Skocz do zawartości

Hilux by MT


MasterTomsteR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych rodaków w Polsce.

Nie mieszkam w Polsce. Mieszkam na Zielonej Wyspie osiem lat. Nie jestem znawcą sprzętu CA i tylko czasem coś dłubnę w samochodzie, sam dla siebie...

Zwracam się do Was gdyż miejscowi tubylcy nie maja pojęcia o CA. Byłem tu w dwóch warsztatach/sklepach CA i oni nie znają firmy np. Hertz a wzorem filmów z Youtube powielają pomysły zza oceanu typu współosiowe zestawy trójdrożne 6x9 na tylnej półce... No comment...

Udzielam się na pewnym polskim portalu o grach wideo i tam dostałem cynk o waszym forum...

Do rzeczy.

Półtora roku temu zrobiłem pierwsze CA. Oczywiście nie zdołałem uniknąć błędów niedoinformowania.

Instalacja była zrobiona w VW Passat 2,0 Tdi 2005. Ale teraz, za tydzień przeskakuję do innej bryki i potrzebna pomoc.

O co chodzi?

Wymontowałem ze starego auta CA kilka rzeczy i Passat powrócił do seryjnego audio. O to co mam:

-Pioneer DEH7000UB - bardzo fajny player do którego podłączyłem zewnętrzny dysk twardy 2,5 cala WD Passport 160 gb w efekcie nie mam potrzeby wozić płyt CD/DVD

-wzmacniacz Kicker ZX 700.5 - pięciokanałowy dość dobry wzmak. Dam poniżej efekty testu niemieckiego czasopisma Car&hifi:

http://img269.imageshack.us/img269/7123/przechwytywanieihk.th.jpg

-Sub RE Audio SE 10 D4 - klasa sama w sobie ale połyka waty

-Kondensator Hifonics HF1 1 Farad - przerost treści nad formą - kondek okazał się źródłem problemów... W nowej zabudowie nie widzę dla niego miejsca

Za tydzień przeskakuję z osobówki do terenówki. Konkretnie do Toyoty Hilux 3.0 D4D 2008.

Za dużo miejsca w nim nie ma. Ale już się z tym przespałem i podjąłem decyzję że sub w skrzynia (tym razem) BR będzie w nogach za fotelem kierowcy gdyż nikt tam nie jeździ. To miejsce i tylna kanapa będzie służyć do przewozu dokumentacji w mojej pracy. Gdy już wyniknie potrzeba kogoś na siłę przewieźć - odłączę skrzynię i zostawię w garażu.

Wzmak i ewentualny kondek powędrują za oparcie tylnej kanapy za którą jest stalowa ściana z oknem...

Teraz już się streszczam i przechodzę do konkretów.

Auto mimo potężnego silnika, auto ma słaby alternator 100A-120A (według różnych źródeł) dlatego postanowiłem upłynnić RE Audio i kondensator (który ma pewien defekt). RE Audio SE fantastyczny sub ale mój wzmak generuje przy dwóch ohmach tylko 440W rmsu więc nie jest dobrze napędzany. Dodatkowy monoblok (700-800W) nie wchodzi w grę bo elektrownia auta nie da rady... Zabawa w inne alternatory czy dodatkowe akumulatory nie ma sensu ze względu na finanse.

Więc zostanę z tym wzmacniaczem który mam. Kicker ZX 700.5 na piątym kanale D ma 440W RMS przy dwóch ohmamch i 280 W RMS przy czterech ohmamch.

Na razie poszukuję dla niego subwoofera, potrzebny głośnik 12" 350W-400W RMS 2Ω (2x4Ω) lub 250W RMS 4Ω (1x4Ω lub 2x2Ω).

Pytanie 1.

Jak jest lepiej korzystać ze wzmacniacza? Przy 2Ω czy przy 4Ω. Wiem że przy 4Ω jest lepsza kontrola nad subem i mniejsze zniekształcenia... Ale przy 2Ω dysponujemy większą mocą. Czy gra warta świeczki?

Pytanie 2.

