Skocz do zawartości

Wejście sygnału do wzmaka cięte na zwrotce a wyjście ?


M@riusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, takie może głupie pytanie ale nie wiem więc pytam, załóżmy że mamy 2 wzmacniacze, 2 i 4 kanałówkę, 4 kanałówka idzie na tweetery i średniaki a 2 kanałówka na woofery. Jako że nie mam zwrotnicy 4 drożnej a tylko 3 drożną a chcę przykombinować aktywkę brakuje wyjścia na suba. I planuję na 3 drogi dać wyjście z radia i ciąć na procku ale nie ma jak podłączyć suba. Pytanie jest takie, jeśli podłącze wzmaka 2 kanałowego pod woofery i będzie cięty na lpf załóżmy na 200 Hz na radiu czyli do wzmaka idzie obcięty sygnał to jak wygląda sygnał na wyjściu wzmaka ? Czy też pasmo na wyjściu pasmo będzie przycięte na 200 Hz ? Wydaje się że tak logicznie myśląc ale wolę wasze opinie poczytać ? I o ile z 2 kanałówką jest w miarę prosto to jak wygląda sprawa z 4 kanałówką ? Srednak cięty załóżmy na lpf 600Hz i hpf 2000 i tweeter cięty na hpf na 2500 Hz ? Jak wtedy wygląda sygnał wyjściowy ? Bo chcę 3 way dać aktywnie a suba pasywnie ciąć na wzmaku, wyjdzie takie coś ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiesz nam jakiego masz tego procka ??

Ja u siebie mam jeszcze przez jakiś imprinta pxa-h100. Tam też są trzy wyjścia z procka,a mam 3-way. U mnie wygląda to tak, że na wspólnym wyjściu są woofery i średnie, dodatkowy podział na tą brakującą drogę mam zrobiony na wzmacniaczu (średni-woofer).

Tym sposobem można jakoś sensownie poustawiać cięcia i czasówki dla pozostałych "way" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ery, nie wiem czy o to Ci chodzi ale jeżeli wzmacniacz będziesz miał ustawiony na flat to jeżeli podasz na niego sygnał pocięty w radiu to taki sam będzie podany przez wzmacniacz na głośniki.

Najprościej jest zrobić ten podział tak jak pisał marcin_plock, o ile wzmacniacz/wzmacniacze będą miały możliwość ustawienia takich cięć.

U mnie np. RM ma możliwość cięcia tylko 250hZ dlatego w obwód poszła jeszcze zwrotnica aktywna :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

"Znam" tylko jednego "giganta" który umie takie cuda ..... zacytuje , gdyż ta instalacja to dla mnie zagadka:

"Radio : Alpine 9812rb

Przód: Dls R6a + uranium 2,5'' + tweeter dls/morel jedwab

Wzmak : udimesnion rmv 41

Zwrotnica aktywna : Clarion 7 way czyli sub i 2x3 way.

Zestawik wporządku nie brakuje szczegółów wszystko gra czysto i przyjemnie niedługo będe dokładał rainbow hammer 12'' x2 sztuki tylko że chwilowo nie mam wzmaka pod nie bo poprzednie mi się nie widziały i sprzedałem."

Jest to crazy_88 z forum Elektorda.

Jeśli ktoś rozrysuje jak można pociąć aktywnie 3-way i następnie zasilić go ze wzmacniacza 4-ro kanałowego będę wdzięczny.

Starałem się zrozumieć i ogarnąć ale nie udało mi się. :hyhy:

Miałem nawet kiedyś aktywny 3-way na 4 i 2 kanałówce ale wykorzystywałem wszystkie 6 kanałów aby to chodziło i inaczej nie umiem.

Możliwe, że to jakiś "trik" :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srednak cięty załóżmy na lpf 600Hz i hpf 2000 i tweeter cięty na hpf na 2500 Hz ? Jak wtedy wygląda sygnał wyjściowy ? Bo chcę 3 way dać aktywnie a suba pasywnie ciąć na wzmaku, wyjdzie takie coś ?

Pomyliłeś filtry średni nie pracuje pomiędzy LP i HP tylko pomiędzy HP i LP bo inaczej będziesz miał mega dziurkę w paśmie to raz, a dwa jak potniesz tweeter na 2500 to w teorii masz 500 Hz dziurę, można takie rzeczy korygować filtrami zboczami czy innymi sposobami ale musisz znać charakterystyki pracy głośników lub zrobić pomiary - znasz je ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eremu chodzi o to, ze jak z radia wychodzi do "IN" wzmaka sygnal LPF 200 Hz, to co jest na "OUT" wzmaka, czy sygnal "FULL" , czy tez tylko LPF 200 Hz - tak ja to zrozumialem :) Na moje oko, skoro do wzmaka wchodzi wszystko od 200 Hz w dol, to wzmak na wyjsciu bedzie mial tylko taki sygnal, bo zaden inny sygnal nie wchodzi do wzmaka, co innego gdybys do wzmaka dal pelny sygnal i pocial na wzmaku, wtedy na wyjsciu wzmaka na RCA tez powinien byc niefiltrowany sygnal.. Ja dzisiaj jade po 9855 i tez bede to samo kombinowal, bo narazie nie mam kabla radio - drugi wzmak, ale mam kilka krotkich RCA, ktorymi moglbym polaczyc same wzmaki w bagazniku :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr LOW PASS ustawiony na pokrętle na wartość złóżmy 200Hz "puszcza" z teoretycznie ustawionym nachyleniem zbocza 12dB/okt sygnał od zera (umownie) do tych 200Hz .

