Skocz do zawartości

Co myślicie o tym X-SB62 - 6,5"?


kris1981
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanko co myślicie o takich głośniczkach bede wkrótce zmieniac moje Esk i zastanawiałem się nad takim czymś,czy ktos słyszał ten zestaw w aucie jak gra? http://www.xprogram.com/en/car/prod.html?produkt=en_672 Edytowane przez kris1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tego nie powiedziałem.

Gra to bardzo wysoko.

Porównywalny do tego woofer z r6a raczej nadaje sie jedynie do zestawu 3 way, poniewaz gra nisko.

Woofer z xprogram ciągnie dużo wyżej przez co cały system 2 way jest bardziej zrownowazony tonalnie niz r6a.

Edytowane przez Passat_EQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie pasmo przenoszenia warunkuje układ drgajacy, a dokładnie membrana wykonana ze stopu aluminium (oraz kopułka), ktore są bardzo lekkie i sztywne. Przez to gra on wysoko.

Niskie częstotliwości(w przeciwieństwie do wysokich) zalezą od masy membrany oraz podatnosci zawieszeń.

Szerokie (wysokie) pasmo przenoszenia nie wyklucza dobrego basu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą wiedzę mam na podstawie pomiarów. Akurat te woofery i jeszcze 2 pary innych producentów miałem mozliwość przebadać.

Dla jakiej częstotliwości sprawność tych głośników została podana przez producenta?

Porównywanie tych wartości nie mowi nic o charakterystyce sprawnościowej.

Dla jakiej częstotliwości mierzona jest sprawność przykładowo 15" Fi BTL?

 

Przykładowo pomiar dla 1khz moze wykazać, ze Driver estradowy ma mniejszą sprawność od r6a, a taki BTL owego 1kHz w ogole nie gra, czyli jest ruchomym rezystorem. Z drugiej zaś strony jeden 15cm głośnik firmy Tonsil ma sprawnosc około 97dB czyli nadaje sie do dBdrag jak nic :)

Edytowane przez Passat_EQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą wiedzę mam na podstawie pomiarów. Akurat te woofery i jeszcze 2 pary innych producentów miałem mozliwość przebadać.

Dla jakiej częstotliwości sprawność tych głośników została podana przez producenta?

Porównywanie tych wartości nie mowi nic o charakterystyce sprawnościowej.

Dla jakiej częstotliwości mierzona jest sprawność przykładowo 15" Fi BTL?

 

Przykładowo pomiar dla 1khz moze wykazać, ze Driver estradowy ma mniejszą sprawność od r6a, a taki BTL owego 1kHz w ogole nie gra, czyli jest ruchomym rezystorem.

 

Chyba taka samą wiedzę posiadają , mierzący je w fabryce.

Bez względu ( na te chwilę ) na przyjęte tam kryteria , to były chyba identyczne dla pomiarów R6A jak i tego X`a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba taka samą wiedzę posiadają , mierzący je w fabryce.

Bez względu ( na te chwilę ) na przyjęte tam kryteria , to były chyba identyczne dla pomiarów R6A jak i tego X`a

Zgadzam sie, co nie zmienia faktu, ze jest to pomiar tylko dla jednej częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się wydaje skuteczność głośnika producenci podają średnią z zakresu użytecznego jaki podają czyli np 50-5000Hz, pomijam to że jest to z dupy wzięte i nie miarodajne w przypadku porównywania jednych głośników z drugimi, tylko wykres charakterystyki przenoszenia w konkretnej obudowie pozwoli obiektywnie porównać jak gra jeden głośnik w stosunku do drugiego, lub po prostu można ocenić to na ucho :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie, co nie zmienia faktu, ze jest to pomiar tylko dla jednej częstotliwości.

 

Nie ma podstaw, aby tak stwierdzić , powinna być średnia w pasmie.

 

Z tego co mi się wydaje skuteczność głośnika producenci podają średnią z zakresu użytecznego jaki podają czyli np 50-5000Hz, pomijam to że jest to z dupy wzięte i nie miarodajne w przypadku porównywania jednych głośników z drugimi, tylko wykres charakterystyki przenoszenia w konkretnej obudowie pozwoli obiektywnie porównać jak gra jeden głośnik w stosunku do drugiego, lub po prostu można ocenić to na ucho :)

 

Ocena "na ucho" jest obciążona sporym błędem , bo czułość słuchu nie jest funkcja liniowa w pasmie , dla człowieka największa w zakresie średnich częstotliwości.

Edytowane przez greg-si
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się wydaje skuteczność głośnika producenci podają średnią z zakresu użytecznego jaki podają czyli np 50-5000Hz, pomijam to że jest to z dupy wzięte i nie miarodajne

 

Dokładnie jest to z niej wzięte :)

Są od tego pewne normy, które na zebraniu pewnej organizacji AES m.in. Pan Thiele, Small, oraz pare osob z Polski uzgadniają.

Przede wszystkim należałoby sie nachylić nad tematem akustyki i rozróżnic pewne rzeczy od siebie...

Mianowicie efektywność,skuteczność a sprawność. Te pojęcia są mylone i w tym wątku tez sie mieszają.

To o czym cały czas mowicie to nie sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym cały czas mowicie to nie sprawność.

 

Czy chcesz powiedzieć , ze głośnik o potencjalnie wysokiej sprawności , moze posiadać niższą efektywność . Zakładam podobne pasmo i efektywną powierzchnię membrany oraz zdefiniowaną moc 1 W.

 

Bezkrytyczne patrzenie się w parametry jeszcze większym :wink:

Nie chodzi o ślepą wiarę w parametry , ale o zdanie sobie sprawy z subiektywnego postrzegania dźwięku.

