Skocz do zawartości

"Amerykańska szkoła" - głośniki przy nogach


ygrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was ma tak zrealizowany system przedni albo to słyszał? Jak wysoko jest scena stereo skoro głośniki są w okolicach stóp kierowcy i pasażera? Kojarzy mi się że muza siedzi wtedy na kolanach zamiast przed twarzą...

http://i655.photobucket.com/albums/uu276/Thumper_Nut/Ford%20Focus%20Car%20audio%20system/a5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo umiejscowienie tak wooferow jest dosc popularne tu 2 foty z wielu jakie widzialem , najwiecej tego typu montazy widzialem w autach z Japonii:

http://www.hifimobile.fr/installations/photos/CITROEN_26_instal_35.jpg

3e du Championnat de France 2006 AFCA en "ELITE"

Champion de France 2007 IASCA en "Advanced Pro 5 Canaux"

 

http://www.hifimobile.fr/installations/photos/CITROEN_25_instal_36.jpg

Te to z hifimobile z Francji jak widac nie jest to bynajmniej cisnieniowe granie (z zalozenia), nie wiem jak ze zgraniem fazowym bo sam chcialem takie cos u siebie zrobic ale mi sie odwidzialo po konsultacjach i opierdolu, ze znow bedzie walic zywica w aucie.

Zapewne kilku forumowiczow sluchalo takiego rozwiazania (umiejscowienie jednak samego woofera) ja niestety nie mialem takej mozliwosci, a nie chcialo mi sie w to bawic co nie znaczy, ze probowac nie bede.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sie kiedys nad tym zastanawialem.Duzo instalacji SQL jest wlasnie tak skonfigurowana i to na klockach za ladne pare tysiecy zielonych $$$ :przestraszony: Nigdy nie bylo mi dane posluchac tweeterow w nogach :D

 

 

http://www.soundlabo.co.jp/car/example-car_jp.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie bylo mi dane posluchac tweeterow w nogach

 

japońce małe są ;) im scena wysoko nad deską potrzebna nie jest ;)

 

 

A tak po prawdzie, to co za problem spróbować. Szybka wrzutka i można słuchać. Być może priorytetem w tamtych instalacjach było nie rzucanie się w oczy / brak modyfikacji ponad deską (słupki, trójkąty itd). Najlepiej posłuchać i stwierdzić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może priorytetem w tamtych instalacjach było nie rzucanie się w oczy / brak modyfikacji ponad deską (słupki, trójkąty itd). Najlepiej posłuchać i stwierdzić samemu.

 

Nie no dlaczego tak się robi to wiem:

- zbliżenie się do ideału punktowego źródła dźwięku - głośniki blisko siebie, przez co...

- minimalizauje się zniekształcenia fazowe - głośńiki w jednej płaszczyźnie

- odległość uszu od lewego i prawego zestawu jest zbliżona - dużo mniejsza różnica w każdym razie niż w klasycznym "słupkowym" rozwiązaniu

 

Na minus to dla mnie:

- scena na kolanach (domyślam się, bo nie wiem - nie słyszałem)

- wydaje mi się że łatwo uszkodzić sobie głośniki butami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- wydaje mi się że łatwo uszkodzić sobie głośniki butami

 

zauwaz ze akurat u amerykancow ten problem jest mniej istotny, malo kto z nich potrafi korzystac z manualnej skrzynii biegow, same automaty wiec sprzegla nie ma to lewa noga sie praktycznie nie rusza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeśli można między nogi wrzucić w skrzynkę 165 głośnik albo nawet i większy to po co wygłuszać drzwi ?

Jeśli wykleisz drzwi matami to nie tylko poprawiasz im warunki ale i również niesie to za sobą więcej korzyści, chociażby zmniejszasz przedostawanie się hałasu z zewnątrz itd.

 

jak to jest prostszy i łatwiejszy sposób, troszkę żywicy, włókna, szpachli i gotowe ?

W niektórych samochodach ledwo jest miejsce na nogi u pasażera a gdzie dopiero jeszcze wstawiać odlew bądź skrzynkę u kierowcy, pomimo że w moim autku miejsce by się znalazło ja i tak podchodzę do tego sceptycznie tym bardziej że oprócz zauważalnej modyfikacji słupków (choć nie odstającej od reszty :D) wolę dyskretną instalację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeśli można między nogi wrzucić w skrzynkę woofery to po co wygłuszać drzwi ? jak to jest prostszy i łatwiejszy sposób, troszkę żywicy, włókna, szpachli i gotowe ? :hyhy: powiem szczerze, że bardzo mnie to zaciekawiło :D

 

 

Oj - mozna sie zdziwic. Ja wlasnie ukonczylem montaz jednego z wooferow w tym miejscu (tyle, ze uzyskalem tam komore zamknieta okolo 10-13litrow) i sa problemy.