Filtr HIGH PASS ustawiony na pokrętle na wartość złóżmy 2000Hz "puszcza" z teoretycznie ustawionym nachyleniem zbocza 12dB/okt sygnał od 2000 Hz do góry (umownie).

By w pełni "pociąć" bajzel nalażałoby ...ustawić na aktywce kicbasy na HIGH wartość około 80-100Hz a górę organiczyć pasywnie na wartości około 600-800Hz (zależy od drożności oraz użytych głośników), czyli taki...aktywno-pasywny band-pass.

Natomiast filtr High przeważnie oferuje wartości takie jak LOW tylko "do góry" i troche jest bezsensowny do wykorzystania dla samych tweterów ustawialny do załóżmy 5-7 kHz (tylko lepsze jednostki wzmacniające oferują takie wysokie wartości wg. mej orintacji ) to taki do wykorzystania dla średnicy można sobie pokminic wtedy czy sredniaka ciąć aktywnie od gołu czy u góry.

Filtry Band-pass tez są spotykane we wzmacniaczach ale niezwykle rzadko miałem kiedyś w posiadaniu oldschoolowego Soundstreama który to oferował, Helix też chyba coś takiego ma a H miały to na pewno oferowane na specjalnie wymienianych filtrach-kartach.

Co do aktywnego podziału pasma...zaprzestałem się zagłębiać bo...mimo, że są przyjemniejsze w stosowaniu i obsłudze niż pasywki to...najzwyczajniej w świecie ...gorzej grają :hyhy: . Ostatnio "pohiendowałem" (że tak sobie nazwę) troszke i to co oferują surowe 2 kanały pocięte kondziołami i cewkami jest ...niesamowite , swego czasu rozważałem nawet cięcie suba pasywnie może kiedyś to zrealizuję.

 

P.S. Grześ niektórzy "gadacze-opowiadacze" z elektrody nawet nie mieli w rękach sprzętu o którym się tak namiętnie rozpisują :) .

 

P.S. 2 Pomijam takich co niby...przychodzą "posłuchać" a nawet się ...we własny materiał muzyczny nie zaopatrzą, totalna żenada.

Ale to takie "Carudiowe" :) dzieci neostrady, ja staram się mniej więcej ...podzielić moją wiedzą czy doświadczeniem co z tego kiedy 85% nie skorzysta a to czasem...boli potem delikwentów.

To tak jak ja ... uparcie :):):) sknerze na profesjonalny pomiar akustyki u siebie, durnowato tłumacząc sobie , że moje ucho jest ważniejsze niz jakaś 2 decybelowa dziura wychwycona przez ustrojstowo.

Co niektórzy zarzucają mi niereformowalność ale jest i druga strona medalu :) " z powierzonego materiału " nie stroję ..i takie odpowiedzi uzyskałem.

Ale falę krytyki posłać potrafi każdy.Precz z trollami :hyhy:

Najważniejsze że muzyka gra tak jak sobie założyłem hi hi ja to już w sumie gonie królika dla samego gonienia wiadomo , że NIKT go nigdy nie złapie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eremu chodzi o to, ze jak z radia wychodzi do "IN" wzmaka sygnal LPF 200 Hz, to co jest na "OUT" wzmaka, czy sygnal "FULL" , czy tez tylko LPF 200 Hz - tak ja to zrozumialem

I bardzo dobrze zrozumiałeś, nie chodziło mi o to co jest na wyjściu na głośniki tylko na wyjściu czinczy na drugiego wzmaka :) Trochę chyba kijowo to napisałem :)

A wy tu jakieś błedy mi wyciągacie a to tylko przykład :)

To jeszcze raz : Na wzmak dwukanałowy jest podawany cięty z procka sygnał czyli załóżmy ustawiony jest filtr LPF 300Hz, jaki jest zakres na Out wzmacniacza ?

