Skocz do zawartości

Skoda Superb II


gsh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

na początek się przywitam jako nowy forumowicz. Zabrałem się za swoją Skodę i staram się ile się da i ile potrafię samodzielnie coś sklecić. W miarę postępu prac pojawiają się pytania i często szukam informacji na forum jednak stwierdziłem że może lepiej będzie opisać to co robię, dodać zdjęcia i z pewnością zawsze znajdzie się ktoś kto doradzi co zrobić aby było lepiej.

 

Mój plan jest taki:

- wygłuszenie drzwi

- przeciągnięcie instalacji progami ( lewa strona zasilanie, prawa sygnałówka )

- montaż systemy dwudrożnego

- przygotowanie słupków pod tweetery i ich montaż

- podniesienie podłogi bagażnika ( wykonanie podwójnej podłogi ) i pochowanie wzmacniaczy

- wymiana jednostki Skoda Bolero na .... no właśnie na co

 

Do tej pory zakupiłem :

- system dwudrożny Morel Tempo 6

- subwoofer Rockford P1S4-12

- wzmacniacz Rockford Prime R250-1

- wzmacniacz u-Dimension Jr 4-300 ( czekam na dostawę )

- maty STP Silver + GMS-02

- dystanse POWE

 

Od kilku dni pracuję nad drzwiami. Tapicerka została oklejona GMS-02. Jeżeli chodzi o drzwi to dostęp do środka jest trudny jednak nie niemożliwy. Chciałem demontować środkową główną zaślepkę do której mocowany jest silnik podnoszenia szyby, jednak bałem się że potem tego nie poskładam i najpierw spróbowałem dostać się do środka przez 2 otwory ( głośnikowy i drugi bliżej zawiasów ), okazało się że ręcę wchodzą po łokcie i można w środku manewrować i w zasadzie dojść do każdego miejsca. Jedyny problem polegał na tym że jednorazowo nie byłem w stanie przykleić większych płatów jak około 40x25cm, poprostu manewrowanie większym płatem maty w środku stawało się utrudnione, zwłaszcza że słonko mocno grzało a mata STP po nagrzania lepiła się jak szalona. Postarałem się wykleić dokładnie wszystko, także boczne poprzeczne krawędzie. To czego nie dałem rady wykleić ( m.in. poprzeczka wzdłużna w nieregularnym kszatałcie ) wypryskałem spayem sinuslive es-500. Poszło kilka warstw tego środka tam gdzie się dało a nie było ta maty STP. Ogólnie wrażenie jest niesamowite i nie spodziewałem się aż takiego efektu - drzwi przy ich opukiwaniu, obstukiwaniu wydają głuchy dźwięk, zero blaszanego stukania, samo zamykanie robi wrażenie i wreszcie czuję że to superb a nie octavia :) Ciekaw jestem efektu po założeniu boczków z tapicerką.

 

Poniżej kilka zdjęć które porobiłem w trakcie roboty :

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/superb1.jpg

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/auperb5.jpg

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/auperb6.jpg

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/superb12.jpg

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/superb11.jpg

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/auperb7.jpg

 

Środkowa część gdzie idzie sporo przewodów i zamocowany jest silnik podnośnika została najpierw podklejona gdzie się dało od spodu (pod przewodami, obudową silniczka itp ) a następnie całość zakrywam drugą warstwą maty.

 

Przy okazji zająłem się tylną klapą bo strasznie drżała podczas pracy subwoofera :

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/superb14.jpg

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/superb15.jpg

 

I tutaj mam pierwsze pytanie - czy powinienem okleić także tą zewnętrzna konstrukcję wąskimi paskami ( kratownicę ? ) czy tylko dać folię na samą blachę jak na zdjęciu ?

 

 

Dzisiaj pogoda nie sprzyja zabawie przy aucie jednak chcę przeciągnąc progami przewody, zamocować panele MDF, okleić je dookoła szczelnie matą no i pokombinować gdzie upchać zwrotnice. Chyba nie będę ich montować na drzwiach pod tapicerką tylko wstępnie znalazłem miejsce przy nadkolach przednich pod tapicerką - wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem będę miał dostęp do zwrotnicy bez większych problemów i nie będę musiał demontować boczków drzwi.

