy.

 

Chce korzystac z radia tylko jako odtwazacza i puszczec ori sygnal na korektor gdzie go sobie sam wysteruje dokladnie pod ucho i pomieszczenie odsluchowe.

 

Notabene najwyzszej klasy zestawy domowe maja nawet 40 punktowe osobne korektory z przedwzmacniaczek.

 

A jak widze wy nie o jakosci ale o mocy wiecznie gadacie co w duzym stopniu usprawiedliwia te bdedznie jakich sie naczytalem od was.

 

Oczywiscie bez obrazy, mowie o pojedynczych przypadkach co natlukli postow i mysla ze wszystko wiedza.

 

Pozdrawiam i ponawiam pytanie o przyklady korektorow w pelni analogowych conajmniej 20 punktowe lub wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega w innym temacie zarzekal sie, ze ma wlasnie takie podejscie...

 

bo przy poprawnie zgranym systemie takie, zeczy nie sa potrzebne

mozna to uzyskac poprzez poprawne zgranie tonalne, dobra zwrotnice, odpowiednio ustawione gain itd

nie wiem czy wiesz, ze zmienia sie zapotrzebowanie na moc przy korekcji niskich tonow

o znieksztalceniach juz nie wspomne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego equalizer sluzy do tego zeby dopasowac granie do konkretnego typu muzyki lub ucha sluchacza. Ja np nie lubie standardowych podbic tymu loudnes ale lubie ustawic sobie samemu harakterystyke ucha ludzkiego na takim wspomnianym 20 punktowcu. A co ma ja tu zwrotnice do zeczy??? One tylko dziela pasmo dokladniej, lub mniej dokladnie. Wydaje mi sie ze nie bardzo rozumiesz o co mi chodzi z tym korektorem.

 

W radiu masz ustawienie filtrow na standardowe wysokosci np 40/60/80/120 oraz podbicie/tlumienie niskich (od np -12 do +12) srednich i wysokich tonow.

 

Majac equalizer 20-30 punktow robisz dokladnie to samo tylko analogowo czyli pozbywasz sie przydzwiekow i roznego rodzaju znieksztalcen. W przypadku korektora sterujesz az np 10ma potencjometrami na jedna strefe pasma, zas w radiu masz tylko +i- co nie jest tak dokladne.

 

Tak jak w przypadku korektorow majac 10 punktow przewaznie nie ma tam segmentu 2 i 1K ale jest 500hz i odrazu 2,5khz(to tylko przyklad) co w efekcie nie pozwala wysterowac sygnalu liniowo tylko jest on wystopniowany bo brak regulacji 750hz,1k,1,25k,1,5k oraz 2k a srodek pasma jest najwazniejszy dla ucha i regulacja srodka musi byc rozbita na wiecej sekcji niz np bas gdzie wystarczy korekcja 18hz,30hz,45hz,65hz ,80hz i 120hz po czym mozna juz skoczyc na 180hz. (to tylko przykladowy podzial, w zeczywistosci czesto nie jest taki dokladny)

 

I w brew pozorom, zasady i strojenie dzwieku w domowym audio jest identyczne do strojenia w aucie.

 

 

A mam pytanie, czy robi ci roznice czy gra mp3 a normalne audio lub plyta nagrywana a plyta tloczona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwrotnica nie sluzy tylko do podzalu pasma

mozna nia kreowac prawie dowolnie chatakterystyke glosnikow

mozesz dodac basu obnizajac srednie tony stosujac odpowiednia cewke

mozesz zastosowac filtr rlc, ktory obnizy ci wybrana przez ciebie czestotliwosc

 

moze i jest w niektorych radiach tylko kilka czestotliwosci regulacji poziomu i "brakuje" jakich Hz ale jest tez cos takiego jak paramet Q czy dobroc filtra

polega on na tym, ze regulujesz sobie zakres dzialania filtra

 

strojenie w samochodzie i domu nie bardzo mozna porownac

w samochodzie masz duzo wiecej odbic, ktore degraduja ci dzwiek

w domu mozesz przestawic kolumny prawie dowolnie, zastosowac basstrapy, poozyc gruby dywan czy zaslony

a w samochodzie masz male mozliwosci montowania glosnikow

 

robilem kiedys u siebie tak, zeby charakterystyka wypadkowa byla jak najbardziej plaska

zrobilem to i nie dalo sie tego sluchac

wiec nie polecam takich zabiegow

 

co do jakosci dzwieku to powiem tak:

mp3 nie uzywam bo uwazam, ze to zlo

co do nagrywanych to mimo, ze mam nagrywane to czesto mam tez oryginaly

ogolnie ostatnio bardzo czesto kupuje oryginaly

winyle- mimo, ze mam dosc duza kolekcje bardzo dobrych plyt z muzyka, ktora lubie nie lubie ich sluchac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwrotnica nie sluzy tylko do podzalu pasma

