Skocz do zawartości

Wyzwanie - jakościowy wzmacniacz do dobrego przytupu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Patent jest taki, że budujesz możliwie największą, szczelną i sztywną komorę na głośnik i w niej go montujesz.

 

to wiem, tylko ile litrów tym stworkom dać ? zresztą u mnie za dużo miejsca na takowe komory nie ma ...

 

 

Jeżeli to 2way to woofery koniecznie nakierowane (w maksymalny możliwy sposób) na kierowce + korekcja.

 

2 way oczywiście.

Co do tego nakierowania to nie wiem czy ma to aż tak kolosalne znaczenie jak jest korekcja, może się mylę.

 

Ja tylko mieszam celem zachęcenia do zastanowienia się nad obecnie posiadanymi zasobami i maksymalizacji stosunku efekt/nakład PLN. :)

 

wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wiem, tylko ile litrów tym stworkom dać ? zresztą u mnie za dużo miejsca na takowe komory nie ma ...

Ciężko stwierdzić. Przy odpowiednio dobranych komponentach możesz pozwolić sobie na dużo za małe komory a jedno jest pewne - lepiej "pompować" w komory niż w drzwi.

Co do tego nakierowania to nie wiem czy ma to aż tak kolosalne znaczenie jak jest korekcja, może się mylę.

Korekcja to jedno a ukierunkowanie to drugie. Przy 2wayu musisz się liczyć z odpowiednim ukierunkowaniem woofera z racji stosunkowo wysokiego podziału. Jest to oczywiście niewygodne z racji rozmiaru głośnika.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko stwierdzić. Przy odpowiednio dobranych komponentach możesz pozwolić sobie na dużo za małe komory a jedno jest pewne - lepiej "pompować" w komory niż w drzwi.

Nie do końca, w większości przypadków komory nawet 7-mio litrowe strasznie ścinają pasmo od dołu -> sprawdzałem. Działa to na takiej samej zasadzie jakbyś głośniki subniskotonowy który poprawnie pracuje np. w 35 L Closed zamknął w 10L. Wątpię czy tak grającego nazwał byś jeszcze subwoofer-em.

 

Korekcja to jedno a ukierunkowanie to drugie. Przy 2wayu musisz się liczyć z odpowiednim ukierunkowaniem woofera z racji stosunkowo wysokiego podziału. Jest to oczywiście niewygodne z racji rozmiaru głośnika.

Pozdr.

To też zależy od konkretnego przetwornika. Większość dobrych głośników ma wykresy robione przez producentów dla całego pasma. Dla jednych glośników średnio-niskotonowych kierunkowość ma wpływ przy 2.000 Hz a dla innych przy 4.000 Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, w większości przypadków komory nawet 7-mio litrowe strasznie ścinają pasmo od dołu -> sprawdzałem. Działa to na takiej samej zasadzie jakbyś głośniki subniskotonowy który poprawnie pracuje np. w 35 L Closed zamknął w 10L. Wątpię czy tak grającego nazwał byś jeszcze subwoofer-em.

Zgodzę się z Tobą w tym co napisałeś powyżej. Natomiast nie jest to wadą takiego rozwiązania w przypadku gdy sami, świadomie ograniczymy pasmo przenoszenia takiego układu głośnik w obudowie np. do pasma 70-250Hz. Eksperymentowałem trochę z obudowami do kickbasów i dzięki ograniczeniu pasma można znacznie zredukować negatywny wpływ, mniejszej niż optymalna, obudowy. Co więcej (to taka ciekawostka) często subwoofery sprzedawane w fabrycznych, zamkniętych skrzyniach mają Qtc baaardzo odbiegającą od uznanego za "idealną" 0,7.

W przypadku kicka, ze "świętej trójcy" mała obudowa/SPL/niskie częst przenoszenia ja wybieram 2 pierwsze :D

 

To też zależy od konkretnego przetwornika. Większość dobrych głośników ma wykresy robione przez producentów dla całego pasma. Dla jednych glośników średnio-niskotonowych kierunkowość ma wpływ przy 2.000 Hz a dla innych przy 4.000 Hz.

To na pewno zależy od konkretnego przetwornika a w szczególności od średnicy membrany. Stosowane są pewne zabiegi mające na calu przesunięcie tej granicy w górę. Mimo tego uważam, że nakierowanie działa pozytywnie na homogeniczność sceny (pozostawiając sprawę momentu "włączenia" się kierunkowości na bocznym torze).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, w większości przypadków komory nawet 7-mio litrowe strasznie ścinają pasmo od dołu -> sprawdzałem.

 

dlatego u mnie komory nie mają racji bytu, bo max. wygospodarować jestem w stanie właśnie 7l a większość takich małych pompek to przedział 12-15l i więcej ...

 

 

Stosowane są pewne zabiegi mające na calu przesunięcie tej granicy w górę. Mimo tego uważam, że nakierowanie działa pozytywnie na homogeniczność sceny

 

musiał bym to zrobić na tym samym sprzęcie w tym samym aucie by się przekonać, aktualnie taka zabawa nie wchodzi w grę, ale w przyszłości kto wie :)

 

A może 3539 ?

KAc 1020 / 23 ?

MRV 1000 ?

 

już są 2 małe pewniaki, kwestia tylko wyboru :)

Dodatkowo pewnie dojdzie mini wzmak na tweetki :)

Nie mniej jednak dziękuję za kolejne typy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...