Skocz do zawartości

Kupno samochodu /problem z OC


LukeX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tydzien temu kupiłem auto na dojazdy do pracy.A teraz historia zakupu... auto kupione od handlarza który miał te auto dostał jako rozliczenie od klienta kupującego inne auto.Poprzedni własciciel nie rejestrował auta toteż dostałem drugą umowę miedzy nim a włascicielem widniejącym w dowodzie rejestracyjnym.A teraz o co mi chodzi , sprzedający zapewnił mnie że auto ma ważne OC do końca marca... dziś dzwownię do firmy ubezpieczeniowej a tam okazuję się że aut nie ma OC bo zostało jakiś czas temu wypowiedziane.I pytanie czy zostałem oszukany bo tak właśnie się czuje ,szczęscie że jak wracałem tym autem ponad 200 km i nic się nie stało..W sumie temu handlarzowi nic nie zrobię bo z nim umowy nie mam , szkoda że to nie jest bliżej bo bym podjechał do tego cwaniaka i ...To teraz pozostaje wykupić OC od nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie, to pierwotny właściciel auta sprzedając je komukolwiek na umowę - wyrejestrował polisę OC, choć żeby to zrobić musiał mieć jej wypowiedzenie przez kupującego, innej możliwości nie ma, chyba że zrobił to telefonicznie, ale wtedy ubezpieczalnia sama przepisuje tą polisę na nowego właściciela wg umowy sprzedaży.

Na Twoim miejscu wraz z zarejestrowaniem auta na swoje nazwisko, wykupiłbym polisę na siebie, ważne jest to aby była wykupiona w tym samym dniu.

Na 99.9% odezwię się do Ciebie Fundusz Gwarancyjny, i zapewne będzie chciał ściągnąć zaległe składki, nie wiem jak to teraz prawnie wygląda, bo z tymi OC jest ciągle bałagan, ja miałem podobną sprawę i po wysłaniu umowy zakupu, + skan dowodu + polisy, dali mi spokój, prawdopodobnie zaczeli ją ściągać od osoby pomiędzy, choć znam też przypadek, gdzie gość zakupił auto bez OC, i potem musiał zapłacić cały jej dług, sprawa jest w tej chwili w sądzie, finału nie znam.

 

Jest jedna jeszcze sprawa, umowy pośredniczące masz oskarbowane? bo jak nie, to może być problem z rejestracją, chyba ze to faktury komisowe, wtedy nie podlegają oskarbowaniu.

 

ale faktycznie, zadzwoń do inspektoratu i tam się dowiesz, a najlepiej podjedź, bo te infolinie to też czasem bzdury pletą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oc było zawarte w Avivie i po telefonie do nich dowiedziałem się że w marcu zeszlego roku została awarta polisa aczkolwiek została anulowana z powodu braku składki.I Pani z Avivy zaproponowała żeby normalnie na siebie wykupić OC.Tylko wykupię a za jakiś czas przyjdzię pismo żebym opłacił zaległe OC(średnio dla zakupionego auta ~1.tys na rok)W poniedziałek jadę do Wydziału Komunikacji plus odwiedze kilku ubezpieczycieli i wtedy zobaczymy.

 

Jest jedna jeszcze sprawa, umowy pośredniczące masz oskarbowane? bo jak nie, to może być problem z rejestracją, chyba ze to faktury komisowe, wtedy nie podlegają oskarbowaniu.

 

 

A z ciekawości w sytuacji gdzie nie ma takowej opłaty na poprzedniej umowie kupna sprzedaży co wtedy?

 

Za każdym razem jak kupuje auto zawsze dochodzi jakaś rzecz którą trzeba sprawdzić.Od teraz dodatkowo będę dzwonił do firmy której jest dane auto ubezpieczone i pytał o stan ubezpieczenia.

 

A czy to jest zgodne z prawem aby sprzedawać auto zarejestrowane ale na które nie ma zawartej akt. polisy OC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprzedawałem motor w kwietniu to ubezpieczenie skończyło się w Marcu.

Czyli miesiąc byłem bez opłaconej składki.

Poinformowałem o tym kupującego.

Spisaliśmy umowę.

Nowy właściciel przerejestrował motocykl i wykupił od razu OC na siebie.

W tym samym dniu co rejestrował.

 

Po jakiś 2-3 tygodniach dostaję pismo z PZU, że mam zapłacić OC - wyszło tam chyba 20-30 zł za okres od marca do kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz znajomwgo ubezpieczyciela to zlatw zebys mial ubezpiecznie od dnia w którym kupiles auto , zeby pierszym dniem ubezpieczenia byl dzien kupna auta - data z umowy , wtedy zalegla skladka Ciebie nie interesuje

Nie trzeba mieć znajomego z tego co wiem...

