Skocz do zawartości

Zestaw przedni - wzmacniacz 2x mocniejszy od głośników


kamkru
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Mam pytanie odnośnie systemu przedniego i wzmacniacza mianowicie;

 

- czy posiadając system przedni (DSK165), którego moc sin. określana jest na 80w mogę zasilić go wzmacniaczem, który ma 180wrms na kanał i wysterować to gainem na wzmacniaczu ?

 

 

"studiując" rózne fora internetowe dot. tematu car audio dowiedziałem się, że gain to regulator napięcia wejściowego, czyli moc cały czas jest ponad dwukrotnie większa niż głośniki a reguluje tylko kiedy zostanie wyzwolona ?

 

radio jakie posiadam to Clarion dxa389rgusb

 

 

Dziękuje za odpowiedzi i oświecenie mnie co do tego tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamkru, gainem dozujesz moc wzmacniacza, jednak nie jest to potencjometr głośności, przy połowie nei zawsze wzmacniacz będzie oddawał połowę swojej mocy. Odpowiednio operując gainem spokojnie wysterujesz ten zestaw. Jedziesz od zera i w momencie gdy usłyszysz zniekształcenia delikatnie skręcasz, cała filozofia. Aha, w radiu ustalasz poziom głośności zazwyczaj na oczekiwanej maksymalnej wartości, w tym przypadku max wartość radziłbym usytuować w ok środku skali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spalisz Wyregulowanie gaina w tym przypadku niczym sie nie rozni od innych przypadkow gdzie wzmak jest nawet mniejszej mocy niz glosnik - dokladnie jak mowi kol. balcer. Jedynie pamietaj ze jak juz wyregulujesz i stwierdzisz nagle ze chcesz podnies troche bass na EQ to rob to malymi kroczkami i ujmij wtedy gain'a!!!! Najlepiej przeprowadz "proces" ustawiania gain od mniej wiecej od nowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawi mnie jeszcze kwestia ustawienia głośności na radiu - mianowicie balcer napisał, że warto by było ustawić ją w okolicy środka skali - wynika to z tego że po wyżej zaczynają się zniekształcenia czy jest to zw z napięciem wejściowym ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za rozwianie wątpliwości wszystkim

 

mam jednak kolejne pytanie (wiem, wiem, że męcze;) ) może wybiegające w przyszłość ale;

 

- gdybym chciał zastosować 2 wzmacniacze to zasilanie łącze poprzez rozdzielacz dajmy na to 35mm2 na 2x 25mm2, załóżmy też, że masę ciągne do karoserii (współny punkt) tylko czy kabel masowy musi być przekroju kabla głownego 35mm2, czy tego po rozdzieleniu 25mm2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie to mnie zastanawia - powszechnie wiadomo, że kabel + i - musi byc ten sam przekroj - ten sam prąd, tylko jeżeli do wzmacniaczy dochodzi prąd kablem 25mm2 to czy masa nie możę być również 25mm2?

 

plus po rozdzieleniu będzie na krótkim odcinku - zasadniczo na takim samym jak masa do karoserii

 

 

i co by się stało gdyby kabel masowy zastosować o przekroju większym niż ma kabel plusa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel moze byc "za maly" ale nigdy nie bedzie "za duzy" Dlatego nic sie nie stanie jesli np Twoja masa bedzie wiekszego przekroju. Generalnie przekroj dobiera sie pod konkretny pobor pradu - dlatego utrzymuje sie zasade ze zasilajacy i masowy sa tego samego przekroju. Ale jesli dasz dwa kable masowe to moga one byc ciensze od glownego zasilajacego bo wtedy prad "rozdzieli" sie na dwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleciłem środek skali, a nie ok 3/4, gdyż przy 3/4 i min gain mogą wystapić przestery przy tak mocnym źródle już na tym poziomie. Jeżli wzmacniacz byłby odpowiednio słabszy ja zazwyczaj ustawiam na 3/4-4/5 skali max poziom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze troche odgrzebując temat - w pierwszym poście napisałem, że posiadam radio Clarion DXZ-389rgusb.

 

Radio to ma opcje ustawienia wzmacniacza zewnętrznego (on lub off)

 

Przy pozycji on rozumiem, że radio odcina swoją końcówke mocy - zauważam wtedy zmniejszenie głośności sygnalu pomimo tego, że źródłem jest wzmacniacz.

 

Czy znaczy to, że mimo tego iż głośniki podpięte są pod wzmacniacz przy wyłączonej opcji wzmacniacza zewnętrznego, radio dodatkowo zasila swoją mocą sygnał? Łopatologicznie - że daje dodatkową moc wzmacniaczowi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie wzmacniacza zewnętrznego??? Nie znam tego radia ale coś niemoge tego zrozumieć :/ Radio nie zasila "swoją mocą" wzmacniacza Jesli ustawiasz na on, to czy odcina glosniki podpiete do radia? A jak dasz na off to odcina całkiem sygnał na rca??? Może to opcja jakiego filtry lub coś takiego.. Poszperam za manualem to sprawdze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...