Skocz do zawartości

Carpower Sonic 12-weryfikacja obudowy / lub nowa


unihilator
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak:

 

posiadam Carpower Sonic 12

http://www.carpower.pl/index.php?id=2&...amp;id_item=163

 

oraz Alpine MRV-1005

http://ampguts.realmofexcursion.com/Alpine_MRV-1005/

 

jakiś czas temu dzięki pomocy bbartasswlkp zmajstrowałem skrzynię br do Sonica 12.

głównym założeniem było to by skrzynia zajmowała jak najmniej miejsca tak więc poprosiłem o wyliczenie

tylko pojemności i potrzebnego portu br. a sam kształt wymyśliłem sam.

 

Dzieki bbartasswlkp dostałem takie dane:

Skrzynia 57L +kosz głosnika strojona na 37Hz,port okrągły średnica 10cm długi na 22,8 cm.

 

skrzynia została zaprojektowana w autocadzie-nie ma możliwości co do pomyłki jeżeli chodzi o jej pojemność.

już na wstępnych odsłuchach okazało się że skrzynia z br. długości 22,8 cm.gubi gdzieś bas -widać że głośnik

mocno pracuje pompując powietrze ale dzwięku z tego mało.

br.został zamieniony na długość 10cm i odrazu poprawa (ale tak być nie powinno!)

do tego miałem okazję słuchać wczoraj

JBL GTO 1204BR niestety nie pamiętam wzmaka -jest to skrzynia o mocy głośnika 300W RMS -sonic ma 750W rms więc praktycznie 2x mocniejsza a odziwo zagrała wyrźnie mocniej niż sonic!!!!! :kwasny:

 

podsumowując mam dobry sprzęt ale nie są to jego 100% możliwości, gra za słabo jak na swoją klasę

 

PROŹBA: ktoś ma pomysł co się dzieje?? gdzie tkwi mój błąd? poprawiać tą skrzynię???

a może wykonać nową z wypróbowanym u wszystkich br. szczelinowym??

 

POMOCY!!!!

 

http://images23.fotosik.pl/215/d62e4af9ce2e1e1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sonic to dosc mocny głosniczek i pakowanie go do tak małej skrzynki raczej go "dusi" ja na twoim miejscu zrobiłbym port szczelinowy.

na ile była strojona skrzynia której słuchałes na JBL, wez pod uwage ze w skrzyniach strojonych nisko nie bedziesz miał "normalnego" udzerzenia ale zato najnizsze partie basowe beda wyrabiac wszyskim dookoła :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej malej skrzynki przeciez prawie 60L na 12 cali to duzo...

 

wez pod uwage ze w skrzyniach strojonych nisko nie bedziesz miał "normalnego" udzerzenia ale zato najnizsze partie basowe beda wyrabiac wszyskim dookoła

bzdura,to zalezy od glosnika pozatym 37hz to nie jest niskie strojenie

 

 

unihilator,

1.Jaki jest odstep scianki tyl od BR przy dlugosci 22,8

2.Jak jest ustawiony filtr na tejh alpince

3.Jakiej muzy sluchasz na tym glosniczku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli port nie skreca to napewno jest za blisko sciany, bo skrzynia nie jest az tak gleboka jak srednica glosnika a za koncem rury BR powinno byc z 10cm odstepu..I pytanie czy ta sciana za glosnikiem jest prostopadla i nie powstaje fala nakladajaca sie na kolejny impuls glosnika. Wytłumienie jakies było?

 

[ Dodano: 2008-08-22, 22:02 ]

a myslales moze aby pochylic przednia sciane z glosnikiem o jakies 10-15 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej malej skrzynki przeciez prawie 60L na 12 cali to duzo...

na 15" 100L pojemnosc jet OK, na 12" przypuszczam ze optymalnym i normalnym rozwiazaniaem jest koło 80 L

zreszta ta skrzynka nie wygląda na 60L..... akurat jest zamontowana w A3 (poznaje po bagarzniku) to wygląda mi na ok 40-45L

a ruchy "niekontrolowane" głosnika sa z regóły spowodowane tym ze wzmacniacz nie ma kontroli nad głosnikiem.... u mnie jak sonic dostawał 1,5kW nie było opcji zeby głosnik latał jak chciał, głosnik robił to co chciał wzmacniacz

37hz to nie jest niskie strojenie

słuch ludzki z regóły idzie od ok 33hz i na tyle tez mam teraz strojenie, dla mnie wysokie strojenioe zaczyna sie od 5X Hz.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 12" przypuszczam ze optymalnym i normalnym rozwiazaniaem jest koło 80 L

uhhhh wytlumacz mi dokladnie swoje przypuszczenia,licze na konkretna odpowiedz dlaczego 80L

 

o niekontrolowanych ruchach nikt nie pisal...