Może iść do innej firmy i ubezpieczyć od zera z dniem przerejestrowania samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, Ciebie interesuje tylko od kiedy masz auto, od tej daty wykupujesz OC - nie ma z tym problemu. OC od poprzedniego właściciela i tak ważne jest 30 dni - to jest czas aby przedłużyć istniejącą umowę, lub ją wypowiedzieć i zawrzeć nową polisę. Jeżeli nie masz ostemplowanych przez Urząd Skarbowy umów pośrednich, to auta nie zarejestrujesz. Wszystkie umowy muszą być podbite, bez względu na wartość pojazdu (do 1000 zł podatku nie płacisz, ale umowa musi być podbita).

 

K@mil, OC musisz mieć w dniu odbierania stałego dowodu, ale nie mógł byś się wtedy poruszać takim autem jak w tym przypadku - brak aktualnej polisy. Jeżeli chcesz nim jeździć od razu (a po to je kupiłeś :) ) to trzeba je wykupić z dniem zawarcia umowy kupna/sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, bez względu na wartość pojazdu (do 1000 zł podatku nie płacisz, ale umowa musi być podbita).

To się wkopałem ...kwota na umowie między osoba widniejaca w dowodzie a poprzednim właścicielem jest mniejsza niż 1.tys. zł ale umowa jest czysta bez pieczątki... I już nie wiem co robić iść z tym co mam do wydziału komunikacji czy jeszcze się wstrzymać . Dzwoniłem do tego handlarza od którego to kupiłem i zapiera się że o niczym nie wiedział. I tak się zastanawiam wystawiał auto poprzez otomoto.pl i opisywał auto jako że ma aktualne opłaty więc mnie oszukał tylko czy jest sens udowadniać mu że mnie oszukał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kumpel kupował auto to też miał 2 umowy, jedną między właścicielem z dowodu i kupującym a drugą między tym co kupił od gościa z dowodu a sobą.

Żadna z nich nie była stemplowana przez us, poszedł z obiema nawet bez opłacenia podatku, bezproblemowo zarejestrował i otrzymał miękki dowód. Oczywiście później swoją umowę opłacił w terminie 14 dni, ale pierwsze co zrobił to poszedł do wydziału komunikacji i przeszło bezproblemowo. Czy US będzie ścigał człowieka z poprzedniej umowy za nie opłacenie to nie wiem, być może.

 

Z tego co dowiadywałem się z ciekawości to za nie zgłoszenie umowy kupna auta do opodatkowania w terminie 14 dni od daty zakupu , jest do 500 zł kary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzwonilem do kumpla który pracuje w wydziale komunikacji.

Powiedzial,że musi byc ciaglosc umów miedzy pierwsza a osatnia umowa, dopiero ta ostatnia dla niego jest wazna czy zostala podbita w Urzedzie Skarbowym, na jej podstawie on rejestruje pojazd, nie obchodzi go czy ktos wczesniej przed Toba olal podatki...

 

Co do OC to w koncu dojda ze ciaglosci nie ma i jest lipa, musi byc ciaglasc skoro samochód jest zarejestrowany. Ty jako kupujący nie musiales sprawdzac czy OC bylo bo USTAWOWO MUSI BYĆ i to mańka sprzedajacego.

Ty musisz miec OC po uplywie 14dni od kupna na CIEBIE, tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu jak i Starostwie umowy muszą być podstemplowane, inaczej nie ma mowy o rejestracji.

 

A przy odbiorze stałego dowodu proszą o okazanie umowy OC i zarazem wpisują datę do komputera, taka informacja leci elektronicznie do funduszu, a tam za moment mają haczyk do ściągniecia kar umownych za niedopełnienie obowiązku jej natychmiastowego wykupienia.

 

Dzwoniłem do tego handlarza od którego to kupiłem i zapiera się że o niczym nie wiedział. I tak się zastanawiam wystawiał auto poprzez otomoto.pl i opisywał auto jako że ma aktualne opłaty więc mnie oszukał tylko czy jest sens udowadniać mu że mnie oszukał.

 

Jak masz w historii link do ogłoszenia, to w jego adresie jest numer oferty, mając ten numer piszesz do portalu otomoto prośbę o przesłanie treści ogłoszenia i możesz to gościowi podesłać, nieststy handlarz nic pewnie sobie z tego nie zrobi, ale poprzedni kupujący może tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też musi być ciągłość umów to raz, a do tego każda z nich musi być podbita w US - inaczej mówią pa pa :( Zawsze ludzie kupujący pojazd od handlarza, lub osoby, która nie przerejestrowała pojazdu na siebie powinni sprawdzić, czy jest ona podbita w US. Nie mówię, że wszędzie, ale mnie coś się kojarz, że to musi być.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...