I jak wygląda to przy wzmacniaczu czterokanałowym ? Powtarzam, chodzi o wyjście OUT wzmaka a nie wyjścia głośnikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ery, sygnał będzie taki sam jak na wejściu, przecież jak podasz sygnał "przycięty" to wzmacniacz przecież Ci go nie zamieni w pełne pasmo bo niby jak :)

 

 

A wy tu jakieś błedy mi wyciągacie a to tylko przykład

To nie zmienia faktu że błędny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ery napisał/a:

A wy tu jakieś błedy mi wyciągacie a to tylko przykład

 

 

To nie zmienia faktu że błędny

no ok, niech ci będzie :)

 

ery, sygnał będzie taki sam jak na wejściu, przecież jak podasz sygnał "przycięty" to wzmacniacz przecież Ci go nie zamieni w pełne pasmo bo niby jak

tak się domyślam i mówię, jeśli przy dwukanałówce sprawa jest prosta to jak wygląda to przy czterokanałówce ? Bo wtedy wprowadzamy mu przez jedne czincze sygnał na tweetery "załóżmy" cięty HPF 2kHz a przez drugie czincze na midbasy cięcia HPF 80 Hz i LPF 800Hz. I jak wtedy wygląda sygnał wyjściowy ? Bo rozumiem że zakres cięcia LPF mamy jeden i on jest na wyjściu a cięcia HPF mamy dwa. Może głupie pytania ale tak się zastanawiam :)

 

PS. Nie czepiać się zakresów, są one wyłącznie przykładowe :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij z tą czterokanałówką, pytałem z ciekawości. Czyli plan jest taki. Jak kupię 3 wzmacniacz to RM V41 pójdzie na tweetery i midrange, RM V21 pójdzie na woofery. I to pójdzie aktywnie. A z RM V21 wyjdę na DLS'a A6 i suby puszczę pasywnie cięte na wzmacniaczu. Bo na woofery będzie cięcie 200 Hz więc sygnał wejściowy na DLS'a pozwoli na obcięcie tak na 50-60 Hz suba. Tyle że nie wiem czy 200 Hz nie będzie trochę przymało, muszę sprawdzić pasmo przenoszenia średniaków. Albo może i zostawię pasywkę jak mi się spodoba po kalibracji radyjka. Co wy na taki plan ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywnie, ciągle mylisz pojęcia, mam wrażenie czasami że sam nie wiesz o czym gadasz, gdzieś dzwonią ale nie wiesz w którym kościele

Herdi, coś w tym jest ale po to jest forum żeby chłopakowi wytłumaczyć to i owo :rotfl:

 

A z RM V21 wyjdę na DLS'a A6 i suby puszczę pasywnie cięte na wzmacniaczu. Bo na woofery będzie cięcie 200 Hz więc sygnał wejściowy na DLS'a pozwoli na obcięcie tak na 50-60 Hz suba.

ery, jeżeli podasz na DLS-a sygnał cięty od dołu (HPF) na 200Hz to subwofer nie zagra bo on potrzebuje cięcia od góry (LPF) np 80Hz a tej częstotliwości już w tym sygnale nie będzie bo go nie podało radio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację panowie, biję się w piersi, Wiem co chcę napisać a piszę coś innego :] Może dlatego że mam aktualnie jedno oko sprawne i trochę kijowo widzę :padam:

 

maxtz, chodził mi oczywiście o filtr dolnoprzepustowy a nie górno, na procku na zwrotce i na suba jest tylko LPF więc będzie cięcie tak na 200Hz i wtedy zostaje dostępne pasmo poniżej 200Hz więc suba dam radę przyciąć tak ?

 

Czyli jeśli tniemy coś na wzmacniaczu to też jest aktywka ? Myślałem że tylko na procesorach i zwrotkach aktywnych podłączenie jest aktywne a jakiekolwiek zwrotki pasywne i cięcia na wzmaku to ogólnie nazywamy pasywką.

 

Herdi, masz rację, nie jestem obeznany i staram się dowiedzieć tego i owego żeby zwiększać swoją wiedzę i umiejętności podłączeń/doboru sprzętu. Dobrze że chociaż zauważyłeś że wiem że gdzieś dzwoni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że chociaż zauważyłeś że wiem że gdzieś dzwoni :D

Nie masz się co wysilać na uszczypliwości bo mizernie Ci to wyszło :D, a mi chodziło o to że brak Ci lub mieszasz w zasadzie elementarne zagadnienia, forum jest do pomocy i super dlatego też napisałem gdzie popełniłeś błedy abyś się czegoś nauczył - mam nadzieję że pomogłem. Ja sam się ciągle czegoś uczę :padam:. Jakbyś sobie wyklarował te podstawy byłoby Ci łatwiej kombinować w przyszłości - ot co :)

Nooooo i oczywiście kto pyta nie błądzi :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herdi, uwierz mi że to nie miała być jakaś uszczypliwość, napewno nie to było moim zamiarem.

 

Pomijając tą kwestie myślicie że takie podłączenie ma sens ? Czyli z radia poprzez zwrotnicę 3way podłączamy tweetery, średniaki i woofery aktywnie a subwoofery podłączamy (też aktywnie) nie przez procesor a z wyjścia OUT wzmacniacza wooferów. Ogólnie brzmi to dobrze tyle że z tego co mi wiadomo to może być problem z wysterowaniem subów żeby ustawić je prawidłowo czyli tak żeby grały z przodu i nie można ich było zlokalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maxtz, mam, ale żeby podłączyć wszystko aktywnie to za mało wyjść jest. Dlatego przez wyjście na suba chcę podłączyć woofery i ciąć je na 200Hz bo tyle mam na tym wyjściu maksymalnie i ze wzmaka wooferów wyjść na wzmacniacz subwoferów. Takie coś kombinuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...