 

słuch ludzki z regóły idzie od ok 33hz i na tyle tez mam teraz strojenie, dla mnie wysokie strojenioe zaczyna sie od 5X Hz.....

no i co z tego poczytaj do czego sluzy port br

 

to do ilu zejdzie glosnik zalezy w glownej mierze od glosnika a obudowa mu to tylko umozliwia lub tez nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu sie klócicie o litraze skrzyn?Przeciez sa glosniki ktore potrzebuja duzych skrzyn a sa glosniki ktore graja pełna "gęba" juz w małych skrzyniach. Nie ma czegos takiego jak NORMA..Glosnik 12" 100 watt moze potrzbowac 30litrow a inny glosnik(zwłaszcza produkty chinskie najtansze) potrzebuja czasami nawet 100litrow (dla 12") aby grały niskim pasmem.. Dla innego przykladu glosnik T2 rockforda 12" gra elegancko juz w 30litrach netto ale dla poprawy bassu w nizszych partiach zalecana jest 60l.

Co do strojenia to dla jednego glosnika strojenie 37hz to wysoko a dla innego glosnika 37hz to nisko. Dla sonica moze to i ciut wysoko, optymalne by bylo 30-32hz ale to zalezy jeszcze jakiej muzyki sie słucha.

 

 

A zadajacy glowne pytanie nie napisał jakiej muzyki slucha a to chyba najwazniejsze zanim zaczniecie sie kłocic..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37hz to nie jest niskie strojenie

dalej nie rozwinołes tego

nero_partner napisał/a:

na 12" przypuszczam ze optymalnym i normalnym rozwiazaniaem jest koło 80 L

 

uhhhh wytlumacz mi dokladnie swoje przypuszczenia,licze na konkretna odpowiedz dlaczego 80L

 

poniewaz sonic 15" i sonic 12" pochodza od jednego producenta, są głosnikami tej samej serii, i wiem OSOBISCIE jak gra sonik 15" w skrzyni 70L i 100L, słyszałem równiez 12" w 75L skrzyni

 

o niekontrolowanych ruchach nikt nie pisal...

hmmmm.... moze wystarczy czytac ze zrozumieniem.....

już na wstępnych odsłuchach okazało się że skrzynia z br. długości 22,8 cm.gubi gdzieś bas -widać że głośnik

mocno pracuje pompując powietrze ale dzwięku z tego mało

 

Z mojej strony padła sugestia zeby zrobił port szczelinowy i zagra o niebo lepiej THATS ALL!!!

 

[ Dodano: 2008-08-23, 14:26 ]

Dla sonica moze to i ciut wysoko, optymalne by bylo 30-32hz ale to zalezy jeszcze jakiej muzyki sie słucha

ale nie dla 12"

 

unihilator,

wzmaczniacz który posiadasz, ma ok 500w w 4ohm przy normalnym zasilaniu, takze nie licz tez na jakąs rewelacje, pamietaj ze głosnik sam od siebie nie zagra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej nie rozwinołes tego

niskie jest jakies 10Hz nizej

 

poniewaz sonic 15" i sonic 12" pochodza od jednego producenta, są głosnikami tej samej serii

:zdziwko: no i co z tego tsp tez maja takie same?

 

i wiem OSOBISCIE jak gra sonik 15" w skrzyni 70L i 100L
mowa jest o 12 a nie 15. Dla 15 pojemnosci 65-120L to normalne dla 12 cali nie !

 

hmmmm.... moze wystarczy czytac ze zrozumieniem.....

hmmmmm wole sie wstrzymac z intrpretacjami tego co chcial autor przekazac.......

 

A tak wogole 75L dla 12? I to ma miec odpowiedz impulsowa? Wiesza jaka bedzie wytrzymalosc mechaniczna? Nie dosc ze sonic jest skapcialy to w takiej wielkiej budzie jak na 12 bedzie jeszcze bardziej skapcialy i mulowaty,wytrzymalosc mechaniczna mocno spadnie a wzmcniacz bedzie bardzo latwo gubil membrame i to ma byc do sluchania muzyki?ciekawe ktory chodz wrzucil tego kwiatka 75l do symulatora?

 

Wezcie chlopy poczytajcie troche o tsp,do czego sluzy br i o dobierania obudowy do glosnika a potem sie wypowidajcie na temat.

 

ps.dla wszystkich znawcow ofert carpaowera i ich produktow szkoda ze nie znacie maksymalnej pojemnosci jaka zaleca sam carpower dla tej 12....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiscie wsadzilbym go max w 60litrow.. a z takim wzmacniaczem to bym dał z 50litrow.Ale mowimy jak ja bym wsadził dla siebie dla mnie tez jest wazny impuls, bardziej wazny od zejscia.

