Skocz do zawartości

SWAP Fiat Uno


LEju_THC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

brat toczy obecnie walke o A6 z 2009 roku ktora gnije podloga w bagazniku i pod kanapa tylna auto nowe nie bite z salonu na blacie ma 7 tys km

a oni chca mu pomalowac i poszpachlowac ubytki zrozumial bym gdyby to w Polsce chcieli tak wykonac ale nie w Niemczech

 

zywie wstret do mechaniki niemcow i wlochow ( ale wlochy lubie za stylistyke )

kocham francuzy naprawiac tam zawsze jest zabicie klina ale radosc z podjecia rekawicy bezcenna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animek czemu tak się spinasz w odpowiedziach? Nie mam ogólnie zapatrywać na konkretne marki ale są dwie marki których nie dotknę - fiat i vw. Sympatię żywię do Hondy i bardziej do skośnookich samochodów choć posiadam e46 z której jestem więcej niż zadowolony:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie za duzo napinki w rozmowie o samochodach , co za roznica samoochod zmieniam co 6 miesiecy bo traktuje je jako fan , bo cholere byc wrogiem jakiejs marki kazdy samochod sie psuje to proste nie zaleznie od marki , ze ktos pracowal w serwisie Audi i widzial tam zepsute samochody do chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem bo to serwis i to w dodatku AUDI WIEC CO MIALO TAM PRZYJEZDZAC SPRAWNE HONDY ??

 

Pracowal bys w serwisie fiata to mial bys uraz do fiata bo do serwisu fiata przyjezdzaly zepsute fiaty ??

 

Napinka od poczatku tematu i po co ???

Zeby obrazac i sie czepaiac jak najwiekszej liczby osob ??

 

 

Fajniue ze masz wypasione brawo i sam je naprawiasz , ja mam nie gnijacego opla i nie musze go naprawiac ale czy to znaczy ze opel to najlepszy samochod ?? NIE !!

 

 

Myslisz ze bravo za 6000tys to musi byc zlom ?? Dobrze poszukaj :( Skocz za nasza piekna granice wez niemiecka gazete do reki umow sie z gosciem postaw flaszke dobrej wodki wykaz sie niezlym niemieckim akcentem i masz samochod stan igla z przebiegiem jak by tylko do kosciola nim jezdzili :( Dwa razy mialem taka okazje raz mazda 323P 1100 Euro ( wtedy bylo za 3,40 ) ksiazka serwisowa pelna , przebieg 76tys swierza po wymianie zawieszenia , no i krol moich zakupow w co nikt nie wiezy ale 2000Euro za clio II z 99r z przebiegiem udokumentowanym i w 100% pewnym 24tys wiec idzie i nie mozna byc pewnym ze nie mozna okazyjnie kupic a jak ktos da mniej niz ja to juz na bank dal sie wyje...ć ?? No chyba nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko to tak czytam ale tego to już znieść nie moglem :rotfl:

prosze cie nie chce wspominac ze jedyy model ktory mi podchodzi to e 39 bo reszta to kupa kantow i stylistyka podchodzi pod ...... a E60 wyglada jak tarka do czyszczenia nog

( jak by ktos chcial jest do sprzedania 530Xi E60 z 2006 roku )

 

kazdy lubi inne gusta i inne wyglady inna stylistyke

 

są dwie marki których nie dotknę - fiat i vw

dlaczego napisalem ze nie lubie niemcow juz ci pisze

uraz psychiczny bmw dachowanie na autostradzie w rajchu auto zlom 2 letnie wtedy e36 z silnikem 1,8 polroku w szpitalu na wyciagu powod peknieta czesc w ukladzie zawieszenia

 

wv golf nowka z salonu nie skrecil z wyjazdu z bramy odbior auta w rajchu ( wada fabryczna ukladu kierowniczego )

 

opel astra nowy z salonu rok 2000 zgubilem zapas przez podloge po uztytkowaniu 2-2,5 miesiecy auta na liczniku okolo 6 tys ( wersje po powodzi klejone na tasme klejaca stara sprawa ) auto firmowe