Inaczej wystarczy głośniej , aby stwierdzić , ze jest lepiej ( słyszalne szersze spektrum ) :wink2:

Edytowane przez greg-si
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chcesz powiedzieć , ze głośnik o potencjalnie wysokiej sprawności , moze posiadać niższą efektywność . Zakładam podobne pasmo i efektywną powierzchnię membrany oraz zdefiniowaną moc 1 W.

 

Porownujesz konie mechaniczne i spalanie na 100km. Oba są nieodłączne i dotyczą silnika, tak jak tamte głośnika.

Jak doczytasz czym sie rożni sprawnosc od efektywnosci, to sam sobie odpowiesz na to pytanie :)

 

A dopisze.

Tak, dwa głośniki o identycznej sprawności mogą miec inną efektywność.

A czemu tak moze być? co to moze powodować? Odpowiedziec da sie jednym słowem.

Jak zgadniesz wysyłam Ci 30zł na butelke wódki. :)

Edytowane przez Passat_EQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownujesz konie mechaniczne i spalanie na 100km. Oba są nieodłączne i dotyczą silnika, tak jak tamte głośnika.

Jak doczytasz czym sie rożni sprawnosc od efektywnosci, to sam sobie odpowiesz na to pytanie :)

Sprawnośc , czyli jaka czesc energii elektrycznej zostanie przetworzona w cisnienie akustyczne . Z 1 W przy okreslonej sprawności da sie wytworzyć określone cisnienie akustyczne X.

Efektywnośc , jakie ciśnienie akustyczne osiągniemy a dostarczenia określonej energii ( 1 W )do przetwornika.

Czyli w każdym przypadku , mozna okreslić wielkośc cisnienia akustycznego dla dostarczonej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest to z niej wzięte :)

Są od tego pewne normy, które na zebraniu pewnej organizacji AES m.in. Pan Thiele, Small, oraz pare osob z Polski uzgadniają.

Przede wszystkim należałoby sie nachylić nad tematem akustyki i rozróżnic pewne rzeczy od siebie...

Mianowicie efektywność,skuteczność a sprawność. Te pojęcia są mylone i w tym wątku tez sie mieszają.

To o czym cały czas mowicie to nie sprawność.

 

 

Miałem na myśli fakt że głośnik nie działa liniowo i przy różnych częstotliwościach skuteczność jest różna (nawet bardzo bardzo różna :)), poza tym jeśli producent podaje sucho: skuteczność 92dB - a nie podaje w jakim zakresie, wg. jakiej normy, i czy jest to przy 1w/1m czy 2.83V no to po prostu kpina.

Ubolewam nad tym że większość producentów nie zamieszcza charakterystyk przenoszenia głośników (nie wspominam już o pomiarach off axis) ani nawet parametrów t/s (co np. bardzo ładnie ma zorganizowane hertz)

 

 

Czegoś takiego jak sprawność głośnika nie podaje chyba nikt. A jest ona bardzo mała bo chyba tylko kilka procent energii która dociera do głośnika zamieniana jest na fale dźwiękowe, reszta "marnuje się" jako ciepło wydzielane na cewce oraz na pokonanie oporu zawieszeń.

Edytowane przez MB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A dopisze.

Tak, dwa głośniki o identycznej sprawności mogą miec inną efektywność.

A czemu tak moze być? co to moze powodować? Odpowiedziec da sie jednym słowem.

Jak zgadniesz wysyłam Ci 30zł na butelke wódki. :)

Nie takie bylo pytanie .

Przypomnę , czy głośniki o skuteczności z 1 W , nominalnie 94 i 91 dB , moga posiadac tak rózne sprawności , aby dojśc do przeciwnych wniosków .

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawnośc , czyli jaka czesc energii elektrycznej zostanie przetworzona w cisnienie akustyczne . Z 1 W przy okreslonej sprawności da sie wytworzyć określone cisnienie akustyczne X.

Efektywnośc , jakie ciśnienie akustyczne osiągniemy a dostarczenia określonej energii ( 1 W )do przetwornika.

Czyli w każdym przypadku , mozna okreslić wielkośc cisnienia akustycznego dla dostarczonej mocy.

 

Sprawność to na pewno nie jest to co napisałes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność to na pewno nie jest to co napisałes.

 

Czy to jest plus- minus prawidłowa definicja

"Sprawność głośnika, czyli sprawność przetwarzania energii elektrycznej w akustyczną, wyraża się stosunkiem mocy akustycznej wypromieniowanej przez głośnik do mocy elektrycznej dostarczonej do cewki drgającej. Sprawność głośnika zależy od konstrukcji, rodzaju obudowy i przetwarzanych częstotliwości. Przeciętna sprawność jest bardzo mała i nie przekracza na ogół 5%."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takie bylo pytanie .

Przypomnę , czy głośniki o skuteczności z 1 W , nominalnie 94 i 91 dB , moga posiadac tak rózne sprawności , aby dojśc do przeciwnych wniosków .

Mogą, ponieważ POMIAR skutecznosci i sprawności wiąże jeden ważny detal rożniący te dwa parametry.

Juz bardziej nie podpowiem.

 

Czy to jest plus- minus prawidłowa definicja

"Sprawność głośnika, czyli sprawność przetwarzania energii elektrycznej w akustyczną, wyraża się stosunkiem mocy akustycznej wypromieniowanej przez głośnik do mocy elektrycznej dostarczonej do cewki drgającej. Sprawność głośnika zależy od konstrukcji, rodzaju obudowy i przetwarzanych częstotliwości. Przeciętna sprawność jest bardzo mała i nie przekracza na ogół 5%."

Tak, i nie ma w niej mowy ani o cisnieniu ani o 1W :)

Edytowane przez greg-si
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...