Skocz do zawartości

Strojenie skrzyni na zawody!Zachęcam do odp


bambino_81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam takie pytanie i może mi troche rozjaśnicie sytuacje.Mam polo sedan.Jeżdżę troche po zawodach i próbuje zrobić optymalna skrzynie pod RF hx2 3110.Na kilku stronach znalazłem skrzynie pod niego na zawody,zrobiłem 90 litrów brutto,kolega karolo :zdrowko: policzył mi porty czyli dałem 2x10,strojenie na 50hz,w sumie strojenie mogę zmieniać ale teraz jest na 50hz,jednak ja zrobiłem dłuższą i robiłem pomiary,chciałem zobaczyc jakie strojenie będzie odpowiednie znaczy maxymalne.Wszystkie pomiary na bass tescie,wynik mizerny,skracanie portu potem do tych 50hz nic za bardzo nie dało gdyz wynik podniósł się o może 1 db a chciałem zaznaczyć że pokazuje jakoś bardzo mało 127db napedzane ponad 1200rms :rozpacz: Oczywiscie prąd wporządku,kable itp,budą trzęsie a wynik.....nędza.Port na samym początku miał długość 25cm bo tak jak pisałem wczesniej chciałem sprawdzić pod jakim strojeniem zagra najlepiej i skracałem port o 2-3 cm po każdym pomiarze.Przez karolo miałem podane ze przy 125mm będzie 50hz a wynik między 250-125mm poprawił się o 1db czyli z 127 do 128,jak dla mnie to jakaś paranoja niezrozumiała :zabawa: co może być przyczyną?mówię z góry że nie mierzyłem budy,kiedys wyczytałem ze buda w polo clasic jest od 49-51hz.Proszę o jakieś podpowiedzi co moze być przyczyną?Dzieki wszystkim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bambino, jak podrzucisz mi dane glosnika to zrobie ci nowa skrzynie. Jestem pewny ze po 1- za duza pojemnosc, a po 2-za mały port.. Przy 10calowym glosniuku i takiej budzie, to 50% cisnienia zostaje w budzie, ze wzgledu na port, a wielka buda daje rozproszenie juz w samej skrzyni. na tego typu glosnika to 15" powinna miec 75litrów, 12"-60litrów, to 10" powinna miec okolo 45-50l. A tu dano duzo wiecej. Przy tym piecu móglbys wyciagac spokojnie kolo 135db
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy: skrzynce zamkniętej, o za małym litrarzu, kablach zasilających 10mm, wzmacniaczu nieco ponad 300RMS w polówce ale tej krótszej 127db wykręciłem - aż nie chce mi się wierzyć, że tylko tyle wyplułeś :looka:

 

Jestem ciekawy co poradzi na to zomer :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc skrzynia dobra czy za dużo?Robie nowa skrzynię z MDF także poradzcie cos?Porty tak jak napisałem wyżej mam 2x10,oczywiscie mogę zrobić szczelinowy tylko niewiem znowu jaka szerokość portu no i jaka długość? :zawstydzony:Ta skrzynia ma wymiary 74 długa na 37 wysoka na 41 głębokość,jeżeli jest zła doradzcie,lub zmieńcie tak aby nie było tragedii takiej jak teraz :zakrecony: no i najwazniejsze jaki ten port?dzięki wszystkim za odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie potestuj sobie na tych portach jakie masz, docelowo powinieneś mieć, ze 4 sztuki, ewentualnie przejście na odpowiednią szczeline.

Otwór pod port mozna zawsze stworzyć :D Zostaw troche miejsca na przodzie i dalej.

Edytowane przez Karolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Testy tak jak napisałem wypadły blado na tych 2 portach :zawstydzony: ale tak jak mówię robię nową skrzynię z MDFu i chyba przekonuje się do portu szczelinowego tylko teraz najwazniejsze pytanie.Czy taki litraz jak jest i wymiary czyli 74 na 37na 41 mogą być?I jaki w takim razie byłby ten port szczelinowy??jaka szerokość i długość??Stawiam flaszkę temu kto mi pomoże :super: do odebrania na zawodach lub jakims zlocie :rotfl:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że problem tkwi w kształcie portu, zrób szczeline i od razu bedzie ze 141,

Wieje sarkazmem czy Ty tak serio? Bo jak serio to...

 

 

2x 100mm portu to mało dla 10' głosnika z dyspozycja 1 kw?

 

Jak tak to ja chyba wracam poczytac elke i sie doksztalcic...

 

 

90l dla 10' glosnika uwazam za wiele za duzo... Poprawcie mnie jak jestem w bledzie ... Bez jaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem żeby był wynik trzeba żmudnej pracy,tylko ze Ja muszę od czegoś zacząć!Chce zrobić skrzynię nową,ta była testowa,no i w koncu niewiem czy mam zrobić wiekszą czy mniejszą?Porty zostawić takie?czy zrobić szczelinę?Bo zaczynam się gubić :zakrecony: ,wiem że od razu nie wyjdzie ale wczesniej w mniejszej skrzyni i głosniku 750rms zasilane wzmakiem 800rms miałem 131db a teraz 1kv głośnik i ponad 1300rms i wynik dużo za mały,także powtarzam jeżeli jest ktoś kto by mi troche podpowiedział będę bardzo wdzieczny :zdrowko: ,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy, testy, testy skrzynek a nie jakieś obliczanki.Wiem z doświadczenia :wink:

Ehhh toś mi pomógł :niepewny: Testy,testy,Jeżeli niewiem czy skrzynie mam dobrą to o jakich testach mowa?Chyba od tego trzeba zacząć?A testy z portem mozna pózniej robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim zdaniem wszystko od portu zależy?

Litraż, proporcje ścian, umiejscowienie głośnika, tłumienie, zaokrąglenia wewnętrzne... Wszystko może mieć wpływ na końcowy efekt.

Portem się chyba dostraja tak?zaokrąglena czy wytłumienia chyba to raczej chyba kosmetyczny końcowy efekt a zaczyna sie od litrazu i strojenie?Jeżeli niewiem jaki litraz wykonać to co mam zaokrąglać i wytłumiać?Ehhh troche mnie naprowadził kolega ZIP bo widze że nikt oprócz niego nie ma zamiaru ZA DARMO pomóc,ale tak to juz jest......Dobra dzięki wszystkim za odpowiedzi,można zamknąć temat bo własciwie nic sie nie dowiedziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...