 

mercedes siory a170 fajne male autkjo nie dojechalismy do lotniska zgubilismy skrzynie efekt auto w rowie i brak wakacji

 

vw pastuch nowe auto z salonu po oplu z plecakiem a co firmowa bryka brak hamulców efekt auto zatrzymalo sie na barierce i scianie dobrze ze w miescie i przy predkosci 45 km podobny przypadek mial gosc jakos niedawno na slasku

 

Audi chyba jako jedyna niemiecka marka nie chciala mnie zabic moze dlatego ze nie jest niemiecka tak samo jak ford :rotfl:

 

teraz wloska motoryzacja

 

alfa 145 cala nie bite zero checi zabicia mnie

alfa 146 znikla jak amba naciszylem sie nia 4 miesiace

 

sejak sporting 2 lata i odpsrzedany do tej pory jedzi

sejak 0,9 van caly

brava cala bez problemow auto nie wskazuje na chec mnie zabicia

lancia delta uszkodzilem faktycznie tylny most z mojej winy ale auto nie chcialo mnie zabic

i jeszcze sporo innych aut

 

troche przezylem aut prawko nam od 18 lat

wiec i sluzbowych i prywatnych aut sie troche przewinelo

 

moze dlatego zrozumiecie dlaczego nie lubie niemieckiej technologi w autach i nie bede jej nikomu zachwalac ani polecac po takich doswiadczeniach

tu nie chodzi o spinki ja lubie fiata za jego stylistyke lubie francuzow japonczykow nie ukrywamze niektore auta tez mi sie podobaja z nimieckich ale juz mam taka niechec do nich ze juz po prostu to odstrasza jesli mi si euda dorwac e39 tka jak chce to napewno kupie bo to jedyne sensowe jak dla mnie autko zreszta nawet jak kupie nimca teraz to i tak bede mial dusze na ramieniu

 

jak pisalem wczesniej fiata si ekocha albo nienawidzi

bmw mozna lubic , niecierpiec, miec sympatie , tworzyc fanclub ale tego kochac sie nie da

 

obecnie mam do dyspozycji honde city powiem jedno tak ciasnego auta dawno nie mialem

jak dla mnie to JEZZ w plecakiem jest malo komfortowe i drogie jak na swoje mozliwosci

 

sanders156, ja auto z francji moze sciagnac to zaden problem i za jaka kase sek w tym ze mowimy o realiach polskich nie kazdy przecietny Kowalski bedzie jechal i kupowal auto za granica tymbardziej ze jak widza polaka w niemcowni to " te auta sa juz sprzedane dla ciebie stoja za ta siatka "

nie bede wspominac ze auta ktore trafiaja do polski sa krecone bo to kazdy wie w niemczach auto ktore jest dieslem i ni robi 30 tys rocznie jest to auto nieoplacalne

a ksiazke serwisowa kupuje sie na allegro pieczatke bez problemu wykona sie w zakladzie w polsce

 

 

duzo by pisac o autach ale zakonczmy ten OTbo tmat jest o Swapie do Uno chyba ze wlasciciel stwierdzil ze nie bedzie tego robic

wiec temat do zamkniecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sanders156, ja auto z francji moze sciagnac to zaden problem i za jaka kase sek w tym ze mowimy o realiach polskich nie kazdy przecietny Kowalski bedzie jechal i kupowal auto za granica tymbardziej ze jak widza polaka w niemcowni to " te auta sa juz sprzedane dla ciebie stoja za ta siatka "

nie bede wspominac ze auta ktore trafiaja do polski sa krecone bo to kazdy wie w niemczach auto ktore jest dieslem i ni robi 30 tys rocznie jest to auto nieoplacalne

a ksiazke serwisowa kupuje sie na allegro pieczatke bez problemu wykona sie w zakladzie w polsce

 

 

No ok jezeli bierzemy pod uwage tylko polskie realia to fakt 90% samochodow to złom a kupno od handlarza to prawie skok z mostu bez liny :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sanders156, jesli mowimy o bravo za 6000 JTD to tak zgadzam sie

