Skocz do zawartości

uziemienie sygnałowek...


Cober
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

zrobiłem sygnałówki z przewodu stereo mikrofonowego i końcówki neutrik

 

i jak tak przełączam i testuje wzmaki na niektórych mam delikatne zakłocenia:/

 

a ze to jest przewód stereo podłączyłem jedna nic do plusa a druga do minusa końcowek... nici te oplata taśma aluminiowa i oplot z drucików

 

i teraz pytanie

 

mogę oskrobać kabelki z izolacji niedaleko końcówek i przylutować kabelek do oplotu w celu połączenia ekranu z masa

 

z której strony wykonać ten zabieg (od strony radia czy wzmaka)

czy to ma sens?

i jeśli tak do masy radia podłączyć, wzmaka, czy masy aku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej oplot mozesz polaczyc z "minusem" czyli masa RCA

 

 

ale mi chodzi o to ze plus i minus sa juz przylutowane i tego nie znieniam...

 

zrozumialem to tak ze mam jeszcze dolutowac do masy we wtyczce oplot

 

a mi chodzi o to czy moge oplot(ekran) polaczyc z masa(karoseria, masa radia itp) czy inna zeby uniknac zakłocen

 

[ Dodano: 2010-02-09, 18:59 ]

a co jeśli sygnałówki mają z obu stron przylutowane oploty do wtyczek?

 

Wtedy MOZE dac o sobie znac petla masy

 

wlasnie mase RCA mam przylutowana z dwoch stron do wtyczek... czy to blad?? czy odlutowac mase RCA z jednej strony?

 

i co z tym oplotem zrobic? polaczyc do z masa karoserii? czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waski, ogólnie to troszkę mi słychać napęd CD w głośnikach nawet jak nie jest używany a pojawiło się to po pewnym czasie. Jednak mam myśl dlaczego tak się dzieje i pewnie sprawdzę to w tym tygodniu (dołożyłem inne sygnałówki które jeszcze nie są wpięte we wzmacniacz oraz straszny burdel z okablowaniem)

 

A tak wogóle to sygnałówki mi robili na zamówienie i wątpię żeby strzelili takiego gola we własną bramkę. Ale nie ma się czym przejmować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oplot polacz we wtyczkach z kablem "minusowym". Mozesz nawet zeskrobac z niego izolacje i przylutowac oplot, tylko uwazaj zeby nie stykal sie z "plusowym" Jesli nie dasz rady tak zrobic to w ostatecznosci polacz kablekiem z masa radia. Jesli bedziesz mial objawy petli masy to wtedy odlutujesz z jednej strony ( od wzmaka) .

 

[ Dodano: 2010-02-09, 19:17 ]

zrozumialem to tak ze mam jeszcze dolutowac do masy we wtyczce oplot

 

a mi chodzi o to czy moge oplot(ekran) polaczyc z masa(karoseria, masa radia itp) czy inna zeby uniknac zakłocen

 

Masa RCA a masa np radia to to samo :P Choc...zdarzaja sie wyjatki :hyhy: Ale zrob tak jak mowilem. Oplot do minusowego czyli masy RCA.

 

[ Dodano: 2010-02-09, 19:19 ]

waski, ogólnie to troszkę mi słychać napęd CD w głośnikach nawet jak nie jest używany

 

Nie koniecznie winna jest petla masy. Moze byc kila roznych opcji .. ktos juz mial taki problem na forum.. Sprawdz "swoje mysli" a jesli to nie pomoze to bedziemy cos radzic bo na odleglosc to troszke ciezko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakłócenia w przewodach elektrycznych

 

Przewody elektryczne, poddawane są wieloma rodzajami zakłóceń, które wpływają na sygnał przesyłany przez nie.