mozna nia kreowac prawie dowolnie chatakterystyke glosnikow

mozesz dodac basu obnizajac srednie tony stosujac odpowiednia cewke

mozesz zastosowac filtr rlc, ktory obnizy ci wybrana przez ciebie czestotliwosc

 

moze i jest w niektorych radiach tylko kilka czestotliwosci regulacji poziomu i "brakuje" jakich Hz ale jest tez cos takiego jak paramet Q czy dobroc filtra

polega on na tym, ze regulujesz sobie zakres dzialania filtra

 

strojenie w samochodzie i domu nie bardzo mozna porownac

w samochodzie masz duzo wiecej odbic, ktore degraduja ci dzwiek

w domu mozesz przestawic kolumny prawie dowolnie, zastosowac basstrapy, poozyc gruby dywan czy zaslony

a w samochodzie masz male mozliwosci montowania glosnikow

 

robilem kiedys u siebie tak, zeby charakterystyka wypadkowa byla jak najbardziej plaska

zrobilem to i nie dalo sie tego sluchac

wiec nie polecam takich zabiegow

 

co do jakosci dzwieku to powiem tak:

mp3 nie uzywam bo uwazam, ze to zlo

co do nagrywanych to mimo, ze mam nagrywane to czesto mam tez oryginaly

ogolnie ostatnio bardzo czesto kupuje oryginaly

winyle- mimo, ze mam dosc duza kolekcje bardzo dobrych plyt z muzyka, ktora lubie nie lubie ich sluchac

 

Tak owszem mozna sobie dostroic zwrotnica jak mowisz, ale nie na tym caly bandycki myk polega. Zamysl wzmacniacza i kolumny ze zwrotnica polega na tym zeby bylu uniwersalne i zestrojone neutralnie. To korektor ma byc jednostka sterujaca i dostrajajaca na rzadanie w kazdej chwili. Powiedz czy bedziesz wozil ze soba 40 roznych cewek do zwrotnicy i je przkladal bo w tej chwili wlasnie sluchasz innaj muzyki, a za chwile jeszcze co inego?

 

Nie.....

 

 

Wlasnie dlatego robienie zwrotnicy z okreslona juz charakterystyka jest totalnym bledem, chyba ze slucha sie faktycznie tylko jednej muzyki(ale czy to mozliwe?) bez zmiany jej rodzaju nawet na chwile.

 

 

Ja slucham od klasycznej, rocka, 80' po pop i hip hop do czasow dzisiejszych tak wiec zcharakteryzowanie dzwieku zwrotnicami w moim przypadku odpada totalnie. I z tad chcialbym miec mozliwosc dokladnego dostrajania gdyby okazalo sie ze np przy danej plycie poprzednie ustawienie nie dokonca pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega widzę nie odpuszcza i pisze jak 6 latek.

 

" ale lubie ustawic sobie samemu harakterystyke ucha ludzkiego na takim wspomnianym 20 punktowcu."

 

Wrzucam do złotych myśli ;)

 

Sorki za OT ale apeluję do banity pisz poprawnie a nie jak jakiś nieuk.

 

A kolego nie odpuszcza i krazy wokol tematu zamiast powiedziec konkret. Skoro wypowiadasz sie na dany temat to rob to konkretnie od a do z, a nie cos tam napomkniesz bez argumentow. Mowic ze cos jest a nie jest bez argumentow to sobie mozesz...ale nie wielkie to ma znaczenie. Wiec nie zasmiecaj prosze bo szukam konkretnych odpowiedzi a nie jakiejs ''kabaly''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie mi sie podoba ustawienie neutralne, a nie konkretnie pod jedna muzyke. Wiem ze nie kazdy glosnik sie nadaje do wszystkiego, ale akurat te ktore mam daja sobie rade z muzyka sluchana przeze mnie.

 

No i od razu widać efekty :rotfl:

 

Niestety nie pomogę w takim profesjonalnym rozwiązaniu :(

 

Po prostu jako niewykształcony w kierunkach elektro-akustycznych entuzjazta muzyki

 

nie potrzebuję w/w rozwiązań.

 

Mi muzyka sprawia przyjemność i frajdę.

 

Jesli chodzi o twoja pomoc to jest tu zbedna, bo ja nie pytam o to jak zrobic tak zeby lupalo dla ludzi na chodniku, ale pytam o znane forumowiczom korektory.

 

Tak proste pytanie i sprawia tyle problemu...

 

Przykladowo pytanie:

 

-Jakie silniki diesla dostempne?

 

Odpowiedz:

 

-TDI,HDI,CDTI......