 

[ Dodano: 2010-03-31, 10:29 ]

ja o dobrym aucie powiem wtedy gdzy silnik nie wykazuje zmian na kompie zawieszenie jest w dobrym stanie spalanie jest w normach euro oraz licznik nie jest krecony czyli przyjmujac srednio 12-15 tys na rok a nie zakup auta 10 letniego z przbiegiem 90 tys co raczej w niemczach auto diesla ma przebyte w tymczasie okolo 250 lub wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Polsce aut nie kupuje bo za duzo czasu i nerwow sie traci jadac 200km po samochod stan igla a pozniej sie okazuje ze..... no igla to nie jest , no niestety samochody sa krecone , spawane ( ratowane ze zlomu ) sa zle eksploatowane , polskie drogi daja tez popalic co slabszym zawiecha a przedewszystkim ta Polska mentalnosc ktor powoduje ze czlowiek bez wiekszego pojecia kupuje auto poskladane na szybko tylko pod sprzedaz i cierpi na tym jego portfel.

 

 

Tego bravo sie uczepiles..... mowie ze bardziej na mysli mialem TD bo je bardziej znam niz JTD z JTD mialem alfe ale niestety trafil mi sie kiepski egzemplarz.... znaczy po 6 miesiecach zaczelo sie sypac zawieszenie :rotfl:

 

 

Co do brzebiegow zdazaja sie cuda tak jak w clio o ktorym wyzej napisalem , samochod taki pewny bo od znajomych rodziny przez 5 ostatnich lat pobytu u nich z powodu choroby wlasciciela auto nie przejezdzalo wiecej niz 500-1000km co tez nie do konca dobrze ale gdyby byl bardzo zastany ale wiem ze raz w tygodniu go ruszali jechali sie przejechac zeby jak bedzie potrzebny to odpalil.....

 

 

Ale oczywisice takie sytuacje to 0,001 % tranzakcji :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko to tak czytam ale tego to już znieść nie moglem :rotfl:

prosze cie nie chce wspominac ze jedyy model ktory mi podchodzi to e 39 bo reszta to kupa kantow i stylistyka podchodzi pod ...... a E60 wyglada jak tarka do czyszczenia nog

( jak by ktos chcial jest do sprzedania 530Xi E60 z 2006 roku )

 

kazdy lubi inne gusta i inne wyglady inna stylistyke

 

są dwie marki których nie dotknę - fiat i vw

dlaczego napisalem ze nie lubie niemcow juz ci pisze

uraz psychiczny bmw dachowanie na autostradzie w rajchu auto zlom 2 letnie wtedy e36 z silnikem 1,8 polroku w szpitalu na wyciagu powod peknieta czesc w ukladzie zawieszenia

 

wv golf nowka z salonu nie skrecil z wyjazdu z bramy odbior auta w rajchu ( wada fabryczna ukladu kierowniczego )

 

opel astra nowy z salonu rok 2000 zgubilem zapas przez podloge po uztytkowaniu 2-2,5 miesiecy auta na liczniku okolo 6 tys ( wersje po powodzi klejone na tasme klejaca stara sprawa ) auto firmowe

 

mercedes siory a170 fajne male autkjo nie dojechalismy do lotniska zgubilismy skrzynie efekt auto w rowie i brak wakacji

 

vw pastuch nowe auto z salonu po oplu z plecakiem a co firmowa bryka brak hamulców efekt auto zatrzymalo sie na barierce i scianie dobrze ze w miescie i przy predkosci 45 km podobny przypadek mial gosc jakos niedawno na slasku

 

Audi chyba jako jedyna niemiecka marka nie chciala mnie zabic moze dlatego ze nie jest niemiecka tak samo jak ford :rotfl:

