Skocz do zawartości

Co myślicie o tym X-SB62 - 6,5"?


kris1981
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Coby nie było ze jest to takie ładne jak na obrazkach zarzucam dwa pomiary.

Charakterystyka kierunkowosci rzeczywistego głośnika 165mm w obudowie 27L

 

http://img403.imageshack.us/img403/4578/38708764.jpg

 

Charakterystyka przenoszenia oraz THD (Czerwone) tego samego głośnika w osi.

 

http://img842.imageshack.us/img842/5308/przenoszeniathdforum.jpg

 

Jak widać w osi jest fajnie a pod kątem juz sie dzieją jaja i co lepsze nie ma symetrii. :) Poza tym jak widać to troche pod tym kątem głośnik tez promieniuje... ino nierowno.

Edytowane przez Passat_EQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie patrzcie na wartosci, ponieważ w programie nie zostały one skalibrowane do zera. Zasadniczo chodzi o kształty.

 

Czy masz ten wykres dla np 300 Hz , 4kHz , to raczej skrajność niz norma .

Wykres powinien potwierdzić wiedzę ogólną , ze przebieg charakterystyki kątowej zmienia sie tym bardziej im wyższa częstotliwośc obrazuje . Ale jak wykonasz taki pomiar dla głośnika zabudowanego w samochodzie ?

Ale faktycznie zastanawiająca jest ta asymetria, dochodziłeś , czy wina leży w samym przetworniku ( jego uszkodzeniu lub budowie ), czy tez jest skutkiem czynników zewnętrznych.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na charakterystyce osiowej masz zapaść dla danej f o 6 dB , to co zobaczysz na kątowej ?

 

Nakamichi ja wiem, że moja wiedza i doświadczenie w dziedzinie CA w stosunku do Twojej jest nikła i to nie podlega dyskusji.

Jestem natomiast analitykiem i przy moim zakresie wiedzy analitycznej z wykresów krzywych efektywności przy kącie pomiaru 60st. nie umiałbym prawidłowo narysować ani wykresu dla kąta 30 st. ani dla kąta 0 st. Piszę oczywiście o paśmie powyżej 5000 Hz dla dwóch przykładowych głośników MD100 oraz MD130 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz ten wykres dla np 300 Hz , 4kHz , to raczej skrajność niz norma .

Wykres powinien potwierdzić wiedzę ogólną , ze przebieg charakterystyki kątowej zmienia sie tym bardziej im wyższa częstotliwośc obrazuje . Ale jak wykonasz taki pomiar dla głośnika zabudowanego w samochodzie ?

Ale faktycznie zastanawiająca jest ta asymetria, dochodziłeś , czy wina leży w samym przetworniku ( jego uszkodzeniu lub budowie ), czy tez jest skutkiem czynników zewnętrznych.

 

Posiadam pomiary dla 0.5k 1k 2k 4k i 8k. Pozostałe nie są aż tak ciekawe. Gęściej nie robiłem bo pojedyncze badanie trwa ponad minute.

 

Nie wykonam go dla głośnika w samochodzie. Podałem to jedynie, aby uzmysłowić, ze nawet w warunkach labolatoryjnych ta chaka nie jest idealna (ten pomiar zrobiony był w komorze bezechowej), wiec w samochodzie moze byc tylko gorzej.

 

Dzieje sie tak ponieważ powyżej pewnej częstotliwosci membrana przestaje pracować jak sztywny tłok. Powstają mody drgań - dzieki sie ona na 2,4,8 itd częsci. Stanowią one pary ktore pracują w przeciwfazie. Czyli jak podzieli sie na 2 czesci, z jednego głośnika robią sie nam jakby 2 głośniki grające w przeciwfazie. W osi to "znieksztalcenie" nie ujawnia sie bo suma sygnałów wynosi zero.

Ale zaleznie od częstotliwosci i miejsca pomiaru, dla pewnych kątów powstaną strzałki bądz owe węzły.

To tłumaczy zafalowania na chace kierunkowej.

Brak symetrii tłumaczą najpewniej nierownomierne "dzielenie" sie membrany na owe połówki.

 

To zjawisko musiała mocno przebadac firma scan speak bo nacięcia membrany i masa na nich nadlana nie są raczej dla wyglądu :)

Edytowane przez Passat_EQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakamichi ja wiem, że moja wiedza i doświadczenie w dziedzinie CA w stosunku do Twojej jest nikła i to nie podlega dyskusji.

Jestem natomiast analitykiem i przy moim zakresie wiedzy analitycznej z wykresów krzywych efektywności przy kącie pomiaru 60st. nie umiałbym prawidłowo narysować ani wykresu dla kąta 30 st. ani dla kąta 0 st. Piszę oczywiście o paśmie powyżej 5000 Hz dla dwóch przykładowych głośników MD100 oraz MD130 .