Suba z przedziału "mocowego" jaki podałem wyżej kupię na ebay.uk lub w jakimś sklepie CA w Anglii. Na razie znalazłem takie typy:

-MTX T612-44 12" T6000 (400W DVC)

-MB Quart DWG 304 12" (350W DVC)

-Rockford Fosgate P3SD412 (400W DVC - płytka zabudowa)

-CarPower Blackbass 12 (400W DVC)

-Infinity Kappa 120.9W (350W DVC)

Miał być brany jeszcze pod uwagę JBL 1224 ale powiedziano że to nie gra tylko tłucze.

Cena subwoofera max 200 euro... Najbardziej mam chęć na tego MTX'a , podobnież są szybkie i to mógłby być godny zastępca mojego RE Audio SE... No i żeby grał basem a nie tłukł... Podoba mi się też z wyglądu ta nowa Kappa ale jak gra?... Słucham wszystkiego ale ostatnio mnie coś bierze na hiphop stąd pomysł żeby pójść o dwa cale szerzej i z klozetu wskoczyć w bassreflex. Oczywiście leci też czasem techniawa i czasem wrócę do korzeni z młodości: Slayera i Sepultury - słowem Kaszana. Dlatego potrzebna punktualność.

Doradzicie coś odnośnie problemu subwoofera? Nowy pojazd już w sobotę i trzeba zacząć kompletować sprzęt a potem składać do kupy...

O zestaw przedni zapytam wkrótce bo bass jest najważniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wolałbym coś nowego bo:

- łatwiej dostać (znaleźć i kupić).

- nowy sub średnia półka może być dziś jak hi-end sprzed kilku lat.

Ale mogę się mylić, więc jeśli jest coś wartego uwagi dajcie mi cynk.

BTW

Dlaczego nic mi nie podpowiadacie??? Bardzo złe typy dałem? No to dajcie jakieś wasze bo czas mnie nagli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że technika posuwa się do przodu i jest postęp a zyskują na tym konsumenci ...

Jakaś pomoc w sprawie suba???

 

 

Owszem z takim zastrzezeniem ze i ceny produktow w ktorych wykorzystano zdobycze nauki sa bardzo wysokie a sprzet w przystępnych cenach to produkty masowe projektowane przez ksiegowych , natomiast stare klocki ktore juz popadly w zapomnienie lub poprostu nie sa wyprodukowane przez tak komercyjne firmy jak Alpine , JBL , Pionnier itp. mozna teraz na portalach aukcyjnych dostac za uczciwe pieniadze , przykladowo JBL P1222 mocny ale buczydlo w miare swierzy model w uzywce kosztuje okolo 500zł a za ta sama kase na allegro wisi stary sub mcintosha ktory osobiscie ja bym bral w ciemno , a nawet RF starej seri power to duzo bardziej doceniane przetworniki niz dostepna w tej samej cenie lub drozej nowa seria PUNCH

Wiec warto poszukac jakis oldow lub firm mniej znanych

 

Ja np. skusilem sie na zakup swojego suba ktory kosztowal mnie mniej niz polowa ceny REX 10' a w bezposrednim porownaniu trudno stwierdzic ktory gra lepiej szczegolnie ze maja bardzo podobna charakterystyke i wymagania co do pojemnosci skrzyni oraz wymagania mocowe , trzy osoby w slepym odsluchu nie byly w stanie dojsc do zadnych wnioskow

 

W ESSA glosniki tej firmy mozna dostac w cenach bardzo konkurencyjnych dla glosnikow RE i jezeli reszta produktow jest tak udanych to jest to bardzo ciekawa alternatywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprzedałem mojego RE Audio SE, szarpnąłem za niego osiem dych. Raczej nie chcę już RE Audio. Chciałbym jakiejś zmiany. SR to 300W RMSu a chciałbym bardziej więcej 350 - 400. Jeśli ten wzmacniacz szarpał i to porządnie SE to z subem tej mocy da sobie radę.

Byłem dzisiaj w jedynym w mojej wiosce sklepie z CA i mogą mi zaoferować jedynie Audiobahn AW 1251T (99 euro). Jedyny z DVC 400W RMS.

Szukając jakiegoś info ktoś stwierdził że jest wolny, hiphop - OK ale rock - NOT... A ja słucham powiedzmy wszystkiego. No, może techniawy najmniej. Rock i hiphop rządzą.