 

teraz wloska motoryzacja

 

alfa 145 cala nie bite zero checi zabicia mnie

alfa 146 znikla jak amba naciszylem sie nia 4 miesiace

 

sejak sporting 2 lata i odpsrzedany do tej pory jedzi

sejak 0,9 van caly

brava cala bez problemow auto nie wskazuje na chec mnie zabicia

lancia delta uszkodzilem faktycznie tylny most z mojej winy ale auto nie chcialo mnie zabic

i jeszcze sporo innych aut

 

troche przezylem aut prawko nam od 18 lat

wiec i sluzbowych i prywatnych aut sie troche przewinelo

 

moze dlatego zrozumiecie dlaczego nie lubie niemieckiej technologi w autach i nie bede jej nikomu zachwalac ani polecac po takich doswiadczeniach

tu nie chodzi o spinki ja lubie fiata za jego stylistyke lubie francuzow japonczykow nie ukrywamze niektore auta tez mi sie podobaja z nimieckich ale juz mam taka niechec do nich ze juz po prostu to odstrasza jesli mi si euda dorwac e39 tka jak chce to napewno kupie bo to jedyne sensowe jak dla mnie autko zreszta nawet jak kupie nimca teraz to i tak bede mial dusze na ramieniu

 

jak pisalem wczesniej fiata si ekocha albo nienawidzi

bmw mozna lubic , niecierpiec, miec sympatie , tworzyc fanclub ale tego kochac sie nie da

 

obecnie mam do dyspozycji honde city powiem jedno tak ciasnego auta dawno nie mialem

jak dla mnie to JEZZ w plecakiem jest malo komfortowe i drogie jak na swoje mozliwosci

 

sanders156, ja auto z francji moze sciagnac to zaden problem i za jaka kase sek w tym ze mowimy o realiach polskich nie kazdy przecietny Kowalski bedzie jechal i kupowal auto za granica tymbardziej ze jak widza polaka w niemcowni to " te auta sa juz sprzedane dla ciebie stoja za ta siatka "

nie bede wspominac ze auta ktore trafiaja do polski sa krecone bo to kazdy wie w niemczach auto ktore jest dieslem i ni robi 30 tys rocznie jest to auto nieoplacalne

a ksiazke serwisowa kupuje sie na allegro pieczatke bez problemu wykona sie w zakladzie w polsce

 

 

duzo by pisac o autach ale zakonczmy ten OTbo tmat jest o Swapie do Uno chyba ze wlasciciel stwierdzil ze nie bedzie tego robic

wiec temat do zamkniecia

Ty to masz wybitnego pecha do niemców :rotfl:

A co do BMW, to tak samo jak w przypadku Fiata, Opla, VW czy innych marek, w tym też da się zakochać.

Dawno przestałem nienawidzić danej marki, a mam uraz do niektórych użytkowników, którzy psują opinię danemu modelowi(jak np. golf) czy marce(jak np. BMW).

Śmieszy mnie natomiast twierdzenie, że auto typu Fiat Bravo jest young-timerem. Temu autu sporo do tego brakuje, choćby dlatego, że jest jeszcze za młode. Nie neguje tego auta, bo nigdy nie miałem i wątpie, że kiedykolwiek będę mieć, bo jakoś nie przekonuje mnie wnętrze, tak samo jak w japońcach(np. civic eg5).

 

 

A co do Cosworth'a, to dlaczego innych nazw nie spolszczamy, np. McDonalds itp.? Zapis fonetyczny w tym przypadku nie jest prawidłowy :(

 

 

A wracając do tematu, to przerabiałem już kilka swapów w oplach, gdzie w takiej corsie B, żeby wsadzić 2.0 16V z calibry, największym problemem jest prawa łapa, żeby silnik powiesić(w kadecie czy astrze to działa plug&play), to i tak swap nigdy nie będzie opłacalny.

Zmieniając silnik, musisz od razu pomyśleć o lepszym zawieszeniu i hamulcach, nie kupisz przecież używanych tarcz, bo nie jesteś samobójcą, a nowe tanie nie są.

