Skocz do zawartości

Zwrotnice do 3way


djrobus1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witka koledzy

Chcę się pobawić w 3way-a i mam w tym momencie odwieczny problem- zwrotnica. Obecnie do dwóch ścieżek używam zwrotki Alpine SPX-177r a że nie są złe to chciałbym je wykorzystać.

I tu moje pytanie: jak przerobić te obecne lub co dołożyć żeby wstępnie ogarnąć 3way?

Jeżeli dobrze rozumuje to można tą zwrotkę wykorzystać do podziału między średnim a tweeterem. Resztę trzeba dobawić, tylko nie wiem jak (teoretycznie wiem ale praktycznie nic) bo to pierwsza moja konstrukcja 3way by była.

Myślałem też (już teraz konkretnie) o drugim wzmaku na średnicę i tweeter, wtedy obecny wzmak ogarnąłby wofera (cięcie od góry i dołu) i zostałoby dorobić cięcie średniaka od dołu (w przypadku wzmaka bez filtrów a jak coś to w taki celuje).

Tu jest schemat moich zwrotek:

http://vault.alpine-usa.com/products/documents/OM_SPX-137R.PDF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego po "byłym fachu" a jakie to ma znaczenie???

Wzmak daje pełne pasmo (delikatnie przycięte od dołu). Przód zasilany z dwóch kanałów przez wspomnianą zwrotkę alpiny. I chcę tę zwrotę przerobić na 3way lub wykorzystać jako część zwrotki.

A jeżeli chcesz wiedzieć to tak:

radio po światełku - alpie 7949 + zmieniarka 624

procek H600

wzmak- hifon andromeda 125xIV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dj Darecki" nie ma problema, już ci napisałem na pw.

A wzmak ma opcje cięcia jednocześnie LP i HP więc to nie problem.

 

To jak, nikt nie wie jak to najlepiej rozwiązać? Czy moje myślenie idzie w dobrym kierunku?

Nie chce mi się wierzyć, żeby nikt nie wiedział. Są tęgie głowy od zwrotek, instalacji i nikt nie podpowie co i jak najlepiej zrobić?

Będę próbował sam kombinować, może coś z tego wyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego wszyscy mysla ze aktywna zwrotnica jest lekarstwem na wszystko...

w takiej zwrotnicy latwiej i szybciej zmieniac czestotliwosc podzialu...

ale bez sprzetu pomiarowego nadal nie da sie tego dobrze zrobic!

nawet najlepsze ucho nie wychwyci zgrania fazowego a o tym nikt nie mysli bo nawet malo kto o tym wie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pawel S." a kto tu mówi o aktywce? Wspomniałem tylko, że jeżeli pójdę w drugi wzmak na średnicę z górką to obeny hifon pozwoli przyciąć od dołu i góry wofer. Ale jeżeli nie pójdę w tym kierunku to trzeba przerobić i rozbudować obecną zwrotnicę. Ja bawiłem sie swojego czasu aktywką (cda-9887) ale teraz jest pasywka pełną gębą.

I dlatego potrzebuję pomocy "mądrzejszej głowy" żeby to ogranąć, przynajmniej wstępnie. Jeżeli byłby ktoś chętny pomóc w przeróbce obecnej zwroty, oczywiście nie za darmo to proszę o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pawel S." a kto tu mówi o aktywce? Wspomniałem tylko, że jeżeli pójdę w drugi wzmak na średnicę z górką to obeny hifon pozwoli przyciąć od dołu i góry wofer. Ale jeżeli nie pójdę w tym kierunku to trzeba przerobić i rozbudować obecną zwrotnicę. Ja bawiłem sie swojego czasu aktywką (cda-9887) ale teraz jest pasywka pełną gębą.

I dlatego potrzebuję pomocy "mądrzejszej głowy" żeby to ogranąć, przynajmniej wstępnie. Jeżeli byłby ktoś chętny pomóc w przeróbce obecnej zwroty, oczywiście nie za darmo to proszę o kontakt.

Sporą pomoc , a co chyba w tym najważniejsze możliwość wiarygodnej opinii, czy poczynione działania przynoszą pozytywne skutki, możesz otrzymać w swoim mieście . Car hi fi , ulica 27 lipca 40/3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nakamichi" to że Paweł to zrobi i to dobrze to ja wiem. Ale ja mam takie podejście, że lubię jak najwięcej zrobić sam. Wtedy można zwiększyć zasób wiedzy praktycznej i bardziej się docenia trud w to włożony. Wiem wtedy co w "trawie piszczy",dlaczego tak a nie inaczej, jeżeli zmienie we zwrotce to czy owo jaki to będzie miało wpływ na efekt końcowy, itp.