 

[ Dodano: 2008-08-23, 16:06 ]

ige, z tego co gdzies widzialem test to carpower zalecał chyba wsadzanie go w bardzo male obudowy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zadam Ci pytanie: jaki jest odstęp miedzi tylną ścianką skrzyni a końcem rury BR? Może jest zbyt mały i dlatego głośnik się "dusi"

 

tego nie brałem pod uwagę.... skrzynia ma wewnątrz od ścianki do ścianki 28cm a port br długości 22,8 cm idzie w lini prostej zostaję więc tylko ok. 5 cm....

 

 

 

prawie 60L na 12 cali to duzo...

 

2.Jak jest ustawiony filtr na tejh alpince

3.Jakiej muzy sluchasz na tym glosniczku

 

60 litrów to nie mało więc się tutaj także zgadzam ,

 

filtr na alpinie ma odcięcie na 250 Hz ale dodatkowo na radiu ma odzielne sterowanie dla częstotliwości [DEH-6800MP] i tutaj mam odcięcie na 125Hz i to jest wykładnikiem.

 

Muzyka to głównie House + trochę techno

 

ściana czołowa w której jest zamontowany głośnik jest równoległa do ścianki tylniej, jedyne skosy jakie są w obudowie to te widoczne na zdjęciu.jako wytłumienie na wszystkich ściankacj jest gąbka 2cm (objętość wytłumienia została dodana do pojemności obudowy)

 

akurat jest zamontowana w A3 (poznaje po bagarzniku) to wygląda mi na ok 40-45L

.

tak to A3ka,wyglądać może i wygląda ale ma więcej gwarantuję, jak wspomniałem nie ma pomyłki jeśli chodzi o pojemniość, bryła jest tak dopasowana że zajmuje jak najmniej miejsca, powstaje złudzenie że jest mniejsza

 

a myslales moze aby pochylic przednia sciane z glosnikiem o jakies 10-15 stopni?

nie zastanawiałem się nad tym ale patrząc na obecną bryłe trudno byłoby mi kolejną sciankę pochylać bo i tak kształt jest popiepszony.

 

o niekontrolowanych ruchach nikt nie pisal...

 

 

wzmacniacz ma na tyle zapas mocy że nie powinien mieć problemu z "opanowaniem" sonica

 

Z mojej strony padła sugestia zeby zrobił port szczelinowy i zagra o niebo lepiej THATS ALL!!!

 

własnie podejrzewam ze wypróbowane rozwiązania są najlepsze, chodzi mi tylko o to czy ratować istniejącą skrzynkę czy robić nową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zomer1980 napisał/a:

 

a myslales moze aby pochylic przednia sciane z glosnikiem o jakies 10-15 stopni?

 

nie zastanawiałem się nad tym ale patrząc na obecną bryłe trudno byłoby mi kolejną sciankę pochylać bo i tak kształt jest popiepszony.

 

Mozna pochylic delikatnie przod z glosnikiem, mogło by wygladac ciekawie, fakt ze skrzyneczka była by trudna do zrobienia ale jest do ogarniecia..

 

A jesli miedzy portem a sciana skrzyni miales tylko 5cm to nic dziwnego ze bass sie dławił, powinien zostac odstep minimum tyle co wynosi chyba srednica portu, chyba ze miałbys port który jest obustronnie rozszerzajacy sie (tak jak przy wylocie rozszerzenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba ze miałbys port który jest obustronnie rozszerzajacy sie (tak jak przy wylocie rozszerzenie)

 

niestetety nie mam.... :kwasny:

 

ale... może da się zrobić poprostu kolanko ze zwykłej kanalizacyjnej rury PCV?

wtedy port br. miałby kształt litery L sadzicie że dałoby to coś?

tylko jak w takim przypadku policzyć długość portu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

unihilator, 5cm odległosni konca portu od tylniej ścianki to zdecydowanie zamoło przy tym cisnieniu jakie wytwarza sonic,w ten sosob powietrze niemiało gdzie sie wydostawac i głosnik zaczynal sie dusic czyli dokładnie wychyla sie ale dzwieku z tego niema, miałem takie przypadki za samym poczatku mojej przygoy ze skrzyniami car audio. Litraz jest jak najbardziej odpowiedni do rodzaju muzyki jaka podałes strojenie w okolicach 38Hz odpowiednie, wiec tylko pozostaje albo przerobienie skrzyni tak żeby była odpowiednia odległośc konca portu od tylniej scianki i zamontowaniu portu okragłego z obu stron zaokraglony, lub zrobienie skrzyni z portem prostokatnym. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...