Przykładowo, robiąc samemu, mając możliwość dorobienia łapy po taniości itp. to swap w corsie B na c20xe(2.0 16V) to kwestia co najmniej 4tys, jeśli praktycznie nie ruszasz silnika. Jeśli swap ma być zrobiony dobrze, to poniżej 9tys bym nie liczył. Konkretny remont takiej głowicy to 1500-2000tys. zł(wymiana prowadnic, frezowanie gniazd, próba szczelności, plan, ew. obróbka kanałów).

A co do una, to tak samo można podejść do tematu w przypadku corsy A czy VW polo, więc to jest kwestia indywidualnego podejścia.

Trzeba być świadom tego, że jeśli ktoś się tego podejmuje to długo nie rozstanie się z tym autem, bo kasy włożonej i tak nie odzyska, nawet jakby to później na części zaczął rozprzedawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego bravo sie uczepiles.....
uczepilem sie :(

nie uczepilem po prpostu dales dobry przyklad bo dostalem 2 pw w celu ustalenia jakosci takiego auta za podobna kwote wyslalem litanie co tym autkom dolega z samych fotek

 

mialem alfe ale niestety trafil mi sie kiepski egzemplarz....

 

Alfa ma jedna wade

BRAK ZALET

jest to auto nie na nasze warunki drogowe

 

Ty to masz wybitnego pecha do niemców :rotfl:
teraz chyba jasno sie wyrazilem dlaczego ich nie lubie

 

którzy psują opinię danemu modelowi(jak np. golf) czy marce(jak np. BMW).

BMW nie jest zlym autem psuja go tylko opinie kiepskich właścicieli

ja na golfa tez nie moglem narzekać przez cale 40 min jakie w nim siedziałem :rotfl:

Śmieszy mnie natomiast twierdzenie, że auto typu Fiat Bravo jest young-timerem.
no coz zobaczysz ze bedzie a jzu zaczyna byc , bravo to autko kultowe szczegolnie 2,0 R5 czyli HGT

 

A co do Cosworth'a, to dlaczego innych nazw nie spolszczamy, np. McDonalds itp.? Zapis fonetyczny w tym przypadku nie jest prawidłowy :rotfl:

idziesz do mc donalds"a czy do makdonalda

masz Punto Abarth czy Punto Abarta

zmieniamy oznaczenia slow obcego pochodzenia i tak to sie wykonuje niestety spolszczamy je i jest to forma akceptowalna

 

co do reszty swapu masz racje

porownujesz swap corsy i uno podstawa to koszty czesci

remont silnika 1,4 t z punciaka tez nie bylby tani natomiast moazna znalesc dawce ktorego zjada rdza a silnik i reszta gratow jest w dobrym stanie

piszesz ze nikt nie bedzie zakladac np uzywanych tarcz

uwierz mi robia to :( nie wspominjac to obnizaniu zawieszenia celem ujebani@ sprezyn o jeden zwoj

 

swap nigdy nie byl i ni e jest oplacalny i nigdy nie pisalem ze jest

natomiast sa metody wykonania go w kilku wersjach kosztowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idziesz do mc donalds"a czy do makdonalda

masz Punto Abarth czy Punto Abarta

zmieniamy oznaczenia slow obcego pochodzenia i tak to sie wykonuje niestety spolszczamy je i jest to forma akceptowalna

Idę do Mc Donads, mam Punto Abarth. Tak piszemy, a wymawiamy "mak donalds", "abart".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cursor, w polsce centralnej inaczej na slasku inaczej i po kaszubsku tez inaczej

dalem przyklad mak donald czyli ide do makdonalda

mam punto abart posiadam punto abarta

itp itd zwisa mi to bo nie jestem polonista

Ja też, ale warto znać zasady polskiej pisowni, to także świadczy o człowieku :rotfl:

Chyba napiszę do Miodka jak to jest :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem ci krótko moja beemka jest czyms wiecej niz tylko autem czemu nastepne auto tez bmw, bo po takim dzwonie jaki mialem gdybym jechal bravka (a cos o tym wiem bo moj dobry kumpel ma) to nie wiem czy bym pisal te wiadomosc w tej chwili... bo niestety ale twoje ukochane bravki skladaja się jak deski do żelazka - chyba temu nie zaprzeczysz...