Ja tez nie pisałem o takiej kolejności ich wyznaczania . Za każdym razem pisze , ze za punkt wyjsciowy obieram charakterystykę w osi . Wtedy na charakterystykach kierunkowych możesz zaobserwowac jedynie spadki , w stosunku do tego co widać w osi . Inna sprawa , ze dla głosników wysokotonowych charaterystyki te są zdecydowanie bardziej strome niż głośnikach midbasowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wykonam go dla głośnika w samochodzie. Podałem to jedynie, aby uzmysłowić, ze nawet w warunkach labolatoryjnych ta chaka nie jest idealna (ten pomiar zrobiony był w komorze bezechowej), wiec w samochodzie moze byc tylko gorzej.

 

I tu znowu nie mogę się w pełni zgodzić . Dla realnie zabudowanego głośnika w drzwiach można czynić próby zdjęcia charakterystyki kierunkowej w ograniczonym zakresie . Ale problem jest inny .

Otóż w odróżnieniu do warunków idealnych ( wolna przestrzeń , komora bezechowa) tu energia wypromieniowana prze pozostała cześć membrany nie ulega stracie . Mierząc pod katem , energia ( fala akustyczna ) wypromieniowywana przez pozostałą cześć membrany nie podlega utracie , a zostaje przez bliskie otoczenie odbita , bądź pochłonięta w jakim trudnym do określenia stosunku , co wtórnie nanosi się na wynik pomiaru.

To oczywiście jedynie hipoteza , ale w realnych warunkach i przy określonej pozycji odsłuchu ( pod kątem w stosunku do osi ) nie zauważam większych odchyleń dla wypadkowej charakterystyki w zakresie 1- 1, 2 kHz do powiedzmy 3 kHz , pomimo iż teoretycznie powinna być i to znaczna , w stosunku do tej z osi .

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze tak sie wtrące z partyzanta.... masz na mysli seria np. rewelator'a?

 

To ja z drugiego partyzanta :rotfl: czy istnieje na forum ktoś kto jest mi w stanie przyznać rację, że setup inaczej gra latem a inaczej choćby teraz tj. "wilgotnawą jesienią" ?

Nie jestem w stanie jednoznacznie okreslić kiedy gra lepiej ale gra ...po prostu "troszkę" inaczej. Nie mam tu na myśli związków czysto psychologicznych niekiedy zwanych placebo.

 

P.S. wracając do problemu duńskich grajków "dzielenia się membrany" to już rodzimy Tonsil trochę "drzewiej" stosował w swoich flagowych Altusach przy głośnikach niskotonowych takie pierścienie (wybrzuszenia, wzmocnienia?) właśnie tłumaczyli to zapobieganiom temu zjawisku.

Dyskusję śledzę ale ...za mało wiem by robic coś innego niż "zapartyzantować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z drugiego partyzanta :rotfl: czy istnieje na forum ktoś kto jest mi w stanie przyznać rację, że setup inaczej gra latem a inaczej choćby teraz tj. "wilgotnawą jesienią" ?

Nie jestem w stanie jednoznacznie okreslić kiedy gra lepiej ale gra ...po prostu "troszkę" inaczej. Nie mam tu na myśli związków czysto psychologicznych niekiedy zwanych placebo.

 

Jednym słowem - tak , nie wiem na ile jest to obiektywne , ale subiektywnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

P.S. wracając do problemu duńskich grajków "dzielenia się membrany" to już rodzimy Tonsil trochę "drzewiej" stosował w swoich flagowych Altusach przy głośnikach niskotonowych takie pierścienie (wybrzuszenia, wzmocnienia?) właśnie tłumaczyli to zapobieganiom temu zjawisku.

 

Dużo wcześniej niż w Altusach , w głośnikach "estradowych" szerokopasmowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z drugiego partyzanta :rotfl: czy istnieje na forum ktoś kto jest mi w stanie przyznać rację, że setup inaczej gra latem a inaczej choćby teraz tj. "wilgotnawą jesienią" ?

Nie jestem w stanie jednoznacznie okreslić kiedy gra lepiej ale gra ...po prostu "troszkę" inaczej. Nie mam tu na myśli związków czysto psychologicznych niekiedy zwanych placebo.

 

To nie jest tylko odczucie subiektywne ale fakt. Dzieję się to na takiej samej zasadzie jak zmienia się głos człowieka gdy mówi "po zażyciu" Helu tylko różnice nie są aż tak drastyczne. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ...wodór może być ?

