Skocz do zawartości

Procek Alpine H600 i problem z ustawieniem gainu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki problem

Zamontowałem procka H600

No i pojawił sie szkopół

Nie moge usawic gaina na wzmacniaszu Genesis SA50

po prostu najmniejszy ruch gainem powoduje ze od razu tweetery zaczynaja piszczeć.

Generalnie wiem ze mój tweeter nalezy do ostrych ale chyba powinnien być jakis zakres regulacji gianu

A teraz mam ze tylko gra na całkowicie skręconym - kazde ruszenie powoduje ze juz nie da sie słuchać...

Z tego co wiem H600 nei ostrzy

 

W czym moze byc problem?

Generalnie procek ma na wyjsciu 4v a Gienek na wejsciu 3v - powinien być jakis zakres ustawień...

Moze ktos kiedyś mial podobny setup i wie jak go ogarnac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że chyba nie tu jest problem gdyż :

Jeśli masz ustawione na odtwarzaczy volume na 50 % głośności i wyjście 4V to przy sygnale nie przestetowanym otrzymasz na wyjściu 2V , jeśli dasz głośność na 25% to sygnał analogicznie będzie miał wartość 1V .

W jednym i w drugim przypadku można uzyskać taką czułość i regulować na SA50.

Oczywiście mógłbym strzelać gdzie jest źle ale .... i tak nie sprawdzisz tego bez oscyloskopu.

Potrzebny oscyloskop sinusoida na CD oraz obciążnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ustawione na odtwarzaczy volume na 50 % głośności i wyjście 4V to przy sygnale nie przestetowanym otrzymasz na wyjściu 2V , jeśli dasz głośność na 25% to sygnał analogicznie będzie miał wartość 1V .

 

Mogę się oczywiście mylić (jeśli tak jest to oświeć mnie), ale wydaje mi się, że jeśli ustawimy pokrętło Volume w geometrycznej połowie skali wzmacniacza, to nie będzie połowa mocy, tylko ewentualnie połowa głośności. Mocy będzie dużo mniej i analogicznie napięcia. W połowie logarytmicznego potencjometru nie ma połowy oporu, czyli wg mnie połowy tłumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem, że:

1) ustawiamy pokrętło (nie wszystkie radioodtwarzacze posiadają takowe (mój nie) ; :zawstydzony:

2) nie napisałem o połowie geometrycznej :zawstydzony: .

 

Napisałem jedynie o połowie mocy i Volt-ach co jest ze sobą powiązane.

 

Teoretycznie można się przyczepić, że podanie dwukrotnie większego napięcia nie zwiększy dwukrotnie natężenia dźwięku gdyż ......

i tu właśnie możesz się wykazać :hyhy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem, że:

1) ustawiamy pokrętło (nie wszystkie radioodtwarzacze posiadają takowe (mój nie) ; :zawstydzony:

2) nie napisałem o połowie geometrycznej :zawstydzony: .

Aha, to sorry, bo tak zrozumiałem.

 

Napisałem jedynie o połowie mocy i Volt-ach co jest ze sobą powiązane.

 

No tak, tylko że ta połowa mocy/napięcia wypada gdzieś blisko końca skali. Przynajmniej w normlanym sprzęcie, gdzie gała jest potencjometrem.

 

Teoretycznie można się przyczepić, że podanie dwukrotnie większego napięcia nie zwiększy dwukrotnie natężenia dźwięku gdyż ......

i tu właśnie możesz się wykazać :hyhy: .

Nie wiem specjalnie jak :) Nie wiem jak powinien wyglądać ten eksperyment. Myślałem, że jak mam w odtwarzaczu skalę głośności (dajmy na to na guziki) od 0 do 30, to 15 odpowiada rozkręceniu wzmaka na 50% skali geometrycznej tej jego wirtualnej gałki. Ale namieszałem, no ale wiesz o co mi cho... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taki problem

Zamontowałem procka H600

No i pojawił sie szkopół

Nie moge usawic gaina na wzmacniaszu Genesis SA50

po prostu najmniejszy ruch gainem powoduje ze od razu tweetery zaczynaja piszczeć.

Generalnie wiem ze mój tweeter nalezy do ostrych ale chyba powinnien być jakis zakres regulacji gianu

A teraz mam ze tylko gra na całkowicie skręconym - kazde ruszenie powoduje ze juz nie da sie słuchać...

Z tego co wiem H600 nei ostrzy

 

W czym moze byc problem?

Generalnie procek ma na wyjsciu 4v a Gienek na wejsciu 3v - powinien być jakis zakres ustawień...

