Skocz do zawartości

Parę pytań


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie :

 

Jakie jest napięcie wyjściowe na wzmacniaczu (Velocity Burning Desire II )

tzn tam gdzie kable wychodzą ze wzmacniacza w stronę głośnika ?

 

Jeśli wzmacniacz pracuje na napięciu 14 V i pobiera prąd o natężeniu rzędu 170 A (zakładając idealną instalacje, czyli niemożliwą) ,część mocy zostanie stracona w postaci ciepła itp to czy po przetworzeniu tego prądu ,w kablu do głośnika zwiększa się napięcie z 14 v i tym samym maleje natężenie, przez co też można zastosować mniejszy przekrój kabli (35mm2) ? Czy powinna się zastosować kable o przekroju 50mm2 (czyli takie jak u mnie) od akumulatora do wzmacniacza ?

 

Pytanie numer 2 :

 

Wzmacniacz będzie pędził Re audio SX18d2 spiętego w 1 ohm , więc będzie dostawał jakieś 2 kw mocy to czy przy takiej mocy głośnik wytrzymał mały pokaz ? (60 - 100 s, raz na ruski miesiąc ). Re audio wg producenta ma 1kw rms ale jak większość wie głośniki tej marki wytrzymują o wiele więcej, na youtube pełno jest filmików , jest nawet jeden w którym głośnik dostaje 3 kw z hifonics colosa i żyje

 

Dodam że na co dzień będzie grał na 1200 wat przy 4 ohm

 

 

może trochę zakęciłem ale w pytaniu nr 1 chodzi mi o to czy :

Pytanie pierwsze :

 

-po wyjściu napięcia 14.4v, (dochodzącego do wzmacniacza ), owe napięcie ulega zmniejszeniu lub zwiększeniu tym samym zmniejszając ampery przy zachowaniu mocy i tym samym można zmniejszyć przekrój kabli wychodzących ze wzmacniacza w stosunku do tych wchodzących ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1.

 

Akurat tutaj nie uwzględniłeś kilku ważnych czynników:

1.Zasilanie to prąd stały a z wyjścia głośnikowego masz napięcie przemienne, poza tym o bardzo zróżnicowanej charakterystyce.

2.Napięcie z wyjścia głośnikowego będzie wyższe = amperaż będzie również odpowienio mniejszy.

3.Kabel głośnikowy jest krótki = mała rezystencja kabla.

 

Btw. gdy głośnik spięty jest w 1ohm płyną wtedy znacznie większe prądy niż przy pracy w 4ohm.

 

Stosowanie kabla powyżej 2x6mm2 wydaje się nie mieć praktycznego uzasadnienia, no chyba że będzie on miał 5m długości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam ze do pytania nr 1 jak załozysz kabel 35mm2 bedziesz miał spory spadek kabla. Podejzewam ze nawet przy bardzo stabilnym zasilaniu napiecie przy wzmaku spadnie ci do 12V albo nawet bedzie 11-11,5V. Dlatego dobrze zastosowac grubszy kabel np: 50mm2..

A takie pytanie czy wytrzyma minute czy nawet 2-to tez zalezy od jakosci sygnału. Są ludzie co puszcza ci fatalnej jakosci mp3-ke i polecą takie zniekształcenia ze spalisz cewki na głosniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr-gozdowiak dodam jeszcze ze zachowywanie sie w sposob jak piszesz

 

-po wyjściu napięcia 14.4v, (dochodzącego do wzmacniacza ), owe napięcie ulega zmniejszeniu lub zwiększeniu tym samym zmniejszając ampery przy zachowaniu mocy i tym samym można zmniejszyć przekrój kabli wychodzących ze wzmacniacza w stosunku do tych wchodzących ?

 

moze doprowadzic do wylaczenia wzmaka, lub w najgorszej sytuacji nawet spalenia, gdyz alternator nie produkuje pełnej mocy przy 1000obr/min. Po to zaklada sie dobre kable aby zmniejszyc straty. Tobie sie wydaje ze spadnie napiecie, prąd i bedzie ok.. A tu gucio, bo po takich zabawach moze sie okazac ze wzmak bedzie zasilany zaledwie 10Voltami.

Moj klient tak spalił Goliatha, miał słaby akumulator, kiepski alternator, dał kable 35mm2, a myslał ze na właczonym silniku bedzie miał 14V. Jak sie okazało miał 9,7V przy samym piecu jak dał na maxa.

Tutaj powinnismy rozmawiac jak wydajna powinna byc pełna instaacja, zasilanie, akumulator i okablowanie bo inaczej moze cie spotkac nie miła niespodzianka.

