Skocz do zawartości

Granie z odbicia


coobah
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie zastanawiam, jaki wplyw na brzmienie tweetera bedzie mialo granie przez odbicie od przedniej szyby.

Podobno mozna tym uzyskac efekt pozornie wiekszej odleglosci tweetera od sluchacza, ale jakie to niesie za soba konsekwencje?

 

Czy dzwiek zachowa sie jak swiatlo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, jaki wplyw na brzmienie tweetera bedzie mialo granie przez odbicie od przedniej szyby.

Podobno mozna tym uzyskac efekt pozornie wiekszej odleglosci tweetera od sluchacza, ale jakie to niesie za soba konsekwencje?

 

Czy dzwiek zachowa sie jak swiatlo?

 

 

Dźwięk to fala. Światło także ( choć.... ;) ). Więc taki zabieg oczywiście się uda.

Tylko, ze światło (np z latarki ) to dość skoncentrowana wiązka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze światło (np z latarki ) to dość skoncentrowana wiązka .

 

A z lasera jeszcze bardziej :) I co z tego wynika ? A no to, że po odbiciu będzie nadal tak samo ( no prawie ;) ) skoncentrowana. Podobnie jest z dźwiękiem - "wiązka" jest szeroka i po odbiciu takaż będzie. No ewentualnie trochę się pozmienia od samej krzywizny szyby przedniej. Chodzi o sam fakt odbicia - dźwięk jako zjawisko falowe podlega odbiciu i rządzą tym takie same prawa jak przy odbiciu światła ( z grubsza ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze światło (np z latarki ) to dość skoncentrowana wiązka .

No tyle to "na chlopski rozum" jestem sobie w stanie wyobrazic, ale jak to sie ma do kwestii praktycznych?

Dodam, ze tweeter z ktorym chcialbym sie pobawic jest dosc kierunkowy i mialby grac gdzies od 3kHz. Podczas pierwszych prob (tweetery na plasko, na desce) pierwszym najbardziej rzucajacym sie "w uszy" mankamentem byl brak detali - czy da sie to zalatwic odpowiednim kierunkowaniem? Czy byl to raczej efekt spowodowany tym, na co zwrociles uwage (nizsze bardziej rozproszone czestotliwosci, ktore dodatkowo zostaly "namnozone" przez odbicie przytlumily te najwyzsze, ktore to z kolei odbijaly sie od znacznie mniejszej powierzchni szyby i w dodatku prawie nie dolatywaly bezposrednio z glosnika)

 

Z tego co wiem, ow tweeter (duza szpilka) sprawdzal sie podobno dosc dobrze grajac w ten wlasnie sposob w jakims BMW 3ciej serii. Zna ktos jakies sekrety tamtej aplikacji?

 

 

 

Waski - masz gdzies moze linka bo cos sie doszukac nie moge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z lasera jeszcze bardziej :) I co z tego wynika ? A no to, że po odbiciu będzie nadal tak samo ( no prawie ;) ) skoncentrowana. Podobnie jest z dźwiękiem - "wiązka" jest szeroka i po odbiciu takaż będzie. No ewentualnie trochę się pozmienia od samej krzywizny szyby przedniej. Chodzi o sam fakt odbicia - dźwięk jako zjawisko falowe podlega odbiciu i rządzą tym takie same prawa jak przy odbiciu światła ( z grubsza ) .

Różnica jest taka, ze przy szerokim kącie promieniowania ( kopułka ) przy odbiciu dźwięku uzyskujemy dwa jego źródła , zasadnicze i odbite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest taka, ze przy szerokim kącie promieniowania ( kopułka ) przy odbiciu dźwięku uzyskujemy dwa jego źródła , zasadnicze i odbite.

 

To prawda i o tym zapomniałem. Wtedy można się posiłkować odpowiednią odległościa głośnika do szyby ale jakie będą efekty - loteria. Przyjąłem, że do takiej zabawy wybiera się głośniki jak najbardziej kierunkowe - no i w sumie o takim mowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda i o tym zapomniałem. Wtedy można się posiłkować odpowiednią odległościa głośnika do szyby ale jakie będą efekty - loteria. Przyjąłem, że do takiej zabawy wybiera się głośniki jak najbardziej kierunkowe - no i w sumie o takim mowa :)

Kwadratura koła :wink: , kopułki stosuje się dla zapewnienia max szerokiego kąta promieniowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to prawda. Zakładam jedynie, że bawiąc się w granie z odbicia nie robimy tego kopułką a efekt jaki chcemy osiągnąć to "analogowe czasówki" - czyli zrównanie odległości pozornego źródła dźwięku tweetera od ucha z odległością woofera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tak bardziej praktycznie napiszę: eksperymentuję z cermaicznymi STXami jest delikatna róznica przy odbiciu dźwięku od szyby, ale nie jest to jakiś dramat. Rzekłabym że to na granicy percepcji i może nawet bardziej sugestia. Dzwięk jest wg mnie bardziej spokojny i góra nie dominuje tak nad resztą pasma. Za to jest szersza baza stereo przez co przechylenie głowy 10 cm w lewo czy prawo nie wpływa tak na scenę. Jest to jakiś kompromis detal vs. stereo. Gdybym miał miejsce w desce to tak bym je chyba zamontował, bo są duże i w słupkach będą straszyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...