Postawić samochód na min. dwa, trzy dni i odebrać zestrojony i zazwrotkowany to nie problem. Takie coś rozważam również, ale w momencie kiedy moje próby nie przyniosą porządanych efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie do dwóch ścieżek używam zwrotki Alpine SPX-177r

nie sprawdzilem co to jest i myslalem ze to aktywna zwrotnica

nigdy nie widzialem zeby ktos sie chwalil tylko zwrotnica...

 

czyli chcesz do obecnego zestawu dolozyc dodatkowy, wiekszy woofer?

w takim razie nie wiem po co to nazywasz 3 drogami skoro w praktyce bedzie to 2,1-2,2 z aktywnym podzialem na dole

 

w przypadku jednego wzmacniacza taki zabieg bedzie bardziej skomplikowany i raczej malo oplacalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano 4 minut temu

"nakamichi" to że Paweł to zrobi i to dobrze to ja wiem. Ale ja mam takie podejście, że lubię jak najwięcej zrobić sam. Wtedy można zwiększyć zasób wiedzy praktycznej i bardziej się docenia trud w to włożony. Wiem wtedy co w "trawie piszczy",dlaczego tak a nie inaczej, jeżeli zmienie we zwrotce to czy owo jaki to będzie miało wpływ na efekt końcowy, itp.

Postawić samochód na min. dwa, trzy dni i odebrać zestrojony i zazwrotkowany to nie problem. Takie coś rozważam również, ale w momencie kiedy moje próby nie przyniosą porządanych efektów.

Masz Ci los , to nigdy nie otrzymałeś porady bez świadczenia usługi.

Nie każdy ma w danym momencie czas aby dywagować 6 godzin za i przeciw , a w tym czasie pozostawić odłogiem swoje zobowiązania , ale chwila dla pasjonata zazwyczaj się znajdzie.

Obok sporej wiedzy z której być może uda Ci się skorzystać , wskazywałem również na olbrzymie doświadczenie w obcowaniu z dźwiękiem i możliwość jego oceny ( udzielenie porady ) . To jest w tym najcenniejsze i jeszcze nie słyszałem , aby pobrał za to od kogokolwiek opłatę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nakamichi" tu nie chodzi o kase. To tylko środek do celu i najmniejszy problem. Chodzi o to, żeby dojść najpierw samemu do jak naljepszego efektu i kiedy dalej bedzie nie zadowalający zgłosić się o konkretniejszą pomoc.

Spociki u nas na podlasiu kuleją niesamowicie ,żeby spotkać się w gronie miłośników dobrego grania i podyskutować czy poradzić sie. Ostatnio były 3auta (w tym moje i Pawła, trzecie bez głośników). Słuchał wtedy Pawel mego auta, nawet próbował coś z czasówką pomodzić. ALe wiadomo, tak jak piszesz są jego normale obowiązki, ja też w robocie do 15-16 siedze. Sam często jak dłubię coś to późnym wieczorkiem po 20.

Więc chciabym zamontować te średniaki i zrobić jakąś wstępną zwrotę pod klocki. Potem posłuchać, dać posłuchać dla Pawła żeby stwierdzić w którą stronę iść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nakamichi" tu nie chodzi o kase. To tylko środek do celu i najmniejszy problem. Chodzi o to, żeby dojść najpierw samemu do jak naljepszego efektu i kiedy dalej bedzie nie zadowalający zgłosić się o konkretniejszą pomoc.

Nie mam nic przeciwko eksperymentom , wręcz przeciwnie , ale pytałeś o pomoc :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, aby na podstawie tej zwroty którą teraz mam (przerobić, albo wykorzystać elementy, które sie da) ktoś pomógł sklecić zwrotkę do 3way-a (wariant bez drugiego wzmaka) taką wyjściową, która mogłaby zagrać a potem po ewentyalnych pomiarach i odsłuchach zmodyfikować.

Nie mam doświadczenia przy trzech drogach i nie wiem jakie najczęściej stosuje się cięcia dla poszczególnych sekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pawel S" o samego średniaka. Zawsze do tej pory były dwie drogi ale po odsłuchu kilku aut na 3way chcę spróbować tego. Mam wrażenie że to gra z większą łatwością, delikatniej. Ale co wyjdzie, zobaczymy. Może porywam się z motyką na słońce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł nie jestem alfą i nie ustawie wszystkiego na słuch (a chciałbym, oj chciał :idea: )

ALe od czegoś trzeba zacząć. Jak zernąłeś na załącznik z budową obecnej zwroty to może zwróciłeś też uwage na taki moduł SPX-17MB, który to po połączeniu z moim SPX177r i przy jednym wzmaku daje podział dla 3way. Jezeli nie mogę nigdzie takiego dostać to może zrobić coś na wzór. Będzie wtedy opcja sporych regulacji przy podziale wofer-średni i średni-tweeter. Słyszał ktoś takiego połączenia?

