Skocz do zawartości

RE Audio RE-12 S4


DR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Głośnik: RE Audio RE-12 S4

Parametry głośnika: Specifications i Specifications

Rodzaj słuchanej muzyki: to słucham wszystkiego po trochu(to co w radiu leci, własne zasoby ale za hh to podziękuję, to samo z rege i klasyczną muzą)

Grubość materiału z jakiego będzie wykonana skrzynia: jeszcze tego nie mam, tak myślę nad 18-22mm MDF

Wymiary bagażnika: szerokość ~1m, głębokość na dole ~50cm, wysokość ~60cm(pojemność bagażnika "normalna" 271dm³)

Model auta: Fiat Uno(jeśli to ważne to 5drzwiowy).

 

Off top zapytam

Lepiej zamkniętą do tego suba czy BR(nastawiony jestem do zamkniętej, ale jeśli ma grać lepiej z BR to czemu nie zmienić planów).

THX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ma jakieś duże znaczenie kąt pochylenia tylnej ściany? Bo taką budkę chciał bym zrobić. Czy są już przyjęte jakieś granice pochylenia tylnej ściany? od-do° co daje najlepszy efekt, czy nie(czy może lepiej prosty tył?).

 

No i czy szerokość zrobić taką samą jak wysokość, tak sobie myślę że wtedy ta "fala" wewnątrz ma równą drogę z każdej strony głośnika(a tylne pochylenie ściany po to żeby się nie nakładała na siebie) takie teorie snuję

Głębokość też robić podobną do szerokości i wysokości czy jakieś procenty?(chodź mi o duł bo automatycznie przy pochylonej tylnej ścianie góra nie może być taka sama jak dół).

Wyścielić to taką gąbką w te górki i dołki(coś jak foremka na jajka) czy może czym innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są teorie o falach stojących .......ale głoszone tylko przez osoby ,które nie wiedzą jakiej długości są fale akustyczne w przedziale częstotliwości jakie obsługuje sub . Pochylenie tylnej ścianki stosuje się dla zmniejszenia zapotrzebowania na miejsce w bagażniku ,tzn można fajnie dosunąć suba do oparcia tylnej kanapy ,czyli robisz skos identyczny z tym jaki masz kąt nachylenia kanapy w swoim aucie .

 

 

PS: teoretycznie skrzynki closed wytłumia się całkowicie np. watoliną ale głośniki RE lubią puste budki ........zresztą sam eksperymentalnie dobierzesz ilość watoliny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięX.

Jeszcze zobaczę czy sześcian czy ukośna budka, teraz by trza sobie trochę matematyki przypomnieć.

No i tak z tych tabelek ze specyfikacją to budkę ~35l bym zrobił(odejdzie ~3l na głośnik) zostanie 32.

Pogra w pustej, to się sprawdzi wypchaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są teorie o falach stojących .......ale głoszone tylko przez osoby ,które nie wiedzą jakiej długości są fale akustyczne w przedziale częstotliwości jakie obsługuje sub .

Dla uproszczenia powiem tak:

Fala stojąca powstaje gdy dzwiek poruszajacy sie z predkoscia 340m/s w skrzyni uderzy o sciane za glosnikiem prostopadle, odbije sie i powroci do glosnika w chwili gdy ten wykona kolejne uderzenia.

Zakładajac ze puszczasz sygnał 60hz to długosc fali wynosi 5,66metra a wiec skrzynia musiała by miec 2,33metry długosci..A to chyba tobie nie grozi W standardowych skrzyniach gdzie głebokosc sciany od glosnika wynosi okolo40cm fala stojaca powstaje przy czestotliwosci grubo ponad 700hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: teoretycznie skrzynki closed wytłumia się całkowicie np. watoliną ale głośniki RE lubią puste budki ........zresztą sam eksperymentalnie dobierzesz ilość watoliny

Z wytłumianiem całokowice skrzyni sie nie zgodze. To wbrew logice. Cała w srodku chcesz wypchac wytłumieniem? Traci sie odpowiednio z objetosci na rzecz wytłumienia. Według instrukcji badź zalecen programu w % najczesciej wartosc podana jest. Co do fal stojacych to bzdura - warunki laboratoryjne, tam, mozesz to osiagnac w odpowiedniej skrzynce a nie w zwykłej budzie. Według mnie lepiej na moje ucho w szybszym bicie sprawdza sie pochyła scianka. Aczkolwiek to tylko moje spostrzeżenie. Oczywiscie walory uzytkowe sa nie do podwazenia ( dosuniecie do oparcia )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumianie skrzynki zalezy od ucha.. Zasadniczo skrzynki zamknietej nie ma po co wytłumiac bo nie usłyszy sie nic niepozadanego. Aczkolwiek czesto wsadzajac wytłumienie do skrzyni bass jest przyjemniejszy ale mysle ze wiąze sie to z delikatna zmiana objetosci obudowy. Wytłumienie powinno przepuszczac fale bo inaczej zabierało by 100% litraz skrzyni. Najlepiej wytłumia sie jak obkleisz 1cm materiałem scianki a pozniej wsadzisz delikatnie zwijajac watoline z jeden strony na druga aby wytłumienie troszke "pracowało".

 

[ Dodano: 2008-09-16, 22:50 ]

a w doskonałej skrzyni zamknietej stosuje sie wytłumienie ktore nie powinno dotykac sciany.. troszke to ciezkie do zrobienia bo trzeba sie bawic w podpory..

Sa ludzie ktorzy twierdza ze trzeba wytłumiac inni ze nie.. Ale warto zrobic to na własny odsłuch poprostu komus dzwiek wytłumiony moze sie podobac a innemu nie.. Nie mozna tlumic tuneli skrzynek BR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to sześcian będzie w końcu po 38cm na ścianę. Zobaczę jak i czy da rade zrobić wyfrezowanie pod głośnik, wygłuszenie to też wstępnie będzie ta gąbka na jajka

Ciekawe jak mi to wyjdzie he he he. Pewnie pierwsze śliwki robaczywki

 

Edit

U szukałem się w tej mojej mieścinie płyty MDF i nie ma nikt, nawet nie wiedzą co to.

Byli agenci co płytę OSB podsuwali mi jako MDF http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/sad.gif

Sprzedawcy w sklepach z podłogami i różnego typu panelami, deskami też albo nigdy nie mieli MDF-a albo nie wiedzą co to :zdziwko:

 

OMG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...