 

Zdaję sobie sprawę z problemu Superba II i Octavii II czyli głośników grających w tyłek, jednak na tą chwilę przerasta mnie myśl o wycinaniu otworów w drzwiach i przeróbce tapicerki. Nie wiem na ile skuteczne będzie rozwiązanie z przeniesieniem wysokotonówek na słupki ( oryginalnie są przy klamkach w drzwiach ) - czy przeniesienie ich przesunie scenę bardziej w przód i wyżej ? Do tej pory muzykę odczuwam i odbieram na brzuchu i klacie lub z tyłu głowy ( zwłaszcza jak pojawił się subwoofer to już całkiem się to rozjechało ).

 

No i na koniec zostaje sprawa systemowego radia BOLERO - brak RCA. Na tą chwilę tymczasowo sygnał miałem poprzez konwerter. Chciałem oddać gdzieś do elektronika radio aby wyciągnął mi RCA - tylko czy bawić się w to? Pogodzę się z brakiem info typu temperatura, graficzny obraz z czujników cofania bo temperaturę mam poniżej przy sterowaniu klimą a czujniki pikają samodzielnie, do tego mogę dodać kamerę cofania do innej jednostki. Szukałem czegoś w rozmiarze 2DIN i pomyślałem o JVC KW-AVX840 lub JVC KW-AVX740 ( ma pokrętło głośności a jakoś mam dziwne przyzwyczajenie do kręcenia głośnością, lubię czuć tą gałkę w palcach :) ). Ten pierwszy model ma 2 strefy i mógłbym w przyszłości wsadzić LCD w zagłówki i puścić na nie oddzielny obraz co tez jest fajnym rozwiązaniem.

 

Jeżeli chodzi o zasilanie to nie wiem czy dobrze kombinuję, ale mam już przeciągnięty progami przewód 16mm2 - skoro tam już jest to niech będzie i dodam drugi przewód pod drugi wzmacniacz który ma 21mm2. Oczywiście oba zabezpieczone przy akumulatorze bezpiecznikami. Więc zamiast rozdzielać zasilanie w bagażniku po prostu mam 2 oddzielne zasilania od akumulatora.

 

To chyba tyle tytułem początku, będę starał się wrzucać kolejne zdjęcia i męczyć pytaniami. ps. pierwszy raz zabrałem się do takiej roboty a pechowo ciężko jest znaleźć choćby jedną relację z montażu w Superbie II ( poza kilkoma zdjęciami gotowego wygłuszenia na forum superba ) więc staram się bazować na info z montaży w Octaviach II.

 

 

--------------

 

Dzisiaj znów spędziłem trochę czasu przy samochodzie.

Drzwi wygłuszone, dystanse założone. Pojawił się mały problem przy dystansach, otóż są one dedykowane do Golfa5/Octavi II i rozstaw otworów pod ich montaż był za duży ( średnica ) o około 2mm. Musiałem je delikatnie rozwiercić w jednym kierunku ( do środka ). Delikatnie zmodyfikowane pasują idealnie. Nawierciłem już otwory pod wkręty na głośniki i w zasadzie czeka mnie teraz zabawa z przewodami.

 

Drzwi wyglądają na dzisiaj tak :

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/superb17.jpg

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/superb18.jpg

 

http://www.legitime.home.pl/priv/forum/superb/superb19.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

o jezu ! w gorszym miejscu nie mogli tej skodzie zamontować głośnika :zdegustowany: w tych nowszych autkach ta seria nie jest zła , mysle ze warto było na wygłuszeniu tego posłuchac i pod fajnym wzmakiem.