Zostają jeszcze:

-MTX T612-44 12" T6000 (400W DVC) -200 euro

-MB Quart DWG 304 12" (350W DVC) - 80 euro

-Infinity Kappa 120.9W (350W DVC) -120 euro

ale za dużo o nich nie wiem...

Może jakiś Powerbass? Warunek max 400W DVC - szybki ze zejściem, grający basem a nie tłuczący czy buczący.

Do środy muszę coś wykombinować... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu uczepiłeś się tych 400 Wat przy 2 Ohm ?

1) Natężenia dźwięku nie mierzy się w Wat-ach;

2) Głośniki mają różne krzywe efektywności co ostatnio po przesiadce z jednego żółtego na drugiego zrozumiałem (suche dane-liczby z tabeli nijak się mają do wrażeń);

Nie lepiej kupić HX08SQ i włożyć ją w BR ? Przecież subwoofer będziesz miał w kabinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej kupić HX08SQ i włożyć ją w BR ?

 

Nie zapominaj do czego przyzwyczajony jest zakładający ten temat ... mięcho z RE i nijak ma się do AS chociażby ...siedział na nim :) Z drugiej jednak strony wiem co potrafi 10 SR i na dodatek taka która znajduje się 50cm za siedzeniem kierowcy . Po co jednak 12" tego nie potrafię zrozumieć , 10" w zupełności starczy :)

 

PS: słuchający 8" HS200 pod 150W rms stojącego tuż za fotelami kierowcy na spocie w Jaworznie wiedzą , że sub w "zasięgu ręki" może być mniejszego kalibru i mocy a potrafi zrobić podobne zamieszanie co 1kW potwór w sedanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumałem tak:

-przesiadka z 10 cali na 12 cali żeby bas był głębszy, bardziej obfity

-BR żeby schodził niżej

-350-400W RMSu żeby wzmacniacz dobrze kontrolował suba.

Macie rację z tym że sub będzie w kabinie. Wcześniej jak było RE-SE w sedanie, otwierałem w tylnych siedzeniach podłokietnik razem z tą przegrodą.

Czaję do czego pijecie. Jak bedzie mocno dawać po bębenkach to mozna przeciez go przykręcić... Mogę też pójść w 4Ohm i wtedy mógłbym zapakować 250 RMSu.

Muszę też szukać jakiegoś zestawu na przód.

Możecie mi powiedzieć czy jak wzmacniacz ma 70W RMS to głośniki w drzwi powinny mieć więcej, czy mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Disaster3 ma u siebie HX12SQ i też jest naprawdę szybki -> wnioskuję z tego że 10-ka z rodzinki powinna w takim razie być dobrym rozwiązaniem. Inna sprawa to to, że według mnie jest to subwoofer tak ja Phase i Intertechnik z rodziny twardo grających (szybkich). Słuchałem także RE SE 12 i o ile schodzi nisko to gra inaczej -> bardziej miękko niż IT czy Phase.

Co do przodu to będziesz miał chyba problem -> nie wiem jaki planujesz kąt pionowy między dźwiękiem z tweeter-a a woofer-a ale przy dużych kątach w 2-way trzeba nisko prowadzić podział pasma aby dźwięk się nie rozwarstwiał.

Disaster3 ma w tej chwili jeszcze nie dłubniętą zwrotkę i siedząc z przodu czułem to a ostatnio słuchając siedząc z tyłu nie (mniejszy kąt pionowy). Swoją drogą jak już dłubnie zwrotkę to będzie to naprawdę auto do słuchania muzy. Mam dla Niego wielkie słowa uznania za determinację i konsekwencje w dążeniu do celu i efekty tego naprawdę słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

17 kwietnia:

Ten wzmak jest 4x70W... mógłbym pójść w pseudo bi-amping (moim zdaniem pseudo - bo to ciągle jeden wzmak)

Myślę też o zestawie 3-drożnym ale to dopiero jak dostanę brykę w najbliższym tygodniu i otworzę drzwi. Tak na teraz wiem czy to się tam pomieści...

