Skocz do zawartości

ziomek1988

Użytkownik
  • Postów

    119
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez ziomek1988

  1. Hej,

    Passata którego kiedyś robiłem puściłem w świat i przyszedł czas na C klasę, która seryjne audio ma...tragicze.

     

    W drzwiach małe chyba 10cm głośniki średniotonowe bez tweeterow i w nogach pasażera mały woofer.

     

    Zrobiłem według zaleceń z forum Mercedesa czyli wymieniłem te średniotonowe na model z wyższej serii dedykowanej do Mercedesa czyli Buremester, dołożyłem w trójkąt tweetery Gladen hg 25 wraz ze zwrotnicą, wymieniłem woofer w nogach na większy również z Buremester wraz ze zwrotnicą ponieważ oryginalnie ten woofer również grał wszystko. Podsumowanie: jest o wiele lepiej ale przy głośniejszym odsłuchu brakuje mocy. Dokupiłem drugi woofer buremester w nogi kierowcy (jest oryginalne miejsce) i całość będę chciał lekko wzmocnić.

     

    Rozwiązanie ma być jak najbardziej p&p i przewijają się dwa modele: Ground Zero GZRA Micro Four (wiązką niby działa tak, że nie trzeba ciągnąć dodatkowych kabli z aku. Sprzedawca Gz mnie o tym zapewniał ale czy instalacja to wytrzyma???) oraz drugi model Audison Ap 4.9bit z dsp. Pytanie tylko czy przy takim podłączeniu czyli z jednego przewodu idzie rozgałęzienie na średniotonowe i tweeter dsp w ogóle ma rację bytu? Chcę zasilić sam przód bo jeśli chciałbym grzebać z tyłu, to już trzeba rzeźbić w drzwiach bo oryginalne dekory nie mają miejsca na tweetery...

  2. Witam, po zmianie wzmacniacza na Alpine PDX 4.150, zastanawiam się nad zmianą suba. Obecnie gra u mnie Excursion SHX 10s4 w zamkniętej obudowie ale mam wrażenie, że jest on zbyt toporny, mało precyzyjny i jakiś taki nijaki. Myślę nad zmianą na coś innego, słucham praktycznie wszystkiego, nie zależy mi na telepaniu lusterkami tylko ładnym uzupełnieniu Dego sp650. Myślałem nad czymś pokroju Audiosystem 8SQ lub 10SQ. Szukając dalej zależy mi na stosunkowo niewielkich gabarytach skrzyni. Budżet powiedzmy 500zł na używany głośnik. Któryś z nich będzie dobrym wyborem?

    Auto to kombi, więc z przebiciem się dźwięku do środka nie będzie wielkiego problemu.

  3. Czy ktoś z Was kupował i posiada taką obudowę? Muszę gdzieś przemieścić suba z bagażnika, żeby nie zajmował miejsca. Obecnie mam Excursion 10s4 w małej zamkniętej obudowie. Zabudowa boczku bagażnika nie wchodzi w grę, bo basser nie ma jeszcse takiej dostosowanej do Passata B8.
    Zastanawiam się czy rozwiązanie, które proponują (obudowa 15L w felgę koła zapasowego) po zakryciu, nie będzie powodowało drgania i trzeszczenia pokrycia bagażnika?

  4. DSP mają separowane masy na wejściu, Audison zapewne też, ale np. w Sony XES-M1 już by raczej nie przeszło ( ma zwarte masy na wejściu ).

    No i pozostaje jeszcze kwestia poziomów, bo bez przekodowania, końcówka radia może dać nawet 9V a wejścia RCA zazwyczaj mają czułość ok. 4V.

     

    ziomek1088 nie mam schematu do Alpine PDX 4.150, ale PDX 1.1000 czyli ta sama seria, ma wejścia separowane od masy. Teoretycznie więc jakbyś RCA wzmaka podpiął pod wyjścia głośnikowe to nie powinno się nic stać i nawet powinno to jakoś grać. Niestety będzie problem z dopasowaniem poziomów, bo wzmak ma czułość max.4V a z końcówki może iść sygnał na poziomie ok. 9-10V a w tych nowych radiach przekodowanie raczej nie zmienia poziomu sygnału na wyjściu ( bo wzmaki sa połączone po świetle ). Więc tak czy siak trzeba by coś dać między radio a wzmak. Jeśli nie chcesz kombinować sam to po prostu kup gotowy konwerter, ale jeśli masz ochotę się trochę pobawić to możesz zrobić odpowiedni tłumik, który będzie też "robił" za sztuczne obciążenie dla końcówki mocy w radiu. Dałbym podobnie jak to jest w DSP coś koło 30 omów na kanał uzyskane z dwóch rezystorów połączonych szeregowo 20 omów + 10 omów i sygnał do wzmacniacza odbierany z tego 10 omowego rezystora.

