Skocz do zawartości

za duża skrzynia, zły BR


hehepack
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

robi nam się z tego linia transmisyjna
??

www.google.pl

:hyhy:

 

[ Dodano: 2010-04-15, 12:19 ]

a większy od sd ??

Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Może grzegorz wie coś więcej jak to w teorii wygląda?

Zomer też chyba coś kiedyś o tym pisał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yauhen1, a względem wytwarzanego ciśnienia jak to się ma ??

 

a to co do lini transmisyjnej :

 

"system z linia transmisyjna polega na prowadzeniu fali dzwiekowej takim torem, ktory odwroci faze tyłka glosnika i wzmocni czestotliwosci bliskie Fs . chodzi poprostu o to, by ruch powietrza w czarnej dziurze byl w fazie z ruchem glosnika (przyp. tlum.) (...) zazwyczaj tylko glosniki, ktore maja niskie Qts (0.25 - 0.4) , Qes (0.3 - 0.4) i Fs nadaja sie do stosowania w liniach transmisyjnych."

 

więc port o powierzchni równej SD pozwoli uzyskać wyższe ciśnienie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc port o powierzchni równej SD pozwoli uzyskać wyższe ciśnienie ??

Niekoniecznie

Zwróć uwagę jak długi robi się port od powierzchni równej SD.

Po prostu nagle z obudowy br, robisz obudowę TL, a zaletą tej jest niskie zejście względem innych obudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yauhen1, a względem wytwarzanego ciśnienia jak to się ma ??

Teoretycznie, wzrost średnicy (i długość) portu zwiększa Qbr, a zatem się zwiększa i ciśnienie akustyczne.

Q systemu mechanicznyego

 

Q = sqrt(m * k / :hyhy:

 

m - masa (powietrza w porcie)

k - sztywność (im mniej skrzynia, tym więcej k)

b - współczynnik tarcia

 

 

Sztywność jest zdefiniowany jako:

 

k = ρ * S ^ 2 * c ^ 2 / V

 

ρ - gęstość ośrodka;

S - powierzchnia "tłoku", czyli przekrój wejścia / wyjścia portu;

c - prędkość dźwięku w ośrodku;

V - objętość skrzyni.

 

W praktyce wszystko zależy od wykonania. Widziałem sukcesowe SPL-budowę 1-portowe o dużej średnicy, i dobre multi-portowe, o mniejszej średnicy. Wspólne dla nich była dużą powierzchnię portów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planuje jednak 1 port i to raczej szczelinowy nie rura.

 

jeszcze jedno pytanie. mamy skrzynie 120 litrów netto i jak damy BR o powierzchni równej powierzchni SD to głośnik będzie mniej wytrzymały mocowo niż jak damy port o powierzchni 1/2 SD ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanie. mamy skrzynie 120 litrów netto i jak damy BR o powierzchni równej powierzchni SD to głośnik będzie mniej wytrzymały mocowo niż jak damy port o powierzchni 1/2 SD ??

Bez obliczeń nie mogę powiedzieć.

To zależy od kilku czynników, na przykład, od wskaźnika V / Vas, a również masę Mms.

 

I więcej. Pod sztywnośćą k należy rozumieć sztywność powietrza w skrzyni.

 

 

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dla free air, ale to na pink noise, gdy gęstość mocy jest stała. Ale w Twoim przypadku mamy ustawienie na 60 Hz, a group delay na tej częstotliwości jest maksymalny. Oznacza to, że membrana jest gorszej sterowana wzmacniaczem, a impedancje jest najniższa, ponieważ dostarczanej mocy musi się zmniejszyć co najmniej na tej częstotliwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale wzmak jest 2,2kW także szału nie ma i powinien wytrzymać subwooferek. Yauhen1, jaką obudowę proponujesz??

objętość skrzyni dowolna, port też obojętne jaki. strojenie pod 60 Hz żeby uzyskać jak najwyższe ciśnienie akustyczne, będzie grał w pomieszczeniu o objętości góra 1000 litrów

ja mam już swój pomysł ale nie wiem czy dobry, dlatego chce zobaczyć co doradzicie

 

[ Dodano: 2010-04-15, 21:37 ]

mały litraż czyli ?? optymalnie wychodzi około 100 litrów, więc mniej ??

 

[ Dodano: 2010-04-15, 21:39 ]

zomer1980, przy 1 m2 i 100 litrów port długi na 7 i pół metra :)

 

[ Dodano: 2010-04-15, 21:41 ]

maksymalnie myślę że 2x SD czyli 1500cm2 port bym upchnął, przy 100 litrach i 60hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...