Bardzo mnie zaciekawiłeś z Aliante (w innym temacie). Taki Aliante zmieszczę za tylną kanapą!

Powoli powstaje zarys mojej projektu, nareszcie.

Auto faktycznie ma być do słuchania. Nie musi elektryzować owłosienia, wyginać blach ale ma grać miodnie. Minimum będę w tym aucie 8h godzin dziennie przez min. trzy lata, potem je przywiozę do PL i tam zostanie na mojej wiosce forever.

 

Shit... Aliante ma jedną cewkę 4 Ohm... i po zawodach...

 

25 kwietnia:

Od wczoraj Hilux stoi pod chałupą.

Na razie zmieniłem jednostkę centralną. Wywaliłem oryginalne radio (toyotowski jak się okazało pionier "deh cośtam"), które miało czytać mp3 ale niestety pierwszy właściciel zdążył je zepsuć. Tak więc mam tam teraz mojego pionka DEH-7000UB. Ale to była ta fajniejsza część postu.

Powiem tak, jest źle...

Miejsca jest strasznie mało... Tylne oparcie się nie składa a jedynie dosuwa do ścianki i siedzisko staje dęba do niego. Będę musiał wykręcić cały ten majdan i wsadzić tam wzmaka. Zmieści się na dole jest jakieś 15 cm, wzmak ma z osiem...Wyregulować sprzęt i zamontować kanapę... Nie ma mowy o płaskim subie itp. historie.

Następnie muszę zmontować skrzynkę w nogi jednego z pasażerów. Maksymalne wymiary to:

wys-30cm (max 34 -równo z siedziskiem- ale nie uśmiecha mi się)

szer- 25cm (tyle jest od tylnego siedziska do oparcia przedniego fotela)

długość 30-max45cm + 5cm na grill dla suba.

Ze względu na szerokość odpada głośnik 12" - 30cm...

Więc wracam do punktu wyjścia i tak jak byłem już zdecydowany na MTX 12" chyba jednak łyknę "dziesiątkę" która ma 300W RMSu. Gain'em zadbamy o suba.

Jak grają drzwi pod pionkiem? Masakra. Dynaudio w Passku to było niebo... w uszach. To chyba jakieś zestawy dwudrożne, bo coś naśladuje tweetery. Głośność pionka kończy się 64 (jak dobrze pamiętam) od około 45 kickbas zabija "przyjemność" słuchania. A wcześniej to Dynaudio zabijało Pioneera... Jeszcze nie otwierałem drzwi, zrobię to jutro w pracy. Co by tam nie było wyleci w cholerę.

Muszę kupić jakieś 16,5 cm. Nie wiem czy nie zrobię MTX'owego kompletu a właściwie "Ju-Es-Ej-Muda-Faka-Car" bo i MTX i Kicker są zza oceanu. Plan byłby taki:

-spiąć cztery kanały Kickera w dwa, uzyskamy 2x165W RMS 4Ohm, a według germańskich testów nawet więcej.

-kupić zestaw odseparowany MTX T6S652 (RMS - 100W 4 Ohm).

- i gainem znów przydusić wzmaka.

Myślę też o Hertz HSK 165 (stare165, nie nowe 165.4), ale kusi mnie myśl o komplecie MTX'a. Yoł.

Aha fotka pomocnika farmer

10 maj:

Zakup dokonany. W tym tygodniu, przesyłki w drodze.

Przód:

RAINBOW GERMANIUM CS-265.25 - używka

Sub:

jednak MTX T610-44 10" T6000

Maty:

(32 stopykwadr) SoundX

Ze starego setupu mam zestaw przewodów (25mm2), wzmacniacz. Mam płytę MDF 19mm i 25mm

Jakiej grubości przewody do głośników w drzwi?

Jakiej grubości przewód do suba?

Czy te Rainbowy od razu podpięć pod zmostkowane cztery kanały?

BTW

Prosiłbym szanownego moderatora forum o zmianę nazwy tematu na :

"Hilux by MT"

Zrobiłbym to sam ale nie mam takiej siły przebicia. Z góry: THX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze zgrzyt gdzie zapakować tweetery...

Najlepszym miejscem byłyby trójkąty przy lusterkach. Najmniej roboty w tapicerce drzwi...

