Skocz do zawartości

Jakie cięcia?


hi_sound
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w tym, że moje gumowe ucho nie jest chyba w stanie określić, jakie ustawienie jest faktycznie najlepsze:) Prosiłem w tym temacie bardziej o poradę "teoretyczną" ponieważ nie wiem czy moje kombinowanie chociaż trochę zbliża się do poprawnego ustawienia systemu:) Niestety nie bardzo mam możliwość posłuchania podobnego systemu, stąd też moje pytanie. Obecnie tweeter tnę na 2KHz (+kondensatory do zabezpieczenia) i -6dB a woofer LPF 800Hz -6bB HPF 100Hz -6dB. Kombinuję, ponieważ wydaje mi się, iż system gra jakoś nienaturalnie, jakbym powiesił koc przed sobą, dźwięk jest stłumiony, scena wąska, ogólnie nie wygląda to najlepiej. Alpine 3523 pędzi mt-37 a 3544 r6. Jakieś sugestie?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to podział aktywny może wprowadzać sztuczność i kiepskie brzmienie.

Podział zrobiłbym na ok. 2 - 2,5 kHz : woofer ewentualnie aktywnie, a tweeter przez pasywny filtr 2 rzędu, ale tutaj jest loteria z dobieraniem wartości komponentów.

 

A może po prostu wpiąć oryginalną zwrotkę r6a?

Edytowane przez jimix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak spróbował wyższego cięcia zarówno woofera i tweetera albo po prostu jeszcze się pobawić z różnymi opcjami. Być może tweeter sobie nie radzi od tak niskiej częstotliwości. Marcin Ty masz przecież 3 way, więc chyba średniak do 2,5k chyba, że zmieniłeś na 2 way :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od charakterystyk przenoszenia głośników - dlatego jeden system cięty 2,5k wf - 4k tw może grać dobrze a drugi źle, nie ma zasady, poza tym ogromną różnicę robi to czy jest cięcie aktywne czy pasywne.

 

hi_sound - jaka jest pojemność tych kondków zabezpieczających? Jeśli ciachasz aktywnie przy 2k -6db i np. kondek masz również na 2khz to kolejne -6db i wypadkowo tniesz -12db/okt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleki jest od teoretyzowania i takiego doradzania na odległość ale......

Ostatecznie mogę coś takiego doradzić.

 

Wywal ten kond zabezpieczający tweeter.

Woofer 1800-2200hz 6db/oct

Tweeter dopasuj 3000hz

 

Zapomnij to wszystko pod 3544

Jeśli Mt-37 za mocno będzie wybijał się przed szereg zastosuj tłumik L-pad

Wartości rezystorów są do znalezienia na sąsiedniej stronie diyaudio.pl (artykuły o zwrotnicach pasywnych)

 

Problem może również leżeć po stronie jednostki sterującej i jej brzmieniu a konkretniej braku jakiegoś konkretnego brzmienia.

Może warto pomyśleć nad zmianą radyjka :)

 

Parę osób również przekonało się o tym, że jak tniemy aktywnie na radyjkach/procach i ustalamy pewne wartości które chcemy uzyskać to niestety, ale one nie pokrywają się z prawdą i punkty cięcia wypadają w innych miejscach. Sztuka klikania i słuchania.

 

Warta uwagi opcja jest jeszcze taka jaką zaproponował kolega jimix

Zapomnij oryginalną zwrotkę od systemu R6A. Woofer będzie cięty tak jak chce producent a tweeter wydaję się być na tyle elastyczny że dostosuje się do cięć jakie zaproponował DLS ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może również leżeć po stronie jednostki sterującej i jej brzmieniu a konkretniej braku jakiegoś konkretnego brzmienia.

Może warto pomyśleć nad zmianą radyjka :)

 

Parę osób również przekonało się o tym, że jak tniemy aktywnie na radyjkach/procach i ustalamy pewne wartości które chcemy uzyskać to niestety, ale one nie pokrywają się z prawdą i punkty cięcia wypadają w innych miejscach. Sztuka klikania i słuchania.

 

cięcia wypadają w dziwnych miejscach przy atywce... tniesza na 5000, drze jape przy 2000, tniesz przy 11000, gra od 15000...

na temat clarka świeta prawda - co byś nie robił - to nie zagra. Ten typ tak ma :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez pod uwage to, ze Mt37 to fajny tweeter i calkiem nisko mozna go ciac, zreszta jak wiekszosc moreli.

Troszke dziwie sie, ze czekasz na opinie internetowe. Najlepiej stroic na ucho. Jak masz "gumowe ucho" (tak jak piszesz), czy tez nie czujesz sie na silach, moze warto zlecic to komus, kto sie na tym zna.

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...