Skocz do zawartości

podłaczenie zasilania


wrc16
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chce podpiac zasilanie do Car Audio do dość mocnej instalki z dwoma wzmacniaczami (jeden mono drugi 2-kanałowy) nie używając kondensatora.

Napiszcie mi jak to podłaczyć tzn teoretycznie wiem ale prosze o rade:

Kabel masowy od akumulatora (50mm2) do monoblocka i 20mm2 do 2-kanałowki i teraz jak rozdzielić ten kable 50mm2 żeby sygnal szedł do jednego i do drugiego? Lutowanie, czy może jakiś rozdzielacz? jeśli lutowanie to jak bo to już nie jest cienki kabelek i chyba umiejętności trzeba jakieś mieć..

 

Bardzo prosze o pomoc pozdro :serce:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym forum zadałeś to pytanie? :serce:

 

Jak już pisałem na tuningforum, są rozdzielacze:

Stinger SPD-812:

http://sklep.axel2.pl/Stinger_SPD_812_ST_4100-328.html

 

Na przewód zakładasz tulejkę:

http://www.swiat-kabli.com/product_info.ph...KE-25015ST.html

I taki przewód wkładasz w rozdzielacz i zaciskasz.

 

Mocniejszy wzmacniacz dajesz jak najbliżej rozdzielacza.

 

Zakładasz, że bez użycia bufora(w postaci dodatkowego aku, albo chociaż kondensatora) unikniesz spadków napięć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie każdy zagląda na wszystkie fora jdni zaglądają inni nie wiec myśle że krzywdy wielkiej nikomu nie robie.

 

A gdybym dał np kondensator 1F pod około 1,4kw i akumulator optima yellow czy ten kondensator nie bedzie w jakiś sposób ograniczał przepływu prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator nie ogranicza przepływu prądu. Napisz tylko czego głownie sluchasz bo jeśli są to czarne rytmy z długim, przeciaglym basem to kondensator okaże się niezbyt pomocny.

 

slucha sie wszystkiego czarnych rytmów jak najbardziej też, Powiem tak dla mnie wygodniej by było gdyby trzeba było kondensator ale nie wiem własnie czy on jakos moze ograniczać dostawy energii do monoblocka?

 

Czy majac dobre zasilania czyli dobry aku altek ktory to naladuje kabel 50mm2 czy kond o pojemności tylko 1F nie bedzie coś psuł o to mi głownie chodzi. Mi wygodniej jest nawet podpiąć kondensator szczerze powiedziawszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator ma za zadanie magazynowanie "prądu" i oddanie go w szybkim tempie gdy napięcie w instalacji spadni ponizej poziomu jego naladowania. Takze nigdy nie będzie ograniczal prądu do odbionikow. Najbardziej kondnsator sprawdza si w krótkich, szybkich bitach - bo w czasie długiego basu nie zdąży sienaladowac i spełnić swojej funkcji. Ale nawet wtedy nie zaszkodzi. Inna kwestia jest taka, ze kondensator nie wypelni brakow w zasilaniu jeśli np alternator nie wyrobi z produkcja prądu. Jeśli masz mozliwosc zakupu w miarę dobrego kondensatora to nie ma przeszkód. Mozesz tylko co nieco poprawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mam takie pytanie, zamiast kondka jakbym dał aku zelowy 20Ah, np taki jak tutaj, http://allegro.pl/item981125090_akumulator...v_20ah_24h.html, to jak ograniczyć jego ładowanie do 8A ? czy jeśli bedzie normalnie równolegle podpięty bedzie dostawać duzo ponad 8A ? ogólnie jak to jest z tym ładowniem w koncu :rotfl: bo wiem ze sporo osób buforki z kilku Ah aku robili i nic sie nie działo ale 20Ah to tym bardziej powinny wytrzymac co nie ?>

 

[ Dodano: 2010-04-01, 17:19 ]

czy jesli aku bedzie zasłaby a bd mieć 2 akumulatory i tak bedą spadki napięcia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator ma za zadanie magazynowanie "prądu" i oddanie go w szybkim tempie gdy napięcie w instalacji spadni ponizej poziomu jego naladowania. Takze nigdy nie będzie ograniczal prądu do odbionikow. Najbardziej kondnsator sprawdza si w krótkich, szybkich bitach - bo w czasie długiego basu nie zdąży sienaladowac i spełnić swojej funkcji. Ale nawet wtedy nie zaszkodzi. Inna kwestia jest taka, ze kondensator nie wypelni brakow w zasilaniu jeśli np alternator nie wyrobi z produkcja prądu. Jeśli masz mozliwosc zakupu w miarę dobrego kondensatora to nie ma przeszkód. Mozesz tylko co nieco poprawić.

 

Akumulator planuje kupić dobry z tego co wiem altek mi wyrobi, przewody od altka wymieniam, dlatego z tym problemu nie bedzie,

 

Powiem szczertze że dla mnie załozyc kondensator jak najbardziej mi pasuje bo już miałem taką instalacje i wiem jak sie to robi, bez kondensatora nigdy nie miałem i dlatego pytam, więc mówicie że taki 1F nie zaszkodzi w niczym?