 

Co do średniaka jeszcze nie mam (mało propozycji z forum do tematu "kupię średniaka"), ale że to pierwsza próba zabawy ze sredniakiem to b. poważnie biorę tę niedrogą propozycję TB. Jak coś nie wyjdzie to i strata nie duża a i na zwrotki zostanie więcej biletów NBP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzalem to cos i to dla mnie polsrodki...

jakbys zdobyl ich sredniaka to wtedy co innego

 

najpierw musisz wybrac sredniaka zeby bylo wiadomo do czego to kombinowac

 

podzialy rob mozliwie jak najnizej, ale nie nizej niz trzeba!

przykladowo Fs sredniaka bedzie na poziomie 100Hz (zakladam szerokopasmowke TB) to zrob filtr 2 rzedu na 200Hz

podzial na gorze dobrze by bylo zrobic 1 rzedem (moze sie uda przy szerokopasmowce) w okolicach miejsca gdzie TB zaczyna mocno rozjezdzac sie na ch-kach kierunkowych

 

cala reszta to zabawa filtrami tak zeby zgrac to na w miare wyrownany poziom i fazowo

 

w przypadku 3 drog jest o tyle dobrze ze mozesz wyciagnac sredniaka i wysokotonowke z samochodu i zrobic pomiary na zewnatrz

duzo latwiej i dokladniej niz w samochodzie

 

podzial miedzy sredniakiem a wooferem niestety tylko na sluch i na ch-ke impedancji bo w amatorskich pomiarach basu nie zmierzysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzalem to cos i to dla mnie polsrodki...

jakbys zdobyl ich sredniaka to wtedy co innego

 

najpierw musisz wybrac sredniaka zeby bylo wiadomo do czego to kombinowac

 

podzialy rob mozliwie jak najnizej, ale nie nizej niz trzeba!

przykladowo Fs sredniaka bedzie na poziomie 100Hz (zakladam szerokopasmowke TB) to zrob filtr 2 rzedu na 200Hz

podzial na gorze dobrze by bylo zrobic 1 rzedem (moze sie uda przy szerokopasmowce) w okolicach miejsca gdzie TB zaczyna mocno rozjezdzac sie na ch-kach kierunkowych

 

cala reszta to zabawa filtrami tak zeby zgrac to na w miare wyrownany poziom i fazowo

 

w przypadku 3 drog jest o tyle dobrze ze mozesz wyciagnac sredniaka i wysokotonowke z samochodu i zrobic pomiary na zewnatrz

duzo latwiej i dokladniej niz w samochodzie

 

podzial miedzy sredniakiem a wooferem niestety tylko na sluch i na ch-ke impedancji bo w amatorskich pomiarach basu nie zmierzysz

 

Mam średniaka Alpine i kpl zwrotnic 3 way , tylko to nie kosztuje jak TB :wink2:

Zestaw reprezentował najwyższą serię w Alpine , zastąpione przez F1.

W zasadzie gotowiec , zainstalować i grać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podzialy rob mozliwie jak najnizej, ale nie nizej niz trzeba!

Dla mnie bzdura , dlaczego w takim razie średniak np. Teca ls120 przy fs 73hz gra najlepiej w okolicach 600-800hz ? Przykładow jest wiele więc nie fs i nie parametry głośnika (papierowe) decydują o jego cięciu .

podzial na gorze dobrze by bylo zrobic 1 rzedem

Dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto powiedzial ze tam najlepiej ma grac?

2xFs glosnika to MINIMALNA najnizsza dopuszczalna czestotliwosc podzialu...

 

a podzial dobieramy w zaleznosci od ZESTAWU glosnikow a nie od pojedynczego

 

 

Dlaczego ?

primo - bo kolega ma niewielka wiedze

secundo - przy takim polaczeniu glosnikow powinno sie udac bez problemu na sluch ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nakamichi" dobrze że tak piszesz odn tych zwrotek.

Bo każdy jak powiesz, że masz ori zwrotki to od razu, że wywal bo to nie zagra i nic nie warte. Trafiła się okazja je kupić to kupiłem i nie żałuję- grają fajnie (bo podzespoły przednie) i możliwości ustawień jest więcej niż to "ustawa przewiduje". Ale mniejsza o to.

Może dorobienie czegoś podobnego co "moduł" 17MB tylko po pomiarach i już pod moje klocki wystarczy (bez możliwości regulacji).

Nareszcie widzę, że pojawiają się konkrety (co i jak ciąć). Coraz jaśniejsze te światełko w tunelu.

 

No i mam jeszcze jedno pytanie: czy osobny wzmak na średnicę i tweeter jest dobrym pomysłem, czy lepiej zostać przy dwóch kanałach na cały 3way?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...