Skocz do zawartości

Tuning zwrotki Jakiej firmy kondensator MKP ?


pita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chce wymienic u siebie w zwrotce kondensatory Mam nadzieje ze chociaz troche poprawi sie jakość :D

 

Jaki wybrac ? Nie ukrywam ze cena odgrywa role Bo nie bede ładować do takiej zwrotki kondensatorów za 100zł od szt. :P

 

Myslałem najpierw o Mundorfie Ale Kondek 4,7u To wydatek ok 30zł za sz. Wiec odpada :D

 

Tansze sa te co w/w i podobno nie takie złe

 

Za SCR 4,7u to wydatek ok 12zł sz.

Za Jantzen Audio 4,7u to wydatek tez ok 12zł

 

Wiec nie jest z le a z tego co słyszałem i czytałem sa nawet przyzwoitymi kondkami do zwrotek audio , ja jestem bardziej za Jantzen Audio Ale moze wy mi coś doradzicie :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory z tworzyw sztucznych (foliowe).

•Budowa

Klasyczne kondensatory foliowe to dwie wstęgi folii aluminiowej przedzielone dielektrykiem - folią z tworzywa sztucznego. Większość spotykanych na rynku kondensatorów foliowych ma jednak inną budowę - są to tak zwane kondensatory metalizowane. Okładziny stanowi cieniutka warstwa metalu (aluminium) naniesiona próżniowo na jedną lub obie strony folii z tworzywa. Kondensatory metalizowane można łatwo odróżnić, ponieważ mają w oznaczeniu literkę M - np. krajowe MKSE, KMP, KFMP, MKSP, czy zagraniczne MKT, MKP, MKC. Jako dielektryk stosuje się folię wykonaną z różnych materiałów i od tego materiału zależą właściwości produkowanych kondensatorów.

 

Polistyrenowe (styrofleksowe)

Kondensatory polistyrenowe w kraju mają oznaczenie KSF, w Europie - KS. Są one najbardziej stabilne spośród popularnych kondensatorów foliowych. Pojemność styrofleksów praktycznie nie zależy od częstotliwości, co wśród kondensatorów foliowych jest wyjątkiem. Pojemność niewiele zmienia się z czasem. Kondensatory te mają niewielki ujemny współczynnik temperaturowy około -130ppm/K i niewielką zależność od wilgotności otaczającego powietrza. Straty dielektryczne są małe. W związku z dobrymi parametrami, tylko te kondensatory są wykonywane z wąską tolerancją, nawet 0,5%. Ujemny współczynnik temperaturowy kondensatorów kompensuje zmiany temperaturowe ferrytowych cewek, więc stosuje się je np. w telekomunikacyjnych filtrach LC.

 

Poliestrowe

Kondensatory poliestrowe - krajowe oznaczenie MKSE, europejskie - MKT, stosowane są powszechnie w sprzecie elektronicznym w zakresie małych i średnich częstotliwości. Pojemność kondensatorów poliestrowych zależy od częstotliwości i temperatury.

 

Poliwęglanowe

Kondensatory poliwęglanowe oznaczane (Europa) MKC mają pięciokrotnie mniejszą niż w przypadku MKT zależność pojemności od częstotliwości oraz mała zależność pojemności od temperatury (1% w zakresie -20...70'C).

 

Polipropylenowe

Kondensatory polipropylenowe; krajowe oznaczenia KMP, KFMP, europejskie MKP. Przeznaczone są głównie do pracy w obwodach impulsowych, gdzie występują napięcia i prądy o znacznej stromości. Takie właśnie kondensatory stosuje się w obwodach odchylania odbiorników telewizyjnych i sieciowych zasilaczach impulsowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana bipolara na MKP,MKT,MKSE czy jakiś inny polipropylenowy, foliowy czy poliestrowy wydaje się słuszna, ale i tak trzeba mieć niezłe ucho i dobrej klasy sprzęt aby usłyszeć różnicę.

 

Jedyny słuszny tuning zwrotnicy to przeprowadzenie pomiarów w aucie oraz przeprojektowanie zwrotnicy do warunków w jakich obecnie grają głośniki w aucie, i tu mozna ugrać naprawdę bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...