 

pomimo ze jestem fanem marki to te auta maja moc po prostu - mowie o tylnym napedzie - ktos kto nie jezdzil tego nie zrozumie.

 

ja zrobilem swoja beta ponad 30k przez dwa lata i nic sie nie psuje a nie bede mowil ile ma juz nalatane - ciagle jezdzi i dziala a to auto w ktore nie bylo wlozone procz oleju ani zlotowki - typu zalac jechac. czy bravo to wytrzyma - nie sadze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomimo ze jestem fanem marki to te auta maja moc po prostu - mowie o tylnym napedzie - ktos kto nie jezdzil tego nie zrozumie.

"Klasyczny" rodzaj napędu ma wiele zalet, których nie mają auta FWD, chociażby to, że przy dużych mocach, przy FWD trza nieźle nasiłować się z kierą, kolejna kwestia to trakcja. Tyle, że tym autem też trzeba wiedzieć jak jeździć. Koleżanka prawie wyleciała z drogi na łuku po przesiadce z l-ki do e36(zwykły compact 1.6) bo instruktor mówił, że w połowie łuku może lekko gazu dodać. To samo spróbowała u siebie, nie uwzględniła tylko jak napęd na to zareaguje i dupa lekko uciekła do zewnętrznej :rotfl:

 

ja zrobilem swoja beta ponad 30k przez dwa lata i nic sie nie psuje a nie bede mowil ile ma juz nalatane - ciagle jezdzi i dziala a to auto w ktore nie bylo wlozone procz oleju ani zlotowki - typu zalac jechac. czy bravo to wytrzyma - nie sadze

Mimo, że nie jestem fanem Fiata, ale jestem w stanie uwierzyć, że fiatem zrobisz 30, a nawet 50tys. bezawaryjnie, wymieniając tylko typowe elementy eksploatacyjne.

To akurat zależy od konkretnego egzemplarza, a w przypadku używanego auta, to stan zależy tylko i wyłącznie od poprzedniego użytkownika.

 

powiem ci krótko moja beemka jest czyms wiecej niz tylko autem czemu nastepne auto tez bmw, bo po takim dzwonie jaki mialem gdybym jechal bravka (a cos o tym wiem bo moj dobry kumpel ma) to nie wiem czy bym pisal te wiadomosc w tej chwili... bo niestety ale twoje ukochane bravki skladaja się jak deski do żelazka - chyba temu nie zaprzeczysz...

Ty kochasz BMW, Animek Fiata, ja wiem, że jeszcze na długi czas zostanę przy marce GM, choćby dlatego, że starsze ople znam bardzo dobrze.

A takie dogryzanie jak dla mnie jest śmieszne.

Poza tym, tu nie ma co porównywać, z bravą to można astrę i golfa porównać a taki compact e36 to już auto klasy premium, które nie kosztowało tyle co pozostałe 3 i oferuje nieco inną jakość, kiedyś usłyszałem jedno powiedzenie, z którym się w pełni zgadzam:

Kupując zadbane BMW kupujesz radość z jazdy, a auto jest gratis :rotfl:

 

BMW ma jedną ogromną wadę na tylnej kanapie jest ciasno w porównaniu do konkurencji, niezależnie czy 3 czy 7(nie mówię o L, a tym bardziej L7).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compact to akurat najbrzydsze bmw jakie powstało - i to nie wyłacznie moja opinia czy to e36 czy e46 (z dwojga zlego lepiej wyglada e36)

 

ja nie dogryzam - bo nie jest to moim zamiarem zreszta znamy sie osobiscie i kazdy wie co i jak - tylko no taki jest fakt ze no jesli rozmowa o bezpieczenstwie to nie ma porownywac fiata z bmw ( nie mowie o nowych - bo tu nie wiem jak jest)

 

co do kanapy racja nawet w bravce jest wiecej miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...