 

 

Rodzaje zakłóceń w przewodach:

przesłuch - szum elektryczny w kablu pochodzący z sygnałów z innych przewodów w obrębie jednego kabla. Jeżeli dwa przewody znajdują się blisko siebie, i nie są zakręcone (jak w przypadku np. skrętki lub przewodów zbalansowanych), energia z jednego przewodu może się przenieść na sąsiedni przewód i vice versa. Może to powodować szum na obu kablach.

szum termiczny - ze względu na przypadkowy ruch elektronów jest nieunikniony. Jest zazwyczaj jednak niewielki w porównaniu do innych szumów.

szum zasilania i szum uziemienia - szumy prądu zmiennego i uziemienia to ważne problemy. Elektryczność jest przenoszona do urządzeń i maszyn za pomocą przewodów, które ukryte są w ścianach, podłogach i sufitach. W wyniku tego wnętrza budynków wypełnione są szumem zasilania, który może powodować problemy z działaniem urządzeń. W idealnej sytuacji sygnał zero powinien być całkowicie odizolowany od uziemienia elektrycznego. Izolacja zapobiega przeciekom prądu zmiennego i impulsom napięcia do uziemienia. Między sygnałem zero i uziemieniem istnieją pewne relacje. Problemy z uziemieniem elektrycznym mogą prowadzić do interferencji (np. w przypadku zbyt długich przewodów uziemienia), przez co mogą one działać jak antena odbierająca szum elektryczny.

 

Nawet w komputerach szum zasilania pochodzący z monitora lub dysku twardego może wystarczyć, aby wytworzyć błędy w systemie komputerowym. Dzieje się tak przez zakłócenia sygnałów, uniemożliwiające wykrycie tzw. krawędzi prostokątnych fal (czyli identyfikacje 0 lub 1). Problem może być jeszcze większy, jeśli np. komputer ma kiepskie uziemienie.

zakłócenia elektromagnetyczne i fale radiowe - zewnętrzne źródła impulsów elektrycznych, na przykład oświetlenie, silniki elektryczne lub systemy radiowe, mogą mieć wpływ na jakość sygnału elektrycznego przesyłanego w przewodach. Tego rodzaju zakłócenia to zakłócenia elektromagnetyczne (ang. electromagnetic interferencje, EMI) oraz zakłócenia wywołane falami radiowymi (ang. radio frequency interfenrence, RFI). Każdy pojedynczy przewód w kablu może działać jak antena. Jeśli do tego dochodzi, przewód absorbuje elektryczne sygnały z innych przewodów w kablu oraz źródeł elektrycznych poza kablem. Jeżeli wynikowy szum elektryczny osiągnie wystarczająco wysoki poziom (nawet w przypadku transmisji cyfrowej, nie mówiąc już o analogowej - gdzie najmniejszy szum przekłada się bezpośrednio na jakość) sygnał cyfrowy ulegnie zniekształceniu (bity 0 mogą ulec zmianie na 1 i odwrotnie).

Jest to znaczący problem, ponieważ większość systemów cyfrowych pracuje używając częstotliwości z zakresu od 1 do 100 megaherców (MHz), czyli tej, którą wędrują także radiowe sygnały FM, sygnały TV, i inne.

 

Istnieje wiele sposobów ograniczania zakłóceń EMI i RFI. Jednym z nich jest zwiększenie rozmiaru kabli przewodzących. Innym jest polepszenie jakości użytych materiałów izolacyjnych. Często wykorzystywaną metodą jest tzw. redukowanie. Kiedy prąd płynie przewodem elektrycznym, wokół niego wytwarza się małe pole magnetyczne. Kierunek linii pola magnetycznego zależy od kierunku przepływu prądy w przewodzie. Jeśli dwa przewody są częścią tego samego obwodu elektrycznego, elektrony przepływają ze źródła ujemnego napięcia do celu jednym przewodem, a drugim wracają z celu do źródła.

Jeżeli te dwa przewody w obwodzie elektrycznym są umieszczone blisko siebie, ich pola magnetyczne są sobie przeciwne. Tym samym dwa pola magnetyczne redukują się nawzajem. Redukują także wszystkie zewnętrzne pola magnetyczne. Efekt ten wzmacnia skręcenie ze sobą przewodów. Redukowanie połączone ze skręcaniem przewodów (jak to jest w przypadku np. skrętki komputerowej lub przewodów zbalansowanych) to efektywna metoda zapewnienia osłony (redukcji szumów) dla par przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...