Skocz do zawartości

Prośba o projekt skrzyni pod EQ


bogus1984
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów :) Mógł by ktoś sprawdzić jaka skrzynka BR oraz Closed będzie optymalna do głośnika Earthquake BR 1270 ? Parametry są do 2 wersji tego samego przetwornika nowszej i starszej. Będę wdzięczny za pomoc.

1. Na 1997 rok:

 

Type: Standard one-way driver

Shape: Round

Piston Type: Cone

Piston: Paper

Frame: Stamped steel

Voice Coil: 2.5 in diameter

Magnet: 70 oz

Fs = 44,89 Hz

Qms = 12,18

Vas = 75,13 liters

Xmax = 7,62 mm

P-Dia = 304,8 mm

Qes = 0,519

Re = 3,75 ohms

Z = 4, ohms

Pe = 300, watts

Qts = 0,498

1-W SPL = 93,03 dB

 

2. Na 2003 rok:

 

Type: Standard one-way driver

Shape: Round

Piston Type: Cone

Voice Coil: 2.5 inch voice coil.

Magnet: 70 oz magnet.

Fs = 33,83 Hz

Qms = 7,986

Vas = 114,7 liters

Mms = 76,96 g

Xmax = 7,112 mm

Sd = 530, sq.cm

Qes = 0,54

Re = 3,8 ohms

Le = 0,435 mH

Z = 4, ohms

BL = 10,73 Tm

Pe = 200, watts

Qts = 0,506

1-W SPL = 91,02 dB

 

Oczywiście chodzi mi o litraż i ewentualne strojenie, a nie o wymiary ścianek :P

 

Pomoże ktoś w jakiejś symulacji, bo ściągnąłem WinISD i co... nic, po prostu mi to nic nie mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa głosniki nadaja sie do obydwu rodzaju skrzyn, zarówno closed jak i br

Co do rodzajów to moj wybór pada na obydwa br z tym ze:

1- 27litrów z rurą fi 75/255mm

2- 40litrów z rurą fi 100/400mm

W drugiej wersji mozna tez zastosowac closed, gdyz to 12" a jak ktos lubi szybkosc to wiadomo-closed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki, głośnik do mnie dopiero jedzie i jest to zdaje się ta druga wersja (nowsza). Na razie mam skrzynki zamknięte - jedna 26 l a druga 29 zamkniętą. Chętnie bym się pobawił z tą 40 BR. Ponoć robisz skrzynki :) Jaki koszt takiego boxa, bo z czasem jak się odbuduję finansowo, może bym coś zamówił :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No subik trafił w budkę 27 litrów - 3 na głośnik, więc do dyspozycji ok. 24 + mocne tłumienie watoliną. Zejścia nie ma za mocnego w tej budzie (chyba jednak by się przydało więcej) ale bystry jest dość mocno :) Jak znajdę projekt takiej budki 46 l BR to oczywiście się pobawię :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mniejsza była już pod 12" głośnik (prezent od sąsiada :) ) ale w tym litrażu nie podobał mi się żaden z dotychczasowych głośników - po prostu 12" jak dla mnie się zawsze dusiło, a przy głośniejszym graniu przód zakrzyczał suba praktycznie. Większa skrzynka (powiedzmy ma 30 - głośnik) wypadła trochę lepiej, ale właśni sub jest jak piszesz cichy :/ Podejrzewam, że by mu zbić budkę zamkniętą 35 litrów - głośnik... może wtedy odetchnie sobie głębiej :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto funkcja odpowiedzi czestotliwosciowej w samochodzie dla 3 wersji skrzyn:

- zolta linia - closed box 91 L

- rozowa linia - closed box 60 L

- niebieska linia - bass-reflex 67L/35Hz

Zrobilbym BR 65L/35Hz albo zamknieta 65-70L.

Mozna zrobic ten BR, przetestowac go, a nastepnie zatkac otwor i przetestowac closed.

post-3867-0-44487300-1325419419_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz sobie uciąć łeb zaokrąglony z innego portu i skleić to z ostrą końcówką wewnątrz skrzynki. Uzyskasz w ten sposób port podwójnie profilowany. Żeby być dokładnym należałoby to jeszcze uwzględnić w symulacji, ale bez tego akurat świat się nie zawali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze takie pytanie : skrzynia będzie w kształcie prostopadłościanu (skosu ścianki nie będzie) czy w takim przypadku dajecie jakieś małe wytłumienie np. w kształcie głośnika z watoliny (równe średnicy głośnika) na ściance tylnej za głośnikiem, żeby fale stojące osłabić, czy w Bass Reflex to zbędne pomimo braku takiego skosu i można sobie darować ? Chodzi tylko, czy jest to zalecane, czy raczej niewskazane :) Gdyby ścianka miała skos nie było by tematu, ale jak jest prostopadła ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...