    Dzięki temu uzyskasz 3 krotne stłumienie sygnału z końcówki w radiu do poziomu mniej więcej 3-3,5 V czyli akurat dla Alpine. Oczywiście taki tłumik musisz dać dla każdego kanału, który chcesz użyć. Rezystory o mocy minimum 2 W, dla spokoju dałbym 5 W. 

     

    Dzięki za tak obszerne wyjaśnienia, właśnie od jednego z użytkowników forum zakupiłem konwerter Helix ACC.2, a tak czy inaczej chyba warto przekodować radio, żeby obniżyć ten sygnał, będzie mniej syfu?:)

  5. Możesz to łatwo sprawdzić, jeśli masz dostęp do VCDS-a i zwykłego multimetru.

    Każde z czterech wyjść głośnikowych w jednostce w schowku ( jasnobrązowa wtyczka w Quadlock-u ) ma "+" i "-"   -   zmierz miernikiem napięcie między każdym z tych dwóch pinów a masą radia ( obudową ). Na włączonym, ale wyciszonym, radiu na obu pinach ( na "+" i na "-" ) otrzymasz praktycznie identyczną wartość napięcia rzędu 5 - 6V ( względem masy radia ).

    Po przekodowaniu radia wykonaj jeszcze raz pomiar i sprawdź jak wyglądają napięcia na wyjściach. Jeśli są identyczne jak poprzednio lub nawet mniejsze,  ale nadal podobne co do wartości na obu pinach, to wyjście nadal zachowuje się jak wyjście głośnikowe i nie można go podłączyć do zwykłego wejścia RCA wzmacniacza.

     

    Gdyby faktycznie po przekodowaniu wyjścia głośnikowe "elektrycznie" zmieniałyby się w pełnoprawne wyjście LINE OUT, byłbym w totalnym szoku, bo patrząc od strony elektronicznej wymagałoby to pewnych kombinacji w obrębie układu wyjściowego końcówki mocy...

     

     

    Kowal, ale w RNSie przekodowanie na SoundSystem powoduje zmianę na LineOut, wiec dlaczego w DM miałoby to nie zadziałać?

     

     

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

     

    Rozumiem, że podpięcie w razie czego z sygnałem high uwali wzmacniacz? 

  6. Przekoduj na soundsystem, nie na dynaudio. Przekodowanie na dynaudio spowoduje uruchomienia wyjścia optycznego w protokole MOST150..

     

     

    Przecież możesz przekodować radio i podpiąć RCA bezpośrednio.

     

     

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

     

    A czy jesteście pewni tego rozwiązania? W innym temacie jeden z użytkowników sugeruje, że to nie zadziała tzn. dalej będę musiał użyć konwertera, bo przy przekodowaniu zmniejszy się tylko sygnał do 12db ale dalej to wyjście nie będzie LOW. 

  7. Co do  gratów, to wzmacniacz ALPINE PDX 4.150, głośniki DEGO SP650, sub EXCIRSION 10S4.

     

    W 100% się zgadzam i wiem, że trzeba zrobić jak należy dlatego pytam, bo łączenia kabla o przekroju 0,75mm2 z syngałowym idącym do wzmacniacza nie ominę bo nie ma takiej możliwości i myślałem, że właśnie tutaj zrobi się to wąskie gardło, które później będzie rzutować na całość. Ale rozumiem, że mimo wszystko lepiej jest pójść kablem od wzmacniacza do wooferów bezpośrednio o większym przekroju  - tak zatem zrobię :) 


    Na marginesie - czym najlepiej połączyć te kable z radia 0,75mm2 z sygnałowymi, jakaś złączka tulejkowa czy po prostu lut + termokurcz? 

  8. Witam, w przyszłm tygodniu chcę zabrać się za montaż całości nagłośnienia. Na początek dodam, że już dawno FAQ przeczytany ale nurtuje mnie jedna sprawa. Zacznę więc od początku.

    Radio seryjne VW Discover Media - zostanie przekodowane, żeby obniżyć sygnał do poziomu sprzed końcówki mocy, podłączę się do kabli głośnikowych wychodzących z kości radia i pójdę końcówkami RCA do wzmacniacza. Te kable sygnałowe puszczę środkiem auta, zasilanie lewym progiem a głośnikowe prawym i teraz to, co mnie zastanawia.

     

    Radio nie ma wyjścia rca więc lutuję się do kabli kości radia, gdzie przewody mają przekrój zapewne ok 0,75mm2, moje mają 1,5mm2. Czy jest zatem sens ciągnąć kable głośnikowe od wzmacniacza bezpośrednio do wooferów wchodząc peszlem drzwi? Czy może lepiej wrócić nimi w okolicę radia i zlutować z tymi 0,75mm2 (oryginalnych, które seryjnie szły do radia)? Wiadomo, że instalacja jest taka jaki jest jej najsłabszy punkt więc skoro z radia do wzmacniacza i tak pójdzie kawałek kabla 0,75mm2 łączony z 1,5mm2, to może nie ma sensu robić sobie dodatkowej roboty i ciągnięcia większych kabli niż seryjnych do wooferów? 

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...