Niewiem jak sie sklada Velocity Burning Desire II ale nowsze modele pewnej marki (dobrej marki) potrafia padac jak napiecie na wzmaku wskazuje 11V

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę przeczytać dokladnie 1 post przeciez w nim zalozylem idealna instalacje tylko dla warunkow obliczeniowych , chodzi mi o czysta fizyke

napisze prosciej wchodzi do wzmacniacz 14 v i ampery zależne od poziomu sygnalu , co z niego wychodzi ,tuz przed samym glosnikiem ,czysto teoretycznie (volty i ampery ) napisalem w 1 poscie ze zakladam idealna instalacje (jak kto w szkole mowili tzn dla warunkow zadania )

 

 

14 v + A zależnie od tego jak nadusze wzmak (tak ?) i co z niego wychodzi ? ( przed glosnikiem ) napięcie - ile ? natezenie - ile ?

 

np energetyka taka na slupach ma wysokie napiecie po to by zmniejszyc natezenie i tym samym przekroj kabli na slupach

 

Wiecie o co mi chodzi ?

Edytowane przez piotr-gozdowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzi 14V .

Sprawność wzmacniacza 100% itd. same ideały.

 

14`V P=U2/R .

Przy głośniku 1 ohmowym masz 196 watuuf ale przy np 0,5 ohmowym już 392 :wstyd: .

Proszę się nie czepiać samego faktu obecności IMPEDANCJI i PRZEBIEGÓW ZMIENNYCH.

Przytoczyłem tylko ...MOJE rozumienie wzoru .

P= IxU

U=14

P = 196

I ???

Jeśli wzmacniacz pracuje na napięciu 14 V i pobiera prąd o natężeniu rzędu 170 A (zakładając idealną instalacje, czyli niemożliwą)

Można przeanalizować jakie sa sprawności naszych zabawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik piotr-gozdowiak dnia 21 wrzesień 2010 - 08:01 napisał

serio ? a ja myslalem ze odwrotnie

 

P=U^2/R

 

 

to podstaw sobie do tego wzoru za R=1ohm i R=4ohm ...

 

 

przy tej samej mocy zwiekszajac opor czyli mianownik zwieksza sie licznik czyli napięcie ktore zgodnie z prawem ohma jest proporcjonalne do nateznia

 

CHODZI O TAKA SAMA MOC !

 

p=const

Edytowane przez piotr-gozdowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę przeczytać dokladnie 1 post przeciez w nim zalozylem idealna instalacje tylko dla warunkow obliczeniowych , chodzi mi o czysta fizyke

napisze prosciej wchodzi do wzmacniacz 14 v i ampery zależne od poziomu sygnalu , co z niego wychodzi ,tuz przed samym glosnikiem ,czysto teoretycznie (volty i ampery ) napisalem w 1 poscie ze zakladam idealna instalacje (jak kto w szkole mowili tzn dla warunkow zadania )

 

 

14 v + A zależnie od tego jak nadusze wzmak (tak ?) i co z niego wychodzi ? ( przed glosnikiem ) napięcie - ile ? natezenie - ile ?

 

np energetyka taka na slupach ma wysokie napiecie po to by zmniejszyc natezenie i tym samym przekroj kabli na slupach

 

Wiecie o co mi chodzi ?

To ty nie rozumiesz o co w tym wszystkim biega.

To, że na wyjściu wzmacniacza napięcie będzie wyższe i prąd niższy, nie oznacza wcale, że możesz dzięki temu zastosować cieńsze przewody zasilające. Z tego wynika tylko fakt, że przewody głośnikowe mogą być przez to cieńsze nic poza tym.

 

 

Mówiąc prościej. Masz transformator 6kV/400V. Kable przyłączeniowe mają przekrój 50mm^2, kable wyjściowe mają przekrój 180mm^2. To, że na linii 6kV prąd płynie mniejszy(co za tym idzie, przekrój przewodu jest mniejszy), nie oznacza wcale, że przekrój na linii 400V możesz zmniejszyć, bo tutaj już prąd nie będzie niższy tak jak to rozumujesz.

Sytuacja wyidealizowana. Przekładnia dla takiego transformatora wynosi 15(napięcie na wyjściu jest 15 razy mniejsze niż na wejściu).

Jeśli odbiornik podłączony do wyjścia pobierze 15A przy 400V, to od strony 6kV pobierzesz 1A

 

Najlepiej chyba będzie jak zaczniesz od lektury na temat transformatorów, trochę teorii łykniesz to będziesz potrafił pojąć o co w tym chodzi.

 

 

przy tej samej mocy zwiekszajac opor czyli mianownik zwieksza sie licznik czyli napięcie ktore zgodnie z prawem ohma jest proporcjonalne do nateznia

 

CHODZI O TAKA SAMA MOC !

 

p=const

Tyle, że napięcia nie zmienisz, chyba, że dołożysz szeregowo kolejny akumulator. Więc to U musisz przyjąć jako stałą, a P jest zmienne i jest zależne w tym przypadku jedynie od obciążenia.

Edytowane przez cursor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...