Skocz do zawartości

Wiór a MDF po raz kolejny (wydzielony)


kris1981
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

podstawa do niego to dobra skrzynia,nie jakas wiorowa czy sklejka, tylko mdf.

No włąsnie, o to dojkładnie takze chciałem zapytac... Czym że jest ten fenomenalny MDF lepszy jest od wióru ?, Pozatym jesli masz juz szukac JBL to ponizej Power nie schodz, chyba ze GTI starszej daty :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom przy takim takim sprzęcichu ;)

 

A co ma do tego z czego jest buda.

Tj. mdf a wióry?

 

Kolego plyta wiorowa jest 3 razy tansza od mdf,niebierze sie to zniczego gdyz MDF charakteryzuje się dobrymi właściwościami rozpraszającymi fale dźwiękowe,wiec niemow mi ze płyta wiorowa ma takie same wlasciwosci, jesli piszesz takie cos to moze zrob sobie skrzynie z plyty wiorowej a druga z mdf to zobaczysz o czym mowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego plyta wiorowa jest 3 razy tansza od mdf,niebierze sie to zniczego gdyz MDF charakteryzuje się dobrymi właściwościami rozpraszającymi fale dźwiękowe,wiec niemow mi ze płyta wiorowa ma takie same wlasciwosci, jesli piszesz takie cos to moze zrob sobie skrzynie z plyty wiorowej a druga z mdf to zobaczysz o czym mowie

 

Z tego co wiem ma niska czestotliwosc rezonansową niz plyta wiorowa, dlatego do skrzyn, pierscieni itp. uzywa sie mdf a nie plyte wiorowa. Cena jednak ludzi kusi aby kupic plyte wiorowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko WIDZIAŁEM ;P

 

Co do wykonania pierścieni to zgoda.

 

Ale co do materiału na skrzynki jakoś nie słyszę różnicy.

 

No ale pewnie tak gdzieś wyczytałeś.

 

Więc......

 

Niebedziemy teraz pisac z czego ma zrobic skrzynie z czego nie, nie o to chodzi wtym poscie,wzmak ten ma 500w rms w mostku w 4ohm to z danych co podaje producent,ja podalem jbl gto1214 gdyz dla mnie on przy techno muzyce naprawde dawal rade, podobal mi sie dzwiek i szybkosc jego,ale przeciez kazdy ma swoje wrazenia, opinie aby sie nimi podzielic z innymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ja Ci jednak polecam abys najpierw zrobił 2 takie same skrzynie i posłuchał a nie pisał durnot...

Cale to p...nie o rezonansie w słuchaniu na codzień to czysta bzdura, być moze dla term laba ma to jakas minimalna róznice ale na codzień...

A co do pierscieni to mdf jest o tyle lepszy ze łatwiej go szlifowac i formowac, da sie wyciąc tez wąziutki pierscien, co przy wiórze odpada bo sie sypie po prostu, ale sprobuj niezbyt precyzyjnie go zaimpregnowac, to zobaczysz jak ta prasowana tektura puchnie. No i jeszcze sprobuj w wąski element z mdf wkrecic wkreta z czoła :P

 

 

Cóż, polecam najpierw samamu coś zrobić, przekonać sie jak to jest naprawde a dopiero pozniej pouczać i sie upierać przy tym co wyczytałeś...

 

Kolego plyta wiorowa jest 3 razy tansza od mdf,niebierze sie to zniczego

A gdzie wyczytałeś ze mdf został wyprodukowany abu służyć do budowy skrzyń? Z tego co mi wiadomo to materiał na meble i bynajmniej nikt nie potrzebował tam mierzyc jego rezonansu wiec ...

 

 

 

Temat zaraz wydziele:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierscieni itp. uzywa sie mdf a nie plyte wiorowa

Tworzyw sztucznych też się używa i :?:

 

być moze dla term laba ma to jakas minimalna róznice ale na codzień...

Jeśli mamy iść tym tropem to po co bawić się produktami drewnopochodnymi spawara w dłoń i żelastwo :cool:

i to przecież drożej wyniesie od MDF'u więc pewnie jest lepsze :krzeslem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiąc skrzynie dla siebie wybrałem MDF gdyż....

jest cięższy od wiórówki i mi skrzynia nie "lata" po bagazniku na zakrętach :)

A czy gra lepiej tego niestety nie wiem.

Ale jeżeli nie gra gożej (tego też nie wiem,poprostu tak zakładam) to jestem zadowolony.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja cierpliwie czekam aż ktoś w końcu zada podstawowe pytanie w stylu :

" Jakie właściwości i parametry powinna posiadać obudowa głośnika sub-niskotonowego i dlaczego ? "

Jeśli ktoś pokusi się aby to zgłębić zrozumieć i zaakceptować, to swobodnie będzie mógł sprawdzić czy z materiału X lub Y da się wykonać obudowę o takich parametrach, jakiej powinny być grubości ścianki itp. :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ja Ci jednak polecam abys najpierw zrobił 2 takie same skrzynie i posłuchał a nie pisał durnot...

Ja skrzynki dwie zrobiłem, i z płyty wiórowej i płyty MDF o identycznej kubaturze, kształcie i grubości ścianek + ten sam głośnik i ten sam wzmacniacz w obu przypadkach, różnica jest zauważalna i słyszalna.

Mastah, banialuki piszesz i dwa różne rodzaje materiału próbujesz wrzucić do jednego wora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniecie się bić o to co jest lepsze napiszcie o jakiej skrzyni piszecie zamkniętej , BR czy BP gdyż (przynajmniej teoretycznie) ma to znaczenie, a potem po kolei będziecie uzasadniać gdzie i jak słyszycie różnicę i ewentualnie to w sposób racjonalny uzasadniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz dojdzie do tego ze ktos wpadnie na pomysl aby drzwi w naszych autach robic z mdf-u zamiast blachy. Generalnie popieram mastah22, roznicy takze nie slysze. Z mdf-u przewaznie robie przednia scianke ale tylko i wylacznie dlatego ze mdf jest mniej podatny na tzw "kruszenie" po wkretach niz wior.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne próbowałeś wygłuszyć kiedyś skrzynkę i po takiej operacji zauważyłeś różnicę w brzmieniu, właśnie takie różnice mam na myśli w przypadku skrzynek z wirówki i MDF-u.

 

bardzo ciekawe stwierdzenie. Skrzynek się już trochę nazbijałem i z mdf i z wiórków, ale takowej różnicy nie odczułem. Jedyna różnica o której wiem, to różnica montażowa - mdf się lepiej modeluje od wiórków, ponieważ nie rozwarstwia się pod wpływem chociażby wiercenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne próbowałeś wygłuszyć kiedyś skrzynkę i po takiej operacji zauważyłeś różnicę w brzmieniu, właśnie takie różnice mam na myśli w przypadku skrzynek z wirówki i MDF-u.

Małe sprostowanie ....

Skrzyń się nie wygłusza ani nie wytłumia. :hyhy:

Podstawowym założeniem wypełniania skrzyń (niezależnie od typu Closed , BR, BP) materiałami lekkimi (takimi jak wełna czy pianka czopowa) jest przekształcenie kierunkowej fali akustycznej na bezkierunkową zmianę ciśnienia. Z tego też powodu teoretycznie lepszym materiałem na skrzynie (jeśli chodzi o rozpraszanie fali) jest płyta wiórowa gdyż ma ona powierzchnię porowatą (nieregularną) dzięki czemu po części sama powoduje rozproszenie tej fali. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...