Moze ktos kiedyś mial podobny setup i wie jak go ogarnac....

 

Tak ogólnie to nie masz problemu dopasowania czułości znamionowej wzmacniacza i nominalnego napięcia wyjściowego źródła . Masz problem zrównoważenia tonalnego zestawu , tzn ustawienia proporcji pomiędzy wzmacniaczami które ten system tworzą , a to zupełnie inne zagadnienie .

 

 

Cytat

Teoretycznie można się przyczepić, że podanie dwukrotnie większego napięcia nie zwiększy dwukrotnie natężenia dźwięku gdyż ......

i tu właśnie możesz się wykazać :hyhy: .

 

Nie wiem specjalnie jak :) Nie wiem jak powinien wyglądać ten eksperyment. Myślałem, że jak mam w odtwarzaczu skalę głośności (dajmy na to na guziki) od 0 do 30, to 15 odpowiada rozkręceniu wzmaka na 50% skali geometrycznej tej jego wirtualnej gałki. Ale namieszałem, no ale wiesz o co mi cho... ;)

 

Wystarczy powiedzieć , ze regulacja poziomu głośności powinna być odzwierciedleniem skali logarytmicznej a nie liniowej.

Moc rośnie w kwadracie do napięcia , zatem 2 krotnemu wzrostowi napięcia towarzyszy 4 krotny wzrost mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy powiedzieć , ze regulacja poziomu głośności powinna być odzwierciedleniem skali logarytmicznej a nie liniowej.

Moc rośnie w kwadracie do napięcia , zatem 2 krotnemu wzrostowi napięcia towarzyszy 4 krotny wzrost mocy.

 

W każdym razie połowa mocy sprzętu jest na skali głośności prawie przy samym końcu. Dokładnie 3dB przed końcem. Zastanawiałem się tylko, czy w sprzęcie "na guziki" również zastosowano logarytmiczna skalę, ale nie widzę powodu aby miało być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie to nie masz problemu dopasowania czułości znamionowej wzmacniacza i nominalnego napięcia wyjściowego źródła . Masz problem zrównoważenia tonalnego zestawu , tzn ustawienia proporcji pomiędzy wzmacniaczami które ten system tworzą , a to zupełnie inne zagadnienie .

 

 

 

Ech.. tak też mi chwilami do glowy przychodzilo... ze te wzmacniacze po prostu nie chca sie zgrać.

Podłacze w weekend starego Audisona... jezeli bedzie lepiej tzn ze czeka mnie znowu poszukiwanie wzmacniacza pod tweetery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech.. tak też mi chwilami do glowy przychodzilo... ze te wzmacniacze po prostu nie chca sie zgrać.

Podłacze w weekend starego Audisona... jezeli bedzie lepiej tzn ze czeka mnie znowu poszukiwanie wzmacniacza pod tweetery

 

Jak będzie taka potrzeba :wink:

To , ze wszystkie drogi prowadzą do Rzymu , nie oznacza , ze każda jest taka sama :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadmo ze mozna tu pójsc na 3 sposoby.

Zmiana wzmacniacza, zmiana tweetera lub zmiana zwrotnic.

Akurat mam jedynie dostepny inny wzmacniacz wiec zaczne od tego.

O innym tweterze mysle juz od jakiegos czasu - niestety to co sobie wymarzyłem nie jest latwo przetestowac w mojej konfiguracji

No a zmiana zwronic jest juz poza moim zasiegiem.... tu trzeba fachowca ( zresztą podejrzewam ze na tym sie skończy - tylko musze nazbierać troszke funduszy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadmo ze mozna tu pójsc na 3 sposoby.

Zmiana wzmacniacza, zmiana tweetera lub zmiana zwrotnic.

Akurat mam jedynie dostepny inny wzmacniacz wiec zaczne od tego.

O innym tweterze mysle juz od jakiegos czasu - niestety to co sobie wymarzyłem nie jest latwo przetestowac w mojej konfiguracji

No a zmiana zwronic jest juz poza moim zasiegiem.... tu trzeba fachowca ( zresztą podejrzewam ze na tym sie skończy - tylko musze nazbierać troszke funduszy)

Możesz napisać o czym do mnie rozmawiasz :wink2:

Masz problem z ustawieniem poziomu tweetera względem pozostałych głośników , co w tym pomoże zmiana przetwornika czy zwrotnicy ?

Jeżeli nie możesz zmienić czułości dla kanału tweetera bo nie pozwala na to zakres regulacji gain , to zmieniasz minimalnie ustawienia pozostałych wzmacniaczy względem tego poziomu który masz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...