 

 

A nie jakies gadki a po co cie diesel, toz to klekot, a dymi i inne tempe nic nie wnoszace gadki.

 

 

Jedyne z kim jak narazie idzie o tym temacie pogadac to lklukasz, a twoje gadki sa ....tu był tekst łamiący dobre obyczaje i nasz regulamin .

Edytowane przez powalla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ale jak byscie doczytali ze zrozumieniem to nie bylo by tych zbednych idiotycznych komentow.

 

Korektor 20 punktowy lub wiecej pozwala na wysterowanie pasma bardzo dokladnie, ale wam specom wystarcza regulacja ''bas'' ''mid'' high'' ktora niedosc ze cyfrowa (przydzwieki znieksztalcenia i piski cyfrowy) to jeszcze ograniczona do minimum jak korektor 6 bandowy.

 

Chce korzystac z radia tylko jako odtwazacza i puszczec ori sygnal na korektor gdzie go sobie sam wysteruje dokladnie pod ucho i pomieszczenie odsluchowe.

 

Notabene najwyzszej klasy zestawy domowe maja nawet 40 punktowe osobne korektory z przedwzmacniaczek.

 

A jak widze wy nie o jakosci ale o mocy wiecznie gadacie co w duzym stopniu usprawiedliwia te bdedznie jakich sie naczytalem od was.

 

Oczywiscie bez obrazy, mowie o pojedynczych przypadkach co natlukli postow i mysla ze wszystko wiedza.

 

Pozdrawiam i ponawiam pytanie o przyklady korektorow w pelni analogowych conajmniej 20 punktowe lub wiecej.

 

Ja tam nawet bardzo błądzę, szczególnie ostatnimi czasy, postów natłukłem a mimo wszystko nie myślę, że wszystko wiem, mało tego, nawet zdarza mi się zadawać pytania :)

Skoro kombinujesz za pomocą korektora postroić auto i uważasz że to przyniesie pozytywny skutek, to powiedz czy szukasz korektora ze stałym parametrem Q czy też może regulowanym skokowo/płynnie dającego jeszcze większe możliwości ingerencji w pasmo. Ja tam korektora nie używam, nie mam takiej potrzeby ale ciekawi mnie mocno jak zamierzasz postroić auto wykorzystując korektor i parametr Q?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ja tez pytam, ale zamiast uzyskac odpowiedz na pytanie sa niepotrzebne wywody nie na temat.

 

Korektor jaki mi potrzebny to taki jak wspomnialem. Najprostrzy analog 20-30 punktow, bez zadnych dodatkowych podbic, efektow wow, czy innych bajerow.

 

Parametr Q czyli szerokosc podbicia to wlasnie te 20-30 punktow korekcji zeby korekcja byla plynna bez wycinek i skokow, czyli liniowa.

 

Czy to odpowiedz na twoje pytanie?

 

Precyzujac, wole szerokie ''Q'' ktore nie zmienia drastycznie dzwieku, a eq dziala bardziej neutralnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zachować dokładność regulacji korektora potrzebowałbyś dosyć szeroki zakres suwaka w korektorze. Które stosuje się w estradzie bądź studiu. Niestety auto to ograniczone miejsce więc taki korektor nie będzie dokładny jeśli mowa o analogowym,co za tym idzie twoja regulacja stanie się dosyć przypadkowa bardziej niż porządana. Porównanie ALTAIR vs KLARK TEKNIK

 

http://img854.imageshack.us/img854/9365/altairk.jpg

 

http://img861.imageshack.us/img861/4360/klark.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heheh... no taki byl by idealny, ale...gdybym mial tyle miejsca to bym wrzucil korektor wlasnego projektu. Ale jak mowilem chodzi mi o te w wersji mini do samochodu.

 

Swoja droga ten pierwszy jest bajka, mialem okazje w domowym zestawie u znajomego bawic sie podobnym korektorem 30 punktow i do tego kazfy kanal osobno.

 

Aczkolwiek jestem zwolennikiem korektora na potencjometrach stereo, czyli oba kanaly na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr Q czyli szerokosc podbicia to wlasnie te 20-30 punktow korekcji zeby korekcja byla plynna bez wycinek i skokow, czyli liniowa.

 

Czy to odpowiedz na twoje pytanie?

 

To nie jest odpowiedź na moje pytanie parametr, Q nie odpowiada za "szerokość podbicia" w 20 czy 30 punktach pasma.

 

Precyzujac, wole szerokie ''Q'' ktore nie zmienia drastycznie dzwieku, a eq dziala bardziej neutralnie.

Nie ma żadnej precyzji w tym co piszesz, tylko ogólne określenie zagadnienia. Co rozumiesz przez "szerokie Q" i skąd wiesz, że akurat takie bedzie najlepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...