Skocz do zawartości

Poczatki z car audio - modernizacja a może przebudowa


robas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak to na forum nowicjusze proszą o pomoc.

Posiadam autko małe coupe - AlfeR. Po zakupie Alfy dwa lata temu, po poradach innych mniej lub bardziej fachowych i swoich przemyśleniach, wymieniłem głośniki w instalacji fabrycznej i wygłuszyłem matami APP drzwi, troche wnętrze i bagażnik. Tapicerkę wnętrza podklejałem i wypełniłem gąbką. Pod głośniki tył i przód zastosowałem pierścienie MDF-u i wykonałem półkę tył z MDF-u ( znam wasze zdanie na temat tylnej półki ) - była to taka bardzo ekonomiczna i szybka modernizacja. Po tych zmianach na dzień dzisiejszy posiadam z przody głośniczki HELIX DARK BLUE 62.1 a z tyłu BLAUPUNKT Gtx 803 i radio fabryczne z fonem - odpowiednik jakiegoś BLAUPUNKT-a oraz zmieniarkę Clarion. Nadszedł czas dalszej powolnej modernizacji audio. Długo zbierałem się i zakupiłem używanego PIONEER DEH-P88RS II - głównie kierowałem się co prawda jego niecodziennym wyglądem i wyjątkowym dizajnem. Teraz instaluje go i chciał bym pomyśleć o dalszym kierunku zmian i prosze Was o sugestie i pomoc. Zaznaczę, że mam problem z zastosowaniem w bagażniku subwoofera. Bagażnik jest bardzo mały poniżej 110 litrów i jeszcze powinno zmieścić się w nim kolo zapasowe, a za tylną kanapą znajduje się do górnej półki zbiornik paliwa :hyhy:. Tak więc z ewentualnego suba dźwięk miał by trudności wydostać się do wnętrza. Muzy słucham raczej nie za głośno, bardziej zależy mi na jakości niż mocy, także nie konieczny jest mi bardzo głośny bass.

Modernizację chcę wykonywać osobiście powolnymi krokami, ze względu na brak środków :zawstydzony: - tak więc, proszę o nakreślenie najlepszego kierunku rozwoju mojego audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznijmy właściwie od budżetu jakim dysponujesz. Plus taki, że nie wymagasz walenia po uszach db-ami. Dobry przód i wzmacniacz, który go zasili.

 

Temat głośników z tyłu na tym forum (i nie tylko tym) przypomina temat gazówki w aucie, a dziś są takie instalacje, że nie odczuwa się różnicy (po za ceną LPG i PB) ale wojnę przeciwników i zwolenników gazówki widać na każdym kroku.

 

Przede wszystkim rób audio pod siebie, pytaj tutaj, ale rób tak aby Tobie pasowało.

 

Jak napiszesz budżet to pomyślimy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś sobie bardzo dobre radio i tym ustaliłeś jakąś poprzeczkę. Żeby wypędzić całego ducha tego radia trzeba trochę z głową skompletować to wszystko i po pierwsze jak i efekt chcesz osiągnąć. To radio ze względu na procesor i zwrotnicę aktywna niesie duże możliwości podziału aktywnego co wymusza decyzję na co chcesz się nastawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i po pierwsze jak i efekt chcesz osiągnąć. To radio ze względu na procesor i zwrotnicę aktywna niesie duże możliwości podziału aktywnego co wymusza decyzję na co chcesz się nastawić.

Nie bardzo potrafię odpowiedzieć na pytania zadane przez Ciebie - raczej z braku wiedzy w tym kierunku . Jak mógł byś je rozwinąć, albo przedstawić bardziej łopatologicznie:).

Jak wspomniałem raczej chodzi mi o dobrą jakość w rozsądnych granicach cenowych, ale tak jak napisałeś chciał bym dobrać resztę do radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ciekawości:

 

Częstotliwość (LPF): 1,25/1,6/2/2,5/3,15/4/5/ 6,3/8/10/12,5kHz

 

Częstotliwość (HPF): 25/31,5/40/50/63/80/100/125/160//200/250Hz

 

Zbocze (LPF): 0 (pass)/-6/-12/-18/-24 dB/ okt.

 

Zbocze (HPF): 0 (pass)/-6/-12/-18/-24 dB/ okt.

 

Przyrost: 0 do –24 dB/Mute (krok co 1dB)

 

Faza: Normalna/Odwrócona

 

Niskie LPF (sterero/mono):

 

Częstotliwość: 25/31,5/40/50/63/80/100/125/160/200/250 Hz

 

Zbocze: -12 / -18 / -24 / -30 / -36 dB/ okt.

 

Pionka możliwości

 

robas, rozumiem że za mocno nie interesuje Ciebie grubsze dłubanie przy systemie tzn: odpalanie aktywek, czasówek itd, tylko w miarę prosty dobrze grający system, który nie jest skomplikowany do zamontowania i zgrania?

 

Pytasz o najlepszy kierunek rozwoju audio w twoim przypadku...

 

Radyjko masz konkretne. Rozumiem że helixy grają pod radiem ?

Na twoim miejscu na tym etapie skupił bym się na zrobieniu solidnej instalacji "prądowo, sygnałowej". To fundament systemu, który powinno się zrobić raz a porządnie i zapomnieć o tym.

Dobre 2-3 pary sygnałówek, przyszłościowe kable zasilające (odpowiednia grubość i jakość), dobre kable głośnikowe i wszystko to uzbroić w konkretne rozdzielacze, konektory, oprawki itd

 

Następnie skierował bym swoją uwagę na system przedni i odpowiednie jego zasilenie porządnym wzmacniaczem/ami. Myślę że jak porządnie byś wziął się system przedni to byś "olał" subwoofer :] dobrze zrobiony przód wystarczy, jeśli kogoś nie pociąga masaż nerek.

Zanim jakiekolwiek głośniki, wzmacniacze zakupisz radzę poczytać trochę forum/fora to nada ogólny zakres możliwości danych klocków. Widzę że jesteś z mazowieckiego, więc zapraszam na spocik który odbędzie się w Warszawie 13 grudnia :padam:link do tematu

Będzie parę naprawdę dobrze zrobionych autek o rożnych specyfikacjach systemowych, więc posłuchasz i sam zobaczysz w którą stronę Cię ciągnie.

 

Oczywiście można napisać że kup głośniki X i wzmacniacz Y i będzie dobrze, ale to nie ma sensu. Każdy ma swój gust, swoje preferencje muzyczne i co najważniejsze każdy ma jakieś tam swoje odchyły od normy http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif Poczytaj, posłuchaj paru instalacji i sam będzie wiedział jak naprawdę i co ma zabrzmieć w twoim aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...