Skocz do zawartości

Bi-amp inaczej


rutkam
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów

Mam sprzęt jak w podpisie i bardzo mi nie odpowiada sekcja wysokotonowa mojego zestawu (o ile na płytach audiofilskich jest w miarę ok, to na mp3 już niestety uszy bolą :)). Podobno jest to wina zbyt wysoko ciętego woofera(3400Hz fabrycznie), dlatego postanowiłem pobawić się w bi-amp. Jako, że nie posiadam lutownicy, ani zewnętrznej zwrotnicy aktywnej do zmiany podziału pasma, ingerencja w zwrotnicę z zestawu odpada. Na szczęście mój Hifon posiada dość rozbudowane zwrotnice i postanowiłem je wykorzystać do bi-ampingu, ale w trochę inny sposób. Na zdjęciu załączonym poniżej widać, że 1 i 2 kanał ma tylko zwrotkę górnoprzepustową pomyślałem, aby podłączyć do nich tweetery, a z 3 i 4 kanału bezpośrednio puścić przewody do wooferów i ciąć go od góry trochę niżej.

 

Czy takie podłączenie nie uszkodzi mi żadnego z elementów zestawu?

post-1593-064023600 1285594914_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez większego...sensu mieszać takie pasywne z aktywnym ale jak chcesz kombinować to kombinuj.

Jeżeli twetery pozostawisz na oryginalnej zwrotce to "teoretycznie nie ma siły" uciąc ich niżej i nic się nie stanie.

Jeżeli zamierzasz natomiast podłaczyć wysokie tylko aktywnie to proponuję ich nie ciąć niżej niż 2000 Hz.

Woferom nic nie zrobisz nawet bez żadnych filtrów natomiast "pasowania dźwięku" (TOBIE) to już trzeba ...samemu poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Ze względu na zbyt niskie częstotliwości? Jeśli tak to przecież można je ciąć nawet od 4kHz w górę.

 

Oczywiscie, ale takie podlaczenie (swoja droga poprawne) w przypadku popelnienia pomylki daje czasem tragiczne skutki i tylko tyle kolega chcial Ci przekazac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to jakas alternatywa... Nie oczekiwałbym cudów jakosciowych po tym piecu ale daje mozliwosc podziału pasma...

 

Oczywiscie ze warto sprobować, bo ten zestaw jest strasznie ograniczony przez seryjna zwrote mimo wszystko.

Tweeter zniesie spokojnie cięcia i do 1,5khz a do tego zacznie w koncu przenosci więcej środka a nawet niezle mu to idzie... Tweeter w stocku jest nie do przyjecia bo moze od niego boleć głowa z tym sie zgadzam ,ale ma potencjał i warto go wyłuskać.

 

Duzo zyskasz sciszajac tweeter wzgledem woofera, nie bedzie sie az tak darł a z woofera mozna wyciagnac równiez duzo miecha... Moze nie pod tym piecem, bo nie zadowalaja go "byle jakie" watty, poszukałbym pozniej jakiegoś ambitniejszego pieca.

Edytowane przez mastah22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest opcja, ze zrezygnuje z pędzenia woofera Hifonem i podłącze go pod Twisterka. Wtedy to już taki klasyczni bi-amp by był

A odnośnie pieca to ten Hifon nie jest zły. Gra trochę przyjemniej od Twistera, ale ma mniejszą kontrolę na wooferem. Na górze nie zauważyłem różnicy, ale może się to zmieni jak pobawię się cięciami.

 

A jak Ty mastah tniesz u siebie ten zestaw?

Edytowane przez rutkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem f2-300 i to nie jest dobry piec pod woofer, zostaw go na subie tam spełnia swoja role znacznie lepiej...

 

Ciecia to tweeter w 2khz a woofer od 30hz, ale skala zwroty moze mylić deczko...

Edytowane przez mastah22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje granie już po zmianach. Mimo, że czeka mnie jeszcze trochę słuchania i ustawiania, to już jestem zadowolony. Tweeter gra teraz tak jak tego sobie życzyłem. Pojawiły się dźwięki, których na zwrotkach oryginalnych nie było słychać. Zostało mi jeszcze poprawić drzwi (a właściwie zrobić je praktycznie od nowa), bo w wooferze jest jeszcze dużo niewykorzystanego potencjału i czasem zamiast kopnąć tak sobie puka tylko. Dodam jeszcze, że dzięki czasówkom można ustawić każdy kanał oddzielnie, co też daje bardzo dobre efekty.

 

Dzięki wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...