Skocz do zawartości

Wzmacniacz pod Vibe BA6


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie to nie widzę zalet połączeń mostkowanych a szczególnie dwóch mostków w jednym wzmacniaczu 4-ro kanałowym.

Praktycznie każdy producent (są tylko wyjątki potwierdzające tą regułę) stosuje układy zasilania które nie są w stanie dać wystarczającej mocy aby przy podłączeniu 2 układów zmoskowanych moc nie spadała ale ..... nie spada tylko moc lecz również dynamika takiego układu.

Posłużę się przykładem :

Zmierzona wydolność układu zasilania wzmacniacza Helix A4 wynosi 598 Wat przy 13,5 V (między innymi dlatego kiedyś napisałem , że bliżej mi do Sony M1 niż Helixa Compedition.

Aby nie być gołosłownym : http://amp-performance.de/367-Helix-A4.html

Oznacza to, że więcej mocy on nie jest w stanie oddać ze względu na przetwornicę (a w zasadzie układ zasilania).

Producent podaje w notach katalogowych, że wzmacniacz ten oferuje moc w mostkach 2 x 480 Wat przy obciążeniu 2 Ohm co jest .... nadużyciem gdyż nigdy takiej wartości nie osiągnie.

Oczywiście producent w zasadzie nie kłamie tylko nie podaje jednej ważnej informacji -> podczas pomiarów obciąża pierwszy mostek obciążeniem 2 Ohm i dokonuje pomiaru i wychodzi mu 480 Wat ale tylko wtedy gdy drugi mostek jest nieobciążony. Tak samo postępuje, przy pomiarze wartości dla dwóch pozostałych kanałów.

Sytuacja taka jest zresztą nagminna nie tylko w przypadku tego producenta i tego wzmacniacza. Tak samo postępuje się przy podawaniu mocy na 1 kanał (też mierzona jest najczęściej moc przy obciążonym tylko jednym kanale).

 

Jeśli chodzi o wyjaśnienie dlaczego pracują w 2 Ohm a nie 4 Ohm to pokrótce -> przy pracy w mostku pracują dwie końcówki równolegle pod jednym obciążeniem, ze względu na to że jest to układ symetryczny to obciążenie jest symetrycznie (czyli na połowę) dzielone. Jeśli obciąża się układ impedancją 4 Ohm i dzieli się ją na dwie równe części to wychodzi 2 Ohm.

Edytowane przez Grzegorz1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez mostka to on nie podola

Ciężko zdefiniować słowo 'podołanie' :niepewny: , niemniej moc to nie wszystko.

Żeby nie być gołosłownym - w ramach tej samej 'stajni' przesiadłem się z 2x100 na 2x25. Woofery (rozumiem że o nie się obawiasz) nie straciły na 'podołaniu'.

Moja propozycja - zapnij w jednej i drugiej konfiguracji (z i bez mostka), posłuchaj i zdecyduj jak wolisz :wink2:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bor, tego co piszesz "młodym gniewnym" trudno jest zrozumieć a tym bardziej zaakceptować. Oni muszą mieć na papierze lub stronie www odpowiednie dane i .....

to dla nich liczni sprzedawcy dwoją się i troją aby podnieść ich "ego" .... przykład :

Voice Kraft 238, którego moc według Sprzedawcy wynosi już 2 x 200 Wat RMS :rotfl: .

Edytowane przez Grzegorz1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz1969, dziekuje za troche teori na ten temat bo napewno mi sie przyda :)

Bor czyli sugerujesz ze piece z tej ze stajenki mimo niewielkiej mocy sa bardzo wydajne? co masz u siebie na przodzie? moj na jednym kanale ma jedyne 35w ale tak jak mowisz waty to nie wszystko :) docelowo nie mam do czego narazie go zapiac z przyczyn w naszym kraju prostych :kwasny: wiec musze u kogos na probe sie wpiac i ocenic, kolega wprawdzie ma na przodzie Blak air 6 i wczesniej gral wlasnie w mostku ale pod Dapem 6040 wiec odniesienie jakies tam jest, a teraz gra pod magnatem 360 rowniez w mostku i jest kupa straszna :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bor, tego co piszesz "młodym gniewnym" trudno jest zrozumieć a tym bardziej zaakceptować

To prawda, przynajmniej w dużej ilości przypadków :niepewny: Niemniej chyba równocześnie powód, aby przypominać, że nie zawsze pogoń za tym, co umiejętnie podsuwane na talerzu jest najlepszą drogą... :wink:

Nawiasem mówiąc, wg mnie dobrze że takie kwiatki jak zacytowałeś się zdarzają, gdyż ktoś kto ma minimalne pojęcie o temacie (bądź fizyce) ma szansę przejrzeć na oczy :)

piece z tej ze stajenki mimo niewielkiej mocy sa bardzo wydajne?

za 'stajenkę' niektórzy by się mogli poczuć urażeni :wink:

Nie miałem do czynienia konkretnie z tym wzmakiem o którym piszesz (to jest seria 'standard' tego producenta), lecz przy 200.2 nie narzekałem specjalnie na braki. Są systemy gdzie 'dwusetki' również zasilają (w mostku oczywiście) wymagające suby i użytkownicy są zadowoleni. Audio Arty mają też kilka innych zalet, które warte są docenienia (bo nie na kicku z wooferów świat się kończy :wink: ) - lecz do tego dobrze byłoby abyś miał możliwość porównania z innymi piecami, zwłaszcza skoro masz taką możliwość na swoim docelowym systemie.

co masz u siebie na przodzie

jest w avarku ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że na zlot wezmę ze sobą jeden ze wzmacniaczy 2 x 50 Wat który zburzy Twój światopogląd w tym temacie :rotfl: .

Po co mam Ci wymieniać ich nazwy, posłuchasz i ocenisz na miejscu :rolleyes: .

gdzie na miejscu, bo nic nie wiem chyba :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...