 

Rezonans powoduje "buczenie", w dodatku mam "dipa" w okolicach 200Hz - trzeba szukac problemow.

 

Drugiej strony z poczatku nie bede "zamykal" - zobaczymy jaki efekt bedzie.

 

 

Dodam, ze teraz midwoofery (to 2 way) sa mocno nakierunkowane na kabine - pierwsze proby mocowania wooferow na rowni ze sciana powodowalo straszne braki w srednicy.

 

 

Hehe - lewa strone juz tak zrobilem, a po prawej caly czas mam glosnik w drzwiach - ciekawy efekt powstal bo odleglosc od obydwu do kierowcy zrobile sie dosc rowna (srodek jest na srodku juz bez uzycia TA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o sredniaki to sluchalem autka z tak ulokowanymi glosnikami. Bylo to auto Kamyka. Nie bylo zadnych problemow ze sklejeniem z tweeterami, wysokoscia sceny itp. Za to szerokosc i glebia na plus.

 

Za to woofery to sam z checia bym wrzucil w nogi, szczegolnie przy automacie. Kickpanel za 4-5l i w rog. Tylko, ze raczej przy 3wayu. Powinno to oddalic kicka.

 

To, ze sa problemu np u coobah to mnie nie dziwi. A niby z wyklejaniem drzwiami to jest pikus? czy z komorami w drzwiach zamiast w nogach? Zawsze cos sie znajdzie do poprawy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drzwi oczywiście mam wyklejone wszystko zrobione poprawnie, natomiast bardzo mnie ciekawi jak by same woofery grały w takich skrzyneczkach przy nogach :D hmm tylko jak z litrażem pod takie głośniczki wiadomo uniwersalnego litrażu nie będzie....

 

coobah zapodaj jakieś fotki :D:cwaniak:

post-1034-0-27773700-1321965879_thumb.jpg

post-1034-0-96158900-1321965888_thumb.jpg

post-1034-0-76256700-1321965898_thumb.jpg

post-1034-0-17074500-1321965912_thumb.jpg

post-1034-0-69959800-1321965923_thumb.jpg

post-1034-0-83548600-1321965935_thumb.jpg

post-1034-0-03259200-1321965966_thumb.jpg

post-1034-0-97508100-1321965987_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e36 faktycznie ma tam montowane głośniki jak sie nie mylę to 130mm i nie ma tam żadnej komory goła blacha z dystansem i gra to po błotniku jak ktoś kiedyś napisał :) ja chyba zrobie takie kickpanele w mojej CB :D

 

 

Tu w e36 chyba gościu wycina otwory pod kickpanele :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=ANSKfvMUuek&feature=player_embedded

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeśli można między nogi wrzucić w skrzynkę woofery to po co wygłuszać drzwi ?

Bo jedynie słuszną drogą jest wygłuszanie drzwi. No dobra - w 90% przypadków. A na serio? Bo ludziom nie chce się kombinować. Chcą zrobić raz i żeby grało. A nie tracić czas i pieniądze na 3 podejścia. Nawet po tym wątku widzisz, że ciężko z jakąś poradą jak się do tego zabrać, na co uważać itd. Większość z nas nawet tego nie słyszała, nie wspominając o robocie.

Chcesz się za to zabrać? Będziesz musiał poszukać odpowiednich głośników. Muszą zagrać w tych kilku litrach. Większość typowo samochodowych się nie nada ze względu na dobroć mechaniczną, którą producenci CA dobierają pod nieszczelne drzwi aut (nawet po profi wygłuszeniu zostają otwory na wodę). Nieszczelne czyli głośnik gra bez poduszki powietrznej lub z niewielką poduszką - jej rolę przejmuje odpowiednio sztywne zawieszenie. Takie zawieszenie + szczelna i mała komora = mało basu. Głośnik nie ma siły sprężyć i rozpręzyć tego powietrza dodatkowo ograniczany sztywnym zawieszeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ygrek, a po co instalować woofer samochodowy, skoro w takim miejscu (w nogach) nie leje się na niego? Wtedy i znajdziesz jakiś głośnik, który zagra w mniejszej objętości...

No ja wiem. Sam chcę tak zrobić i zainstalować w komorze głośnik jak najbradziej "domowy", który podobno ptrzebuje tylko 5 litrów w klozecie. Ale ja "normalnie" w drzwiach, nie w nogach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...