 

A i muza to raczej nie do SQ tylko do dB :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondzio nie zaszkodzi. Jedyne co mogę radzić to byś nie kupował jakiegoś taniego badziewia bo takie wynalazki mogą faktycznie sprawić wiecej kłopotów niż pozytku. Uprzedzajac Twoje pytanie "w takim razie jaki kupić?" odsylam do kilku tematów na forum dotyczących własnie kondensatorow :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondzio nie zaszkodzi. Jedyne co mogę radzić to byś nie kupował jakiegoś taniego badziewia bo takie wynalazki mogą faktycznie sprawić wiecej kłopotów niż pozytku. Uprzedzajac Twoje pytanie "w takim razie jaki kupić?" odsylam do kilku tematów na forum dotyczących własnie kondensatorow :(

 

mam dietza tego niebieskiego 1F wydoli? bo o drugim aku moge zapomnieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrc16 Ja bym proponowal zrobic bilans energetyczny na początek jak to zrobic pisal na forum Grzegorz1969.Po zrobieniu bilansu bedziesz mial wszystko jak na dłoni.Byc moze kondensator nie bedzie wogole potrzebny jak masz solidną instalacje (chodzi o przewody od aku i altka, masowe polaczenia itp.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrc16 Ja bym proponowal zrobic bilans energetyczny na początek jak to zrobic pisal na forum Grzegorz1969.Po zrobieniu bilansu bedziesz mial wszystko jak na dłoni.Byc moze kondensator nie bedzie wogole potrzebny jak masz solidną instalacje (chodzi o przewody od aku i altka, masowe polaczenia itp.)

 

Masz linka do tego tematu bo ie moge znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowie mi ktoś czemu nie uzywa sie w instlacjach przeznaczonych bardziej do przyjemnego grania aku zamiast kondensatora ?

Jedyne co przychodzi mi do głowy to rezystancja wewnętrzna, a co za tym idzie szybkość oddawania ładunku. Kond jest szybszy od aku.

Zniekształceń żadnych taki element na pewno nie wprowadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowie mi ktoś czemu nie uzywa sie w instlacjach przeznaczonych bardziej do przyjemnego grania aku zamiast kondensatora ?

Odpowiem,

Uwaga znów niestety będę truł.

Przy normalnym zasilaniu CA z alternatora napięcie nie powinno spadać poniżej 13,5 V a jeszcze lepiej 13,8 V.

Jak wiadomo przy tym napięciu akumulator jest tylko i wyłącznie odbiornikiem energii a nie buforem czyli prościej akumulator (zwykły czy też ten dodatkowy) zacznie oddawać energię dopiero na poziomie 12-12,5V (bardzo optymistycznie przy 12,85V) czyli nie uchroni przed tąpnięciem napięcia.

Kondensator jest buforem nie posiadającym takich limitów, czyli jeśli w instalacji jest napięcie 14,4 V po odłączeniu zasilania o odbiorników nadal ma 14,4 V i jednocześnie gdy napięcie w instalacji zacznie spadać do np. 13,5 Volta on odda nagromadzony potencjał i wyrówna swoje napięcie do napięcia instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rezystancja to hmm widzialem wiele aku które są 2 razy szybsze od kondków bo mają 8mOHM a kondki 15 mOhm, a jesli nie dość ze bedzie 2 aku to jeszcze kondensator przed samym wzmakiem ? czyli Aku ------------------- Aku ---kondek -wzmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rezystancja to hmm widzialem wiele aku które są 2 razy szybsze od kondków bo mają 8mOHM a kondki 15 mOhm, a jesli nie dość ze bedzie 2 aku to jeszcze kondensator przed samym wzmakiem ? czyli Aku ------------------- Aku ---kondek -wzmak

Uwierz mi albo nie ale ja nigdy tak nie kombinowałem.

Najbardziej prądochłonna moja instalacja CA zużywała prawie 120 Amper prądu była zrobiona na:

1) 1 alternatorze ;

2) 1 akumulatorze ;

3) Kablach zasilających o przekroju 35 mmkw ;

4) Kondensator z tego co pamiętam chyba nawet nie miał 0,5 Farada .

Spadki napięcia dochodziły do ...... 0,6-0,8 Volta (słownie sześć dziesiątych - osiem dziesiątych).

Jeśli jest to instalacja to tego sprzętu z podpisu to :

Podjedź do dobrego elektryka niech Ci zrobi instalację, możliwe że zapłacisz mu nawet 200 zł za robociznę ale to i tak będzie nic w stosunku do tego co zamierzasz nabyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przykladzie Grzegorza szybkosc nie ma nic do rzeczy. Na chlopski rozum :

 

W czasie dluuugiego, glebokiego basu napiecie zasilajace moze spasc ponizej danej wartosci na bardzo dlugo. Kondensator wyladuje sie szybko i przestanie wspomagac instalacje podczas gdy akumulator nadal bedzie wspieral pod warunkiem ze napiecie w instalacji bedzie rowne lub nizsze od ok 12,5V. Jesli natomiast napiecie w instalacji nie spada ponizej 13 V to dodatkowy akumulator staje sie takze dodatkowym obciazeniem! Podsumowujac - kondensator jest dobry na szybkie tetnienia napiecia niezaleznie od amplitudy tych spadkow. Dodatkowy akumulator natomiast sprawdza sie tylko tam, gdzie wystepuja glebokie, dlugotrwale spadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja zrobiona zgodnie ze wszystkimi waszymi poradami, wydaje mi sie ze altek lipnu bo 70A chyba wiec ni jak w takim razie nie uciagnie

W takim razie albo :

1) Dopasujesz zasilanie do posiadanego sprzętu i instalacji

albo

2) Obniżysz zapotrzebowanie na energię zestawu.

 

PS

Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie 1 to i tak na początku niech ktoś kto się na tym zna zbada bilans (tym razem zużycie energii przez samochód i sprzęt CA) i na tej dopiero podstawie wybierze wydolność alternatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...