Skocz do zawartości

Membrana bierna


marasss2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem że na forum jest bardzo mało informacji na ten temat a jest na pewno ciekawy.Przydałby się osobom ,które nie mogą zmieścić tunelu bass-reflex gdyż wychodzi bardzo długi.Czy budował już ktoś taki typ obudowy do auta jakie wrażenia i przede wszystkim jak prawidłowo obliczyć wagę MB.Ja wiem tyle ile wujek google powiedział a chętnie dowiedział bym się coś więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

membrana bierna to kosztowny "zamiennik" b-r i nie wszedzie da sie go wykozystac

 

MB stosujemy tam gdzie glosnik POTRAFI zagrac bardzo nisko w bardzo malej obudowie

stosowanie MB w wiekszej obudowie daje wiecej wad niz zalet - chociazby glosniejsza praca MB ponizej f-strojenia niz za mala srednica tunelu

 

w samochodzie wg mnie taki zabieg jest bez sensu

mamy pelno glosnikow zaprojektowanych typowo do malej zamknietej, a podbicie pasma przez samochod skutecznie poprawia odsluch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem okazje robić 2 suby z membranami biernymi (infinity beta ten i oryginalny slaps i magma eq 12 i do tego oryginalny slaps również) a pozniej testowałem subwoofery roznych firm + membranami biernymi innych głosników i powiedzmy ze wynik jest taki mówiąc krótko jest KISZKA...

 

Jeśli chcesz slapsa zastosować to musi mieć te same "właścifości fizyczne/akustyczne" czyli ? - drugi taki sam bierny głosnik, bądz oryginalny slaps do danego głosnika.

 

PS. Wg mnie raczej zawsze jest posób na "niemieszczący się" tunel br :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kawał czasu temu to było, jak jeszcze wujek przywoził sprzet wlasnie głownie firmy Infinity to miałem okazje pobawić się wieloma klockami tej firmy i raz przysłał mi głosnik i dziwny "niekompletny głośnik" był to infinity beta ten 10" i slaps do niego.

 

Pierwsza próba nie udana bo ? - wsadziłem go w bude jak do br tyle ze zamiast portu br dalem slapsa i ? była to totalna tragedia bo sie zrobiło 1 buczenie i jednostanjy dzwięk. Drugi raz zrobilem bude ciut mniejszą niz do CL i tez slaps hmmm powiedzmy ze to juz grało ok bo był wykop na prawde mocniejszy niz sam głosnik w CL ale genialnie zaczeło się to spisywać jak dałem bude o 25% wiekszą niz CL i slaps do tego :) wczesniej jeszczej zmieniłem zamocowanie slapsa raz na tej samej sciance co głosnik ( i to był błąd) a drugi raz po przeciwnej stronie, za głosnikiem i nie wiem czy jest na to wytłumaczenie ale gra była znacznie rózna przy pierwszym był słabszy bas. Przy 2 konstrukcji (25L i slaps na przeciwko) grało to jak 400 rmsowy potwór jeśli chodzi o dolne rejestry (ok40hz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, albo na gorąco wyginanie pcv'ki (nawet w gorącej wodzie, zanurzona i pogotowana chwile, szybko wyciągasz i gniesz puki ciepłe ;) )

Bo jestem po trochu przeciwnikiem "kolanek" 90stopni bo gdy takie stotowałem to miałem subiektywne wrazenie "coś nie tak" ze strojeniem. Jak są łagodnie łamane, zawinięte to jest ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o to że czasem nie ma możliwości wstawienia nawet zewnętrznego br bo np jest robiona zabudowa w boczku dodatkowo ograniczona litrażem i wtedy taki zestaw ładnie wygląda i podobno ładnie gra.Ja nie słyszałem nigdy takiej zabudowy w aucie ale w home audio często są stosowane takie rozwiązania np firma technics i małe podstawkowe kolumny potrafią schodzić jak dobra podłogówka, dlatego zainteresował mnie ten temat.Z tego co wyczytałem to membranę stroi się jak port br tyle że w porcie wydłuża się go a w membranie dodaje lub odejmuje jej masę i cała filozofia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, albo na gorąco wyginanie pcv'ki (nawet w gorącej wodzie, zanurzona i pogotowana chwile, szybko wyciągasz i gniesz puki ciepłe ;) )

Bo jestem po trochu przeciwnikiem "kolanek" 90stopni bo gdy takie stotowałem to miałem subiektywne wrazenie "coś nie tak" ze strojeniem. Jak są łagodnie łamane, zawinięte to jest ok :)

Pokaz jak to zrobisz z łukiem 100mm i sie nie spłaszczy/odkształci przy kącie 90 stopni ,szczególnie wewnetrzna scianka.

 

Co jest nie tak z tego typu zalamaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaz jak to zrobisz z łukiem 100mm i sie nie spłaszczy/odkształci przy kącie 90 stopni ,szczególnie wewnetrzna scianka.

Chyba nie chodzi o to żeby go zagiąć promieniem wewnętrznym 3 cm, tylko zrobić z niego łuk na cąłej długości. Żeby ścianka się nie zapadła trzeba to czyms wypełnić (np. piasek) i podgrzewać opalarką albo do piekarnika i rękawice azbestowe ;). Zawsze mogą powstać załamania jeśli materiał nie będzie dobrze rozgrzany na dużej powierzchni (bo chyba miałeś na myśli turbulencje powstające na nich).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wystarczy kolano 90 stopni z pcv, port długosci metra wychodzi mnie 14zł... Nie widze najmniejszego sensu kupowac dls'a za 150zł.

No ale jesli komus "raczej " przeszkadza rant w tradycyjnym moze nabyć takie:

http://www.metalpipe.pl/?93,kolano-pvc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...