Słupki chyba odpadną... Muszę mieć fizycznie w dłoniach te "gwizdki" i wtedy zdecyduję... Albo pojeżdżę trochę na plastelinie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shit... Aliante ma jedną cewkę 4 Ohm... i po zawodach...

 

zależy który :wstyd: widać jeszcze mało wiesz o Alich

12 wychodziła w wersji dwu-cewkowej, zwało się to 12 Neo ( 2x2 ohm ).

Ja mam na sale 12 Si LTD. jak byś zmienił zdanie :wstyd:

 

Jakiej grubości przewody do głośników w drzwi?

 

daj 2,0 mm2 od HE

 

Czy te Rainbowy od razu podpięć pod zmostkowane cztery kanały?

 

2x201W@4ohm i je zabijesz ... jeśli się nie mylę z fotek, to te podobne woofery co w Sax-ach ... ( w katalogach nie chce mi się grzebać o tej porze :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wooferom 60W daję 130 i jakoś nie narzekają...

 

jakie woofery

Wiesz Emphasery ECP26XT4 też się nie obrażają przy 200W@4ohm, natomiast przy 230W@4ohm zaczynają cienko piszczeć ... a nie jest to ponad 100% mocy więcej ... a ledwie 31% więcej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellsin, Eton PRW 170.

W razie czego większość wzmacniaczy ma pokrętło gain, którym można co nieco podregulować Skalą głośnoćni w radiu i Gainem możesz pod 50W głośnik podpiąc wzmacniacz legitymujący się mocą nawet 10x większą :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellsin, Eton PRW 170.

 

to one i 100W@4ohm spokojnie ciągną bez ale ...

 

W razie czego większość wzmacniaczy ma pokrętło gain, którym można co nieco podregulować :rotfl: Skalą głośnoćni w radiu i Gainem możesz pod 50W głośnik podpiąc wzmacniacz legitymujący się mocą nawet 10x większą :P

 

na tym rzecz nie polega, nie po to kupujesz coś mocnego, co by to potem skręcać

Co innego jak byś napisał, że przy wyłączonym aku masz 100% wykorzystania zestawu, jeszcze bym to jakoś zrozumiał :D

Bo tak, to wygląda jak byś kupił Ferrari na Dębicach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie.

Dostałem dzisiaj suba. Zalecany litraż w klozecie to 21,2L

Zrobię prostopadłościan czy znaczenie ma gdzie będzie sub?

Klasyk to pozycja nr1. Ale ja bym preferował dać go jak w nr.2 - nie podoba mi się to że taki układ przypomina mi trochę tubę. Wymiary 40/45x30x30cm (AxBxC)

Rysunek poglądowy:

 

http://img405.imageshack.us/img405/6532/glossyspeakericon.png

 

BTW

Ale jak podłącze je (rainbowy) normalnie pod kanał 1 i 2 (3 i 4 - nie wykorzystane) to przy pełnej mocy wzmak zaczyna wytwarzać mnóstwo zniekształceń (zgadza się?). Jadąc na mostku i przycinając gainem mógłbym chyba lepiej je wykorzystać...

Oczywiście najlepiej jest spróbować i tego i tego. Tak chyba zrobię. Najpierw podepnę pod kanały 1 i 2 . Instrukcja mówi że minimalna moc zasilacza dla tych głośników to 75W RMS...

 

BTW 2

THX za zmianę nazwy tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadąc na mostku i przycinając gainem mógłbym chyba lepiej je wykorzystać...

 

w mostku masz większe zniekształcenia ... ale jak skręcisz przy mostku to i tak ich nie uświadczysz, zresztą tak samo jak ucho ludzkie przy dobrej klasy wzmacniaczu.

 

Oczywiście najlepiej jest spróbować i tego i tego. Tak chyba zrobię. Najpierw podepnę pod kanały 1 i 2 . Instrukcja mówi że minimalna moc zasilacza dla tych głośników to 75W RMS..

 

na tym drugim ustawieniu nie przesadź, szczególnie że głośniki chyba będziesz wygrzewać. ( no chyba że poprzedni użytkownik sowicie je dotarł )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...