Moze bym wpompował do furmanki i odsłuchał ?

 

Na poważnie to chodzło mi o odzwierciedlenie różności warunów pomiarów (pomijam subiektywne odczucia słuchaczy).

Taki chińczyk to potrafi różne moce z TAKICH SAMYCH produktów i to dość znacznie "różne" osiągnąć, pomijam fakt, że co drugi dysponuje mocą powyżej 400W a na płycie głównej nigdzie nie występuje napięcie większe niż 12V :rotfl: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji wątku efektywności propagacji fal dźwiękowych wyższych częstotliwości mam jeszcze jedno pytanie.

Jak wiadomo we wszystkich głośnikach wysokotonowych propagacja dźwięku jest bardzo kierunkowa szczególnie przy częstotliwościach wyższych niż 5000 Hz i wraz ze wzrostem częstotliwości ta kierunkowość rośnie.

Więc jak to jest możliwe aby przy takiej zabudowie dźwięki z lewego głośnika wysokotonowego o częstotliwościach powyżej np. 15.000 Hz w ogóle były lepiej słyszalne w lewym uchu kierowcy (kąt pomiędzy osią tweetera a uchem lewym jest większy niż 75 stopni) niż dźwięk z prawego tweetera odbity od szyby bocznej i po odbiciu wpadający do ucha kierowcy (kąt około5-10 st.) ?

Różnica w efektywności przy takich kątach wynosi około 12 dB na korzyść tweetera prawego !!! (na podstawie danych dla MD100)

Jak dla mnie (choć tego auta nie słyszałem) to to nie ma najmniejszego prawa grać prawidłowo wysokich częstotliwości ale może coś moja wiedza pomija ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji wątku efektywności propagacji fal dźwiękowych wyższych częstotliwości mam jeszcze jedno pytanie.

Jak wiadomo we wszystkich głośnikach wysokotonowych propagacja dźwięku jest bardzo kierunkowa szczególnie przy częstotliwościach wyższych niż 5000 Hz i wraz ze wzrostem częstotliwości ta kierunkowość rośnie.

Więc jak to jest możliwe aby przy takiej zabudowie dźwięki z lewego głośnika wysokotonowego o częstotliwościach powyżej np. 15.000 Hz w ogóle były lepiej słyszalne w lewym uchu kierowcy (kąt pomiędzy osią tweetera a uchem lewym jest większy niż 75 stopni) niż dźwięk z prawego tweetera odbity od szyby bocznej i po odbiciu wpadający do ucha kierowcy (kąt około5-10 st.) ?

Różnica w efektywności przy takich kątach wynosi około 12 dB na korzyść tweetera prawego !!! (na podstawie danych dla MD100)

Jak dla mnie (choć tego auta nie słyszałem) to to nie ma najmniejszego prawa grać prawidłowo wysokich częstotliwości ale może coś moja wiedza pomija ?

Nie odpowiem , co było , a co nie było możliwe w tym samochodzie .

Wiem natomiast , ze stereofonicze audycje radiowe wysokiej jakości PR były transmitowane w paśmie do 12,5 kHz ( pilot to 19 kHz )i jak wynikało z badań ponad 90 % słuchaczy nie zauważyła nawet , ze takie ograniczenie jest ( było ) stosowane.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z drugiego partyzanta :rotfl: czy istnieje na forum ktoś kto jest mi w stanie przyznać rację, że setup inaczej gra latem a inaczej choćby teraz tj. "wilgotnawą jesienią" ?

Nie jestem w stanie jednoznacznie okreslić kiedy gra lepiej ale gra ...po prostu "troszkę" inaczej. Nie mam tu na myśli związków czysto psychologicznych niekiedy zwanych placebo.

 

No to ja znowu napisze swoją wersje :)

Według mnie ( a moge byc w totalnym błędzie) nie zalezy to od wilgotnej jesieni.

Zwyczajnie jest zimniej. I nie chodzi tez o to ze powietrze zimniejsze-powietrze gęstsze- inna predkosc dzwieku czy tym podobne.

Zwyczajnie wszystko jest zimne czyli sztywne. Od głośników po tapicerke i konstrukcje auta włącznie.

Materiał zimny - materiał sztywny - materiał o wyższej czestotliwości rezonansowej.

Fachowo mówiąc zmienia sie podatność zawieszeń kazdego z głośnika oraz tapicerek itd.

Auto to duze pudło rezonansowe - cytac pewnego forumowicza.

 

Ze swoich obserwacji zauwazyłem, ze pod długiej trasie na włączonym ogrzewaniu (a lubie ciepło) po 2 godzinach sprzet grał jak w lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...