 

Widać po głośnikach z aukcji jaka to niezła seria jest :wstyd: U mnie w Golfie IV to samo siedziało... Swojego czasu, zanim skończyłem robić dystanse pod R6, jeździłem z "fabryką na wygłuszonych drzwiach przez kilka dni i powiem, że basu było nie wiele więcej. Zaznaczam, że głośniki pędziłem z radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz80 w sumie z paczki 10szt STP został mi kawałek z 40x40cm. Około jedna mata poszła na klapę bagażnika. Trzeba liczyć na jedne drzwi 4-4,5szt.

 

bury22 tylko dlatego że głośnik gra w tyłek i nie ma żadnej opcji poza jego przestawieniem do przodu żeby to grało czy dobór klocków jest do bani?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak pomyślałem o 3way ale wiele słyszałem że bardzo ciężko jest zrobić dobry 3way i ustawić to prawidłowo, dlatego się wycofałem z tego pomysłu - a może to błąd. Sam już nie wiem co zrobić aby obeszło się bez cięcia drzwi i przerabiania tapicerki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ten wooferek gra

Ale jak on ma grać ? Siedziałeś w tym aucie ? W tym miejscu nie zagra żaden woofer , testowałem proxa , ls155 , r6a, ovation itp. i podkreślam Żaden nie zagrał nawet poprawnie , a jak wsiada pasażer... no to jest jakaś masakra ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie gra to w dupe poprostu.

Tylko gdybym chciał brnąć w 3way to czy mogę rozbudować morelki o średniaka czy pozbywać się ledwo zakupionego zestawu i szukać innego no i problem podzielenia tego i zasilenia. W jednostkę oryginalną nie będę brnął bo gdyby to był Columbus to można się bawić , ale mam Bolero, więc golas maksymalny a szkoda płacić nie mało za wyjęcie optyka. Przygladam się tej jednostce : Pioneer AVH-P3300BT, ma korekcję czasów z tego co widzę czyli w takie coś mógłbym wejść do 3way?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze by trzeba ten 3 way pociac jakos , jezeli tempo maja zostac to aktywnie lub zrobic zwrotki pasywne , najprosciej a co jest zupelnie zawsze w mowie o 3way wykluczane sa gotowe zestawy 3way ktore moim zdaniem wychodza taniej niz kombinowane tylko pytanie do tych ktorzy ich sluchali czy np. zestaw 3way hsk gra czy tylko udaje ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem w aucie i przyglądałem się słupkom jakby w nich umieścić średnie i wysokie, auto nie jest małe więc przestrzeni jest sporo. Zastanawiam się czy średnie i wysokie powinny być w słupku czy średnie można by umieścić w trójkącie lusterka a wysokie w słupku.

Gdybym poszedł w 3way to w takim razie muszę poszukać średnich do uzupełnienia Tempo6 - może ktoś z doświadczeniem doradzi czego szukać. Co dalej z zasileniem tego, bo na tą chwilę mam u-dimension jr 4.300, chyba że to będzie ok.

Zwrotka rozumiem najlepiej jeżeli będzie zrobiona pod taki zestaw , czy tutaj możecie polecić kogoś najlepiej na śląsku kto wykona zwrotkę, a druga sprawa to rzeźbienie w słupkach i trójkątach by dochodziło, bo raczej sam tego nie zrobię, a wolę zapłacić i mieć pewność co do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 3-wey-a potrzebujesz czasów(cieszko bedzie bez nich to ogarnac scenowo)i nisko schodzacego sredniaka,pozatym pomysl jak najbardziej wykonalny, jak puscisz woofer do 400 hz przestanie byc mocno kierunkowy .

Był jeden golfik co nie miał nisko schodzących średniaków,czasów a woofer grał z deski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głębokość mają wszystkie identyczną, ale DLS jest chyba najmniejszy (średnica), a co ma również znaczenie najtańszy.

Czy Junior 4-300 da radę popędzić taki 3way? Jeszcze co do podzielenia tego to mniej więcej jak wygląda to kosztowo u speca, pytam bo chciałbym sobie założyć budżet jakiś. Dzięki za wszelkie informacje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...